Nejdůležitější je orientace balkonu. Sever, jih, východ i západ nabídnou jiné množství slunečního svitu.
Rostliny, plodiny i bylinky vybírejte dle jejich vhodnosti na balkon - balkonové květiny, převislé či zakrslé druhy plodin.
Hlídejte počasí tak, aby vám rostliny na dlouhém a prudkém slunci neuschly, nepolámaly je kroupy nebo třeba nestrhal vítr.
Květináče a truhlíky mohou být z plastu, terakoty nebo dřeva. Plast je odolný a univerzální, ale designově vám nemusí vyhovovat. Terakota je pěkná, odolná a přírodní, tahá však ze zeminy vlhkost a je těžká.
Skvělou volbou jsou samozavlažovací květináče a truhlíky, díky kterým nebudete mít tolik starostí s optimální zálivkou.
Dávejte si pozor na škůdce, jako jsou např. mšice či jiný hmyz a choroby. Pořiďte si přípravky na ochranu rostlin.
Kombinujte plodící a okrasné rostliny. Tak budete mít krásný i užitečný balkon, mnohé rostliny navíc svými vlastnostmi ochrání jiné t řeba před zmíněnými škůdci a váš byt před mouchami a komáry (např. afrikán, měsíček, máta, levandule, bazalka).
S rostlinami nešetřete. Větší množství květin potěší vaše oko a zároveň vás ochrání před zvědavými pohledy sousedů. Květiny také vytvoří mikroklima, díky kterému budete mít na balkoně čistší a svěžejší vzduch.
Ani na rostlinách nešetřete. Vydejte se pro ně do lepšího květinářství či zahradnictví a kupte jen zdravé a hezky rozrostlé kusy.
Tipy k zařízení balkonu Jak vybrat zahradní substrát? Jak vybrat hnojivo?