Sportovní oblečení na kolo, běh a další oblíbené sporty

I sportovní nadšenec sem tam při přípravě na cvičení sahá po opraných teplákách. Ne na každý sport je třeba kompletně nový šatník, funkční materiály a vychytané kousky však prožitek výrazně zlepší. Jaké sportovní oblečení na vybranou aktivitu zvolit a jak o něj pečovat?

I sportovní nadšenec sem tam při přípravě na cvičení sahá po opraných teplákách. Ne na každý sport je třeba kompletně nový šatník, funkční materiály a vychytané kousky však prožitek výrazně zlepší. Jaké sportovní oblečení na vybranou aktivitu zvolit a jak o něj pečovat?

Doba čtení 12 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Cyklo oblečení pro lepší aerodynamiku a pohodlí

Když při jízdě po cyklostezce nebo v terénu potkáte pár cyklistů v ochozených teniskách a v džínách, úplně vás to bolí za ně. Nebo jste možná dosud jedněmi z nich a sekce oblečení na kolo pro vás zůstala skryta. Je čas to změnit!

Tip: Cyklistické oblečení by nemělo být příliš velké ani malé. Nemělo by vás nikde škrtit či řezat a taktéž není dobré, když za vámi při jízdě vlaje.

Vyrazte na kolo, koloběžku nebo prkno   Jak se obléct na kolo?   Výbava na cyklodovolenou

S oblečením na běžky se nepřehřejete a neprochladnete

U běžkařského oblečení můžete narazit na problém, jak vlastně postupovat. Venku je sníh a mráz, ale na běžkách se vcelku vydatně zahřejete, což znamená vysokou šanci pocení. Takové zpocení by však mohlo přinést prochladnutí a následnou nemoc. Se správným vrstvením se z tohoto začarovaného kruhu lehce vymotáte.

Tip: Teoreticky můžete oblečení na běžky nahradit tím lyžařským. Ne každý kousek však bude vyhovovat, jelikož jsou oba sporty jinak náročné a aktivita je zkrátka jiná.

První vrstvou by mělo být funkční oblečení, které odvede pot od těla, čímž zajistí tepelný komfort a pocit sucha. Skvělou volbou tak bude komplet termoprádla sestávající z trika s dlouhým rukávem a dlouhých legín.

Druhá vrstva sportovního oblečení na běžky odvede pot ještě dále od těla, a navíc přidá lepší izolaci tepla. Na horní části těla by tak neměla chybět funkční mikina s termo funkcí nebo z fleecu.

U třetí vrstvy je důležité, aby vás ochránila před vnějšími vlivy. To znamená bežkařskou bundu, která jen tak nepromokne ani neprofoukne a ideálně má i kapuci a kapsy. Kalhoty na běžky by měly být pohodlné, teplé a taktéž vodě- a větruodolné. Tuto vrstvu však vždy přizpůsobte aktuálním povětrnostním podmínkám - pokud je venku vcelku teplo, mohou vám stačit spodní legíny z funkčního materiálu. Mějte na paměti i to, že budete běžky pohánět především vlastní silou, a tak by oblečení mělo k tělu více přiléhat = lepší aerodynamika.

Při záběru hůlkami ruce značně trpí a také se do nich opírá ledový vítr. Nezapomínejte proto na běžecké rukavice. Ty zlepší úchop hůlek a také díky nim nepřijdete o cit v prstech. Na hlavě by neměla chybět sportovní čepice k ochraně uší i dutin a krk zabalte do funkčního šátku.

Tip: Dámské oblečení na běžky se od toho pánského výrazněji neliší. Ženy však mají jinou stavbu těla, tuk se ukládá na jiných místech a také požadavky na teplotní komfort bývají u žen vyšší. Ideálně tak vybírejte dle pohlaví.

Vyběhněte na běžkách

Lyžařské oblečení musí odolat mrazu a sněhu

U lyžařského oblečení je nejdůležitějším požadavkem to, že vás musí udržet v teple a suchu. To znamená, že musí účinně odvádět pot a zároveň zabránit proniknutí vlhkosti ze sněhu.

Základem jsou 3 vrstvy:

  1. Termoprádlo či funkční spodní prádlo k odvedení potu od povrchu kůže. Do chladnějších dní volte dlouhé legíny a tričko s dlouhým rukávem, do teplejšího počasí mohou stačit tzv. tříčvrťáky a tričko s krátkým rukávem.

  2. Lyžařská mikina nebo svetr s možností alespoň částečného rozepnutí vám dovolí si regulovat teplotu. Také se postarají o izolaci tepla a další odvedení možné vlhkosti.

  3. Lyžařská bunda a lyžařské kalhoty jsou specificky určené k náročnějšímu pohybu v mrazivém a vlhkém prostředí. Musí vás tedy udržet v teple a suchu, na které útočí okolní povětrnostní podmínky. Co se vodního sloupce týče, u bund i kalhot se dívejte po hodnotách kolem 10 000 mm. Dále oceníte podlepené švy a kapsy na osobní věci, skipass nebo kapesníky. U bundy by se vám mohla hodit kapuce a protisněžný pás, u kalhot šle či lacl a pružný lem kolem lyžáků. Oba kusy oblečení na lyže by měly být pohodlné, ale zároveň nebránit aerodynamice, abyste na sjezdovce nejeli jako s padákem.

Dámské lyžařské oblečení je připraveno na specifické teplotní požadavky i jinou stavbu těla. Výrobci však nezapomínají ani na design a ženy tak mohou vybírat ze skutečně stylových kousků s kožešinovými límci či péřovou výplní. U pánského lyžařského oblečení se naopak sází na agresivnější design s tmavými nebo naopak výraznými barvami.

U lyžařského oblečení pro děti se soustřeďte na kvalitu zpracování a materiál. Ať už padají úmyslně, či omylem, kalhoty i bunda to musí vydržet a nepustit k tělu zimu ani sníh. Děti stráví více času válením ve sněhu a možná budete mít velký problém je ze sjezdovky dostat domů, tak je třeba jim zajistit maximální komfort. 

Lyžařské rukavice usnadní úchop hůlek, zabrání prochladnutí prstů a mnohé z nich disponují látkou k otření lyžařských brýlí. Do velké zimy krk zabalte do multifunkčního šátku, který může nahradit kukla chránící část obličeje. Na hlavu patří lyžařská helma s brýlemi k ochraně před jakýmkoliv úrazem a únikem tepla, do lyžáků zase oceníte vyšší lyžařské ponožky.

Jak vybrat sjezdové boty?   Vstříc sjezdovému lyžování

Běžecké oblečení pro jakékoliv počasí

Oblečení na běh vybírejte především dle aktuálních povětrnostních podmínek a svých požadavků na komfort. Obecné pravidlo říká, že na běh byste se měli obléknout zhruba tak, jako by bylo venku o 10 °C více. Základem je vybírat funkční oblečení na běh, které je speciálně určené k tomu, aby odvedlo pot od těla pryč. Zapomeňte tak na obyčejné tepláky a bavlněné tričko - ty jen nasáknout pot, takže poběžíte v mokrém a těžkém oblečení. Zásadním rozdílem pak je, v jakém ročním období běháte.

Běžecké oblečení na zimu

Běhání v zimě vyžaduje vrstvení. To znamená spodní vrstvu termoprádla pro odvod potu. Druhá vrstva se bude skládat ze sportovní běžecké mikiny, která pot odvede ještě dál od těla a naopak udrží teplo. Vrchní třetí vrstva (běžecká bunda či vesta, běžecké kalhoty) musí odolat vodě a větru a disponovat dobrou prodyšností. Vybavte se také funkčními ponožkami a běžeckými rukavicemi, jelikož prsty při běhu v zimě dost trpí. Stejně jako krk, který ochráníte funkčním šátkem, a hlava, pro kterou jsou určené běžecké čepice a funkční čelenky.

Běžecké oblečení na léto

Při běhání v létě by oblečení mělo odvést maximum potu, nijak vás netížit a nezhoršovat aerodynamiku. Ideální jsou lehoučké funkční materiály, které hezky padnou na tělo a nikde vás nijak nesvírají ani nedřou. Nejlepší volbou jsou běžecké kraťasy či kratší legíny, běžecké tričko nebo tílko a pro ženy sportovní podprsenka. I spodní prádlo by mělo být lehké a funkční, ideálně bezešvé. U běžeckých kalhot se podívejte po kapsách, kam si uložíte mobil či klíče - tak s sebou nebudete muset tahat ledvinku. Na delší běhy naopak běžeckou ledvinku oceníte, a to zejména takovou s kapsou na lahev.

Oblečení na běh v přechodném období

Na běh v průběhu jara a podzimu se oblékejte především dle aktuálních podmínek a nejbližší předpovědi počasí. Tato období vynikají nepředvídatelným počasím a častými přeháňkami. Můžete tak vyběhnout do sluníčka a za 5 minut být bombardováni kroupami, nebo naopak. I zde se bude hodit pravidlo vrstvení, kdy můžete kdykoliv cokoliv sundat a obléct. Pak s sebou vezměte lehký běžecký batoh, kam přebytečné i rezervní kousky uložíte.

Jak začít běhat?   Běžecká výbava s Milošem Škorpilem Strollering neboli běh s kočárkem

Ukažte vkus golfovým oblečením

Golf je sportem gentlemanů a elegantních dam, a proto jsou i nároky na oblečení a výbavu velmi vysoké. Na green zkrátka nemůžete vyrazit v kapsáčových šortkách a tričku s potiskem. Co je však u oblečení nejdůležitější? Musí být pohodlné a neomezovat vás ve švihu.

Základem je golfové tričko s límečkem či stojáčkem, které je prodyšné, pružné a ideálně z funkčního materiálu. To doplňte dlouhými golfovými kalhotami či kraťasy opět z funkčního materiálu, případně plátěné, které disponují kapsami. Pokud plánujete hrát i ve větrném a deštivém počasí, hledejte větruodolné a voděodolné kalhoty. Rozhodně na golf neoblékejte tepláky či džíny.

Místo kalhot mohou ženy obléct golfovou sukni či šaty. Nemusí jít přímo o varianty na golf, přesto hledejte sportovně-elegantní modely z funkčních materiálů a v elegantních barvách. Golfové šaty i sukni lze nahradit třeba tenisovým oblečením, u kterého také najdete kapsy na míčky

Do chladnějšího počasí se vybavte mikinou a golfovou bundou, které by měly být větru- a voděodolné, odvádět pot a být prodyšné. Základem je, že vám tento kousek outfitu nesmí bránit v pohybu ani ve švihu golfovou holí. Určitě nechcete, aby vás při odpalu bunda v půlce zastavila.

Golfové rukavice ke golfu patří stejně jako polo tričko, plní však nejen estetickou funkci, ale také zabrání vzniku puchýřů a mozolů. Na léto si kupte bezprstovou variantu, do chladnějšího počasí se podívejte po zimních golfových rukavicích. Ty doplňte sportovní zimní čepicí nebo golfovým kloboukem, které při slunečném počasí nahradíte kšiltovkou

Golfové boty vynikají přilnavostí, takže i při řádném odpalu jen tak nepodklouznou. Pokud však s golfem teprve začínáte, můžete zkusit běžné sportovní boty, se kterými máte dobré zkušenosti při pohybu po trávě. Do bot si pořiďte sportovní ponožky pro odvod potu.

Fitness oblečení pro muže i ženy

Fitness oblečení můžete nahradit běžným tričkem a bavlněnými legínami nebo kalhotami, nebude to však ono. Jestliže to se cvičením myslíte vážně, podívejte se po funkčních materiálech (polyamid, polyester, elastan, lycra). Ty jsou pružné, hezky obepnou tělo, aniž by škrtily a odvedou maximum potu mimo povrch pokožky. Skvělé je také oblečení s plochými švy a bezešvé oblečení, které zajistí, že vás při opakovaných pohybech nebude nikde nic řezat. Neznamená to, že si musíte koupit set fitness oblečení v hodnotě jedné výplaty. Značkové fitness oblečení však často vyniká kvalitou materiálů a s tím spojenými technologiemi pro co nejpohodlnější nošení.

Sportovní kalhoty, kraťasy a fitness legíny vás nezradí ani při výskoku na bednu nebo při hlubokém dřepu. Měly by mít pružné lemy, kompresní funkci (pokud to vyžadujete), dostatečně vysoký pas a třeba i kapsu na drobnosti. 

Fitness trička a tílka by neměla být příliš volná, aby vám při cvičení nepřekážela a nezpůsobila akorát úraz. I ta by měla být vyrobena z funkčních materiálů, aby rychle a účinně odváděla pot a vy nemuseli cvičit v mokrém oblečení. Pokud se při posilování hodně zahříváte, podívejte se po síťovině, která bývá v oblasti podpaží a na zádech. Je-li vám naopak na začátku cvičení hodně chladno nebo chodíte cvičit do venkovních posiloven, kupte si také sportovní mikinu či lehkou větrovku.

U fitness oblečení pro muže je důležité, aby bylo pohodlné zejména na spodní části těla. Mnohým mužům není příjemné mít na sobě příliš těsné kalhoty či legíny. Na horní polovině pak často snesou trochu těsnější oblečení, které obepne nabyté svaly.

Dámské fitness oblečení se odlišuje sportovní podprsenkou. Tu si můžete koupit zvlášť, nebo všitou do trička. V každém případě by měla pevně držet poprsí, a to i při náročnějších cvicích a skákání. Nesmí však škrtit v oblasti kolem hrudníku a také velikost košíčků by měla hezky sedět.

Na nohy obujte sportovní obuv, která přilne k podložce, chodidlo se vám v ní jen tak nezapotí a nebude škrtit. Funkční sportovní ponožky už budou jen třešničkou na dortu.

Dostaňte se do formy   Cvičení doma přijdete na chuť

Pohodlné a stylové oblečení na snowboard

U oblečení na snowboard jde často zejména o styl. Tzv. oversized modely, kdy jsou bundy a kalhoty lehce větší, k tomuto sportu sedí. Přesto to však není na úkor funkčnosti a na komfort i odolnost se zde můžete spolehnout.

Snowboardové oblečení je třeba vrstvit tak, abyste se nepotili, nepromokli ani neprofoukli. Do velké zimy tak oblečte funkční spodní prádlo (např. termo komplet trička a legín), které doplňte sportovní mikinou, rolákem či svetrem třeba s obsahem merina. Vrchní vrstva musí disponovat vysokým vodním sloupcem a větruodolností, ideálně byste u snowboardové bundy nebo vesty a snowboardových kalhot měli najít i membránu.

Do kapes bundy uložíte všechny osobní věci, stejně jako skipass, drobné na párek a kapesníky. Skvělou vychytávkou je protisněžný pás, který zabrání proniknutí sněhu pod bundu. Často na něm najdete cvočky, kterými bundu připnete ke kalhotám. 
U snowboardových kalhot pak kromě kapes hledejte rozepínací nohavice s pružnou protiskluznou páskou a cvočkem či háčkem na spodním lemu. Díky nim si kalhoty připnete ke snowboardovým botám, a tak vám sníh nepronikne ani do kalhot.

Tip: Nejlepší je kupovat oblečení na snowboard komplet - tzn. od jednoho výrobce třeba i z jedné řady. Tak budou spojovací prvky bez pochyb kompatibilní.

Snowboardový komplet doplňte o zimní rukavice, ideálně v palcovém provedení (tzv. palčáky) pro co nejlepší izolaci tepla. Do chladu oblečte také funkční šátek na krk a na nohy snowboardové ponožky či podkolenky. Snowboardová helma s brýlemi by měly být samozřejmostí.

Objevte lásku k snowboardu

Oblečení na sněžnice a skialpy

Jak se obléct na sněžnice?

Pro pohyb na sněžnicích budete potřebovat zejména odolné, kotníkové a nepromokavé boty s membránou. Měly by odolat mrazu i rozpouštějícímu se sněhu a disponovat neklouzavou podrážkou s dobrou izolací od země. Boty by měly pasovat do zvolených sněžnic, pokud je již doma máte - jinak je kupte najednou nebo alespoň k nákupu sněžnic přiberte už vlastněnou obuv. Do bot pak patří vyšší funkční ponožky.

Na zbytek těla postupujte stejně jako u běžek či sjezdového lyžování - vrstvením. Na spodní prádlo oblečte vrstvu termoprádla, na kterou přijde sportovní mikina či svetr. Třetí vrstvu budou tvořit funkční kalhoty a sportovní bunda, které nepromoknou a neprofouknou. Oblečení by v každém případě mělo být pohodlné a udržet vás v teple i suchu.

Na výlety na sněžnicích se budou hodit také sportovní zimní rukavice, funkční šátek a čepice. Ty odvedou z částí těla pot a teplo naopak udrží uvnitř. Na delší výlety nezapomeňte ani na sportovní batoh, do kterého si můžete dát rezervní nebo nadbytečné oblečení, svačinu i termosku s teplým nápojem.

Tip: Při pohybu na sněžnicích se dost zahřejete, ale také jste déle pod vlivem povětrnostních podmínek. V oblečení byste se neměli potit ani mrznout, čehož docílíte funkčními materiály (syntetické či např. merino) a odvětráváním (odvětrávací zipy v podpaží, zip u krku).

Ve stopách sněžnic

Skialpinismus a oblečení

Při oblékání na skialpinistický výlet můžete postupovat podobně, jako když vyrážíte na sjezdovku. Stále myslete na správné vrstvení: 1. termoprádlo, 2. funkční mikina, 3. sportovní bunda a kalhoty s vodním sloupcem a membránou. Vybavte se vyššími funkčními ponožkami, sportovní čepicí, zimními rukavicemi a multifunkčním šátkem. Další kousky můžete sbalit do lehkého sportovního batohu.

Největším rozdílem mezi skialpinistickou a lyžařskou výbavou je (kromě samotných lyží, hůlek a vázání) obuv. Skialpové boty jsou určené k přepínání mezi výšlapem kopce nahoru a sjezdem z kopce dolů a mají vyšší pohyblivost v kotníku. Měly by tak být pohodlné při chůzi, ale při sjezdu poskytovat dostatečnou oporu. U některých bot se můžete setkat s tím, že jsou více přizpůsobené jedné z aktivit - jsou lepší na sjezd, nebo výšlap. Najdete však i kompromisní modely. Dalším důležitým faktorem je kompatibilita s vázáním a lyžemi, kterou je dobré si předem ověřit. Pro přespávání a na přestávky se vám bude hodit obuv s vyjímatelými vnitřními botičkami, které můžete využít jako papuče. 

Průvodce světem skialpinismu

Oblečení a boty na turistiku

Nejprve si řekněte, zda budete do přírody vyrážet v zimě, v létě či tak trochu od obojího. Výbava na jednotlivá roční období se totiž bude lišit.
Základem je správná turistická obuv. Ta by vám měla pevně držet nohu, chránit kotník před zvrtnutím na nerovném povrchu a především mít pořádnou hrubou podrážku, která jen tak nepodklouzne. Na kratší výlety v mírnějším terénu můžete zvolit trekingové sandále, ve kterých se vám nebude potit noha. Na chladnější počasí a především do zimy pak vsaďte na kotníkové turistické boty s membránou a protiskluzným vzorkem. Boty doplňte vhodnými ponožkami, které odvedou pot a případně zahřejí.

U letní turistiky bude stačit, když se vybavíte pohodlným funkčním oblečením. Kraťasy či tříčtvrteční kalhoty do teplého počasí, delší kalhoty na prodírání se travou. Sportovní tričko a tílko na slunné dny, ke kterému pro jistotu do batohu přihoďte sportovní mikinu, funkční bundu (např. softshellku) a pláštěnku pro případ nečekaných srážek. Na ochranu před spálením kůže se vybavte ještě kšiltovkou nebo kloboukem.

Vyrážíte na zimní hiking? Pak oprašte pravidla vrstvení. První vrstvou po spodním prádle bude termoprádlo s dlouhým rukávem a dlouhými nohavicemi. Na to oblečte druhou izolační vrstvu z mikiny či svetru, která bude odvádět pot dále od těla a udrží pracně vytvořené teplo. Navrch přijde třetí až čtvrtá vrstva sestávající ze sportovních kalhot a bundy odolných větru i vodě. U této vrstvy turistického oblečení hledejte vodní sloupec, membránu a ideálně i podlepené švy.
Na ruce nezapomeňte obléct zimní rukavice, na krk funkční šátek a na hlavu sportovní čepici, se kterými se nezapotíte ani nepromrznete.

Vybavte se na turistiku   Objevte kouzlo zimní turistiky

8 tipů, jak prát sportovní oblečení

  1. Při praní se řiďte doporučením výrobce na cedulkách na oblečení. Nejen prací symboly, ale i materiál ovlivní způsob praní. 

  2. Praní neodkládejte, aby se pot a sůl z potu v oblečení neusazovaly a neničily jej. Třeba merino se díky antibakteriálním vlastnostem tak často prát nemusí.

  3. Používejte prací prášek na sportovní oblečení nebo prací gel. S množstvím pracího prostředku na sportovní oblečení šetřete.

  4. Nikdy nepoužívejte aviváž, obaluje vlákna textilu a ty pak neplní svou funkci.

  5. U oblečení před praním zapněte všechny zipy, cvočky i háčky u podprsenky a otočte jej naruby.

  6. Při praní v pračce volte program na sportovní nebo outdoorové oblečení. Alternativně funkční oblečení perte na krátký program na 30° C s nízkými otáčkami.

  7. Pokud si nejste jisti, jak daný kousek prát a cedulky jsou již ustřižené, perte oblečení v ruce s mýdlem na praní.

  8. Sportovní oblečení sušte volně rozložené na věšáku nebo na slunci. Rychle schne a v sušičce by se stejně spíš srazilo.

Tip: Funkční materiály nejsou jen syntetické (polyamid, polyester, elastan, siltex). Například merino, bambus a konopí jsou také považované za funkční materiály.

Podobné články: