Kdy a jak správně založit trávník svépomocí

Založení trávníku se může zdát složité, přitom stačí správné načasování, poctivá příprava půdy a dobrá volba techniky. Máme pro vás podrobného průvodce, kde se dozvíte, kdy nový trávník zasít, zda je třeba půdu připravit, jak na samotné setí a specifika následné péče.

Založení trávníku se může zdát složité, přitom stačí správné načasování, poctivá příprava půdy a dobrá volba techniky. Máme pro vás podrobného průvodce, kde se dozvíte, kdy nový trávník zasít, zda je třeba půdu připravit, jak na samotné setí a specifika následné péče.

Doba čtení 6 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Kdy trávník zasít?

Obecně platí, že ideální čas je brzy na jaře nebo začátkem podzimu. Pro vyklíčení potřebuje osivo teplotu kolem 9 °C a více. Nejlepší doba pro založení trávníku závisí i na jeho typu (okrasný, jedlý či kvetoucí, zátěžový, sportovní) a na klimatu ve vaší oblasti. Vždy si tak pořádně přečtěte informace na obale vybraného osiva a zkontrolujte také teplotu a vlhkost vzduchu i půdy. Pokud chcete být skutečně důkladní, výsev trávníku naplánujte na období, kdy jsou plevely a škůdci méně aktivní. 

Setí trávníku na jaře

Výsev brzy na jaře, přibližně v březnu nebo dubnu, umožňuje trávě usadit se před horkými letními měsíci, kdy může být stresována vysokými teplotami, častým používáním a suchem.

Více k péči o trávník na jaře

Založení trávníku na podzim

Zakládání na začátku podzimu, během září nebo října, porostu umožní dostatečně vyrůst ještě před chladnými zimními měsíci, kdy se vývoj zpomalí nebo zastaví. Setí trávy v listopadu už se přiliš nedoporučuje, jelikož mají semínka málo času k naklíčení a zapuštění kořenů.

Podzimní péče o trávník

Kultivátory

Kultivátory

  • 616 produktů

Kultivátory
Trávníkové substráty

Trávníkové substráty

  • 10 produktů

Trávníkové substráty
Travní směsi

Travní směsi

  • 686 produktů

Travní směsi
Rozmetadla

Rozmetadla

  • 207 produktů

Rozmetadla

9 kroků správného výsevu

  1. Vyčistěte půdu od jakékoli existující vegetace, suti a kamenů. Rýčem, vidlemi nebo kultivátorem ji zryjte do hloubky asi 20 cm, abyste ji uvolnili, nakypřili a odstranili všechny plevele. Větší nerovnosti odstraňte pomocí hrábí. V této chvíli můžete přidat písek u těžké zeminy nebo kůrový humus či piliny u lehké zeminy. Nakonec zapravte zahradní substrát pro trávník nebo navrch rozložte několikacentimetrovou vrstvu kvalitní ornice. 

  2. Proveďte půdní test k určení úrovně pH a podílu živin v půdě. To vám napoví, jaký typ hnojiva a doplňků budete možná muset přidat. Při hodnotě pH nižší než 5,5 (kyselá půda) je vhodné přidat do zeminy dolomitický vápenec/hašené vápno v poměru cca 200 g/m2 pro zvýšení hodnoty o jeden stupeň.

  3. Na základě výsledků vašeho půdního testu přidejte všechny potřebné přísady, jarní či podzimní trávníkové hnojivo a zeminu nechte 2-3 týdny odpočinout.

  4. Plochu pro trávník znovu projděte a odstraňte všechny naklíčené plevele a další odpad.

  5. Hráběmi nebo lopatou a následně prknem či válcem půdu urovnejte a odstraňte všechny velké hrboly nebo díry, které by narušovaly rovný povrch.

  6. Osivo rovnoměrně rozprostřete na připravenou půdu a dodržujte přitom doporučení pro zvolený typ trávy. Můžete použít rozmetadlo nebo to udělat ručně. Při manuálním setí je nutné dbát na správné a skutečně rovnoměrné sypání, čemuž může pomoci smíchání semen s trochou písku nebo substrátu. Nesejte ve dnech se silným deštěm nebo větrem.

  7. Osivo lehce zapravte do horní vrstvy půdy, použít můžete hrábě, kterými přejedete po povrchu zeminy. Poté znovu uhlaďte prknem nebo válcem.

  8. Budoucí porost zalévejte lehce, ale důkladně pomocí postřikovače nebo hadice s rozptýleným proudem. Půda musí být následující 3-4 týdny stále vlhká, ale ne podmáčená.

  9. Za jak dlouho trávník vyroste? Do zhruba 2 týdnů byste měli vidět první lístečky.

Tip: Na běžně užívané zahrady je nejlepší zátěžový trávník.

Jak vybrat zahradní substrát?

Jak založit nový trávník na starém

Určete aktuální stav vašeho trávníku a identifikujte všechny problémy - holá místa, plevel, nemoci, špatná drenáž. Tyto problémy se snažte vyřešit a trávník ošetřete či případně dosejte. Pokud však máte zničeno více než 50 %, dává už smysl zasít nový. Jak postupovat?

Pokud je v tak špatném stavu nebo je silně zamořený plevelem a chorobami, je nejlepším řešením jej odstranit. To lze provést pomocí řezačky drnů nebo jeho likvidací neselektivním herbicidem např. glyfosátem. Než zabere, trvá to přibližně 1-2 týdny, ale řiďte se návodem výrobce. Poté z půdy odstraňte všechny zbytky trávy lopatou nebo slupovačkou drnů. Pro založení nového trávníku postupujte dle kroků o bod výše.

Na jílovité půdě

Jílovitá půda je často zhutnělá, těžká, špatně se odvodňuje a může se snadno podmáčet. Jaké jsou naše tipy?

  • Pro odlehčení těžké a jílovité půdy je nejlepším řešením přidat do ní křemičitý písek v poměru 2 m3/100 m2 či až 1 000 kg/100 m2.

  • Pomocí vidlí, provzdušňovacího válce či bot s hřeby vytvořte v půdě malé otvory, které hlouběji do půdy dostanou víc kyslíku a živin a zlepší odvodnění.

  • Na povrch zeminy naneste tenkou vrstvu kvalitní ornice nebo vyzrálého kompostu. Tomuto postupu se také říká topdressing.

  • Při sázení trávníku postupujte dle 9 kroků výše.

  • Jílovitou půdu zalévejte opatrně, jelikož ji lze snadno přemokřit.

Do písku

Setí přímo do písku se příliš nedoporučuje, jelikož je chudý na výživu a rychle vysychá - proto se míchá se zeminou nebo kompostem. Také půda s vysokým obsahem písku tolik nedrží vodu, a proto snadno vysychá a propouští více živin. Nepodmáčí se, ale na živiny je chudší. Co doporučujeme?

  • Mezi běžné úpravy patří přidání jílovitých materiálů, vyzrálého kompostu nebo kůrového humusu, které mohou zlepšit zadržování vody a přidat výživnější organickou hmotu.

  • Při samotném výsevu postupujte dle návodu.

  • Trávník pravidelně a hluboce zalévejte. Časté, mělké zalévání této půdě nesvědčí a může podpořit mělký růst kořenů. Zvažte koupi zavlažovacího systému, což se vám bude hodit zejména v horkém létě.

  • Pravidelné hnojení je u písčitých půd nezbytné. Zvažte použití hnojiv s pomalým uvolňováním, abyste zajistili stálý přísun živin.

Následná péče - jak vypěstovat zdravý trávník?

Zálivka 

Pro růst nové trávy je zásadní udržovat půdu vlhkou, ale bez podmáčení. Zalévejte hluboce a pravidelně, zejména v suchých obdobích, abyste podpořili silný růst kořenů. Při zálivce hadicí držte proud vody směrem vzhůru, čímž se voda lépe rozptýlí a nevyplaví semena. Popřemýšlejte také o zavlažovacím systému, který pravidelné dodání vláhy zajistí sám.

Nejlepší dobou pro zálivku je časné ráno, tak se voda z půdy a trávy hned nevypaří.

Kdy sekat nový trávník

Před prvním sekáním počkejte, až tráva vyroste na výšku alespoň 10 cm. Použijte kosu nebo sekačku, na které nastavte výšku 5-6 cm. Nový trávník se nesmí sekat příliš nakrátko.

Při sekání postupujte velmi opatrně, tráva ještě nemá silné a hluboké kořeny.

Jak vybrat sekačku?

Kdy hnojit nový trávník

Zemina by měla být připravená a „dokrmená“ již od výsevu. Proto v prvních týdnech není třeba trávník přihnojovat. Hnojivo můžete aplikovat po prvním posekání, ne však ihned poté.

Používejte speciální hnojivo na nový trávník a dodržujte doporučenou dávku. Pozor na přehnojování, protože to může vést k rychlému růstu a zvýšené náchylnosti k chorobám a škůdcům.

Více k hnojení trávníku  Jak vybrat hnojivo?

Regulace plevele, chorob a škůdců

Všechny choroby a škůdce, které se objeví na novém trávníku, řešte co nejdříve a velmi opatrně. Mezi jejich příznaky může být hnědnutí či jiné zbarvení plochy, vadnutí a další poškození listů. Na plevele lze použít selektivní a lokálně i totální herbicid, pro aplikaci se však doporučuje počkat na 2. rok. 

Vyhněte se použití Bofixu, který by novou trávu poškodil. Nevěřte ani mýtu sekání nakrátko, to by trávník akorát poškodilo a zapříčinilo jeho vysychání. 

Držte se mimo trávník

Po novém trávníku cca 6-8 týdnů nechoďte a nepokládejte na něj těžké předměty. Tráva do té doby není usazená a mohli byste ji nenávratně poškodit.

Berte v potaz i druh vámi zasetých semen a to, jak velkou zátěž porost snese - třeba na okrasném čili dekorativním trávníku se každé zatížení podepíše. 

Jak a kdy trávník vertikutovat?

Sekačky

Sekačky

  • 1988 produktů

Sekačky
Přípravky na ochranu rostlin

Přípravky na ochranu rostlin

  • 1513 produktů

Přípravky na ochranu rostlin
Hnojiva pro trávu

Hnojiva pro trávu

  • 9065 produktů

Hnojiva pro trávu
Zavlažovače

Zavlažovače

  • 3562 produktů

Zavlažovače

Dosev trávníku

Celý postup jste dodržovali krok za krokem, a přesto vidíte v porostu holá místa? Žádné obavy! Kupte osivo určené k dosevu (ideálně od stejného výrobce jako původní semena). Půdu v místě, kde tráva chybí, lehce nakypřete a rovnoměrně dosejte. Lehce zapracujte do zeminy a zalijte.

Mohlo by vás zajímat: