Jak dlouho se opalovat?
Ideálně jen pár minut, maximálně cca 3 hodiny denně (u slunce). Jen tak zajistíte správnou tvorbu melaninu čili hnědnutí kůže, a zároveň minimalizujete její poškození.
Jak se opálit dohněda a nespálit?
Záleží zejména na vašem fototypu - jak vaše pokožka slunce snáší. Doporučujeme se v začátcích vystavovat paprskům skutečně jen několik minut a postupně tuto délku navyšovat, aby si kůže přivykla.
Více o fototypech
Jde o systém popisující základní charakteristiky a barvu pleti člověka v závislosti na reakci jeho pokožky na záření. Fototyp je ovlivněn jak genetickými dispozicemi, tak i samotnou reakcí pokožky a vliv má i četnost vystavení slunci.
Základní dělení v našich podmínkách
Fototyp 1: Pleť je lehce růžová, snadno se spálí uši, nos a dekolt. U nás nejrozšířenější.
Fototyp 2: Obvykle má modré či zelené oči a světlé vlasy. Riziko spálení je nižší než u typu 1.
Fototyp 3: Typické jsou hnědé vlasy a snědší pleť. Riziko spálení je nízké.
Fototyp 4: Vyznačují se tmavými vlasy i očima a olivovou pletí. Risk spálení je velmi nízký, ale ne nulový.
Fitzpatrickova škála
Typ I (keltský typ): Velmi světlá pokožka, vždy se spálí, nikdy se neopálí.
Typ II (evropský typ): Světlá pokožka, obvykle se spálí, opálí se minimálně.
Typ III (evropský typ s tmavší kůží): Střední odstín kůže, někdy spáleniny, opaluje se postupně.
Typ IV (olivový typ): Olivová kůže, zřídka se spálí, snadno se opálí.
Typ V (hnědý typ): Tmavě hnědá kůže, velmi zřídka se spálí, snadno se opálí.
Typ VI (černý typ): Velmi tmavě hnědá nebo černá kůže, nikdy se nespálí, velmi snadno se opálí.
Nikdy nezapomínejte na SPF, volte kosmetiku s odpovídajícím faktorem. Přípravkem nešetřete a naneste jej alespoň 15 minut předem. Zvolit můžete krémy se složkami podporujícími zhnědnutí, které navíc mají dostatečně vysoký ochranný faktor. Zkuste také doplňky stravy a vitaminy podporující zbarvení.
Pokožku ošetřete i po opalování, a to přípravky s panthenolem či aloe vera a dalšími chladivými a zklidňujícími přísadami.
Čím ho podpořit?
Hodně pijte a kůži dlouhodobě promazávejte hydratačními krémy. Jednou za týden si udělejte jemný peeling celého těla, čímž odstraníte odumřelé buňky a prokrvíte kůži.
Skvělým parťákem je betakaroten. Ten je zodpovědný za dobrý stav pokožky i vlasů, podporuje rovnoměrné opálení a jeho výdrž. Zakoupit můžete jak opalovací přípravky s jeho obsahem, tak i doplňky stravy, které je vhodné užívat alespoň měsíc před začátkem letní sezóny. Přirozeně se pak vyskytuje v mrkvi, sladkých bramborách čili batátech, dýni, meruňkách, mangu či červených paprikách.