Aby sušení prádla nebyla dřina

Při pohledu na přeplněný sušák vám hlavou zní hlas komentátora. Nečekaně jste neproměnili svou šanci, sušení prádla vás opět vás dostalo na kolena a uštědřilo vám pěkné K.O. Odteď ale každou šanci na měkké a voňavé prádlo proměníte, a to díky vždy připravené sušičce, praktickému sušáku a vědomostem.

Při pohledu na přeplněný sušák vám hlavou zní hlas komentátora. Nečekaně jste neproměnili svou šanci, sušení prádla vás opět vás dostalo na kolena a uštědřilo vám pěkné K.O. Odteď ale každou šanci na měkké a voňavé prádlo proměníte, a to díky vždy připravené sušičce, praktickému sušáku a vědomostem.

Doba čtení 6 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Řekněte ano sušičce na prádlo

Sušení prádla patří k vaší zajeté každodenní rutině stejně jako přendávání sušáku na prádlo z jednoho rohu do druhého. Sušíte až se z vás kouří, ale výsledek jemného a provoněného prádla máte v nedohlednu. Alternativu, která vám ušetří nejednu vrásku, nabízí sušička na prádlo. Jedno zapnutí a sušák na prádlo můžete poslat do zaslouženého důchodu. 

Výhody a nevýhody sušení prádla v sušičce


+ Sušit můžete kdykoliv bez ohledu na nálady počasí.
+ Sušička pracuje rychle, efektivně a poslouchá vás na dotek.
+ Snadno vysušíte i velké kusy oblečení, péřové polštáře a sportovní oblečení.
+ Eliminujete tvorbu plísní a odstraníte žmolky, čímž potěšíte především alergiky a astmatiky.
+ Prádlo méně pomačkáte a snadněji vyžehlíte.


- Potřebujete dostatek místa pro další spotřebič.
Špatným zacházením můžete sušené prádlo poškodit.
- Vyšší pořizovací cena.

  • Většina moderních sušiček spotřebuje při jednom sušícím cyklu zhruba 2 kWh, což odpovídá zhruba 10 korunám.

  • Sušička při práci produkuje nejen teplo ale i hluk okolo 65 dB.

  • Sušička si vystačí pouze s elektrickou přípojkou. Nemusíte připojovat vodu ani odpad.

  • Efektivnímu sušení by mělo předcházet co nejintenzivnější odstředění. Optimální je odstřeďování přesahující 1 000 otáček za minutu. Ušetříte tím nejen dobu sušení, ale i nějakou tu kačku.

Chytré sušení

8 základních pravidel sušení prádla v sušičce

Znáte základní pravidla sušení prádla v sušičkách, která na štítkách konkrétních kusů oděvů nenajdete? 

  1. Třiďte prádlo a sledujte doporučení výrobce uvedené na etiketách. 

  2. Zapněte všechny zipy a knoflíky, čímž předejdete možnému poničení sušičky i oděvu. 

  3. Spodní či krajkové prádlo sušte ve speciálním ochranném sáčku.  

  4. Oblečení před vložením do sušičky ideálně otočte naruby.

  5. Zkontrolujte kapsy.

  6. Sušičku nepřeplňujte

  7. Šetřete na aviváži nebo se s ní ideálně rozlučte úplně. 

  8. Prádlo vyndejte co nejdříve po ukončení programu. 

Doporučení: Alternativní a moderní náhradou aviváže je používání voňavých ubrousků či speciálních míčků sloužících k dokonalému nadýchání.

Symboly sušení v sušičce

Sušák na prádlo je nepostradatelným pomocníkem

Teplé sluneční paprsky zlákají čas od času i hrdé majitele sušiček na prádlo ke klasice, a proto se bez sušáku neobejde žádná domácnost. Sušák na prádlo, prádelní šňůra a kolíčky jsou příjemnou nostalgií, která se navíc snoubí s možností zabořit nos do sluncem provoněného prádla.

Aby sušení nebylo mučení

Jak který materiál sušit?

Správně to vyperete, ale sušení tak trochu vázne? Podceňovat správné sušení se nevyplácí. Proto čtěte etikety na prádle, buďte odborníkem na materiály ve svém šatníku. Ukradené délce na kalhotách či rukávech dejte směle vale. 

  • Bavlna - se vyznačuje vysokou mírou odolnosti. Pokud nechcete využít síly slunce, zapněte na sušičce program určený na bavlnu s nejvyšší teplotou sušení a maximální možnou náplní. 

  • Vlna - uschne nejlépe, pokud ji srolujete do froté ručníku, jemně vymačkáte a položíte na jiný suchý ručník k doschnutí. 

  • Sportovní a funkční oblečení - může špatným sušením ztratit své charakteristické funkční vlastnosti. Proto se sušičce raději obloukem vyhněte a nechte ho uschnout na klasickém věšáku. Výjimku sušení v sušičce mají speciální programy určené pro sportovní a funkční materiály.  

  • Výšivky, flitry a potisky - před vložením do sušičky prádlo otočte naruby nebo ho sušte ve speciálním ochranném sáčku. Sušák na prádlo či natažená prádelní šňůra na slunci vás v tomto případě nikdy nezklamou. 

  • Pleteniny - sušte ideálně vodorovně, nikdy je nevěšte. Rozložte je na klasický sušák umožňující proud vzduchu ze všech stran. 

  • Umělá vlákna - stačí zamotat do ručníku a vyždímat. Zbytek vlhkosti zmizí při rozložení stejně rychle jako na klasickém věšáku. I v sušičce budou umělá vlákna šetrně vysušena, a to díky speciálním programům Syntetika či Umělá vlákna.  

  • Hedvábí a krajky - jsou citlivky. Krajku nechte uschnout pěkně na sluníčku a hedvábí sušte na sušáku. Do sušičky hedvábí můžete dát pouze v případě, má-li program Úprava hedvábí, který uvolní hedvábná vlákna v teplém proudu vzduchu a zabrání tak nežádoucímu pomačkání.  

  • Kůže - se suší na širokém tvarovaném ramínku při pokojové teplotě, nikdy ji nenechávejte na přímém slunci. Kožené oblečení nedávejte doschnout do skříně z důvodu možného vzniku plísní. 

  • Péřové oblečení - můžete sušit v sušičce při zapnutí speciálního programu pro peří. Při sušení vhoďte do bubnu 3 tenisové míčky, které peřové oblečení dostatečně načechrají. Při sušení mimo sušičku nechte péřové kousky ve vodorovné poloze a často je načechrávejte pro dosažení původního objemu. 

  • Ložní prádlo, polštáře, peřiny, chrániče matrací, přehozy a deky - je optimální vystavit na vzdušné a teplé místo (prádelní šňůry, rozkládací sušák). Využít můžete i službu sušičky vždy s ohledem na vhodně zvolený program. 

  • Záclony a závěsy - můžete ihned po vyprání zavěsit na garnýže a nechat usušit. Sušičce se raději v tomto případě vyhněte. 

  • Ručníky a froté materiály - mohou při klasickém sušení na šňůře ztvrdnout. Této nepříjemné tvrdosti se vyhnete sušením v sušičce. 

Pokud si nechcete zadělat na problém, nikdy do sušičky nedávejte: hedvábné oblečení, krajky, prádlo s plastovými zipy, prádlo se všitým molitanem, oblečení s flitry či nažehlovacími obrázky, pogumované prádlo, dámské punčochy a silonky, neoprenové a funkční prádlo. V případě, že vaše sušička nedisponuje speciálním programem pro sušení obuvi, tak do ní nevkládejte ani boty či tenisky.

Symboly sušení bez sušičky

Jak správně sušit prádlo bez sušičky?

Vždy máte až do poslední ponožky nervy, jestli se vám vše vejde na věšák. Říkáte si, že příště už to zabalíte a sušák poletí do koše. Ano, sušička je sušička, ale ani ta nejlepší vám nenahradí sluncem sušené prádlo, kdy se po náročném dni zaboříte do provoněných peřin. Jde to i bez sušičky: 

  • Před pověšením protřepte každý kus oblečení. Prádlo si tím „předžehlíte“. 

  • Prádlo věšte tak, aby k němu mohl ze všech stran vzduch. 

  • Oblečení nezapomeňte upevnit kolíčky ideálně vždy za pevnější okraje látky. 

  • Pokud vám to dispozice bytu alespoň trochu umožní, nesušte prádlo v obýváku či ložnici. Zvolte raději dobře větratelné místo, kde netrávíte moc času. 

  • Věšák s prádlem nestavte příliš blízko stěn ani bezprostředně k topení. 

  • Větrejte, větrejte, větrejte. 

  • Mráz a zima prádlu nevadí. Nebojte se dát sušit oblečení ven i v zimě. Sice to možná potrvá trochu déle, ale prádlo bude perfektně vyvětrané bez jakýchkoliv bakterií. 

  • Bílé prádlo sušte venku. Sluneční paprsky vaše bílé kousky krásně vybělí

  • Sušíte-li na slunci barevné prádlo, dávejte pozor na jeho přesušení. Mohlo by ztratit své krásné barvy a vyblednout.

Jak pečovat o sušičku prádla

Chcete-li si zachovat nadstandard sušení, je pro vás klíčová správná údržba sušičky. Vylévání vody po každém sušení či důkladné čištění filtrů je samozřejmostí. Filtr sušičky vyčistíte jednoduše suchým či navlhčeným hadříkem.
Filtr tepelného čerpadla (najdete ho dole nalevo z přední strany sušičky) čistěte optimálně po každém šestém cyklu sušení. Krytku filtru tepelného čerpadla otřete vlhčeným ubrouskem, pěnový filtr umyjte pod tekoucí vodou a do sušičky vraťte vždy důkladně vysušený.
Buben sušičky můžete vyčistit octovou vodou a dvířka s gumovým těsněním myjte jemným navlhčeným hadříkem. 

Tip: Je nutné čistit i samočistící sušičky? Ve většině případů se jedná o sušičky se zabudovaným samočistícím kondenzátorem, který se sám oplachuje po každém cyklu. Na vás zbude už jen zkontrolovat filtry či vstupní dvířka.

Suším, sušíš, sušíme

Kdo by chtěl vyběhnout do mrazivého rána s mokrými vlasy? Potřebujete fén! A co teprve, když si můžete vychutnat domácí křížaly se sušičky potravin, přivonět k čerstvě usušeným hříbkům nebo chytnout na sušenou laskominu životního sumce. Sušte, ať nejste nasuchu. 

Pro dokonale suché vlasy   Domácí sušené dobroty

Podobné články: