Péče o stromy a keře: Kdy a jak je sázet, stříhat, hnojit a aplikovat postřik?

Jaro je ideální dobou pro výsadbu nových stromů a keřů i péči o ty již zasazené. Po zimě jsou rostliny v dobré kondici a mají dostatek sil na růst a zároveň se vám mohou odvděčit pěknou úrodou. Správný řez či střih pak podpoří jejich vitalitu a plodnost. Nezapomeňte jim také pomoci postřikem proti škůdcům a chorobám nebo správně vybraným hnojivem. Aby se vám z toho nezatočila hlava, máme pro vás průvodce obsahujícího přehled kdy a jak stromy a keře sázet nebo stříhat a mnoho dalších informací.

Jaro je ideální dobou pro výsadbu nových stromů a keřů i péči o ty již zasazené. Po zimě jsou rostliny v dobré kondici a mají dostatek sil na růst a zároveň se vám mohou odvděčit pěknou úrodou. Správný řez či střih pak podpoří jejich vitalitu a plodnost. Nezapomeňte jim také pomoci postřikem proti škůdcům a chorobám nebo správně vybraným hnojivem. Aby se vám z toho nezatočila hlava, máme pro vás průvodce obsahujícího přehled kdy a jak stromy a keře sázet nebo stříhat a mnoho dalších informací.

Doba čtení 11 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

4 kroky údržby dřevin

Také si nedokážete představit svou zahradu bez stromů a keřů? Onu neustále se proměňující oázu klidu a stínů. Prostě zahrada k nakousnutí. 

  • Stromy a keře prořežte od starých a nežádoucích větví, keře případně zastřihněte k udržení jejich tvaru a podpoře plození,

  • ošetřete je před chorobami a nechtěnými škůdci, 

  • dřeviny dostatečně pohnojte, 

  • oživte svou zahradu novými kousky. 

Jak pečovat o zahradu na jaře?

Sázení stromů a keřů na jaře - kdy a jak?

Jaro je tou správnou chvílí pro přidání nových kousků do zahrady. Pokud si vzpomenete na ibišky, magnolie, maliníky či broskvoně, bohatě se vám odmění. 

Výsadba krok za krokem

  1. Dle velikosti sázené dřeviny si vyznačte kruh o velikosti cca 0,8 až 1,5 m.

  2. Z vyznačeného prostoru odstraňte plevel a travní drny.

  3. Vykopejte jámu. Měla by být o něco širší a hlubší než objem kořenů. Klidně ji vykopejte v předstihu, aby uzrála. Pokud máte na zahradě půdu špatnou, vykopejte jámu větší, abyste do ní mohli vsypat více kvalitního zahradního substrátu.

  4. Jako oporu stromu do středu jámy zatlučte dřevěný kůl.

  5. Na dno vsypte vrstvu kompostu a ten zakryjte několika centimetry zeminy, aby kořeny stromku či keře nepřišly do přímého kontaktu s kompostem (mohl by je spálit).

  6. U prostokořenných dřevin odstraňte zaschlé a poškozené kořeny. Také se doporučuje je před výsadbou na den či dva namočit do vody.

  7. Pro většinu dřevin platí, že by měly být do země umístěny tak hluboko, jak byly zasazeny ve školce. Výjimkou je rybíz, který by se měl sázet o cca 10 cm hlouběji, a ostružina a malina, které vyžadují 5 cm navíc.

  8. Zasypte substrátem a prostokořenným stromkem i keřem průběžně jemně potřásejte tak, aby se zemina dostala i mezi jednotlivé kořeny. Zároveň to také prolévejte vodou, aby byl všude v jámě dostatek vláhy.

  9. Ihned dobře zalijte.

  10. Po výsadbě je u ovocných stromků vhodné provést výchovný řez, kdy necháte 3-4 boční výhony. Ty o třetinu zkrátíte tak, aby poslední pupen směřoval ven a jednotlivé výhony byly zhruba stejně dlouhé. Také prostřední výhon zkraťte.

Tip: Bydlíte v oblasti, kde je hodně zvěře, která by mohla stromky okusovat? Ochraňte je hned po výsadbě.

Jak vybrat zahradní substrát?

Zahradní substráty

Zahradní substráty

  • 988 produktů

Zahradní substráty
Motyky

Motyky

  • 901 produktů

Motyky
Lopaty

Lopaty

  • 972 produktů

Lopaty
Zahradní konve a konvičky

Zahradní konve a konvičky

  • 706 produktů

Zahradní konve a konvičky
Rýče

Rýče

  • 510 produktů

Rýče

Kdy sázet ovocné a další stromy?

V březnu začněte s opadavými stromy okrasnými listem (např. okrasné javory), které je dobré zasadit, než nasadí na listy. V březnu a dubnu po rozmrznutí půdy můžete sázet také třešně, broskvoně, meruňky, nektarinky, mandloně, slivoně nebo švestky.

Na jaře (lze i na podzim) sázejte také ořechy, jako je ořešák a líska. Tak budou mít dost času se na novém místě zabydlet a zemina je navíc pěkně vlhká a vám se s ní bude dobře pracovat.
Můžete zasadit i jabloně a hrušně. Ty se však doporučuje sázet spíš na podzim v září-říjnu tak, aby měly čas se uchytit a načerpat vláhu.

Během první poloviny dubna vysaďte jehličnany a další stálezelené stromy (např. břízy). V tomto období také ještě lze sázet stromy s kořenovým balem, které mohou být vysazovány po celou sezónu, pokud jim zajistíte správnou péči a dost vody.

Tip: Prostokořenné stromky jsou choulostivější a je vhodné je sázet dříve než ty s balem. Také je třeba jim před výsadbou zakrátit kořeny.

Kdy provést sadbu nejen ovocných keřů?

V březnu vysaďte plodící keře, jako jsou například maliníky, ostružiníky, angrešty a borůvky. Zkusit můžete také čím dál populárnější muchovník. Ke konci měsíce se vrhněte na jahodníky.

Z okrasných, kvetoucích a zelených keřů do země zapusťte vistárii, plamének, azalku, rododendron a zimolez. Parádu vám udělají také hortenzie, šeříky a tzv. motýlí keř komule. Z drobnějších keřů na zahradu pusťte dřišťály, tavolníky, barvínky nebo skalníky.

Na přelomu března a dubna můžete sázet živé ploty, cypřišky a další jehličnaté keře.

I u keřů platí, že jako první byste měli sázet opadavé listnáče a prostokořenné dřeviny. Poté se vrhněte na ty s kořenovým balem a jehličnany.

Nemáte zahradu? Pěstujte na balkoně!

Jak daleko od sebe je vysazovat?

Vždy dodržujte doporučenou vzdálenost - hustá výsadba neznamená větší úrodu ani spokojené stromy. Pokud je zasadíte příliš blízko, nebudou prospívat, jelikož se jim mimo jiné nedostane potřebné množství slunce a vláhy. První roky se vše může zdát v pořádku, ale postupem času jim vámi zvolený prostor přestane stačit. Zkuste si tak nejprve vždy představit, jak by měly vzrostlé dřeviny vypadat a kolik místa by pak měly i s korunou zabrat.

Průměrná vzdálenost dle druhu

  • Meruňka a broskvoň: zákrsek 4 m, čtvrtkmen 6 m;

  • třešeň a višeň: nízká 2-4 m, čtvrtkmen 4-6 m;

  • švestka/slivoň: nízká 2-3 m, čtvrtkmen 4-5 m;

  • madloň: cca 7 m;

  • jabloň a hrušeň: štíhlé vřeteno 1,5 m, palmeta 2,5 m, zákrsek 4 m, čtvrtkmen 6 m; 

  • kdouloň: 4 m;

  • ořešák: klasický 14 m, roubovaný 10 m; 

  • líska: 3-4 m;

  • angrešt: 1-1,5 m;

  • rybíz: cca 1 m;

  • maliník: 0,5 m;

  • ostružiník: 1-1,2 m;

  • rakytník: 2-3 m (potřebujete samčí i samičí rostliny, min. tedy 2 kusy).

Jak dřeviny stříhat a řezat?

Jarní řez stromů je skvělým způsobem, jak udržet jejich zdraví a tvar, ale také zajistit si dobrou úrodu.

Základní tipy

  • Načasování: Jaro je vhodná doba k prořezávání mnoha druhů dřevin - teprve se začínají probouzet ze zimního spánku a jejich energetické zásoby jsou vysoké. Některé stromy snesou řez i během letních měsíců (např. meruňky a třešně), třeba jabloně a hrušně však můžete stříhat už v únoru a březnu. Vyvarujte se prořezávání během vrcholného květu, je lepší počkat po odkvetení.

  • Nástroje: Používejte ostré a čisté pilky a nůžky, u kterých je méně pravděpodobné, že zanesou do řezů choroby nebo škůdce. Na malé větve jsou vhodné ruční zahradní nůžky, na větší větve si pořiďte prořezávací pilu.

  • Technika: Pokud odřezáváte celé větší větve, řez proveďte těsně za větevním kroužkem, což je mírně oteklá oblast na základně větve vypadající jako šev. Díky tomu se řez rychleji zahojí. Větší větve řežte po kouskách, nenechávejte dlouhé pahýly a řezejte kolmo k růstu větve. U ostatních střihů a řezů také dbejte na správný postup.

  • Množství: Neprořezávejte více než 25 % živé koruny stromu v jednom roce. Přílišný střih může strom stresovat a bude pak zranitelnější vůči chorobám a škůdcům.

  • Prevence: Větší řezy ošetřete nátěrem určeným k ošetření dřevin po prořezu nebo latexovou barvou.

  • Bezpečnost: Velké větve nebo stromy neodstraňujte sami, zvlášť pokud jsou v blízkosti elektrického vedení nebo budov. Tyto typy úkolů vždy konzultujte s profesionálním arboristou.

  • Úklid: Po ukončení prací odneste všechny ořezané větve, větvičky nebo listí. Tak zabráníte šíření nemocí a vaše zahrada bude krásně upravená. Můžete je naházet do kotle, na kompost nebo projet zahradním drtičem větví.

Nezapomeňte, že cílem prořezávání je provzdušnění koruny stromů, podpoření růstu a udržení zdraví dřevin. 

Jak vybrat zahradní drtič větví?

Zahradní drtiče větví

Zahradní drtiče větví

  • 310 produktů

Zahradní drtiče větví
Zahradní nůžky

Zahradní nůžky

  • 1196 produktů

Zahradní nůžky
Řetězové pily

Řetězové pily

  • 1390 produktů

Řetězové pily
Žebříky a schůdky

Žebříky a schůdky

  • 1496 produktů

Žebříky a schůdky
Ruční pily

Ruční pily

  • 2822 produktů

Ruční pily

Jak a kdy na jaře stříhat a řezat ovocné stromy?

Nejprve odstraňte všechny suché, poškozené a nemocné větve. Zbavte se také těch, které rostou dovnitř koruny a těch, které se kříží a překážejí si. Dlouhé větve a ty směřující vzhůru zkraťte o 1/3 až 1/2 délky. Vždy stříhejte na zdravý pupen směřující z koruny ven, a to šikmo podél směru pupenu několik milimetrů nad ním (ne příliš vysoko ani hned nad ním)! Zcela odstraňte výhonky rašící z dolní části kmene a od kořenů. Další řez volte dle stavu stromku.

Výsadbový

Provádí se hned po výsadbě stromku a to tak, že necháte 3-4 boční výhony po stranách koruny. Ty zkraťte cca o 1/3 na pupen směřující ven z koruny. Hlavní větev můžete zkrátit o polovinu a ostatní větve odstranit.

Udržovací

Má za účel odstranění všech nemocných a poškozených větví, stejně jako těch suchých a visících dolů. U příliš husté koruny se zbavte některých větví tak, abyste do ní dostali více vzduchu a světla.

Opravný

Vede ke zbavení se všech suchých, poškozených a nemocných větví řezem až na zdravé dřevo. Je třeba odstranit veškeré poškození (sněhem, větrem, onemocněním) tak, aby se dále nešířilo.

Zmlazovací

Pokud strom tolik nepřirůstá ani neplodí, zkraťte větve o 2/3, čímž se podpoří jeho růst.

Kdy je doporučené období?

Jabloně a hrušně se doporučuje prořezávat na konci zimy a v předjaří, kdy už nehrozí mrazy. Díky nižším teplotám stromy tolik neohrožují houbové choroby, vůči kterým jsou navíc tyto dřeviny ve srovnání s jinými druhy odolnější. Dle stavu stromu proveďte udržovací nebo zmlazovací řez, odstraňte „vlky“ (mladé výhonky z kmene a silných bočních větví) a dolů nebo dovnitř rostoucí výhony. Při zkracování ostatních výhonů berte v potaz konkrétní odrůdu - některé plodí na delších, některé na kratších.

Broskvoně a meruňky stříhejte na začátku vegetace, kdy by už neměly hrozit mrazy - je-li to třeba. Během léta je vhodné je zaštipovat a hned po sklizni provést finální řez, který se přes zimu zahojí. Vždy však berte v potaz aktuální stav daného stromku i jeho stáří, jelikož se některé druhy v různých letech zastřihují odlišně.

Třešně, višně, švestky a slivoně řežte a stříhejte během vegetace, čímž zvýšíte jejich obranyschopnost vůči chorobám - tzn. cca od dubna do konce léta. Odstraňujte suché a poškozené větve, průběžně stříhejte také ty, které rostou uvnitř koruny, konkurenční výhony a tzv. vlky (mladé výhonky z kmene a silných bočních větví). Po sklizni na konci léta až do poloviny září proveďte poslední (udržovací) řez.

Jak vybrat ruční pilu?

Kdy a jak stříhat ovocné keře?

Maliny a ostružiny

U malin a ostružin se odstraňují všechny tzv. odplozené výhony čili ty, ze kterých už jste úrodu sklízeli - mívají našedlou barvu. Ty je ideální odstranit hned po sklizni na konci léta, čímž podpoříte růst nových v dalším roce, ostříhat je případně můžete i na jaře.
U v předjaří zasazených maliníků zkraťte nadzemní část na cca 20-30 cm. Na starších keřích kromě odplozených větví odstraňujte také starší a poškozené části. Dlouhé výhony lze zkrátit o 1/3.

Angrešt

  • U keře: Hned po jarním vysazení zkraťte výhonky na 2-3 pupeny a ty slabé odstraňte celé. U keřů, které jste vysadili loni na jaře, nechte zhruba 5 větví. Ty zkraťte cca o 1/3. U tříletých rostlin nechávejte už zhruba 10 větví - nejdelší zkraťte na 10-12 oček, boční na 3-5. Opět se zbavte velmi slabých a nezdravých výhonků.

  • U stromku: Ihned po jarní výsadbě zastřihněte výhony na 4 očka. Druhé jaro vyberte kolem 6 hlavních větví, ty zkraťte o 1/3. Každý 5. rok pak základní větve na jaře stříhejte na cca 10 oček, ty boční zhruba na 4 a odstraňujte i ty výhonky, které stromek příliš zahušťují nebo rostou do středu koruny.

Rybíz

  • U keře: Po jarní výsadbě hned zkraťte jednoleté výhonky na 3 pupeny. V prvním roce nechte 5 nejsilnějších výhonů, ostatní zkraťte. Druhý rok si vyberte dalších 5 nejlepších a dobře postavených výhonů, ostatní i ty slabé odstřihněte u země.
    Průběžně odstraňujte všechny poškozené a suché větve nebo ty výhonky, které by keř příliš zahušťovaly - po střihu by měl být vevnitř dutý. Třetí rok už byste měli mít hezky vystavěný a plodící rybíz. 

  • U stromku: Po jarní výsadbě vyberte 5-6 hlavních výhonků a ty zkraťte na 2-3 pupeny tak, aby poslední směřoval z koruny ven. Korunu stromku udržujte volnou, aby se slunce dostalo ke všem plodům, a proto průběžně odstřihujte zejména větve směřující dovnitř. Zbavujte se také poškozených a nemocných částí.

Jak vybrat zahradní nůžky?

Postřik proti škůdcům a chorobám

Na jaře se soustřeďte na jabloně, hrušně, třešně, broskvoně a další ovocné stromy. Ochránit budou potřebovat i okrasné dřeviny, jako jsou třeba dřín, magnólie, šeřík, azalka a rododendron. Speciální péči věnujte také stromům s jemným novým růstem (např. javory a břízy) a nově vysazeným kouskům.

Správným postřikem se zbavíte nejen všech nechtěných škůdců, kteří si našli v korunách zimní útočiště, ale také své dřeviny ochráníte před nemocemi. 

Postup

  • Vyčkejte na teploty kolem 10 ⁰C a počasí bez větru a deště, které by mohly postřik odnést nebo smýt. Také by už neměly hrozit mrazy.

  • První postřik proti houbám a bakteriím by měl proběhnout těsně před rašením. V první půlce dubna - v období zelených pupenů - proveďte postřik proti přezimujícím škůdcům a strupovitosti jabloní. Jakmile se objeví zelená a růžová poupata, aplikujte tento postřik podruhé.

  • Postřik nanášejte rovnoměrně po celé ploše včetně kmenu, všech větviček, pupenů i záhybů. Neměl by tvořit kapky, ale musí rovnoměrně pokrýt celou plochu dřeviny.

  • Na lezoucí hmyz nastražte lepové pásky. Je-li to ve vaší oblasti nutné, zvažte ochranu dřevin proti okusu divoké zvěře.

Jak vybrat prostředek proti škůdcům a k ochraně rostlin?

Přípravky na ochranu rostlin

Přípravky na ochranu rostlin

  • 1513 produktů

Přípravky na ochranu rostlin
Pracovní oděvy

Pracovní oděvy

  • 11936 produktů

Pracovní oděvy
Postřikovače

Postřikovače

  • 2074 produktů

Postřikovače
Pracovní rukavice

Pracovní rukavice

  • 8632 produktů

Pracovní rukavice
Pracovní brýle

Pracovní brýle

  • 1319 produktů

Pracovní brýle

Obvyklé choroby a škůdci ovocných dřevin

  • Jabloně a hrušně: Strupovitost, padlí, moniliniová hniloba, vlnatka, obaleč, pilatka, mšice, svilušky, rzivost, vlnovník, bodruška, mera skvrnitá.

  • Višně a třešně: Moniliniová spála, moniliniová hniloba, skvrnitost listů, mšice, vrtule třešňová, pilatka.

  • Švestky a slivoně: Moniliniová hniloba, suchá skvrnitost, rzivost, obaleč, pilatka, puchrovitost, svilušky, mšice.

  • Meruňky a broskvoně: Suchá skvrnitost, kadeřavost, strupovitost, moniliniová spála, moniliniová hniloba, hnědnutí listů, obaleč, mšice.

  • Rybíz: Antraknóza, padlí, rzivost, okrajová spála listů, zvrat, vlnatka, pilatka, štítenka, mšice, krasec, nesytka.

  • Angrešt: Padlí americké a evropské, antraknóza, plíseň šedá, rez černá, mšice, mera skvrnitá, molice, mol, pilatka, zavíječ, krasec, nesytka.

  • Maliník a ostružiník: Rzivost, fytoplazmová zakrslost, květopas, bejlomorka, žlabatka, sviluška, vlnovník, červ malinovník, hlávčivec.

Hnojení stromů a keřů

Jak hnojit a přitom to nepohnojit? Můžete použít kvalitní kompost, hnůj či zelené hnojivo. Další možností je minerální hnojivo, názory na jejich použití jsou však sporné, jelikož může dojít k přehnojení.

Obecně platí, že je vhodné hnojit 1× ročně - brzo na jaře, nebo na podzim. Druhou možností je hnojit 3× za rok - během pučení, po odkvětu a pro dobré zrání hned po selekci plodů.

  • Hnojivo aplikujte do vlhké půdy kolem kmene, 

  • rozmístění hnojiva odpovídá zhruba velikosti koruny stromu, 

  • zapracujte lehce do zeminy, 

  • nesypte hnojivo přímo ke kmeni, 

  • dle potřeby v průběhu sezóny opakujte. 

Mějte na paměti: Hnojení vždy přizpůsobte stavu, stáří a druhu dřeviny. 

Jak vybrat hnojivo?

Mohlo by vás zajímat: