Rozmanitost padajících listů, co do barvy i tvarů, nezná hranic. Přinášíme tři parádní tipy, jak se s nimi vydovádět.
Malování na listy
Barevná lištička: Upravte nůžkami čerstvý javorový list do tvaru hlavy lišky. Sestřihněte dokulata jeho spodní boky i vrchní špičku. Vznikne vám liščí hlavička s oušky. Bílou akrylovou barvou nabarvěte lištičce tvářičky – tak, jak to vidíte na našem obrázku. Nahoru mezi ouška přidejte pár bílých ťupek a po řádném zaschnutí tvářiček domalujte černým akrylovým popisovačem oči a drobný nosánek.
Indiánská peříčka: Akrylovou barvou a tenounkým štětcem (případně bílým popisovačem) namalujte na listy čárky, vlnovky, puntíky, šipky. Listy by měly být čerstvé, neboť suché listy bývají mimořádně křehké a dokážou se rychle poškodit.
Obtiskování listů
Na čerstvý list naneste štětcem vrstvu temperového nebo kvašové barvy a obtiskujte ho na papír. Kolik barvy? Ani málo, ani moc. Když použijete barvy málo, list se vám na papír pořádně neobtiskne. A pokud hodně, nevynikne kresba listu. Nebojte se na list nanést vícero barev, při obtiskování vytvoří zajímavý efekt.
Listová frotáž
Nejznámější klasika, jaká existuje! Že pojem „frotáž“ neznáte? Nenechte se zmýlit, milovali jsme ji v dětství skoro všichni. Čerstvý list s výraznějšími žilkami a zajímavým tvarem položte pod list kancelářského papíru. Kvůli zřetelnější kresbě doporučujeme list otočit žilkami nahoru. Hranou tvrdé tužky, pastelky nebo voskovky procházejme po papíře přes list. Tímto způsobem přenesete věrnou kopii listu na papír.
Tip: U frotáže se nenechte limitovat barvou papíru ani jednobarevným provedením. Při troše šikovnosti zvládnete list vystínovat vícerými barevnými pastelkami nebo na něj dokreslit detaily. Nejste omezeni ani počtem listů na papíře – klidně se mohou vzájemně překrývat.