Kam na kolo s dětmi? Vydejte se na klidné cyklostezky pro rodiny!

Chcete své děti naučit milovat pohyb, trávit čas v přírodě nebo obstát při zdolávání překážek? Hezké počasí vysloveně láká k poznávání nových míst. Kam se však s dětmi na kole vydat, aby si každý přišel na své? Vyzkoušejte klidné cyklostezky pro děti, na kterých se nemusíte bát o jejich bezpečí kvůli velkému množství jiných cyklistů.

Chcete své děti naučit milovat pohyb, trávit čas v přírodě nebo obstát při zdolávání překážek? Hezké počasí vysloveně láká k poznávání nových míst. Kam se však s dětmi na kole vydat, aby si každý přišel na své? Vyzkoušejte klidné cyklostezky pro děti, na kterých se nemusíte bát o jejich bezpečí kvůli velkému množství jiných cyklistů.

Doba čtení 10 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Kam na kolo aneb nejlepší tipy na cyklovýlety s dětmi

Při plánování cyklovýletu s dětmi je nutné promyslet trasu, která by měla být bezpečná, a také její délku, aby děti výlet ušlapaly. Myslete i na zastávky, zábavné aktivity (frisbee, piknik, hry na pláž, míč) a zajištění bezpečnosti (helma, osvětlení, funkční brzdy, blatníky, pláštěnka, vhodné oblečení). Mezi oblíbené cyklovýlety s dětmi patří: 

  1. Barokní cyklotrasy na Plzeňsku: Navštivte deset barokních odpočívadel vkusně zasazených do krajiny. Základnou této cyklotrasy jsou Plasy, kde začínají tři barokní okruhy s různým stupně obtížnosti.  

  2. Cyklotrasa pro děti v Třeboni: Naučná stezka Okolo Třeboně vede kolem Rožmberské Chalupy (38 km) po rovném terénu s bohatou škálou interaktivních zastávek a restaurací. 

  3. Okružní jízda z Litoměřic podél Labe přes pevnostní město Terezín (23 km). 

  4. Cyklotrasa přes Moravskou bránu mezi Hostýnskými vrchy a Oderskými vrchy, kolem Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou (70 km). 

  5. Okružní jízda kolem Máchova jezera (15 km). 

  6. Cyklostezka Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného (22 km). 

  7. Lesní cyklostezky u Hradce Králové (21 km).

  8. Cyklotrasa Po stopách Jizerské padesátky (29 km). 

  9. Okruh přes Františkovy Lázně a Cheb (15 km). 

  10. Valdštejnova cyklostezka z Chebu do Waldsassenu (28 km). 

  11. Okruh na trase Heřmanice v Podještědí – Naděje– Mařenice (22 km). 

  12. Cyklostezka Rakovník – Křivoklát (36 km). 

  13. Cyklotrasa podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi (16 km). 

Pokud je některé místo jako stvořené pro výlet s dětmi, je to právě moravská oblast. Cyklotras pro děti je zde opravdu mnoho a každý si přijde na své! V její východní části mohou malí i velcí návštěvníci ochutnat tradiční valašský frgál, pokochat se bohatě zdobenými kroji při některé z folklorních slavností nebo obdivovat krásy historických památek. Mezi nejznámější objekty Východní Moravy patří Arcibiskupský zámek a Květná zahrada v Kroměříži, jež jsou zařazeny na seznam UNESCO, nikdy nedobytý hrad Buchlov v Chřibech nebo zámek Buchlovice ve stylu italského baroka. Děti ocení návštěvu ZOO ve Zlíně a ti, co se nebojí výšek, zase výšlap na některou z rozhleden. 

Jižní Morava se může pochlubit Lednicko-valtickým areálem, CHKO Pálava a CHKO Moravský kras, Novomlýnskými nádržemi a propastí Macocha. Cyklisté oblibující řemesla a umění si mohou prohlédnout dílnu a muzem modrotisku v Olešnici a ti, kteří chtějí zažít pořádný adrenalin, ať vyjedou na singletraily v lese Doubrava. V této oblasti lze navštívit i mnoho jeskyní a rozhleden. 

Oblíbené turistické cíle na jihu

Rodinná terénní cyklotrasa: Singletrack Lipno 

Jestliže je vašim dětem alespoň 5 let a mají běžnou jízdu na horském kole již v malíku, vyzkoušejte singletrack! Jde o bezpečnou 5 km dlouhou cyklotrasu vedenou lesem, na které pojedete zejména z kopce po terénních vlnách a klopených zatáčkách. Na konci trasy se můžete vyvézt zpátky nahoru lanovkou a trať si užít opakovaně. 

  • Délka trasy: 5 km

  • Časová náročnost: 1 až 2 hodiny

  • Terén: nezpevněná lesní cesta

Další cyklotrasy vhodné pro děti 

  1. Výstup na horu Kleť spojený s adrenalinovou jízdou na koloběžce z vrcholu hory až do Českého Krumlova (11 km, zejména asfalt).

  2. Zábavný okruh pro horská kola s přírodními lesními singletraily a pěšinkami u Frymburku (21 km, nezpevněná cesta).

  3. Trasa k bojišti se slavnou sochou připomínající bitvu U Sudoměře (8 km, asfalt, šotolina, polní cesty).

  4. Město Tábor: Nábřežím nádrže Jordán, údolím Tismenického potoka pod městskými hradbami a kaňonem řeky Lužnice na Harrachovku (6 km, cyklostezky, asfalt).

  5. Výlet na zříceninu hradu Borotín: Cyklostezka měří 7 km a povrch tvoří kombinace polních cest a asfaltu. Vede přes včelařskou naučnou stezku.

Rodinná trasa na Hluboké kolem Munického rybníka

Tuto rodinnou cyklostezku zvládnete i s menšími dětmi. Jde o krátký okruh v Hluboké nad Vltavou, během kterého se můžete zastavit v hlubocké ZOO, Sportovně relaxačním areálu Hluboká, případně jej lze spojit s okružní jízdou po Munickém rybníku. Přístaviště najdete u východu ze ZOO. 

  • Délka trasy: 13 km

  • Časová náročnost: 1,5 hod jízdy

  • Terén: asfalt, zpevněná cesta a polní cesty 

  • Plážový volejbal,

  • adrenalin park,

  • adventure golf,

  • špuntárium, 

  • zapůjčení sportovního vybavení (motorové čluny, trekingová kola, paddleboardy, koloběžky, mořské kajaky, ferrata sety, míče, pálky atd.). 

Kuličková dráha na Burkováku 

Abyste se dostali ke kuličkodráze na hoře Tábor, je nutné nejdřív absolvovat výstup nahoru. Jde o nenáročnou trasu vhodnou i pro děti na kole. Kuličku si přineste buďto vlastní (volte spíše z těžšího materiálu), nebo si jako příchozí návštěvník můžete dole zapůjčit erární. Vyneste ji nahoru a poté si můžete dát s kuličkou závod z kopce dolů. Vyhrajete vy, nebo kulička? 

Jak začít? Vyjeďte z obce Nemějice, projeďte kolem megalitického kruhu a poté dorazíte ke kuličkové dráze. Trasa je velmi dobře značená, takže určitě nezabloudíte.

  • Délka trasy: 2 km 

  • Časová náročnost: 2 hodiny 

  • Terén: přírodní cesty 

Kamenný kruh leží u obce Nemějice, západně pod horou Tábor (nazývanou také Burkovák). U kapličky v Nemějicích opusťte hlavní silnici a vydejte se po asfaltové cestě do kopce (zelené turistické značení). Poté odbočte doprava na nenápadnou polní cestu, která vás dovede přímo ke kruhu. 

Megalitický kruh má průměr 8 metrů a jeho základ tvoří středový kámen a 16 obvodových kamenů, přičemž 4 z nich určují světové strany. Stejně jako ostatní kamenné kruh, i tento útvar má léčivý charakter. Dva malé kameny nacházející se vedle středového kamene mají pomoct k harmonizaci vztahu mezi dvěma partnery. Kamenný kruh je volně přístupný.  

Jak se připravit na zdolání cyklotrasy s dětmi?

Na co nezapomenout a co zajistit, aby cyklotoulky s nejmenšími dětmi proběhly v co možná největším souladu s vašimi představami? 

  • Dětská cyklistická sedačka nebo cyklistický vozík: Zatímco cyklistickou sedačku můžete umístit zezadu nebo zepředu jízdního kola, vozík se připevňuje za bicykl jako přívěs. Kromě dítěte (nebo dětí) se do něj vejde i deka, pláštěnky, hračky a další „nezbytnosti“ na cestu. Zejména menší děti se v něm můžou i hezky prospat. Proto do vozíku nezapomeňte vzít i měkký polštářek nebo oblíbeného plyšáka. 

  • Dětská cyklistická helma: Děti a mladiství do 18 let se musí povinně chránit cyklistickou helmou. Doporučujeme je však nosit i dospělým. 

  • Pohodlné oblečení a obuv: Oblečení by děti nemělo nikde řezat, škrtit ani se zařezávat. Zajistěte obuv uzpůsobenou cyklistice. Nevhodné jsou žabky, otevřená obuv (sandály) a tenisky s měkkou podrážkou. 

  • Ochrana před sluncem, větrem, deštěm a hmyzem: V letních měsících mažte děti poctivě opalovacím krémem a vždy s sebou vezměte i sluneční brýle, vhodnou pokrývku hlavy, případně slunečník nebo UV clonu na kočárek. Může se vám hodit i moskytiéra proti náletům obtěžujícího hmyzu. Mějte po ruce i pláštěnku, kdyby se rozpršelo – pro tento případ je dobré mít kolo vybavené blatníky. 

  • Pitný režim a svačina: Vybavte se dostatečnou zásobou vody, protože děti se rychle dehydratují. Jako svačinu volte ovocné kapsičky, kukuřičné křupky, cereální tyčinky nebo nakrájené ovoce a zeleninu. Sladkou limonádu a lehce se roztékající čokoládu nechte doma! 

  • Důkladně naplánujte trasu: Zvolte kratší a snadno sjízdné trasy vhodné pro malé děti. Do svého časového harmonogramu zařaďte i přestávky na odpočinek a občerstvení. Dopřejte dětem čas a prostor na prozkoumávání okolí.

  • Bezpečnostní opatření: Poučte děti o používání cyklistické helmy, zásadách bezpečné jízdy, včasném zastavování na přechodech nebo rozbočkách a ujistěte se, že jsou dobře viditelné pomocí reflexních prvků. 

  • Motivace a zábava: Na udržení dobré nálady a motivace si cestou zahrajte slovní hru, zpívejte písničky, vyprávějte příběhy, sdílejte své cestovatelské vzpomínky z dětství, hledejte zajímavé předměty nebo zvířata podél cesty. Povídejte si i o památkách a jiných objektech, které jste navštívili nebo teprve hodláte navštívit.

  • Sledujte kondici a pohodu dětí – Nejsou přehřáté, žíznivé nebo příliš unavené? 

Jaký terén pro děti zvolit?

Při výběru cyklotras pro děti je důležité zohlednit řadu faktorů. Mezi klíčové patří:

  • Rovina a převýšení: Zejména pro mladší děti je ideální vybírat trasy s minimálním převýšením. Zvolte rovinaté cyklostezky, lesní cesty nebo cyklotrasy vedoucí podél řek, které nabízejí snadno sjízdný terén a zajímavé okolí. 

  • Bezpečnost: Před silnicemi s hustým provozem upřednostňujte cyklostezky nebo méně frekventované cesty, které poskytují bezpečný prostor pro jízdu s dětmi.

  • Terén: Vyhněte se nerovným a kamenitým povrchům, které mohou představovat riziko pádu a zranění. Děti se nekamarádí ani s obtížnými sjezdy, strmými kopci a výraznými nerovnostmi na povrchu. Naopak budou vděčné za rovný a hladký povrch. Ideální je zpevněný přírodní povrch nebo asfalt. 

  • Délka a náročnost trasy: Vybírejte trasy, jejichž délka i náročnost jsou přiměřené schopnostem dětí. Začněte s kratšími trasami, které jsou přizpůsobené věku a fyzickým schopnostem malých cyklistů. Poté délku trasy postupně zvyšujte podle zkušeností dětí. 

  • Turistické objekty a zajímavosti v okolí: Projížďka s dětmi je hned o něco veselejší, pokud je spojená s návštěvou atraktivního místa v okolí. Volte trasy vedoucí kolem parků, hradišť, zámků, hradů, jezer, zvířecích farem nebo ZOO. Určitě budou nadšené i z plavby na výletní lodi. 

  • Občerstvení a toaleta: Při výběru trasy se ujistěte, že se na trase nachází místa s možností občerstvení a návštěvy toalety. Budete potřebovat vydatný oběd, osvěžující zmrzlinu nebo ledovou kávu? Fajn je i možnost udělat si vlastní piknik na lavičce nebo v trávě. 

Kromě výše uvedených bodů neopomeňte ani přístupnost veřejné dopravy, díky níž se dostanete k místu začátku výletu. Předem si zjistěte i možnosti přepravy vašich jízdních kol. Myslete také na dodržování základních bezpečnostních opatření, jako je nošení ochranné cyklistické helmy (a to ideálně i pro dospělé), správné osvětlení kola, blatníky a další prvky výbavy. 

Přeprava jízdních kol   Údržba jízdního kola 

Co pro děti nezapomenout doma?

Cyklistika s nejmenšími dětmi

Narozením potomka nemusíte pověsit své cyklotoulky na hřebík. Stačí jen zvolit vhodný terén, přizpůsobit tempo a myslet na dětský komfort a bezpečí. Batole se může během jízdy do růžova prospat v cyklistickém vozíku. Samostatně sedící dítka ať pozorují svět z nové perspektivy cyklistických sedaček s ochrannou helmou na hlavě a malé nenechavé ručičky zabavte křupkami

Tip: Vyjíždíte-li s malým miminkem, vybavte se tzv. miminkovníkem. Tato vypolstrovaná přídavná sedačka ochrání dítě před nežádoucími otřesy během jízdy. 

Začátky s motorkou a odrážedlem

V žádném dětském vozovém parku nesmí chybět pořádné odrážedlo a pro ty největší frajery ani odrážecí motorka. Vysvětlete nastupující cyklistické generaci zrádnosti rovnováhy, naučte je odhadu a ukažte jim, jak držet správný směr. Dbejte na výběr správné obuvi, na hlavu dítěte nasaďte ochrannou helmu, ruce zajistěte cyklistickými rukavicemi a jestliže nekombinujete jízdu na odrážedle s pobytem v kočárku, volte jednoznačně krátkou trasu výletu

Jak vybrat cyklistickou sedačku?   Jak vybrat cyklistický vozík?

Jak vybrat dětské odrážedlo? Jakou velikost kola zvolit pro dítě?   

Výšlapy se začínajícími cyklisty 

Konečně jste se dočkali společných výšlapů s rovnocenným cykloparťákem. Tato významná událost si žádá adekvátní výbavu. Přečtěte si náš článek o tom, kdy pořídit první dětské kolo a jak na něm dítě naučit jezdit. Kromě bicyklu bude potřebovat i dobře padnoucí cyklistickou helmu, osvětlení, zvonek a zámek na kolo. Hodí se i funkční oblečení a vhodná obuv, kterou můžete předejít poranění nohou nebo ztráty rovnováhy během jízdy. Správnou výbavou a trpělivým přístupem v něm lze vybudovat silný vztah k cyklistice. 

Tip: Bolavé nožky a únavu malých cyklistů elegantně vyřešte tažnou tyčí na kolo. Díky ní můžete své dítě vzít do vleku, čímž mu značně ulehčíte náročnost cyklovýletu. Je vhodná zejména na delší trasy, kdy se dítě po čase unaví. 

Jak vybrat jízdní kolo?    První dětské kolo a jak naučit dítě na kole? 

Odpočinek a občerstvení na cestě musí být

Kouzlo cyklovýletů s dětmi tkví v nutnosti dělat pravidelné přestávky. Za každou zatáčkou na vás čeká hlad doprovázený žízní a všudypřítomný plný močový měchýř. Udělejte si piknik, opečte buřty nebo na chvíli zregenerujte v hamace. Nikam nespěchejte a nacpanému batohu ulevte od nasyslených zásob tatranek. Skvělým pomocníkem vám bude cyklistická brašna, která pojme nejdůležitější věci od občerstvení až po cestovní sadu na lepení kol. Čas od času si během přestávky zkontrolujte i výbavu svého kola – drží všechno spolehlivě na svém místě? 

Tip:  Abyste neměli z jednoho bzučícího komára náladu na bodu mrazu, přibalte si i repelent. Zejména v lese se vám bude hodit. 

Jak vybrat cyklistickou brašnu?   Jaká je povinná a volitelná výbava kola?

Podobné články: