Zemina pro pokojové rostliny by měla být dostatečně kvalitní, plná živin a vyhovovat potřebám té dané rostliny. Na substrát ze zahrádky nesázejte, jelikož ten může být plný škůdců, chorob a nechtěných látek či minerálů. Většině pokojovek bude stačit substrát pro pokojové rostliny, můžete však vybrat zeminu přímo podle druhu rostliny. Zvlášť pro kaktusy, sukulenty, orchideje, masožravé rostliny, palmy či bonsaje kupte raději speciální substrát určený těmto rostlinám, který bude vyhovovat jejich specifickým požadavkům.
Substrát doplňte vhodným drenážním materiálem, skrz který bude přebytečná voda odtékat z květináče. Můžete použít keramzit, kamínky, štěrk, střepy starých květináčů nebo písek.
Květináč kupte o 2-3 cm větší než je stávající nádoba. Měl by mít drenážní otvor, díky kterému nebude rostlina stát ve vodě, a odtékající vodu zachytí podmiska. Plastové květináče a glazované keramické/terakotové typy budou vyhovovat většině rostlin. Neglazované keramické květináče, terakotové a hliněné rychleji odpařují vodu, a proto jsou vhodnější pro suchomilné rostliny a druhy citlivé na přelití (palmy, kaktusy či sukulenty).
Pokud chcete rostlinu po přesazení umístit do obalového květináče, měl by být tak velký, aby mezi ním a květináčem bylo několik centimetrů místa pro cirkulaci vzduchu a odpařování vody. Květina v něm naopak nesmí být ani příliš utopená.
Dále se vám bude hodit podložka pro přesazování, abyste hlínu neměli po celém bytě. Rukavice zajistí čisté ruce a lopatka usnadní práci se substrátem. S konvičkou zajistíte rostlinám řádnou zálivku. Přesazování může být vhodnou chvílí pro rozdělení větších trsů rostlin, oddělení výhonků a přistřižení nezdravých kořenů, tak si připravte i nůžky nebo ostrý nůž.