Jak na pěstování paprik: Sázení, hnojení, zaštipování i sklízení

Pěstování paprik je vhodné jak pro pokročilé zahradníky, tak i úplné začátečníky. Stačí si dát pozor na zálivku, hnojení a zaštipování. Tuto chutnou a zdravou pochoutku se vám povede vypěstovat na záhoně, ve skleníku, ale třeba i v bytě nebo na balkoně v květináči. Navíc vám bude odměnou příloha plná vitamínů a ještě vám rostlina může posloužit jako dekorace.

Pěstování paprik je vhodné jak pro pokročilé zahradníky, tak i úplné začátečníky. Stačí si dát pozor na zálivku, hnojení a zaštipování. Tuto chutnou a zdravou pochoutku se vám povede vypěstovat na záhoně, ve skleníku, ale třeba i v bytě nebo na balkoně v květináči. Navíc vám bude odměnou příloha plná vitamínů a ještě vám rostlina může posloužit jako dekorace.

Doba čtení 9 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Předpěstování paprik

Ideální doba pro pěstování paprik ze semínek je leden až únor. Zakoupená semena stačí namočit do vlažné vody alespoň na 24 hodin, tím urychlíte proces klíčení. Ke klíčení vám poslouží vlhká vata nebo vatové tamponky. Jakmile začnou semena vypouštět malé kořínky, je čas na jejich přemístění do zeminy.

Do připravené nádoby dejte dobře navlhčený výsevný substrát. Na jeho povrch položte naklíčená semínka, lehce je substrátem poprašte a opět zvlhčete. Papriky jsou náročné na světlo, teplo a vlhko. Proto nádoby se semínky a následně i vyklíčenými rostlinkami udržujte v teple okolo 25 °C. Vlhkost se doporučuje jen taková, aby povrch substrátu stihnul do večera oschnout. A kvůli dostatku světla je ideální umístění vyklíčených semínek na jižním okně.

  • Namočení semen do vlažné vody na 24 hodin.

  • Přemístění na navlhčenou vatu (proces klíčení).

  • Po vyklíčení přemístit semínka do nádoby s navlhčeným substrátem.

  • Nádoby umístit na světlé a teplé místo (jižní strana).

Jakmile na rostlinách zpozorujete první listy, je čas na jejich rozsazení. Poslouží vám truhlík nebo třeba i kelímky od jogurtů s provrtanou dírkou na odtok vody. Pokud zvolíte truhlík, vysazujte rostliny alespoň 5 cm od sebe, aby měly dostatek prostoru pro další růst. Týden od přesazení začněte používat hnojivo na papriky a zvažte, jestli není potřeba využít oporu rostlin. Ze začátku vám bude stačit špejle, postupně pak vyšší klacek nebo tyč.

Před výsadbou je důležité také otužování rostliny. Ze začátku stačí větrat přibližně 2 hodiny každé dopoledne. Postupně časový úsek prodlužujte. Týden před výsadbou byste měli větrat skoro nepřetržitě. A jak poznáte vhodnou dobu, kdy vysadit sazenice papriky? Stačí vám pravítko nebo metr a dobré oko. Rostlinka by měla být přibližně 13 cm vysoká, stonek 5 mm tlustý, měli byste vidět bohaté olistění a dobře rozrostlé kořeny.

Sázení

Papriky se obvykle pěstují venku v záhonech, nic vám ale nebrání zasadit rostliny i doma do nádob - o tom více v části Jak pěstovat papriky (venku/doma). Pokud se ale rozhodnete pro záhon, přikryjte ho přibližně 14 dní před samotným sázením černou netkanou látkou. Ta pomůže půdě se prohřát, což papriky vyžadují, a navíc vám později usnadní boj s plevelem.

Rostlinám vyberte slunečné a vzdušné místo. Na zahradě doporučujeme záhon po luštěninách, dýních, kořenové zelenině nebo kukuřici, kde se jim bude dařit nejvíce. Alespoň 3 roky byste se ale měli vyhnout místu po paprice.

Jarní práce na zahradě Jak udělat vyvýšený záhon

Papriky můžete sázet a pěstovat po dvou. Rostliny se o sebe navzájem opřou, ochrání se před větrem a vy navíc na balkoně nebo ve skleníku ušetříte místo. V záhonu můžete velkoplodé rostliny sázet po jedné, nezapomeňte ovšem na řádnou oporu. Ta jim zajistí bezpečí nejen před větrem, ale také před vylamováním větví pod tíhou dozrávajících plodů.

Kdy sázet papriky

Na venkovní záhon se doporučuje papriky vysazovat po jarních mrazících, tedy přibližně v polovině května. Pokud máte k dispozici skleník, můžete je vysadit na sluneční stranu už ke konci dubna.

Jak daleko a jak hluboko od sebe sázet papriky

Každá odrůda má své požadavky, s ohledem na její velikost. Průměrná vzdálenost na vysazení paprik je ale 40 až 60 cm. Díru do země je zároveň potřeba vykopat dostatečně hlubokou - aby byl kořenový bal několik centimetrů pod povrchem.

Jak na zalévání

Univerzální radu, jak moc a často zalévat papriky, nemáme. Vždy vezměte v úvahu místo, případně nádobu, kde je pěstujete a k tomu ještě aktuální počasí. Dá se ale říci, že papriky mají rády dostatečnou zálivku po celou dobu vegetace.

Rostliny zalévejte pravidelně a až ke kořenům. Voda by měla být odstátá s teplotou podobnou jako má půda. Zalévat doporučujeme ráno a to především v teplejších dnech. Pokud necháte půdu příliš vyschnout, zejména v období plodu, papriky nebudou šťavnaté a mohou jim zasychat špičky. Při zalévání dejte také pozor na smáčení listů, které by mohlo vést k různým houbovitým onemocněním rostliny.

Čím hnojit papriky

Rostliny jsou náročné mimo jiné také na výživu. Proto je před výsadbou potřeba doplnit půdu o kompost nebo jiné hnojivo. Výživu přidávejte během celého vegetačního období. Během odkvétání a prvních náznaků plodů dodejte do půdy dostatek draslíku, a naopak se vyhněte dusíku. Dusíkatá hnojiva můžete použít na začátku, kdy chcete, aby rostlina nasadila listy a rozvětvil se jí stonek.

Kromě kupované výživy můžete použít i domácí hnojivo na papriky - například slepičinec. Slepičí trus obsahuje mnoho prospěšných látek (dusík, fosfor, draslík nebo vápník), které podporují fotosyntézu či zlepšují celkovou kvalitu půdy. Stačí zalít trus vodou a nechat v uzavřeném kbelíku dva týdny kvasit. Pak už ho jen přidáte k rostlinám. Hnojení paprik slepičincem vám vykouzlí bohatou úrodu, při manipulaci s touto výživou ale počítejte s poměrně silným zápachem.

Jak pěstovat papriky (venku/doma)

Papriky můžete pěstovat venku na záhoně, ve skleníku nebo ve fóliovníku. Problém nemají ani s domácím prostředím a růstem v květináčích, truhlících nebo pytlích. Vždy ale vyberte správnou nádobu, místo a další podmínky.

Pěstování v nádobách

Pro pěstování paprik v nádobách je potřeba vybrat správné odrůdy s ohledem na jejich vzrůst. Kromě výběru odrůdy je nutné zvolit i správnou nádobu. Ideální je alespoň 25 cm hluboký květináč s odvodňovacími otvory.

Nezapomeňte také na drenážní vrstvu, kterou od substrátu můžete oddělit netkaným textilem. Lépe se tak v nádobě bude udržovat vláha. Substrát můžete pořídit klasický zahradní a promíchat ho s trochou kompostu. Podobně funguje i pěstování paprik v pytlích. U pytle jen myslete na odstřižení spodních rohů, aby lépe odtékala přebytečná voda.

Nádoby s rostlinami neumisťujte na sever kvůli chladu. Jak už jsme psali výše, radši mají teplo. S tím souvisí i pravidelná zálivka, která je u pěstování v nádobách potřeba každý den. Pokud se rozhodnete pro pěstování paprik doma v bytě, je potřeba jim pomoct také s opylováním. Rostlina je samosprašná a tak se opyluje vlastním pylem. Stačí s ní jen lehce zatřást nebo si na pomoc můžete vzít například štěteček.

Zelenina a ovoce na balkoně Jak na pěstování rajčat

Pěstování ve skleníku

S ohledem na teplo a vlhko, které mají papriky opravdu rády, je jejich pěstování ve skleníku nebo fóliovníku ideální volba. Navíc jsou díky stěnám a střeše chráněny před větrem a silným deštěm. I zde platí stejná pravidla jako u pěstování rostlin v nádobách - pravidelná zálivka nebo pomoc s opylením. Pokud jste se rozhodli pro vyšší odrůdy, nezapomínejte ani na oporu v podobě tyčky nebo klacíku.

Oblíbené odrůdy

Podívejte se na několik odrůd, které si zahrádkáři rádi pořizují ať už na své záhony nebo třeba balkony. V tabulce najdete jejich vzrůst, chuť a velikost plodů, ideální umístění a tipy, jak zpracovat úrodu paprik.

 

Vzrůst

Plody

Zpracování paprik

Umístění

Paprika Amy

80–100 cm

střední (cca 8–10 cm), sladké

přímá konzumace, pečení, plnění

skleník

Paprika kapie

60–90 cm

větší (cca 10–15 cm), sladké

přímá konzumace, saláty, grilování

skleník, záhon

Paprika Ramiro

80–100 cm

velké (až 35 cm), sladké

přímá konzumace, saláty

záhon, květináč

Paprika kozí rohy

80–90 cm

menší (cca 5 cm), pikantní až ostré

omáčky, marinády, sušení

záhon

Paprika Granova

až 100 cm

střední (cca 8–10 cm), výrazná a sladká chuť

přímá konzumace, omáčky, plnění

záhon, skleník

Grilované papriky plněné sýrem Jak skladovat zeleninu a ovoce v lednici Zpracování ovoce a zeleniny

Hydroponické pěstování

Tento způsob pěstování je stále oblíbenější, a to především mezi “městskými zahradníky”, kteří nemají zahradu nebo dostatek prostoru. Kromě úspory místa je další výhodou to, že se obejdete bez jakýchkoliv substrátů. Postačí vám:

  • voda,

  • hnojivo,

  • živiny,

  • květináč,

  • keramzit,

  • okrasný obal, 

  • vodoznak (pro kontrolu vody v květináči).

Použít můžete i speciální hydroponický truhlík s LED osvětlením. Rostliny pak stačí zalévat přibližně jednou za 14 dní, hlídat je před průvanem a zimou. Výsledkem vám bude rychlé zakořenění rostlinky, její svižný růst a více plodů.

Zaštipování

Hlavní důvod, proč byste měli rostlinky zaštipovat, je navýšení sklizně až o 20 %. Díky zaštípnutému stonku se růst do výšky lehce zpomalí, rostlina se naopak rozkošatí, bude dostatečně prosvětlená a provzdušněná. Lépe se budou hmyzu opylovávat květy a následně i zrát plody.

Rostliny by se ale měly zaštipovat až ve chvíli, kdy na výšku měří nejméně 30 cm. Pokud si na rostlině všimnete nových výhonků už pod prvními listy, také je ořežte. Rostlina získá energii pro nové horní výhonky, květy a plody. Postup správného zaštipování jsme shrnuli v následujících bodech:

  • Připravte si ostré a čisté nůžky, případně si umyjte ruce nebo nasaďte rukavice.

  • Výhonky větviček odštipujte vždy těsně nad spojem dvou větviček naproti sobě.

  • Odštipujte pouze část špičky.

  • Výhon i listy zaštipujte přibližně 1 cm od hlavního stonku (předejdete tak zatržení povrchu stonku).

  • Cílem je ponechat na bočních výhoncích jakési pahýlky.

Jelikož se onemocnění rostliny šíří šťávami, mohli byste infekci skrze potřísněné prsty nebo nůžky přenést na všechny další. Čisté ruce, rukavice nebo nůžky jsou proto základ, abyste nepřenesli nečistoty do utržených výhonků.

Kdy sklízet papriky

Doba sklizně se liší podle toho, k čemu papriky pěstujete. Jestli je chcete využít k přímé konzumaci, je ideální doba sklizně v srpnu. To bývají plody sladké a šťavnaté. Pokud je ale chcete využít spíše na vaření, sklízejte je ještě zelené nebo zelenožluté, kdy jsou tuhé a méně sladké. Jídlo má o to paprikovější chuť a není přislazené. Všeobecně se dá ale říci, že byste měli papriky sklízet postupně, jak dozrávají, a ještě před prvními mrazy.

Nejčastější chyby při pěstování

Abyste měli bohatou úrodu a vaše práce nepřišla vniveč, je při sázení a pěstování paprik potřeba dodržovat základní pravidla, která jsme zmínili v tomto článku. Vyhněte se například těmto chybám:

  • nedostatečné teplo,

  • průvan (například ve skleníku u dveří),

  • nedostatečné světlo,

  • nevyštipování postranních výhonků a květů,

  • nedostatečná vláha,

  • výsev bez kvalitního hnojiva.

Škůdci a choroby paprik

Škůdci

Mezi nejčastější škůdce patří mšice řešetláková a molice (bílé malé mušky). Na rostlině můžete narazit ale i na svilušky (poznáte podle jemných pavučinek), třásněnky (drobný trus na listech), vrtalky zahradní (na starších listech vidíte světlé chodbičky) nebo motýla zavíječe paprikového (často housenky uvnitř plodů paprik).

Proti těmto škůdcům pomáhají postřiky, lepové desky, případně odstranění napadené části rostliny. Mšice i svilušky můžete zkusit vyhnat pomocí mýdlové vody, přípravkem Mospilan 20 SP nebo ekologickými postřiky na olejové bázi. U výskytu molic doporučujeme zasáhnout co nejrychleji a použít třeba již zmíněné žluté lepové desky.

Svilušky: Co to je a jak se jich zbavit

Choroby

Kromě škůdců se můžete setkat také s různými plísněmi na paprikách a jinými chorobami. Ty se často projevují deformací listů, plodů a jejich zbarvením. Nejčastějšími příčinami bývají nepravidelná zálivka, teplotní výkyvy, nedostatek vápníku, přebytek draslíku, ale i genetické poruchy.

Projevy chorob

Příčina

Řešení

Černé a hnědé skvrny na paprikách

nedostatek vápníku

doplnění vápníku pomocí listového hnojiva (aplikace postřikem přímo na listy)

Suchá hniloba paprik

špatná výživa, nedostatek vláhy, nedostatek vápníku

pěstování odolnějších odrůd, doplňování výživy, pravidelná zálivka

Vadnutí listů paprik

nedostatečné větrání skleníku / nevhodné zalévání

intenzivní větrání skleníku, zavlažování rostlin v ranních hodinách

Podobné články: