Jak poskytnout první pomoc?

Základy první pomoci by měl zvládat každý z nás. Díky včasné a správně provedené sérii postupů lze stabilizovat zdravotní stav postiženého až do příjezdu lékaře. První pomoc znamená ošetření rozbitého kolena, ale i záchranu lidského života.

Základy první pomoci by měl zvládat každý z nás. Díky včasné a správně provedené sérii postupů lze stabilizovat zdravotní stav postiženého až do příjezdu lékaře. První pomoc znamená ošetření rozbitého kolena, ale i záchranu lidského života.

Doba čtení 8 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Zásady první pomoci

Poskytnutí první pomoci má svá pravidla. Ať už vás tato morální povinnost potká doma, nebo na veřejnosti, postupujte podle následujících doporučení.

Zachovejte klid 

S chladnou hlavou a soustředěným myšlením vyhodnotíte akutní situaci rychleji a spolehlivěji.

Přivolejte záchrannou službu

Bezodkladně kontaktujte záchrannou službu na bezplatné lince 155 nebo 112 a oznamte následující:

  • své jméno,

  • popis situace, místo, kde se nacházíte,

  • počet a stav postižených osob.

Myslete na své bezpečí 

Nepouštějte se do záchrany jiného člověka bez ohledu na aktuální bezpečnostní podmínky. Nepokoušejte se o zásah, pokud vám hrozí:

  • riziko zasažení elektřinou,

  • popálení od ohně či žíraviny,

  • utonutí,

  • výbuch hořlaviny.

Vyhodnoťte, zdali vám nehrozí nebezpečí v podobě zasažení elektrickým proudem, ohněm nebo hořlavinou. Pokud lze vypnout jistič nebo spotřebič, udělejte to. Pakliže se pohybujete na silnici, zapněte výstražná světla, položte za vozidlo výstražný trojúhelník a dbejte na oblečení reflexní vesty. Pro kontakt s cizí osobou raději použijte jednorázové latexové rukavice a snažte se vyhnout přímému kontaktu s jeho tělesnými tekutinami kvůli riziku přenosu infekčních onemocnění.

 

Zkontrolujte stav postiženého

Podle zdravotního stavu postiženého se rozhodujte pro další postup. Mezi život ohrožující stavy, kdy je potřeba poskytnout okamžitou první pomoc, patří masivní krvácení, bezvědomí a problémy s dýcháním. Dále vyšetřete tep, kvalitu dýchání (zrychlené, se zvuky), barvu kůže (bledost, promodrávání), známky úrazu (rány, deformace končetin) a abnormality v obličeji.

První pomoc je bezprostřední pomoc zraněnému nebo nemocnému člověku. Zahrnuje sérii postupů a opatření, díky kterým lze ošetřit lehká i vážnější poranění, snížit bolest nebo stabilizovat zdravotní stav postiženého do doby, než mu bude poskytnuto lékařské ošetření. První pomoc se týká i psychosociální podpory postiženého nebo svědků události.

Neposkytnutí první pomoci

Poskytnutí první pomoci člověku v nouzi je naší morální i zákonnou povinností. Rozhodnutí podat první pomoc je prvním krokem k záchraně lidského zdraví či dokonce života.

První pomoc není zakotvena v legislativě jako povinnost, ale v případě jejího úmyslného neposkytnutí můžete být potrestáni. Výška trestu je stanovena zákonem, který vyhodnocuje neposkytnutí první pomoci jako trestný čin. Dle trestního zákoníku je povinen poskytnout první pomoc každý, kdo není v ohrožení vlastního života.

Od každého člověka se očekává přinejmenším přivolání záchranné služby a od osob, které prošly základním školením podání první pomoci (řidiči, zdravotníci a sportovní instruktoři) je vyžadován aktivní zásah. Klasickým příkladem dopuštění se trestného činu neposkytnutí první pomoci je ujetí z místa dopravní nehody, a to bez ohledu na závažnost zranění.

Obsah autolékárničky

Autolékárnička je povinnou výbavou každého osobního vozidla a její obsah je specifikován vyhláškou. Uložte ji na ihned dostupné místo bez přímého slunečního záření, aby byla vždy po ruce a v dobrém stavu. Motorky a skútry musí být také vybaveny motolékárničkou.

Povinný obsah autolékárničky pro rok 2024:

  • obvaz hotový s jedním polštářkem: 3 ks,

  • obvaz hotový se dvěma polštářky: 3 ks,

  • náplast hladká cívka: 1 ks,

  • obinadlo škrticí pryžové: 1 ks,

  • rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu: 1 ks,

  • isotermická fólie,

  • nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka nejméně 14 cm. 

K úrazům a zraněním dochází i v domácím prostředí. Proto byste měli myslet i na výbavu domácí lékárničky. 

Co by vám nemělo chybět v domácí lékárničce?

Bezvědomí a resuscitace

Na člověka v bezvědomí můžete narazit při autonehodě i cestou z práce. Při nalezení osoby, která se nachází zdánlivě v bezvědomí, ji zkuste oslovit nebo s ní zatřást. Pokud osoba nereaguje na žádný z podnětů, otočte ji na záda a mírně zakloňte hlavu, čímž jí zprůchodníte dýchací cesty.

Sledováním pohybu hrudníku a proudu vzduchu z úst zjistěte, jestli postižený dýchá. Pokud je dech bezproblémový, sledujte dál jeho zdravotní stav, ošetřete případná další zranění a čekejte na příchod záchranné služby. Pokud postižený lapá po dechu nebo nedýchá, zahajte resuscitaci neboli oživování.

Umělé dýchání z úst do úst je vhodné použít na každém, kdo nedýchá normálně (lapá po dechu nebo chrčí), je v bezvědomí, nebije mu srdce nebo nereaguje na žádný podnět. Zástavu srdce poznáte i podle barvy kůže, která může být bledá kvůli nedostatku kyslíku.

Resuscitace u dospělých

  • Zahajte ji co nejdřív,

  • postiženého položte na záda na tvrdou podložku,

  • zakloňte mu hlavu tahem za bradu a tlakem na čelo, 

  • proveďte masáž srdce, možná je i kombinace s umělým dýcháním,

  • stlačujte hrudní kost do hloubky 5–6 cm ve frekvenci 100–120 stlačení za minutu (stlačení a uvolnění by měly trvat stejnou dobu),

  • provozujte proces oživování až do příjezdu záchranné služby nebo do doby, než začne postižený dýchat.

Tip: se správným rytmem vám pomůže písnička Stayin' Alive od BeeGees.

Resuscitace dětí (do puberty)

U dětí by mělo dojít k resuscitaci, pokud dítě nereaguje a normálně nedýchá:

  • Zakloňte dítěti hlavu, stlačte nos prsty a vdechněte 5× do dítěte,

  • hranou jedné ruky proveďte masáž srdce, a to rychlostí 100–120 stlačení za minutu,

  • hloubka stlačení odpovídá třetině předozadního průměru jeho hrudníku,

  • po 30 stlačeních proveďte 2 umělé vdechy, pokračujte v resuscitaci v poměru 30 stlačení a 2 vdechy až do příjezdu lékaře.

Resuscitace kojenců

Oživování kojenců provádějte stejně jako u větších dětí, jen s následujícími rozdíly:

  • Umělé dýchání provádějte přes nos i ústa dítěte,

  • vdechujte pouze malé množství vzduchu (objem svých úst),

  • srdíčko masírujte dvěma prsty – hrudník je měkký a vyžaduje si speciální postup.

Syndrom náhlého úmrtí novorozence

Až k resuscitaci miminka může vést noční můra všech novopečených rodičů, kterou je syndrom náhlého úmrtí novorozence (SIDS). Postihuje děti až do jednoho roku věku, přičemž za nejrizikovější se považuje období prvního půl roku života.

Na nepravidelný dech děťátka, pauzu v dýchání nebo jeho úplnou zástavu vás spolehlivě upozorní alarm monitoru dechu, složený z přenosné základny a podložky umístěné pod matrací v postýlce vašeho miminka. 

Jak vybrat dětskou chůvičku a monitor dechu?

Faktory sehrávající roli při vzniku SIDS: 

  • nízká porodní váha miminka,

  • přehřátí miminka,

  • přítomnost měkkých hraček v postýlce,

  • měkká matrace,

  • spánek na bříšku nebo na boku,

  • miminko není kojeno.

Prenatální poslech srdečních ozev 

Pro prenatální poslech srdečních ozev vašeho ještě nenarozeného miminka doporučujeme speciální přístroj, kterým může maminka zkontrolovat, zdali je její děťátko v pořádku, když se delší čas v bříšku nehýbe.

Infarkt

Typickým projevem infarktu je bolest, tlak a pálení za hrudní kostí, přičemž do levé paže, čelisti nebo zad vystřeluje bolest.

Infarkt často provází náhlá závrať, pocení a zrychlené dýchání.

Pokud je postižený při vědomí, uložte ho do úlevové polohy s podloženou hlavou i nohama a vyčkejte do příjezdu záchranné služby. Postiženého lze také posadit na zem nebo vsedě opřít o zeď.

V případě, že nedýchá nebo ztratil vědomí, přistupte k resuscitaci.

Ošetření krvácející rány

Hlubokou ránu, ze které stříká rytmicky krev, přitlačte rukou (nejlépe přes kus látky či s chirurgickou rukavicí) nebo vytvořte tlakový obvaz. U silného krvácení končetinu přiškrťte cca 1 cm nad ránou.

K rychlému ošetření drobné krvácející ranky budete potřebovat správné pomůcky. V domácí lékárničce ani na cestách by vám neměla chybět dezinfekce (na trhu je dostupná už i nepálivá, která potěší zejména děti), náplasti, sterilní obvazy ani elastická obinadla.

Zlomenina a podvrtnutí

Vymknutí ani zlomeninu se nesnažte sami napravit nebo fixovat. Pokud je to možné, se zraněným nehýbejte. Výjimkou mohou být zlomeniny prstů, vymknutí ramene nebo úrazy rukou, kdy lze použít např. šátkový závěs.

Při uzavřených zraněních zajistěte postiženému komfort tak, aby zranění bolelo co nejméně a nebyla mu zima.

Otevřenou zlomeninu opatrně zakryjte sterilním obvazem. U závažnějších úrazů nedávejte zraněnému nic pít ani jíst pro případ operace. V každém případě přivolejte lékařskou pomoc.

Popáleniny

Opatrně odstraňte zdroj popálení (oheň, elektřina, žíravina, horká pára) a postižené místo chlaďte ponořením do studené vody nebo pod studenou tekoucí vodou z kohoutku.

Na ránu nenanášejte žádné masti, nepropichujte puchýře ani se nesnažte odtrhnout oblečení.

U popálenin 3. stupně u dospělých, 2. stupně u dětí nebo u popálenin s rozsahem větším než dvě dlaně vyhledejte lékařskou pomoc. 

Otrava

Od postiženého, svědků nebo prohlídkou okolí (lahve s tekutinou, krabičky se zbytky) se pokuste zjistit příčinu otravy. Pokud je dotyčný při vědomí, dejte mu vypít sklenici vody a hlídejte jeho stav. V opačném případě ho uložte do stabilizované polohy a kontrolujte dýchání i tep.

Přivolejte lékaře a připravte pro ně to, co mohlo způsobit otravu (případně také vzorky zvratků).

Nikdy nevyvolávejte zvracení! 

Neváhejte se poradit s odborníky z Toxikologického informačního střediska na lince: 

+420 224 919 293 nebo +420 224 915 402 

Kousnutí a bodnutí hmyzem

Mezi bodnutím od vosy a včely je velký rozdíl – zatímco vosa na vás může zaútočit víckrát za sebou, včela dokáže žihadlo vpravit pod kůži jen jednou, protože záhy umírá.

Uvíznuté žihadlo se pokuste opatrně vypáčit špičatými nůžkami, jehlou nebo hranou kreditní karty. Místo vpichu následně omyjte a vydenzifikujte vhodným prostředkem. Nezapomínejte, že čím dřív kůži žihadla zbavíte, tím se stihne do těla dostat méně jedu. 

Jak na otok po bodnutí hmyzem?

Zatočte s klíšťaty

Od jara do podzimu na nás v lese, městském parku i ve vysoké trávě číhají zákeřní přenašeči neuroinfekcí, které neradno podceňovat. Řeč je o klíšťatech. 

Jak vyndat klíště? 

  • Přisáté klíště odstraňte co nejdřív kvůli snížení rizika přenosu infekce, a to pomocí speciální pinzety nebo karty, kterou klíště podeberete a bezpečně vytáhnete. 

  • Na přisáté klíště nenanášejte žádný olej ani mast – mohly by způsobit přidušení klíštěte a vyvrhnutí střevního obsahu i s infekcí přímo do rány.

  • Pokud se vám nepovedlo odstranit klíště vcelku a v ráně zůstala jeho kusadla, nelamte hlavu. Ze samotných kusadel přenos infekce nehrozí. Kusadla sama vyhnisají nebo odpadnou podobně, jako je tomu v případě zadřené třísky.

  • Ránu od kousance je v každém případě potřeba okamžitě řádně vyčistit dezinfekcí a vyhnout se jakékoli manipulaci s klíštětem holýma rukama. 

Klíšťata se ráda zakusují nejen do lidské kůže, ale neopovrhnou ani tou zvířecí. Psí parťáky i kočičí kámošky je lepší pojistit např. speciálním obojkem, který zabezpečí odpuzení tohoto krvelačného hmyzu.

Podobné články: