Jak se rychle, ale správně a zdravě opálit?

Sezóna slunění se blíží a vy chcete rychle a snadno dosáhnout krásného bronzového odstínu pleti. Ne ale za cenu zrudnutí pokožky, pupínků a puchýřů. Jak na to? Odhalte tajemství zdravého opalování na slunci i v soláriu, a to bez spálení a předčasného stárnutí pokožky. S našimi tipy se naučíte opalovat chytře a zodpovědně, a přitom si užijete léto naplno!

Sezóna slunění se blíží a vy chcete rychle a snadno dosáhnout krásného bronzového odstínu pleti. Ne ale za cenu zrudnutí pokožky, pupínků a puchýřů. Jak na to? Odhalte tajemství zdravého opalování na slunci i v soláriu, a to bez spálení a předčasného stárnutí pokožky. S našimi tipy se naučíte opalovat chytře a zodpovědně, a přitom si užijete léto naplno!

Doba čtení 10 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Patero zdravého opalování a jak ho podpořit

Jak dlouho se opalovat?

Ideálně jen pár minut, maximálně cca 3 hodiny denně (u slunce). Jen tak zajistíte správnou tvorbu melaninu čili hnědnutí kůže, a zároveň minimalizujete její poškození.

Jak se opálit dohněda a nespálit?

Záleží zejména na vašem fototypu - jak vaše pokožka slunce snáší. Doporučujeme se v začátcích vystavovat paprskům skutečně jen několik minut a postupně tuto délku navyšovat, aby si kůže přivykla. 

Jde o systém popisující základní charakteristiky a barvu pleti člověka v závislosti na reakci jeho pokožky na záření. Fototyp je ovlivněn jak genetickými dispozicemi, tak i samotnou reakcí pokožky a vliv má i četnost vystavení slunci.

Základní dělení v našich podmínkách

  1. Fototyp 1: Pleť je lehce růžová, snadno se spálí uši, nos a dekolt. U nás nejrozšířenější.

  2. Fototyp 2: Obvykle má modré či zelené oči a světlé vlasy. Riziko spálení je nižší než u typu 1.

  3. Fototyp 3: Typické jsou hnědé vlasy a snědší pleť. Riziko spálení je nízké.

  4. Fototyp 4: Vyznačují se tmavými vlasy i očima a olivovou pletí. Risk spálení je velmi nízký, ale ne nulový.

Fitzpatrickova škála

  1. Typ I (keltský typ): Velmi světlá pokožka, vždy se spálí, nikdy se neopálí.

  2. Typ II (evropský typ): Světlá pokožka, obvykle se spálí, opálí se minimálně.

  3. Typ III (evropský typ s tmavší kůží): Střední odstín kůže, někdy spáleniny, opaluje se postupně.

  4. Typ IV (olivový typ): Olivová kůže, zřídka se spálí, snadno se opálí. 

  5. Typ V (hnědý typ): Tmavě hnědá kůže, velmi zřídka se spálí, snadno se opálí.

  6. Typ VI (černý typ): Velmi tmavě hnědá nebo černá kůže, nikdy se nespálí, velmi snadno se opálí.

Nikdy nezapomínejte na SPF, volte kosmetiku s odpovídajícím faktorem. Přípravkem nešetřete a naneste jej alespoň 15 minut předem. Zvolit můžete krémy se složkami podporujícími zhnědnutí, které navíc mají dostatečně vysoký ochranný faktor. Zkuste také doplňky stravy a vitaminy podporující zbarvení.

Pokožku ošetřete i po opalování, a to přípravky s panthenolem či aloe vera a dalšími chladivými a zklidňujícími přísadami.

Čím ho podpořit?

Hodně pijte a kůži dlouhodobě promazávejte hydratačními krémy. Jednou za týden si udělejte jemný peeling celého těla, čímž odstraníte odumřelé buňky a prokrvíte kůži.

Skvělým parťákem je betakaroten. Ten je zodpovědný za dobrý stav pokožky i vlasů, podporuje rovnoměrné opálení a jeho výdrž. Zakoupit můžete jak opalovací přípravky s jeho obsahem, tak i doplňky stravy, které je vhodné užívat alespoň měsíc před začátkem letní sezóny. Přirozeně se pak vyskytuje v mrkvi, sladkých bramborách čili batátech, dýni, meruňkách, mangu či červených paprikách.

Co opalování bez krému?

Toto se důrazně nedoporučuje, jelikož se tím zvyšuje riziko spálení, poškození kůže a rakoviny. Opalovací krém s SPF alespoň 30 je nezbytný pro ochranu před škodlivými UV paprsky, přičemž vám umožní se postupně a bezpečně zbarvit.

Opalování přes sklo a okno

Většina skla a oken blokuje UVB záření, ovšem UVA jím do určité míry procházet může - sklo tak může fungovat jako jakýsi filtr. Zvlášť v případě, je-li na něm či v něm nanesena speciální vrstva s UV filtrem. Určitě však na to nespoléhejte. Pokud často sedíte za oknem, do kterého dlouhé hodiny praží slunce (např. v kanceláři nebo v autě), rozhodně aplikujte ochranné přípravky. 

Info: Máte-li předpoklady k rakovině kůže či jinou podobnou kontraindikaci, na cílené opalování zapomeňte. Pohybujte se ve stínu, zahalujte tělo i hlavu a ani pak ochranný krém nevynechávejte.

Žebříček nejlepších opalovacích přípravků

Krémy na opalování

Krémy na opalování

  • 651 produktů

Krémy na opalování
Oleje na opalování

Oleje na opalování

  • 188 produktů

Oleje na opalování
Mléka na opalování

Mléka na opalování

  • 406 produktů

Mléka na opalování
Opalovací másla

Opalovací másla

  • 15 produktů

Opalovací másla
Přípravky po opalování

Přípravky po opalování

  • 581 produktů

Přípravky po opalování

Jak se rychle a správně opálit na sluníčku

Pro rovnoměrné hnědnutí pravidelně měňte svou polohu, natáčejte se směrem ke slunci a také se často otáčejte, ať mají jednotlivé části těla stejný odstín. Slunění se vyhýbejte přes poledne (11.-15. h), kdy má záření největší sílu, a sledujte UV index dne. Ochranný krém, gel či olej s SPF alespoň 30 nanášejte každé 2 hodiny a také po každém koupání nebo v případě zvýšeného pocení. Pohybujete-li se v oblasti blíže k rovníku nebo vaše pokožka slunce snáší hůře, volte přípravky na citlivou pokožku s faktorem 50.

Jak dlouho se slunit a do kdy to opaluje?

Slunci se vystavujte maximálně 3 hodiny denně. Berte však v potaz svůj stav pokožky, fototyp a oblast, kde se nacházíte. Pokud jste světlý typ, hůře se opalujete a slunce skutečně žhne, zkraťte to nejlépe jen na pár minut. Jste-li tmavý typ, paprsky zvládáte pěkně a vaše pokožka už je zvyklá, můžete dobu protáhnout.

Sluneční paprsky opalují po celý den, intenzita UV paprsků se však liší v závislosti na denní době, lokalitě a ročním období. Obecně platí, že je záření nejsilnější mezi 11. a 15. hodinou - slunce je na obloze nejvýše a jeho paprsky to k nám mají skrz atmosféru nejblíže, což má za následek intenzivnější expozici UV záření. Proto se doporučuje se v těchto hodinách schovat dovnitř nebo se alespoň přesunout do stínu.

Mimo tuto dobu je záření méně intenzivní a opalování může trvat déle. Přesto nezapomínejte na krémy s SPF, sluneční brýle, klobouk a ochranný oděv.

Opalování ve stínu a pod mrakem

Jde o bezpečnější možnost, ovšem ne neprůstřelnou. Ochranné krémy používejte i ve stínu nebo když je pod mrakem! Dosažení požadovaného odstínu však může trvat déle. 

Stín stromů či slunečníků poskytuje určitou ochranu, ale neblokuje veškeré UV záření. To je totiž rozptýleno atmosférou, mraky nebo reflexními povrchy (písek, voda, sníh). Stejně tomu je během zatažených dní, i když intenzita záření může být ve srovnání se slunečným dnem snížena.

Jak se nejlépe opálit na dovolené u moře?

Při opalování u vody se vyskytují specifické faktory, na které je nutné myslet.

  • Moře a písek odráží a zesilují sluneční paprsky, což vede ke zvýšené expozici UV záření. Tak můžete hnědnout rychleji, ale také se zvyšuje riziko spálení a poškození kůže. Opalovací přípravky by měly mít vyšší faktor, ideálně SPF 50.

  • Zvyšuje se pocení a risk dehydratace. Pijte hodně vody a dělejte si přestávky ve stínu.

  • Běžný opalovací krém se může při plavání nebo pocení smýt, tak pořiďte voděodolné opalovací přípravky. Ty znovu nanášejte každé dvě hodiny nebo vždy ihned po plavání i osušení ručníkem.

  • U moře se přímému slunci vyhýbejte nejlépe mezi 10. a 16. hodinou, a to zvlášť v oblastech blíže rovníku. Pokud chcete být během té doby venku, zůstaňte ve stínu a nezapomeňte na ochranné přípravky, klobouk a sluneční brýle.

Přípravky na opalování

Přípravky na opalování

  • 3212 produktů

Přípravky na opalování
Klobouky

Klobouky

  • 7998 produktů

Klobouky
Sluneční brýle

Sluneční brýle

  • 34134 produktů

Sluneční brýle
Zahradní slunečníky

Zahradní slunečníky

  • 1045 produktů

Zahradní slunečníky

Jak se opalovat v soláriu

I tento způsob funguje na bázi vystavení pokožky ultrafialovým (UV) paprskům, které způsobí tvorbu melaninu zodpovědného za její zhnědnutí. Proto se i zde musíte chránit před spálením a poškozením kůže. Solárium však může být dobrým krokem k přivyknutí pokožky na UV například před plánovanou dovolenou nebo k doplnění barvičky během zimy. Co byste ale měli vědět:

  • Jak dlouho? Napoprvé se doporučuje kolem 5 minut a rozhodně se nebojte říct obsluze, že s tím nemáte zkušenosti. Lehce opálená pokožka zvládne kolem 10 minut, maximální čas se pak pohybuje na zhruba 20 minutách - záleží na vaší pokožce a konkrétním studiu.

  • Jak často? Minimálně jednou měsíčně a maximálně každý druhý den. Tak se budou jednotlivé vrstvy pokožky rovnoměrně probarvovat, ale zároveň si kůže zvládne odpočinout a zregenerovat.

  • Vyberte si dobře udržované, profesionální solárium, které se řídí místními předpisy a udržuje prostory čisté.

  • Vždy používejte ochranné brýle speciálně navržené pro solária. Tak své oči ochráníte před poškozením UV zářením vedoucím k problémům se zrakem a očním onemocněním.

  • Opalování bez krému se nedoporučuje. Vyberte si speciální přípravky určené pro solária, které pokožku hydratují a podpoří rovnoměrnější odstín. Nepoužívejte běžné krémy pro použití venku nebo krémy bez SPF.

  • Pravidelně kontrolujte, zda na kůži nejsou známky spálení, podráždění, neobvyklá znaménka nebo léze. Pokud zaznamenáte jakékoli změny, okamžitě se poraďte se svým lékařem.

  • Solárium vynechte během těhotenství.

Tip: Nejbezpečnějším způsobem dosažení bronzové pokožky je použití samoopalovacích přípravků.

Opalování v těhotenství

Těhotenství a opalování jde dohromady, ale je třeba dbát zvýšené opatrnosti a doporučení. V průběhu těhotenství určitě nenavštěvujte solárium, opálenějšího odstínu dosáhnete opatrným sluněním. Máte-li pochybnosti, poraďte se nejprve se svým lékařem.

Během těhotenství dochází k hormonálním změnám, pokožka je citlivější a může mít sklon k vyrážkám či vzniku pigmentových skvrn. Zkuste se vyhnout cílenému opékání na slunci a nejprve vyzkoušejte svou reakci na sluneční paprsky kratším a pozvolným opalováním.
Vždy používejte přípravky s faktorem SPF 30 a vyšším. Aplikujte je každé 2 hodiny a také po koupání i při zvýšeném pocení. Zkuste produkty s přírodním složením nebo výrobky na citlivou pokožku.

Hlavu a oči si chraňte kloboukem a kvalitními slunečními brýlemi. Slunci se vyhýbejte mezi 11. a 15. hodinou. Před, během a po opalování hydratujte tělo zevnitř i zvenku. Pijte hodně vody a pokožku promazávejte tělovým krémem. 

Jaký SPF faktor zvolit a co značí UV index?

SPF

Je zkratkou pro Sun Protection Factor a značí, jak dobře opalovací krém chrání vaši pokožku před ultrafialovými paprsky. Číslo SPF udává, za jak dlouho by vaše pokožka zčervenala ve srovnání s tím, kdybyste neměli žádný ochranný faktor.

Hodnota SPF se pak násobí počtem minut, za jak dlouho byste chytili červený odstín bez jakékoliv ochrany. Pokud by tedy vaše kůže bez faktoru zčervenala za 10 minut, SPF 15 by vás před spálením mělo ochránit po dobu 150 minut. Tato doba je však spíše orientační - přípravky je nutné opakovaně aplikovat. Běžně používejte faktor 30, vyšší vždy volte u moře, poblíž rovníku i na horách. Pro pohyb v zastíněném městě či při zataženém nebi můžete aplikovat faktor nižší.

Žádný krém není schopen blokovat 100 % UV, a proto je nutné se slunci vystavovat opatrně a zodpovědně. Dobrou volbou jsou širokospektrální přípravky chránící před UVA i UVB zářením. Mnohé disponují také ochranou před IR-A zářením, infračerveným paprskům postihujícím buňky.

Jak vybrat přípravek na opalování?

UV index

Jde o standardizované měření síly ultrafialového (UV) záření na určitém místě a v daném čase. Škála se pohybuje mezi 0-11+, přičemž vyšší hodnoty značí větší riziko spálení a poškození kůže.

  • 0-2: Nízké riziko spálení nebo poškození kůže.

  • 3-5: Střední riziko spálení sluncem nebo poškození kůže. Doporučuje se ochrana hlavy a nošení slunečních brýlí.

  • 6-7: Vysoké riziko spálení sluncem nebo poškození kůže. Doporučují se ochranné pomůcky a použití přípravku s vysokým SPF.

  • 8-10: Velmi vysoké riziko spálení sluncem nebo poškození kůže. Kromě doporučení výše je vhodné se přes poledne držet ve stínu.

  • 11+: Extrémní riziko spálení sluncem nebo poškození kůže. Přes den se doporučuje zůstat v interiéru a nevycházet ven.

UV index je ovlivněn několika faktory, včetně denní doby, ročního období, oblačnosti, nadmořské výšky a přítomnosti reflexních povrchů (sníh, písek, voda). Nejvyšší hodnoty bývají kolem rovníku, nejnižší na zemských pólech. Vyšší hodnoty jsou i v oblastech se slabší ozonovou vrstvou.

Proto pravidelně kontrolujte předpověď UV indexu pro vaši oblast a podle toho upravte ochranu před sluncem či program.

Kožní problémy - fleky, puchýře, vyrážky a jiné

Bílé fleky či tečky

Mohou být způsobené nerovnoměrným opalováním nebo poničením melaninu spálením pokožky. Dalším původcem mohou být kožní onemocnění vitiligo, vyznačující se ztrátou pigmentu v pokožce či vlasech, nebo neškodlivá a nenakažlivá infekce pityriasis zapříčiněná přemnožením kvasinek. Máte-li další obtíže, skvrny se zvětšují nebo mimo sezónu nemizí, kontaktujte svého dermatologa.

Svědění kůže

Může se jednat o příznak sluneční alergie nebo přecitlivělosti na vybraný ochranný přípravek. Na zmírnění příznaků použijte tekutý pudr nebo přípravky obsahující antihistaminika (krémy, gely, tablety). Vyměňte používané přípravky na opalování a poohlédněte se po těch určených na pokožku se sklony ke sluneční alergii.

Puchýře

Značí hlubší poškození pokožky sluncem čili že jste se opravdu hodně spálili a objevují se zpravidla několik hodin po popálení. Řešením je se dále paprskům nevystavovat, překrýt je hydrogelovou náplastí na popáleniny nebo gelem pro tyto účely. Rozhodně puchýře nepropichujte a nemačkejte.

Pigmentové skvrny a pihy

Hyperpigmentace je zvýšená produkce a hromadění kožního barviva na jednom místě, což vyústí v tvorbu pih nebo pigmentových skvrn až masek. Způsobuje je sluneční záření, ale vliv mají i hormonální změny (během těhotenství), geny a věk. Někdy zmizí samy během zimy nebo po porodu, ale pokud přetrvávají, je třeba je řešit zevně. Mezi možnosti léčby patří lokální přípravky obsahující mj. vitamin C, laserová terapie nebo chemický peeling.

Červená vyrážka

I zde se může jednat o příznak sluneční alergie a tedy přehnanou reakci těla na sluneční záření. Řešením je nevystavovat se dále paprskům a aplikovat antihistaminikum ve formě krému či při horších projevech ve formě tablety na alergii. Před sluncem se dále chraňte přípravkem s vysokým SPF určeným pro citlivou pokožku se sklonem ke sluneční alergii.

Mohlo by vás zajímat: