Jak na pěstování rajčat: Výsev, zaštipování, hnojení a sklizeň

Vypěstujte si vlastní rajčata s plnou a šťavnatou chutí. Jakmile ochutnáte, v obchodě si je už jen tak nekoupíte. Rajčata můžete pěstovat na záhonech, ve skleníku, ale třeba i na balkoně v květináči. Před samotným sázením je ale třeba vybrat správnou odrůdu. Také vám poradíme, jak o rajčata pečovat, abyste předešli například plísni a kdy je nejvhodnější doba ke sklizni.

Vypěstujte si vlastní rajčata s plnou a šťavnatou chutí. Jakmile ochutnáte, v obchodě si je už jen tak nekoupíte. Rajčata můžete pěstovat na záhonech, ve skleníku, ale třeba i na balkoně v květináči. Před samotným sázením je ale třeba vybrat správnou odrůdu. Také vám poradíme, jak o rajčata pečovat, abyste předešli například plísni a kdy je nejvhodnější doba ke sklizni.

Doba čtení 10 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Jak vybrat nejvhodnější odrůdu

Umístění

Před samotným nákupem sazenic rajčat je důležité odpovědět si na otázku, kde chcete rajčata pěstovat. Ne všechny odrůdy jsou totiž vhodné například na balkon. Variant je ale hned několik a záleží, jaké máte možnosti. Pěstovat je můžete venku na záhoně, případně v zahradním skleníku. Další variantou je pěstování rajčat doma, ať už na balkoně v květináči, v truhlíku nebo třeba v kýblu. O tom ale více v části Způsoby pěstování rajčat.

Jak na balkonové květiny, rajčata a další?   Jak vyrobit, založit a osadit vyvýšený záhon?

Zdravé sazenice

Než se pustíte do samotného pěstování, je potřeba vybrat správné sazenice. Ty si můžete koupit v zahradnictví nebo si vypěstovat své vlastní ze semene. Začátečníkům ale doporučujeme začít s již hotovými sazenicemi, které jsou silnější a odolnější. Při výběru sazenic si dejte pozor na to, aby byly zdravé a nejevily žádné známky poškození od škůdců. Zdravé sazenice poznáte tak, že mají silné stonky, pěkné listy a barvu. Sazenice by zároveň měly být asi 15 až 20 cm vysoké.

Odrůda podle zužitkování a další faktory

Dalším rozhodujícím faktorem může být i to, jak chcete rajčata zpracovat po vypěstování. Některé druhy jsou ideální na grilování nebo konzervování, jiné na vaření a další jen tak k přímé konzumaci. Rajčata můžete vybírat ještě podle velikosti plodů, tvaru, barvy, nebo chuti.

Mezi základní odrůdy patří rajčata keříčková, balkonová a tyčková:

  • Keříčková a balkonová rajčata – Obě odrůdy se pěstují podobně, na malých zahradách, terasách nebo balkonech. Ani jeden z těchto druhů většinou nevyžaduje podpůrné tyče a konstrukce. S ohledem na menší vzrůst počítejte také s menšími plody a váhou přibližně 15 až 20 gramů.

  • Tyčková rajčata – Hodí se především na zahradu nebo pěstování ve skleníku. Jelikož se jedná o vyšší rostlinu, je potřeba použít podpůrný systém, který ji udrží vzpřímenou. Také většinou počítejte s většími plody, které mají různé využití.

Další odrůdy, které můžete pěstovat na záhoně, ve skleníku nebo na balkoně, jsme pro vás sepsali do tabulky níže:

 

Vhodné umístění

Plody

Zpracování rajčat

Divoká rajčata

záhon

menší (pod 2 cm), intenzivní kyselejší chuť

konzervování, omáčky, salsy

Tornádo

záhon, skleník

červené, oválné, výrazná sladká chuť

plnění, do salátů, přímá konzumace

Cherry

květináč, truhlík, menší nádoby

malé, sladké až lehce kyselé, velmi aromatické

do salátů, přímá konzumace

Start S F1

záhon, skleník

větší, červené, výrazná sladká chuť

do salátů, přímá konzumace

Býčí srdce

záhon, skleník

tvar srdce, červená barva, váha až 500 g, plná sladká chuť

omáčky, grilování, plnění

Vilma

záhon, balkon

červené, sladké, středně velké

do salátů, přímá konzumace, omáčky

Bejbino

záhon, menší nádoby

červené, sladké až mírně kyselé

do salátů, přímá konzumace, konzervování

Žlutá rajčata

květináč

žluté, sladká chuť

do salátů nebo džemů

Zpracování ovoce a zeleniny

Jak a kdy je vysévat (předpěstování ze semínek)

Ideální doba pro pěstování rajčat ze semínek je začátek až polovina března. Jelikož mají semínka rajčat ráda teplo, doporučujeme je pěstovat na okenním parapetu nebo ve vyhřívaném skleníku.

K předpěstování vám stačí květináč se zeminou a půl centimetru hluboká jamka, do které vložíte semínko a zasypte hlínou. Zeminu je důležité udržovat stále vlhkou například pomocí ručního postřikovače. A pokud pěstujete semínka rajčat pod poklopem nebo v pařeništi, nezapomínejte každý den otevírat kryt, aby se k nim dostal čerstvý vzduch.

Jakmile se na rostlině objeví první listy, je potřeba ji přepíchnout do většího květináče, takzvaně pikýrovat. Do připraveného květináče navrstvěte půdu, vytvořte důlek a opatrně, pomocí špejle nebo pikýrovacího kolíku, rostlinku přesaďte. Na závěr už jen přesazené rostliny zavlažíte odstátou vodou z postřikovače a máte hotovo.

Jarní práce na zahradě: Buďte králem své džungle

Jak pěstovat rajčata (doma i venku)

Rajčata lze pěstovat doma i venku, ve skleníku v květináči nebo různých nádobách. Záleží, jaké máte možnosti. Nezapomínejte ale, že každý způsob pěstování má své podmínky.

Venku na záhonu nebo ve skleníku

Než zasadíte rostlinku rajčete ven, je ideální ji přibližně 10 dní před samotnou výsadbou otužovat. Stačí, když ji každý den dáte na pár hodin ven do stínu. Rajčata si tak zvyknou na venkovní teplotu a slunce. Zabráníte tím například i spálení rostliny od slunečních paprsků.

Teplo a mírné slunce dělá rajčatům dobře, ovšem déšť nikoli. Proto zvolte takové místo, kde budou před deštěm chráněny. Posloužit může místo u domu pod okapem, jakýkoliv přístřešek nebo skleník.

Jak vybrat skleník?

Doma na balkoně nebo terase

V květináči nebo truhlíku

Při pěstování rajčat doma na balkoně nebo terase je důležitý výběr správné nádoby. Pokud si vyberete pěstování rajčat v květináči, myslete na to, že rostlinky mají hluboké kořeny. Květináč na jednu rostlinu by měl mít průměr alespoň 30 až 40 cm a objem přibližně 15 l. Nezapomeňte ani na díry, které by měl mít květináč na svém dně, aby mohla odtékat přebytečná voda a půda nezůstávala promočená. Podobně postupujte při pěstování rajčat v truhlíku.

V pytlích

Pěstování rajčat v pytlích se osvědčí především těm, kteří mají problémy s místem. Pytle moc místa nezaberou a umístit je můžete snad kamkoliv (na balkon, terasu, kdekoliv na zahradě nebo k domu). Zároveň pytel s rostlinou snadno přemístíte například při prudkých deštích, parných dnech nebo mrazech. Nejvhodnější pytle na výsadbu rajčat jsou z juty nebo klasické plastové. Barevně doporučujeme spíše světlé nebo čiré. Černé plastové pytle více přitahují slunce, jejich povrch má tendenci se přehřívat a to může vést až k destrukci kořenů a úhynu rostlin. U plastových pytlů nezapomeňte udělat otvor, který pomůže k odtoku přebytečné vody.

V kýblu

Podobně jako květináč nebo pytel poslouží i kbelík. U pěstování rajčat v kýblu je potřeba myslet na jeho dostatečnou velikost a vyvrtání odtokových otvorů. Kbelík s rostlinkou pak můžete umístit kamkoliv se vám jen hodí (samozřejmě s ohledem na přímé slunce nebo prudký déšť).

Pěstování rajčat kořeny vzhůru

Tento způsob pěstování ocení především lidé, kteří nemají příliš prostoru a i třeba květináč by jim na balkoně překážel. Další výhodou je, že se při sběru plodů nemusíte naklánět nebo si klekat na zem. Jedinou z nevýhod, kterou u pěstování rajčat vzhůru nohama vidíme, je potřeba rostliny častěji zalévat. Kořeny jsou odhalené a tím pádem více vysušené od slunce a větru. K pěstování tímto způsobem využijete speciální květináč nebo obyčejný plastový květináč, který uzpůsobíte pěstování rajčat obráceně.

Hydroponické pěstování rajčat

Hydroponické pěstování je ideální varianta pro pěstování rajčat v bytě v zimě. Nepotřebujete k němu půdu, stačí vám jen voda, živiny, světlo a vzduch. Díky tomu se vyhnete riziku plísní, odstraňování různých škůdců a odplevelování. Nikdy se vám také nestane, že rajčata omylem přelijete. K pěstování ovšem potřebujete umělý substrát (keramzit, perlit nebo kamennou vlnu), což nemusí vyhovovat zastáncům přirozeného pěstování.

Jak a kdy je sázet

Pokud jste se rozhodli pro pěstování rajčat venku, nejlepší doba na jejich zasazení je polovina května, tedy po ledových mužích. Ve skleníku nebo na zasklených balkonech můžete sázet rajčata díky vyšší teplotě již od dubna. Ideální teplota pro růst rajčat je okolo 22 °C, v noci pak okolo 12 °C až 15 °C. Kromě tepla je důležité i přiměřené světlo.

Jak připravit půdu pro rajčata

Rajčata potřebují dobře propustnou půdu, aby zbytečně nezadržovala vodu, navíc s dostatkem živin. Před jejich vysazením proto doporučujeme přidat do hlíny kompost, hnojivo nebo zahradní vápno. Tím se zlepší složení půdy a její úrodnost. Aby se potřebné živiny dostaly do půdy v dostatečné míře, je ideální začít s hnojením klidně i několik týdnů před samotným zasazením. Důležité je také myslet na neutrální pH půdy, které by mělo být okolo 6 až 7. Pro kontrolu si můžete zakoupit pH test v zahradnických centrech. Nezapomeňte také půdu pořádně prolít vodou.

Jak daleko od sebe sázet rajčata

Rajčata potřebují prostor. Se správným rozmístěním jim umožníte kvalitní růst a navíc snížíte riziko chorob. Na záhoně byste měli rajčata sázet alespoň 60 cm od sebe. Přibližně 50 cm od sebe byste je pak měli sázet ve skleníku. Pokud máte místo na více řádků, dbejte na to, aby od sebe byly alespoň 1 m.

Jak hluboko sázet rajčata

Díra by měla být hlubší, než je délka samotných kořenů sazenice. Rajče zasaďte po jeho první listy a zasypte hlínou. Pokud do půdy ponoříte i část stonku, rostlina zapustí nové kořeny, které budou silnější a dokáže jimi přijímat více živin.

Zaštipování, hnojení a boj s plísněmi

Abyste měli kvalitní úrodu, je potřeba rostliny rajčat pravidelně zalévat (ale ne přelévat), hnojit a zaštipovat. Dávejte si také pozor na teploty, které by neměly spadnout pod 10 °C. Pokud se k takovým podmínkám schyluje, rajčata skliďte a ta ještě zelená nechte dozrát doma v krabici.

Zaštipování rajčat

Při pěstování rajčat je důležité zaštipování. Díky němu zabráníte větvení rostliny a tím pádem jejímu zbytečnému vyčerpání. Veškerou svou sílu pak vloží do plodů a ne do stonku a listů. Výjimkou jsou keříčkové odrůdy, u kterých zaštipováním podporujete větvení a ne kvalitu a velikost plodů. Kontrolu rostliny a následné zaštipování je vhodné dělat každý týden. Boční výhonek (tzv. zálistek) najdete mezi hlavním stonkem a listem. Na jeho odstranění stačí použít prsty, kterými boční výhonek buď odlomíte nebo pomocí nehtů odštípnete. Nůžky nepoužívejte. Těmi byste mohli přenést choroby z jiných rostlin.

Hnojení rajčat

Rajčata mají velkou spotřebu živin, proto je potřeba myslet na hnojení nejen během sázení, ale i v průběhu samotného pěstování. K pravidelnému přihnojování jsou ideální vodorozpustná hnojiva, která se lépe vstřebají do půdy a dostanou se rychleji ke kořenům. Všeobecně se doporučuje aplikovat organické hnojivo s co nejvyšším obsahem živin a mikroprvků každých 14 dní.

Vyrobit si můžete také domácí hnojivo na rajčata. Ušetříte peníze, podpoříte rostlinu v tvorbě zdravých chutných plodů, a ještě se obloukem vyhnete chemii. Jednou z oblíbených domácích variant je hnojivo na rajčata z droždí. Stačí koupit kostku (nebo pytlík sypaného) droždí, nasypat ho do litru vody a jeden den nechat kvasit při pokojové teplotě. Kvasnice dodají rostlině železo, vitamíny D i B a vy získáte chutné plody.

Plíseň a choroby na rajčatech

Plísně a choroby na plodech a listech rajčat se projevují různě. Docházet může k deformaci listů rajčat nebo jejich zbarvování. Nemoci poznáte podle žlutých, hnědých nebo černých skvrn na rajčatech – ať už listech nebo plodu. Ty pak mají tendenci usychat a opadat. Plísním můžete předejít správným zaléváním rostliny nebo dostatečnou vzdáleností při sázení. Vyhněte se také sázení rajčat a brambor blízko sebe. Brambory mají totiž tendenci nakazit rajčata například plísní bramborovou.

Pokud už rostlinu napadenou máte, odstraňte co nejdříve všechny její postižené části. Tím zabráníte šíření plísně na další listy nebo plody. Dále můžete využít přírodní postřiky, které koupíte v zahradnictví. Při aplikaci se vždy řiďte pokyny na obalu. Nezapomeňte ani na zahradnické nůžky nebo podpěrné tyče, které je zapotřebí vydezinfikovat.

Další variantou je domácí postřik na rajčata proti plísni. Takový postřik je bez chemie, a navíc ušetříte peníze. Použít můžete čerstvé mléko naředěné 1:1 s odstátou vodou. Směs vám poslouží jako hnojivo nebo jako prevence proti plísním. Využít se dá také cibule. Stačí ve vodě povařit nakrájenou cibuli, odvar nechat vychladnout a zředit ho 10 litry vody. Pak už jen postříkáte spodní a horní stranu listů rostliny.

Svilušky: Co to je a jak se jich zbavit

Kdy sklízet rajčata

Ideální doba na sklizeň rajčat je ve chvíli, kdy jsou krásně vybarvená a jdou lehce odtrhnout od větvičky. Jelikož plody dozrávají postupně, můžete je v průměru sklízet každé 3 až 4 dny. Pokud se vám ovšem stane, že ještě na podzim máte pár rajčat dostatečné dorostlých, ale stále zelených, skliďte je také. Stačí je nechat v papírové krabici v pokojové teplotě a ony vám přibližně do 10 dnů dozrají.

Připravte si domácí sušená rajčata

Co k nim zasadit

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že sázení dalších rostlin k rajčatům jim může vzít prostor i světlo a nebudou tak mít vhodné podmínky k růstu, opak je pravdou. Především pokud se zaměříte na nižší až středně vysoké rostliny. Mezi nejlepší společníky rajčat patří:

  • pažitka,

  • cibule,

  • petrželka,

  • mrkev,

  • koriandr,

  • hořčice,

  • tymián,

  • šalvěj,

  • květiny afrikány.

Většinově se jedná o aromatické bylinky, které odpuzují spoustu hmyzu a tím chrání i samotná rajčata. Dále můžete přisadit například salát, který udržuje vlhkost půdy. 

Navíc i rajčata ovlivňují jiné rostliny, kterým se následně více daří. K nim se řadí brokolice, brukev, celer, chřest, zelí nebo růže.

Dalším parťákem mohou být papriky. Pěstování paprik a rajčat ve skleníku je ideální především kvůli tomu, že oba druhy zeleniny mají rády vlhko a teplo. Navíc jsou podobně náročné na výživu.

Jak na pěstování paprik

Čemu se naopak vyhnout

Pozor si dejte na:

  • brambory,

  • tykve,

  • dýně,

  • zelí,

  • kukuřici,

  • fenykl.

Obecně se nedoporučuje ani špenát, který rajčatům odebírá příliš velké množství živin. Stejně tak mohou mít problém s ořešákem, který roste i několik metrů od záhonu. Svými kořeny totiž vylučuje do půdy látky, které rajčata negativně ovlivňují.

Podobné články: