Nejlepší a nejprodávanější televize (2024)

Nadešel konečně čas se zbavit té vaší staré těžké bedny? Čas na to koupit si televizi novou - chytrou, úzkou jako papír, se špičkovým obrazem a s rozlišením 4K. Teď už se „jen“ zorientovat ve zdánlivě nekonečné nabídce a jednu vybrat. Od toho tu ale naštěstí máte nás! Povíme vám nejen jakou značku televize si máte vybrat, ale i jaké konkrétní modely se podle nás momentálně pyšní titulem „nejlepší televize na trhu“.

Nadešel konečně čas se zbavit té vaší staré těžké bedny? Čas na to koupit si televizi novou - chytrou, úzkou jako papír, se špičkovým obrazem a s rozlišením 4K. Teď už se „jen“ zorientovat ve zdánlivě nekonečné nabídce a jednu vybrat. Od toho tu ale naštěstí máte nás! Povíme vám nejen jakou značku televize si máte vybrat, ale i jaké konkrétní modely se podle nás momentálně pyšní titulem „nejlepší televize na trhu“.

Doba čtení 8 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Nejlepší televize nad 75 palců aneb televize snů

LG OLED evo C3

  • Typ displeje: 4K OLED

  • Obnovovací frekvence: 100 Hz

  • HDR: Dolby Vision, HDR10, HLG

  • Smart TV: webOS 23

  • 4× HDMI 2.1

Na Heurece bez pochyb narazíte i na (mnohem) dražší televize než je LG C3. Co ji tedy dělá natolik výjimečnou, že jsme se ji odvážili usadit na pomyslný trůn našeho žebříčku? 

V první řadě tu je její obrazová kvalita. LG C3 nabízí naprosto famózní obraz, a to díky přítomné OLED technologii. Chcete-li se o OLED dozvědět něco více, doporučujeme vám náš článek OLED vs. LCD LED. Tady vám jen v krátkosti povíme, že OLED TV se obecně těší excelentnímu kontrastu, živým a přesným barvám, nepřekonatelným pozorovacím úhlům a samozřejmě i té „nejčernější“ černé. HDR obsah na tomto panelu skutečně vyniká a cinefilové se tak s LG budou cítit jako v nebi.

Na své si ale přijdou například i hráči videoher. Doba odezvy LG C3 se pohybuje na hranici 0,1 ms a televize navíc podporuje VRR, NVIDIA G-Sync a AMD FreeSync Pro a disponuje hned čtyřmi „rychlými“ HDMI 2.1 porty (4K, 120 Hz). Připravte se proto na příjemně plynulý obraz, který zároveň pohotově reaguje na vaše ovládání.

Je to prostě ta nejlepší televize pro naprostou většinu z vás a na Heurece si můžete pořídit hned v několik různých velikostech (ostatně jako všechna zařízení v tomto žebříčku). Náročnější uživatelé pak mohou sáhnout po lehce dražším sourozenci C3, a to po LG G3 s nepatrně vyšším maximálním jasem. Za zmínku stojí i stále dostupný předchůdce C3, a to LG C2. V mnohém totiž za svým nástupcem nezaostává a cenově se logicky pohybuje o něco níže.

LG C3 (77")

Nejlepší TV do 65 palců (164 cm)

Samsung S95C

  • Typ displeje: 4K QD-OLED

  • Obnovovací frekvence: až 144 Hz

  • HDR: HDR10, HDR10+, HLG

  • Smart TV: Tizen

  • 4× HDMI 2.1

Samsung ve svých televizích dlouhá léta tvrdohlavě sázel na LCD LED technologii. A ačkoliv jeho QLED TV doznaly řady prodejních úspěchů, obrazovou kvalitou se nikdy nedokázaly plně rovnat OLED televizím. O tom ostatně svědčí právě i model Samsung S95C. Ten se totiž také opírá o OLED (konkrétně o QD-OLED kombinující OLED s vrstvou Quantum Dots) a o kvalitě jeho obrazu platí víceméně to stejné, co o LG výše: barvy plné života, dokonalá černá, solidní kontrast, výborná ostrost obrazu, vysoká obnovovací frekvence a navíc i překvapivě vysoký maximální jas, což u OLED běžně bývá (bývalo?) velkou slabinou. Zamrzí snad jen chybějící podpora Dolby Vision, ale televize to naštěstí vynahrazuje podporuje HDR10+ i HLG.

Rozhodujete se mezi LG C3 (resp. LG G3) a mezi Samsung S95C? Upřímně, vedle nešlápnete ani s jednou z nich. O tom, kterou byste si měli ve finále pořídit, může dost dobře rozhodnout třeba hod mincí. Nebo by o mohlo rozhodnout o něco chytřejší vedení kabelů do malé externí krabičky u Samsungu (u LG vedou kabely klasicky do zadní části televize). Žádné výraznější slabiny tyto modely totiž nemají.

Samsung S95C (65")

Nejlepší televize do 55 palců (139 cm)

Sony Bravia XR A95K

  • Typ displeje: 4K QD-OLED

  • Obnovovací frekvence: 100 Hz

  • HDR: Dolby Vision, HDR10, HLG

  • Smart TV: Android TV

  • 2× HDMI 2.1, 2× HDMI 2.0

Třetím výrobcem, který se pravidelně objevuje v každém žebříčku TOP televizí není nikdo jiný než Sony. A pokud bychom měli vypíchnout jeden z jejich nejlepších modelů, vybrali bychom si právě Sony Bravia XR A95K. 

Televize staví na již zmíněné technologii QD-OLED, takže se jdeme do třetice všeho dobrého zase hezky opakovat. Sony vás totiž stejně jako výše zmíněné modely uchvátí svými barvami, neuvěřitelným množstvím detailů, solidním kontrastem, širokými pozorovacími úhly a vysokým jasem. To doplňuje již tradičně podpora většiny HDR standardů (vč. Dolby Vision) a například i spolehlivě fungující upscaling do 4K.

A zatímco 99 % aktuálně prodávaných televizí oslní svými zabudovanými reproduktory jen málokoho, Sony nezanevřelo ani na tuto oblast. Čeká tu na vás hlasitý a přitom čistý 60W zvukový výstup s podporou Dolby Atmos a my si myslíme, že Bravia XR A95K je jednou z mála televizí, která se bez potíží obejde bez investice do externího soundbaru

Sony Bravia XR A95K (55")

Nejlepší malá televize do 32 palců (80 cm)

Samsung The Frame

  • Typ displeje: FHD QLED

  • Obnovovací frekvence: 50 Hz

  • HDR: HDR10+

  • Smart TV: Tizen

  • 2× HDMI 2.1

Začněme varováním: televize do 32 palců už dlouhá léta nejsou pro výrobce nijak zvlášť zajímavou kategorií. Uživatelé se holt posunuly výše – k větším kouskům. V obchodech tudíž nenarazíte na jedinou televizi do 32 palců, která by kvalitou třeba i jen sahala po paty výše zmíněným šampionům. Malé televize jsou určené nenáročným divákům a hodí se třeba na chatu.

S tím na mysli bychom vám pak doporučili model Samsung The Frame. Z kvality obrazu vám tu brada na zem sice nespadne, ale v kategorii do 32 palců je to i přesto nadprůměr. Čím ale The Frame rozhodně vyniká, je (jak už jste se podle názvu televize jistě dovtípili) svým designem. 

Když se na tuto televize zrovna na něco nekoukáte, spustí se na ní ambientní režim promítající umělecká díla. Na klasické televizi by to možná působilo zvláštně, falešně, ale tento model svým designem připomíná klasický rám na obrazy a všechno tak do sebe zapadá (rámečky jsou mimochodem magnetické a můžete tak snadno střídat různé typy dřeva). Místo velkého černého displeje mohou vaši zeď zdobit obrazy.

Samsung The Frame (32")

Na co se soustředit při výběru?

Výběr nové televize dokáže slušně otestovat trpělivost i těch největších kliďasů. Budete se totiž muset naučit kličkovat mezi pojmy, jejichž význam je průměrnému člověku naprostou záhadou. Jedná se o obraty marketingových čarodějů, nebo o podstatné věci, které byste měli znát? Udělejme si v krátkosti pořádek v tom, co je co.

A chcete-li se do televizí ponořit hlouběji, bližší informace najdete v našem rádci Jak vybrat televizi?

Úhlopříčka

Měření perfektní úhlopříčky TV je samo o sobě tak trochu vědou a je snadné se v něm utopit. Ale upřímně, není vůbec potřeba jej zvlášť hrotit. Vystačíte si se svým selským rozumem. Vezměte v potaz hlavně velikost pokoje, do kterého televizi umístíte, a vzdálenost televize od místa k sezení. Další rady na vás čekají v rádcích Jak velkou televizi? a Jak daleko sedět od televize?

A mějte na paměti fakt, že „větší“ vždycky neznamená „lepší“. Jen si zkuste představit, jaké to je, když máte při návštěvě kina sedět v první řadě.

Nejlepší projektory a domácí kina   Jak vyčistit obrazovku televize?

Zobrazovací technologie

Zobrazovací technologie televizí se v zásadě větví do dvou skupin: LCD (resp. LED) a OLED. 

  • LED televize mají zjednodušeně řečeno jednu velkou vrstvu LED podsvícení, která osvětluje tekuté krystaly („liquid crystals“). Jedná se proto o podskupinu LCD televizí. Mezi LCD televize lze řadit i veškeré QLED, Mini LED a NanoCell televize.

  • OLED televize žádnou vrstvu podsvícení nemají. Každý jednotlivý pixel v nich září sám o sobě. Právě proto dokáží OLED televize zobrazit dokonalou černou.

Od výše zmíněných technologií se odvíjí silné a slabé stránky jednotlivých televizí. LCD televize zpravidla staví na nižší ceně a na vyšším maximálním jasu. Mají ale užší pozorovací úhly, nižší kontrast a celkově slabší kvalitu obrazu.

OLED televize bývají sytější, kontrastnější a mají širší pozorovací úhly. Bohužel ale zase bývají dražší a nedovedou dosáhnout tak vysokého maximálního jasu.

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED)   Co je to HDR?

Rozlišení

U čeho se víceméně pozastavovat nemusíte je rozlišení. 4K televize jsou v současnosti standardem a bude tomu tak i v dohledné budoucnosti. Obsahu v rozlišení 8K totiž vychází pomálu. A rozlišení 1080p má své místo jedině na televizích s úhlopříčkou do 32 palců, na větších obrazovkách už nevypadá moc dobře.

Obnovovací frekvence, odezva a input lag

Co byste naopak přehlédnout neměli, je obnovovací frekvence, tedy počet obrazů, který je televize schopna zobrazit během jedné sekundy. Obnovovací frekvence nad 100 Hz znamená viditelně plynulejší obraz, což ocení například fanoušci fotbalu a hokeje a bez pochyb i hráči videoher.

S frekvencí pak úzce souvisí také odezva a tzv. „input lag“. Odezva značí přechod pixelu z jedné barvy na jinou. Čím nižší tím lepší, ideálně pod 8 ms. A to platí i pro input lag, který je zase zásadní pro již zmíněné hráče. Měří totiž dobu mezi akcí hráče a viditelnou reakcí ve hře.

Smart TV

Za zmínku stojí také operační systémy. To, co dělá smart TV „smart“, tedy chytrou. I ty nejlevnější televize dnes bývají chytré, ale to neznamená, že jsou také plynulé a intuitivní. A neznamená to, že na nich budou fungovat všechny vámi oblíbené aplikace. Před koupí se proto ujistěte, že tomu tak opravdu je. Sázkou na jistotu bývají Android TV.

Porty, konektivita a zabudované reproduktory

Na závěr nepřehlédněte ani takové zdánlivé maličkosti jako jsou porty (například vysokorychlostní HDMI port a 3,5mm sluchátkový jack), konektivita (televize s Wi-Fi pro připojení k internetu a televize s Bluetooth pro připojení reproduktorů a dalšího příslušenství) a vestavěné reproduktory, respektive jejich výkon a kvalitu.

Nejlepší soundbary k TV   Herní konzole: PS5 vs. Xbox Series X/S

Podobné články: