Nejlepší a nejpoužívanější aplikace pro iPhone (iOS) (2024)

I ten nejdražší a nejnablýskanější iPhone od Apple je jenom tak dobrý jako ty nejlepší aplikace v něm. Jenže zorientovat se v přeplněném App Store a vypátrat něco užitečného není nic snadného. Právě proto jsme si pro vás připravili žebříček těch nejlepších aplikací pro iPhone - od prohlížečů přes úpravu fotek až po aplikace, které vás naučí anglicky.

I ten nejdražší a nejnablýskanější iPhone od Apple je jenom tak dobrý jako ty nejlepší aplikace v něm. Jenže zorientovat se v přeplněném App Store a vypátrat něco užitečného není nic snadného. Právě proto jsme si pro vás připravili žebříček těch nejlepších aplikací pro iPhone - od prohlížečů přes úpravu fotek až po aplikace, které vás naučí anglicky.

Doba čtení 12 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Nejlepší prohlížeč pro iOS

Safari

To, že je aplikace na vašem mobilu předinstalovaná už před prvním spuštěním ještě neznamená, že za nic nestojí. Zářným příkladem je prohlížeč Safari, který vás radostně přivítá na každém novém iPhonu. Safari je totiž přirozenou prodlouženou rukou operačního systému iOS. Nejen estetickou (díky svému povědomému uživatelskému rozhraní), ale i nadto také technicky - je to prostě Apple skrz naskrz! Dovolí vám tak například vytvořit si z odkazu na kteroukoliv webovou stránku ikonku na ploše. Přívětivější už to snad ani být nemůže.

Safari sice postrádá některé pokročilé funkce, které najdete v jiných prohlížečích, ale to hlavní - brouzdání po internetu - má zmáklé na jedničku, a to včetně funkcí jako jsou úložiště hesel, záložky, přenášení rozečtených stránek napříč zařízeními nebo režim inkognito. Mezi naše nejoblíbenější funkce Safari ale patří čtecí režim (Reader View), který vámi prohlíženou stránku zjednoduší do té nejminimalističtější podoby a zbaví ji jakýchkoliv rušících prvků - třeba reklam.

Další stejně tak dobré prohlížeče

Minimálně stejně tak intuitivním prohlížečem jako Safari je i ten vůbec nejpopulárnější a nejpoužívanější - Google Chrome. Mohli byste nabýt dojmu, že když pochází od konkurence, tedy od Googlu, tak by mohl mít na produktech Apple nějaké mezery. Tato domněnka by ale nemohla být dále od pravdy a my na Chrome nedáme dopustit - na jakémkoliv zařízení.

Své příznivce si ale jistě najdou i:

  • překvapivě propracovaný Microsoft Edge,

  • minimalistická Opera

  • a bleskově rychlý Brave Private Browser.

Jste-li ochotní vzdát se určitého pohodlí, které nabízejí výše zmíněné prohlížeče, a v centru vaší pozornosti stojí hlavně bezpečnost a ochrana soukromí, zajímat vás budou prohlížeče typu: 

  • DuckDuckGo Private Browser,

  • Onion Browser

  • a Firefox Focus

Své připojení můžete ale šifrovat i pomocí VPN (virtuální privátní sítě) - z těch vám můžeme doporučit například NordVPN a Surfshark.

Nejlepší aplikace na komunikaci

Signal

Komunikačních aplikací jsou na App Store stovky, ba dokonce i tisíce. Rozhodli jsme se proto, že ty nejznámější klasiky jako Messenger a Gmail necháme být (protože už je stejně všichni používáte) a raději vám představíme něco trochu jiného. Něco, o čem jste nejspíš zatím neslyšeli. Něco, co plave mimo hlavní proud. A tím „něčím“ je Signal. Jedna z nejbezpečnějších komunikačních aplikací, pro kterou není ochrana soukromí jen prázdným marketingovým heslem, ale vůdčím principem, a to jak u psaných zpráv, tak u hovorů.

Její šifrovací algoritmy jsou na obdobné úrovni jako ty, které používají nejmodernější armády na světě, a aplikaci dokonce v minulosti doporučil i ten nejproslulejší whistleblower v historii (a samozřejmě také bývalý agent CIA) - Edward Snowden. Zárukou nezávislosti je také fakt, že Signal je neziskovou organizací podporovanou jen a pouze svými uživateli. O reklamách si tak můžete nechat jenom zdát - na žádné zde nenarazíte.

Řadíte-li bezpečnost své komunikace na první místo - Signal je jasnou volbou.

Další oblíbené messengery pro iPhone

Na svižné (a i obstojně šifrované) komunikaci staví Telegram. Jeho největším lákadlem jsou ale masivní skupinové chaty pro klidně i několik set tisíc lidí a možnost automatického mazání starších zpráv. 

Mezi další povedené a široce rozšířené aplikace patří třeba WhatsApp nebo Viber. S videohovory a s pracovními schůzkami bychom se zase obrátili na Google Meet, případně na Skype, a k propojení s dalšími gamery v průběhu hraní máme Discord.

Nejlepší aplikace na úpravu fotek zdarma

Snapseed

Nezáleží na tom, jestli jste s focením a s úpravou fotek začali teprve nedávno, nebo jestli už cvakáte několikátým rokem - aplikaci Snapseed zužitkujete v obou případech. Veteráni se v ní budou moct do hloubky vrtat v detailních úpravách snímků ve formátu RAW - od expozice přes kontrast až po vyvážení bílé. A nováčci ocení přehledný interface a hlavně přítomnost přímočarých nástrojů jako je automatické doladění fotky, rozostření objektivu nebo HDR. Nechybí zde ani velká spousta barevných filtrů, které jedním kliknutím promění vaši fotku v černobílý masterpiece.

A nejlepší na tom všem je fakt, že aplikace Snapseed je zcela zdarma. Nebude vás tak obtěžovat dokola se opakujícími nabídkami na „prémiovou verzi“ a dotěrnými reklamami.

Další aplikace na úpravu fotek a na focení

Seriózní fotografové se pravděpodobně bez dalšího přemýšlení vrhnou na úpravy v dobře známé aplikaci Adobe Lightroom - předchází jí totiž excelentní reputace její alternativy pro počítače. A upřímně - i na mobilech toho má hodně co nabídnout.

Na experimentování s mocnými uměleckými filtry (z nichž některé jsou lehce výstřední, zatímco jiné skutečně pěkné) se soustředí aplikace Prisma a na koláže a všelijaké montáže zase Bazaart.

Co se ale vrátit k samotnému focení? Ne každý se dokáže sžít s omezenými schopnostmi výchozího „foťáku“ (tedy aplikací pro focení), který je koncipovaný pro průměrné uživatele a ne pro nadané fotografy. Od toho jsou tu aplikace třetích stran, které jej dokáží nahradit. Na uzdě se například nedrží aplikace ProCamera. Její prostředí v mnohém napodobuje klasický fotoaparát - najdete v ní manuální nastavení expozice a ruční ostření a práci vám bude ulehčovat dokonce i histogram. Obdobně pak šlapou i tyto aplikace: 

  • ProCam 8,

  • Halide Mark II

  • či Obscura 3.

Aplikace na střih videa

Přitahuje vás krom focení i natáčení videa? V tom případě se neobejdete bez pořádné aplikace na střih a další úpravy. Výtečné renomé mají aplikace InShot a Adobe Premiere Rush. Překvapivě hluboko jde ve svých možnostech editor LumaFusion a začátečníkům bude zase vyhovovat všestranný CapCut od tvůrců sociální sítě TikTok. 

Nejlepší fotomobily   Nejlepší fotoaparát pro začátečníka

Nejlepší antivirus

iPhone je už ve svém počátečním stavu po vybalení z krabičky docela slušně zabezpečený telefon. Jenže zabezpečení není nikdy dost a vždycky je co zlepšovat. Protože kyberpodvodníci, hackeři a další jim podobní virtuální padouši se také konzistentně zlepšují a den co den přicházejí s novými způsoby, jak se vám do vašeho smartphonu nabourat. Kyberprostor je často mnohem nebezpečnější než ta nejchmurnější slepá ulička ve vašem městě. A čím dříve se s tímto faktem sžijete, tím lépe se budete před možnými útoky chránit. Například instalací kvalitního spolehlivého antiviru!

Spolehlivou ochranu poskytuje antivirus AvastAVGAviraBitdefender nebo McAfee. Stačí si jen vybrat ten, který nejvíce vyhovuje vašim potřebám a představám.

Nejlepší antivirus pro iPhone    Jak uvolnit místo v telefonu?   Jak vybrat mobil?

Nejlepší fitness aplikace na cvičení a na běhání

Nike Training Club

Nač platit vstupné (ideálně roční) do zpocené a přeplněné posilovny, když v sobě stejně nakonec po náročném pracovním dni nikdy nenajdete sílu se do ní vydat? Mnohem střízlivější (a fakticky uskutečnitelnou) alternativou je makat na sobě v teple a bezpečí svého domova. Nejlépe s asistencí svého vlastního virtuálního trenéra - svého iPhonu. Aplikací, která vám s tím píchne a která vás dostane do formy, je Nike Training Club.

Objevují se v ní tréninkové instrukce k posilování a ke cvičení všeho druhu a pro sportovce všech úrovní. Budete si moct vybrat, na které partie se chcete zaměřit, jak dlouho budete chtít tréninku dát a například i k jakému vybavení máte doma přístup. Aplikace vám dokonce poskytne i lekce jógy a napoví vám, jak se poprat s rekonvalescencí. 

Co nás na Training Club ale udivuje zdaleka nejvíce, je fakt, že to vše nám dává Nike k dispozici naprosto bezplatně!

Další motivující fitness aplikace

Spíše než pumpování svalů vás láká běhání? I v tomto směru vám mohou aplikace posloužit a celý ten proces zpříjemnit. Co kdyby po vás šli třeba zombíci? Neběhali byste výrazně rychleji a cílevědoměji? Pokud věříte že ano, stáhněte si Zombies, Run! O zábavu budete mít postaráno.

Soutěživým typům ale bude vyhovovat spíše tradičnější Strava - aplikace, která vás postaví do soutěže vedle množství dalších uživatelů, s kterými se pak budete moct vzájemně motivovat a zlepšovat.

Zdravý životní styl se netočí jen kolem cvičení a pohybu. Vliv na váš fyzický a duševní blahobyt mají i další věci. Například pití dostatečného množství tekutin, zdravá strava nebo kreativní činnosti. V aplikaci Streaks si snadno nastavíte jasné cíle a termíny pro jejich splnění a budete na sobě moct zapracovat se vším všudy.

Nejlepší smartwatch současnosti

Nejlepší aplikace na počasí

AccuWeather

Jednoduchost a komplexita. Vzájemně se vylučující antonyma? Ano i ne. Aplikace AccuWeather v sobě spojuje obojí. Má přátelské minimalistické uživatelské rozhraní, ale dokáže vám zároveň poskytnout přesné a aktuální informace víceméně o čemkoliv souvisejícím s počasím.

Zajímá vás předpověď na příštích pár minut? Máte ji mít. Co předpověď na příští měsíc, kdy se chystáte na dovolenou? I tu tam najdete. Stejně jako informace o pylech, o pocitové teplotě vzduchu a o pravděpodobnosti přeháněk. A na své si přijdou i milovníci detailních satelitních snímků. AccuWeather má prostě vše, co byste kdy mohli potřebovat.

Další oblíbené aplikace na předpověď počasí

Prahnete každé ráno po nějakém drobném rozveselení? Aplikace CARROT Weather vám k vaší kávě a snídani naservíruje vedle předpovědi počasí také nějakou tu (převážně) vtipnou hlášku.

A aplikace (Not Boring) Weather zase řádně střelené vizuály. Kdo by se taky chtěl pořád koukat jenom na samé nudné předpovědi bez jakékoliv přidané hodnoty. My rozhodně ne!

Jak vysušit utopený mobil?   Voděodolnost mobilu

Nejlepší vzdělávací aplikace

Photomath

Photomath je matematický pomocník, který za vás bleskově spočítá příklady všeho druhu. Stačí, když na daný příklad namíříte kameru telefonu, aplikace si jej naskenuje, spočítá a ukáže vám, jak k danému výsledku došla. A to klidně i několika různými způsoby a hezky srozumitelně krok za krokem.

A právě v tom tkví její největší síla. V jasném prezentování svého postupu. Z klasické vědecké kalkulačky se toho moc nenaučíte. K výsledku sice dojdete, ale to je asi tak vše. Photomath vám neukáže jen izolovaný výsledek, ale také se dozvíte, jak se k němu příště dobrat sami!

Aplikace si poradí se základní matematikou (aritmetikou, zlomky atd.) a stejně tak snadno vás naučí (případně vám připomene) i lineární rovnice nebo logaritmy a pro opravdové fajnšmekry - nechybí v ní ani deriváty a integrály. V kostce - je tam vše, co hned po škole rázem zapomenete (nebo jste to již úspěšně zapomněli - jako my).

Jiné výukové a jazykové aplikace pro iPhone

Naučit se nový cizí jazyk je běh na dlouhou trať. Dává proto smysl si tu trať rozkouskovat do kratších a stravitelnějších kousků a jazyk se učit hezky slovíčko po slovíčku a pravidlo po pravidlu. Pravidelně a konzistentně. A jelikož nás náš mobilní telefon doprovází víceméně kamkoliv a kdykoliv, proč jej nevyužít i k tomuto účelu - k učení se nového jazyka? Naším oblíbencem je v tomto případě aplikace Duolingo - vyzařuje z ní hravost a dynamika a snadno se přitom ovládá.

Dalšími populárními výukovými aplikacemi jsou například Simply Piano, virtuální učitel hry na klavír, a SkyView, interaktivní učebnice plná tajemství vesmíru.

A váš iPhone lze během chvilky proměnit ve studnici informací, ze které budete čerpat po zbytek života, díky stovkám propracovaných kurzů na fakticky jakékoliv možné téma s těmito aplikacemi: 

  • Khan Academy,

  • Udemy,

  • Coursera

  • a edX.

Nejlepší seznamky pro iPhone

Bumble

První krok při seznamování se - musí jej vždy a za každou cenu udělat chlap? Pokud si to nemyslíte, bude se vám pravděpodobně líbit seznamovací aplikace Bumble. Bumble totiž obrací tento zastaralý a překonaný zvyk na hlavu a první krok v ní mohou při seznamování se s osobami opačného pohlaví udělat pouze ženy.

Bumble je aplikací založenou na budování silných zdravých a dlouhotrvajících vztahů a na vzájemném respektu - což je v dnešním online světě ojedinělá vzácnost, které bychom si měli vážit. A vedle svých budoucích partnerů v aplikaci dokonce stejně tak snadno narazíte i na nové kamarády a dokonce i na mentory a na své potenciální budoucí pracovní kolegy. Je to sociální platforma, kterou bychom mohli v krátkosti popsat jako „vše v jednom, a to zdvořile a s respektem“.

Jiné seznamovací aplikace

Sázkou na jistotu je ve světě randění a seznamování se aplikace Tinder. Její komunita sahá i do těch nejzapadlejší koutů světa a může za to především to nejminimalističtější uživatelské rozhraní, které si dokážete představit - „svajp“ doleva a „svajp“ doprava.

Z těch méně známých aplikací si místo v našem žebříčku zaslouží například Once. Místo zamoření vašeho telefonu stovkami obrázků různých uživatelů vám totiž ukáže každý den pouze fotku jedinou. A vy pak budete mít 24 hodin na to se s danou osobou spojit. Anebo také ne.

Na seriózní randění se soustředí aplikace eDarling a ohromnou komunitou se kromě již jmenovaného Tinderu pyšní i Badoo.

Nejlepší přehrávač hudby pro iOS

Soundcloud

Poslouchat pořád ty stejné písničky se vám rychle omrzí, ať už jsou sebelepší. Soundcloud se k tomuto problému - k hledání kvalitní nové hudby - staví čelem. Svou platformu pro poslech buduje na milionech nově vznikajících kapel a hudebníků, kteří si teprve své místo na hudební scéně teprve budují. Je to vlastně takový kurátor. Na základě vašich preferencí vám doporučí interprety, o nichž jste dosud neslyšeli a které často ani nikde jinde nenajdete (ani na Spotify).

Soundcloud ale není jen personalizovaným přehrávačem hudby. Má i skvěle vypilované komunitní prvky. Své playlisty můžete snadno sdílet se svými přáteli a dokonce máte možnost se spojit se svými nejoblíbenějšími interprety a poptat se jich na to, co vás zajímá. No nezní to jako fanouškovský sen?

Další přehrávače hudby a přehrávače videí

Asi je zbytečné to zmiňovat, ale Spotify je jednou z nejstahovanějších aplikací na světě z dobrého důvodu. Nachází se na ní miliony interpretů a desítky milionů písniček. Pokud si dokážete nějaký hudební žánr představit, pak jej tam s největší pravděpodobností najdete. Stejně jako stovky podcastů a kdo ví čeho dalšího.

Od nekonečných možností Spotify se přesuňme k přímočarosti - k aplikaci Pandora. Ta si zakládá na pečlivém výběru songů jen a pouze pro vás - tedy na personalizovaných playlistech. Protože nevíme jak vám, ale nám často zabírá výběr toho, co budeme poslouchat, delší dobu než samotný poslech.

Audiofily odkážeme k aplikaci VOX. Podporuje totiž zvukové soubory ve formátech FLAC, WAV, MP3 (a dalších), takže si poslechnete své favority v té nejvyšší možné kvalitě, a vedle toho zahrnuje aplikace i více než 30 000 rádiových stanic! Kvalita i kvantita na jednom místě.

A co aplikace ke sledování videí? Tam není moc co řešit - dosud nás nikdy nezklamaly tyto přehrávače: 

  • VLC media player,

  • Infuse

  • a KMPlayer,

a proto vám doporučujeme právě ty.

Nejlepší sluchátka   Nejlepší hry na mobil

Nejlepší mobilní navigace

Google Mapy 

Snad nás neudupete za to, že v žebříčku nejlepších aplikací pro iPhone zmíníme vedle Google Chrome navíc ještě i Google Mapy. Srdečně věříme, že jsou prostě nejlepší. V místech, ve kterých nás Mapy od Apple nechaly ve štychu, se Google Mapy odhodlaně chopily své vedoucí role a dovedly nás zdárně do cíle.

Krom jejich přesnosti, detailnosti a spolehlivosti si však ceníme také jejich aktuálnosti. A tím nemíníme jen údaje o nových restauracích a obchodech (a zajisté i recenze daných podniků), ale například i informace o dopravních kolonách a o vytíženosti některých dalších míst. 

Když chceme vědět, kam přesně máme v nějakém nám neznámém hektickém městě namířeno, využíváme i povedené záběry z ulice. A pokud si nejsme jistí dostupností připojení k internetu, mapy si pravidelně stahujeme k použití offline.

Tím nechceme naznačit, že by Google Mapy byly dokonalé. Mají k tomu sice nejblíže, ale ne, nejsou. Například české turistické trasy jsou mnohem přehlednější v aplikaci Mapy.cz od Seznamu a navigování na silnici zvládá o něco lépe aplikace Waze

Další top užitečné aplikace pro iPhone

Bez jakých dalších „appek“ si už nedokážeme náš život ani představit? Základem zdravého rozumu je podle nás nějaký dobrý zápisník. Máme zkušenosti s aplikacemi Evernote, Todoist a Google Keep, ale vystačíte si i s Poznámkami od Apple.

Jsme líní a nebaví nás s sebou všude tahat nabouchanou peněženku. Preferujeme placení telefonem prostřednictvím Apple Pay, a to stejné radíme i vám. Je to bezpečné a praktické. Jak na to se můžete dočíst v našem rádci Jak platit mobilem? S platbami pak úzce souvisí rozpočty. I ty nejmenší  rodiny (a dokonce i jednotlivci) by se měly nějakým řídit a aplikací, která vám s tím pomůže je Mint.

A na závěr už jen taková maličkost - váš nákupní rádce - Heureka. Proč ji otevírat v prohlížeči, když ji můžete mít vždy a pořád po ruce ve formě intuitivní aplikace.

Nejlepší aplikace pro Android   Nejlepší mobily současnosti

Podobné články: