Na sušení se nejvíc hodí pevné druhy hub, jako jsou třeba hřiby, klouzky, křemenáče či kozáky. Nejlepší jsou tzv. pravé hřiby, jejichž chuť a vůně se sušením ještě znásobí.
Některé houby se kvůli své malé velikosti, křehkosti a textuře lépe suší vcelku (růžovky, lišky apod.). Dobrý výsledek však nelze zaručit a musíte také třeba počítat s delší dobou dehydratace. Tyto tak doporučujeme raději zamrazit.
Jak je krájet?
Vlhkou papírovou utěrkou nebo kartáčkem očištěné houby krájejte podélně na stejně silné plátky. Ideálních je 3-5 milimetrů. S tenčími plátky by se vám mohlo špatně manipulovat a také jsou velmi křehké. Silnější plátky by špatně prosychaly a mohly mezitím začít plesnivět.
Délka sušení
Je odvislá zejména od zvoleného způsobu, ale vliv má i obsah vody v houbách, síla plátků nebo velikost kousků a aktuální počasí (při sušení na síti, niti a pečicím papíru). Jak dlouho to odhadem bude trvat?
4-8 hodin v sušičce potravin,
6-12 hodin v horkovzdušné troubě,
cca 2 dny na slunci,
kolem 5 dní na sítu a novinách.
Teplota
V troubě i sušičce byste měli houby dehydratovat maximálně při 40-50 °C. Krátkodobě lze během procesu nastavit i vyšší teplotu až 60 °C, ovšem riskujete jejich upečení, a proto musíte být opatrní.
Jak poznat správně usušené houby?
Jdou lehce sundat, jsou křehké a snadno se lámou. Při přemisťování šustí a křupou. Pro zachování tohoto stavu a dlouhodobé trvanlivosti je nutné dbát i na jejich skladování.