10 nejlepších užitečných aplikací pro Android (2024)

Smartphony jsou zázrakem moderní doby. Ale každý mobil je chytrý jenom do té míry, do které mu to dovolí na něm nainstalované aplikace. Protože když se to tak vezme, bez aplikací vlastně nic moc neumí. Podívejme se proto na ty nejužitečnější, nejzajímavější, nejpraktičtější a obecně nejlepší aplikace pro Android.

Smartphony jsou zázrakem moderní doby. Ale každý mobil je chytrý jenom do té míry, do které mu to dovolí na něm nainstalované aplikace. Protože když se to tak vezme, bez aplikací vlastně nic moc neumí. Podívejme se proto na ty nejužitečnější, nejzajímavější, nejpraktičtější a obecně nejlepší aplikace pro Android.

Doba čtení 11 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Nejlepší prohlížeč pro Android

Google Chrome

Otázka „kdo je dnes králem internetových prohlížečů“ je přibližně stejně stará jako historie sama a každý na ni má svou vlastní odpověď. Je to holt lehce kontroverzní téma. Z naší strany okupuje trůn prohlížečů na Androidu Google Chrome a důvodů pro to máme hned několik.

Naším prvním argumentem je „sync“, tedy sladění. Google Chrome ve vašem telefonu je synchronizovaný s tím na vašem počítači. A ten je zase synchronizovaný s tím, který máte ve svém tabletu. A všechna tato data a veškeré vaše údaje jsou sladěné v jednom jediném uživatelském účtu. Používání Chrome je proto intuitivní, a to bez ohledu na to, z kterého zařízení se k němu připojujete.

Jsme také velkými fanoušky zabudovaného trezoru hesel (který je umí jen tak mimochodem i navrhnout a pokud je některé z nich kompromitováno, tak vás na to upozorní) a stejně tak úložiště platebních metod. Kromě toho často využíváme automatického překladu cizích jazyků a chválíme i integrovaný blocker otravných pop-upů a potenciálně škodlivých reklam. Na závěr si nemůžeme stěžovat ani na rychlost, a to i při vyšším počtu otevřených oken.

Další rychlé internetové prohlížeče pro Android

S ekosystémem od Google se zas až tolik nepřátelíte (vezmeme-li stranou fakt, že máte v telefonu Android)? Obdobně dobrou službu vám budou dělat prohlížeče FirefoxOpera nebo Microsoft Edge.

A pokud více než čehokoliv jiného vážíte svého soukromí (a obejdete se bez jakýchkoliv pokročilých funkcí, o kterých jsme mluvili výše), dejte šanci DuckDuckGo Private Browser, případně Tor Browser.

Na internet jedině anonymně - s VPN

S ochranou vašeho soukromí v nebezpečném online prostředí úzce souvisí také VPN (virtuální privátní sítě). Jsou to nástroje, které vám ve zkratce dovolí surfovat po internetu pod závojem anonymity. 

Na Androidu patří k těm nejlepším ExpressVPN, NordVPN a Surfshark.

Jak vybrat mobilní telefon?

Nejlepší aplikace na úpravu fotek

Adobe Lightroom

Myslíte to s úpravou fotek alespoň trochu vážně? Potom to máte s výběrem aplikace docela jednoduché. Jedinou logickou volbou je celosvětově rozšířený průmyslový standard - Lightroom od Adobe. Svou popularitu si tento editor fotek získal hlavně na počítačích, ale jeho mobilní varianta dnes už není daleko pozadu.

Dovolí vám totiž si s fotkami do sytosti vyhrát, zvlášť pracujete-li se snímky ve formátu RAW (případně DNG). Najdete v ní víceméně všechno. Od ořezu, přes úpravu expozice a modifikaci kontrastu až po předpřipravené a dobře vypadající barevné presety.

K čemu Lightroom naopak určen není, je práce s vrstvami, s textem a s všelijakými kolážemi. S tím si poradí jiný produkt od Adobe a tím je Photoshop Express.

Obě aplikace je v ideálním případě dobré zkombinovat s předplatným služby Adobe Creative Cloud. Teprve s ní si kompletně odemknete všechny funkce obou prográmků a hlavně budete moct využívat v předplatném zahrnuté cloudové úložiště. Protože pokud je něco potřeba pravidelně zálohovat, pak jsou to právě fotky!

Aplikace na úpravu fotek (zdarma)

Lightroom je ke stažení zdarma, ale jak již bylo řečeno při zmínce o Adobe Creative Cloud, množství jeho funkcí se schovává za platební bránou. Mrkněme se tedy i na nějaké ty (částečně bezplatné) alternativy.

Mezi naše nejoblíbenější spadají aplikace Snapseed a Pixlr. Obě jsou velice přímočaré a rozumně uspořádané a skrývají v sobě spoustu automatických funkcí, které jedním jediným kliknutím prstu pozdvihnou vámi upravovanou fotku na zcela jinou (doufáme, že lepší) úroveň.

Zbožňujete portréty? Na jejich úpravu cílí AirBrush. A chcete-li své fotky obohatit o nějaký ten pohyb nebo animovaný efekt, neměli byste přehlédnout Vimage.

Aplikace na design a na kreslení

Proč přestat u fotografií, když se můžete vrhnout také na kreslení a na grafický design? I v tomto případě povedou naše první kroky k Adobe, a to k aplikacím Illustrator Draw a Photoshop Sketch. Ve stájích jiných vývojářů stojí za zmínku do hloubky jdoucí ArtFlow, léty prověřený Sketchbook od Autodesk a uživatelsky přívětivá Canva.

Nejlepší fotomobily současnosti

Nejlepší antivirus

Nevíme, jak to máte vy, ale naše chytré mobilní telefony oplývají tunami senzitivních informací, které bychom neradi někde s někým nechtěně sdíleli. V mobilech skladujeme například svou soukromou e-mailovou (a podobnou) korespondenci, hesla, platební karty, rodinné fotky… No prostě celý náš život. Zabezpečení takovýchto dat proto není radno podcenit. A jestli stojí za to si za nějakou aplikaci připlatit, pak je to právě v kategorii antivirů.

Všechny velké a všem dobře známé antiviry z počítačů mají i své mobilní verze. Na Google Play tak narazíte například na Norton Mobile Security (s užitečnou funkcí kontroly činnosti nainstalovaných aplikací), na český Avast Mobile Security (který je mimochodem zdarma) nebo na AVG. A mimo nešlápnete ani s jedním z nich.

Nejlepší antivirus pro Android

Nejlepší fitness aplikace na hubnutí a na cvičení

Strava

Je těžké nasměrovat vás k nějaké jedné konkrétní nejlepší fitness aplikaci. Každý z nás se koneckonců věnuje jinému sportu a jiným aktivitám a žádná univerzální aplikace, která by byla schopná zkušeně pracovat s tisícovkami různých cvičení, neexistuje. 

Vydali jsme se tudíž cestou mainstreamu a vybrali jeden z nejpopulárnějších programů na běhání a na cyklistiku, protože kdo z nás alespoň jednou do roka někam nevyběhne nebo nesedne na kolo. Nazývá se Strava a jeho síla tkví v početné a zapálené komunitě. 

Kromě klasického zaznamenávání vašich sportovních výkonů, uběhnutých kroků a spálených kalorií (a i méně častých metrik jako je „skóre utrpení“) vás totiž Strava postaví proti dalším uživatelům, s kterými pak budete moct virtuálně soutěžit a předhánět se. Napadá vás snad lepší motivace k tomu jít si zaběhat, než sledovat, jak se vašemu nejlepšímu kamarádovi zadařil o celých deset minut lepší čas než vám? 

Jiné fitness aplikace

Must-have fitness aplikací, tedy něčím, co na vašem telefonu nemůže chybět, je Google Fit. Je to přehledná platforma, která umí shromažďovat informace ze všech vašich chytrých zařízení a která si rozumí hned s několika různými fitness aplikacemi. Všechna svá data v ní uvidíte hezky přehledně na jednom místě a snadno si budete moct určovat své budoucí cíle.

Role virtuálního trenéra se chopí produkty typu Nike Training Club, Peloton nebo – řadíte-li se mezi fanoušky Chrise Hemswortha – Centr.

A holdujete-li umění jógy, neměli byste minout Down Dog.

Nejlepší chytré hodinky   Recenze chytrého náramku Xiaomi Smart Band 7

Nejlepší aplikace pro předpověď počasí

Carrot Weather

Předpověď počasí je na jednu stranu bezvadně praktickou pomůckou a na druhou stranu také něčím nudným a šedivě fádním. U Carrot Weather to druhé ale neplatí ani náhodou!

Vedle přesných a přehledných informací o blížících se přeháňkách vás bude Carrot zásobovat navíc i množstvím vynalézavých vtipných hlášek a poznámek, které zaručeně rozzáří vaše jinak monotónní ranní rutiny. A kdyby vás náhodou ten který humor svou rázností míjel, můžete aplikaci přeladit na odlehčenější úroveň osobnosti (a to včetně jejích politických názorů). Ta vám třeba už bude sedět lépe.

A kdyby nepomohlo ani to, doporučíme vám stáhnutí programu klasičtějšího ražení - například Windy.com.

Nejlepší aplikace na čištění mobilu

CCleaner

Uvolnění místa na telefonu a jeho důkladné pročištění není nijak komplikované. Zvládnete jej dokonce i bez jakýchkoliv extra aplikací - stačí si přečíst naši příručku Jak vyčistit úložiště v mobilním telefonu?

I tak byste to raději nechali na nějakém jednoduchém prográmku? V tom případě bychom se být vámi obrátili na všeobecně známý CCleaner.

CCleaner zbaví váš Android telefon nadbytečných dat, pročistí jeho zaplácané úložiště a celkově jej zoptimalizuje a zrychlí. Současně vás bude informovat o tom, které aplikace využívají kolik dat a jak moc při tom vysávají baterii. Interface CCleaneru je přehledný a snadno uchopitelný a na Google Play si ho za dobu jeho existence stáhlo již více než 100 milionů osob, takže svou roli plní očividně úctyhodně.

Jak vyčistit telefon?   Jak vysušit utopený mobil?

Nejlepší výuková aplikace na učení se angličtiny

Duolingo

Učit se nový jazyk je fuška, a to bez ohledu na to, jestli jste se vrhli zrovna na angličtinu nebo třeba na japonštinu. Naštěstí ale máte v kapse svůj chytrý telefon, který se s tou správnou aplikací dovede proměnit v ostříleného tutora a s výukou vám píchnout. A jedním takovým zběhlým virtuálním učitelem je Duolingo.

Aplikace vás uvítá svým přátelsky barevným rozhraním a krátkými stravitelnými lekcemi. Učit se můžete klidně i několik jazyků najednou (pokud si na to věříte) a vyučování je založené na podmanivém principu her a výzev. Ty pokrývají spoustu rozmanitých témat a budou vás krátkými (a o to jistějšími) kroky posouvat v daném jazyce dál a dál. Budete budovat svou slovní zásobu, rozvíjet své znalosti gramatiky a učit se nejen čtením, ale hlavně i poslechem a hraním.

Co je nejtěžší věcí na studiu nového jazyka? Podle nás je to hledání motivace. Duolingo se proto zaměřuje i na to, abyste se každý den naučili alespoň něco malého a abyste se dostali do rytmu. Z učení se pak stane součást vaší každodenní rutiny a to je základ, chcete-li dosáhnout jakéhokoliv pokroku.

Další jazykové vzdělávací aplikace

Povedeným vzdělávacím programem se zaměřením na cizí jazyky je také Babbel. Spíše než hrám se ale podobá tradičním školním hodinám. 

Zatímco někteří se toho naučí nejvíce poslechem, jiným vyhovuje učit se to, co před sebou vidí - učí se vizuálně. A přesně na tento typ žáků myslí Drops

Naším posledním doporučením je Mondly - profesionálně namluvená aplikace, s kterou si snadno zapamatujete mraky užitečných frází.

Nejlepší seznamovací aplikace

Tinder

Žijeme v éře, kdy seznamování se online nejenže už není tabu, ono je fakticky pravidlem. Je to něco běžného, s čím se ve svém okolí setkáváme denně. Otázkou je, která aplikace to umí nejlépe? Která se s největší pravděpodobností podaří vás propojit s vaší vysněnou souzněnou duší?

Sázkou na jistotu je stále Tinder. Cílí sice spíš na ty z vás pátrající po vztazích odlehčeného a krátkodobého charakteru, ale to vůbec neznamená, že tam nenarazíte na svého budoucího životního partnera. Silnou stránkou aplikace je její přímočaré ovládání a hlavně i masivní uživatelská základna. To znamená tisíce a statisíce možných propojení.

Další seznamky pro Android

Tinder se postupem času stal synonymem pro seznamku, ale to neznamená, že by neexistovaly jiné, a minimálně stejně tak dobré, platformy. Jednou z nich je Bumble - seznamka stvořená ženami pro ženy. Seznamka bořící taková ta tradiční přežitá pravidla typu „muž musí vždycky udělat první krok“. 

Zajímavé funkce nabízí také Happn - aplikace, která pravidelně sleduje vaši polohu, vás propojí s lidmi v blízkém okolí - například s těmi, které vídáte každý den cestou do práce. eHarmony dělá z hledání partnera bezkompromisní vědu a jde opravdu do hloubky. Kippo se zase zaměřuje na hráče a na hráčky a propojuje je podle jejich nejoblíbenějších her a Tastebuds na to jde obdobně - akorát hry zaměňuje za oblíbenou hudbu. 

No prostě seznamek je celá řada a každá z nich má nějakou přednost, nějaké zaměření. Stačí ze sebe setřást jakýkoliv stud a strach a dát nějaké z nich šanci.

Nejlepší přehrávač hudby a videí

Spotify

Málokoho překvapí náš výběr Spotify jako toho aktuálně nejlepšího přehrávače hudby na mobilech. Odhaduje se, že tato platforma v sobě právě teď pojímá přes 11 milionů interpretů. To znamená, že na ní bez potíží najdete i ty nejobskurnější hudební žánry a i ty nejzapadlejší garážové kapely. Poslechnete si na ní cokoliv od Beethovena až po Beyoncé a kromě hudby se Spotify může pochlubit také spoustou chytlavých podcastů.

Na aplikaci si ale ceníme také jejích personalizovaných doporučení, které před vás staví na základě vaší poslechové historie a i podle toho, co teď vyšlo a co zrovna frčí a boří žebříčky popularity.

K dispozici je jak verze zdarma, která vám sem tam rozbije flow nějakou tou reklamou, tak i verze placená, která žádné reklamy nemá a z které si můžete písničky také stáhnout do telefonu a poslouchat je kdekoliv.

Další hudební přehrávače

Spotify šlapou na paty hudbou napěchované aplikace Deezer a YouTube Music a audiofilům jsou pro poslech hudby v té nejvyšší kvalitě určené programy typu Tidal a Poweramp.

Přehrávače videí, filmů a seriálů

Na přehrávání hudby plynně navážeme přehráváním videí. Na našich mobilních telefonech k tomu používáme kromě jiného přehrávače MX Player, VLC a BSPlayer.

Jak nahrát obrazovku mobilu?   Jak vyfotit obrazovku mobilu?

Nejlepší mapy do mobilu

Mapy Google

Nejkomplexnější a nejpodrobnější mapy pro váš telefon má Google. Najdete v nich všechno. Recenze na nedalekou kavárnu a restauraci, tipy na neotřelá místa k návštěvě a dokonce i autobusové zástavky včetně časového rozvrhu.

Tím to ale zdaleka nekončí. Google Mapy nezobrazují „pouze“ tyto konstanty, ale i věci dějící se v reálném čase. Dozvíte se z nich info o dopravních kolonách a například i o vytížení populárního podniku, kam máte právě namířeno.

Turistické mapy

Jedinou slabinou aplikace od Google jsou turistické trasy v našich českých luzích a hájích. Na tomto poli se mnohem lépe vyzná aplikace Mapy.cz od Seznamu. Zahrnuje všechny barevně zaznačené turistické stezky, a to včetně jejich dálky a informací o tom, zda jsou sjízdné třeba i na kole.

Auto navigace pro Android

Výhradně pro jízdu autem je určená aplikace Waze a jejím ústředním lákadlem je silná komunita. Jednotliví řidiči do ní totiž mohou v průběhu cesty zaznamenávat poznatky a upozorňovat tak další blížící se motoristy na možná nebezpečí.

Další užitečné kousky

Bez jakých dalších aplikací se v životě neobejdeme? Hned několikrát denně používáme například Peněženku Google k platbám mobilem v obchodech. A neumíme si představit život bez poznámek v Google Keep - ideálně připíchnutých přímo na ploše našeho telefonu. S matematikou, která se nám od školních dob zaručeně vypařila z hlavy, nám pomáhá Photomath a se skenováním dokumentů Adobe Scan. Bezpečnou komunikaci s našimi blízkými nám zaručuje Signal a fotky a další soubory pravidelně zálohujeme buď na Google Drive (respektive Fotky Google) nebo na Dropbox.

Na závěr nemůžeme nezmínit našeho oblíbeného nákupního rádce - Heureka. Ani ta nemůže ve formě intuitivní a přístupné aplikace chybět na žádném mobilním telefonu.

Všechny výše probrané prográmky by vám měly fungovat na kterémkoliv telefonu s (pokud možno nejnovější verzí) Androidu. Ať už jde o model značky Xiaomi, o telefon Samsung nebo klidně o mobil Sony.

Nejlepší aplikace pro iPhone (iOS)   Nejlepší mobily   Nejlepší mobilní hry

Podobné články: