Hnojení rajčat
Rajčata mají velkou spotřebu živin, proto je potřeba myslet na hnojení nejen během sázení, ale i v průběhu samotného pěstování. K pravidelnému přihnojování jsou ideální vodorozpustná hnojiva, která se lépe vstřebají do půdy a dostanou se rychleji ke kořenům. Všeobecně se doporučuje aplikovat organické hnojivo s co nejvyšším obsahem živin a mikroprvků každých 14 dní.
Vyrobit si můžete také domácí hnojivo na rajčata. Ušetříte peníze, podpoříte rostlinu v tvorbě zdravých chutných plodů, a ještě se obloukem vyhnete chemii. Jednou z oblíbených domácích variant je hnojivo na rajčata z droždí. Stačí koupit kostku (nebo pytlík sypaného) droždí, nasypat ho do litru vody a jeden den nechat kvasit při pokojové teplotě. Kvasnice dodají rostlině železo, vitamíny D i B a vy získáte chutné plody.
Plíseň a choroby na rajčatech
Plísně a choroby na plodech a listech rajčat se projevují různě. Docházet může k deformaci listů rajčat nebo jejich zbarvování. Nemoci poznáte podle žlutých, hnědých nebo černých skvrn na rajčatech – ať už listech nebo plodu. Ty pak mají tendenci usychat a opadat. Plísním můžete předejít správným zaléváním rostliny nebo dostatečnou vzdáleností při sázení. Vyhněte se také sázení rajčat a brambor blízko sebe. Brambory mají totiž tendenci nakazit rajčata například plísní bramborovou.
Pokud už rostlinu napadenou máte, odstraňte co nejdříve všechny její postižené části. Tím zabráníte šíření plísně na další listy nebo plody. Dále můžete využít přírodní postřiky, které koupíte v zahradnictví. Při aplikaci se vždy řiďte pokyny na obalu. Nezapomeňte ani na zahradnické nůžky nebo podpěrné tyče, které je zapotřebí vydezinfikovat.
Další variantou je domácí postřik na rajčata proti plísni. Takový postřik je bez chemie, a navíc ušetříte peníze. Použít můžete čerstvé mléko naředěné 1:1 s odstátou vodou. Směs vám poslouží jako hnojivo nebo jako prevence proti plísním. Využít se dá také cibule. Stačí ve vodě povařit nakrájenou cibuli, odvar nechat vychladnout a zředit ho 10 litry vody. Pak už jen postříkáte spodní a horní stranu listů rostliny.
Svilušky: Co to je a jak se jich zbavit