Mšice: Jak se jich zbavit, co napadají a jaké přírodní prostředky na ně platí

Pokud jste si na svých rostlinách všimli drobného zeleného nebo černého hmyzu, pravděpodobně se jedná o mšice. Tito otravní škůdci mohou být pro vaši zahradu, balkon i pokojové rostliny skutečným problémem, existuje však několik jednoduchých a účinných způsobů, jak se jich zbavit. Zkuste naše recepty na přírodní domácí postřiky a další rady!

Pokud jste si na svých rostlinách všimli drobného zeleného nebo černého hmyzu, pravděpodobně se jedná o mšice. Tito otravní škůdci mohou být pro vaši zahradu, balkon i pokojové rostliny skutečným problémem, existuje však několik jednoduchých a účinných způsobů, jak se jich zbavit. Zkuste naše recepty na přírodní domácí postřiky a další rady!

Doba čtení 6 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Popis druhů mšic a co napadají

Mšice mají hruškovitý tvar těla, jsou cca 2-6 mm velké a mohou být zbarvené od zelené přes červenou až po černou. Mají bodavosavé ústrojí, kterým sají rostlinné šťávy. Byť se zpravidla rodí bez křídel, mohou mít membránová křídla, která jsou při nečinnosti držena naplocho přes záda a hmyzu slouží k přesunu z rostliny na rostlinu.

Mohou se rychle rozmnožovat, a to i bez oplození. Často na rostlinách tvoří velké kolonie a mohou způsobit značné škody. Poškozují totiž nejen vysáváním šťávy způsobující změny barvy listů a kadeření, ale také přenosem viróz a medovicí, kvůli které se na listech mohou rozšiřovat houbové choroby.

V Evropě jich odhadovaně žije kolem 800 druhů. Jaké jsou ty nejčastější?

  • Mšice rybízová: Je žlutozelená až oranžová s tělem kolem 2 mm. Napadá rybíz, kde způsobuje prohnutí listů a zbarvené puchýře. Oslabuje rostliny a snižuje výnos plodů.

  • Mšice zelná: Tělo je tmavě až černozelené s šedobílým popraškem, velikostí do 2,5 mm. Objevuje se na brukvovitých rostlinách (např. zelí, brokolice, květák), kde způsobuje deformaci a žloutnutí listů, zasychání a opad.

  • Mšice maková (černá): Bývá černá, černozelená nebo černohnědá a velká až 2,5 mm. Napadá velké množství druhů rostlin, na kterých způsobuje deformace listů i plodů až nekrózu a celkové oslabení.

  • Mšice třešňová: Má černé, vypouklé a lesklé tělíčko velikosti do 2 mm. Specializuje se na třešně, ale nalézt ji můžete i na mořenovitých, růžovitých či brukvovitých rostlinách. Způsobuje deformaci a opad listů, deformaci plodů a poškození letorostů.

  • Mšice broskvoňová: Vyznačuje se různými odstíny zelené, žlutozelenou nebo hnědočervenou barvou a velikostí do 2-2,5 mm. Objevuje se nejčastěji jednotlivě a ne v koloniích, najdete ji na spodní straně listů. Škodí hlavně přenosem viróz, a to na řepě, bramborách, kukuřici či pšenici.

  • Mšice jabloňová: Má výrazně zelenou barvu a velikost do 2,5 mm. Objevuje se zejména na jabloních, hrušních a kdouloních, kde způsobuje deformaci listů i plodů, opad listů a poškození letorostů.

  • Mšice krvavá: Správně se nazývá vlnatka krvavá, je zbarvena od hnědočervené po odstíny do fialova a je velká do 2 mm. Tělo má pokryté voskovými vlákny a na rostlinách se maskuje jako bílá plíseň či chomáčky vaty, které se při zmáčknutí zbarví do ruda. Kromě nadzemních částí poškozuje i kořenový systém, způsobuje růst nádorků, poškození pletiva, deformace listů a odumírání větví jabloní či hlohů.

  • Mšice jitrocelová: Tělo může mít šedou, modrošedou, růžovou, hnědou až černou barvu s velikostí kolem 2,5 mm. Kromě jitrocelu napadá také jabloně a kdouloně, kterým způsobuje krabacení a červené zbarvení listů, pokroucení výhonků a snížení výnosu.

  • Mšice řešetláková: Má černozelené či zelenožluté tělo a velikost kolem 2 mm. Objevuje se na bramborách, ale také na fazolích, okurkách či paprikách a dalších polních plodinách. Rostliny poškozuje jak sáním, tak hlavně přenosem rostlinných virů.

Info: Bílé mšice se správně nazývají molice a také poškozují rostliny sáním. Často se s nimi setkáte ve skleníku.

Přípravky proti mšicím

Přípravky proti mšicím

  • 1513 produktů

Přípravky proti mšicím
Lepové pásky

Lepové pásky

  • 1513 produktů

Lepové pásky

Nejčastěji napadané rostliny a projevy výskytu mšic

Rostlina

Druh mšice

Projevy a důsledky

Papriky

mšice broskvoňová, řešetláková, bavlníková

zkroucení listů; zpomalení růstu; blednutí a znehodnocení plodů lepkavou medovicí; podpora růstu černé plísně

Rajčata

mšice maková, broskvoňová

zkroucení listů; zpomalení růstu; blednutí plodů; přenos virové bronzovitosti; snížení schopnosti fotosyntézy

Okurky

mšice broskvoňová, bavlníková, řešetláková

zkroucení listů; zpomalení růstu; změna barvy a deformace plodů; přenos virové mozaiky

Jahody

různé druhy

zkroucení listů; snížení úrody; snížení kvality plodů; podpora růstu černé plísně

Maliny

mšice maliníková

zkroucení listů; poškození pupenů a květů; snížení úrody a kvality plodů; oslabení rostlin; napadení virovými chorobami

Rybíz

mšice rybízová

zkroucení a zbarvení listů; snížení úrody a kvality plodů; oslabení rostlin

Růže

různé druhy

deformovaná a opadající poupata, mladé výhonky i listy; podpora vzniku černé plísně

Ibišek

mšice bavlníková a jiné

zvlnění, deformace a změna barvy listů; lepkavý povlak

Muškáty

různé druhy

kroucení a změna barvy listů

Bylinky (libeček, pažitka, petrželka, máta, bazalka)

různé druhy

zvlnění, deformace a změna barvy rostlin; lepkavý povlak

Ovocné stromy (meruňka, jabloň, hrušeň, třešeň, broskvoň, slivoň)

mšice třešňová, jitrocelová, jabloňová, švestková; vlnatka krvavá

kroucení či svinování, zbarvení a opad listů; poškození letorostů; deformace plodů

Smrk

mšice smrková

nadměrné opadávání jehličí

Pokojové rostliny

mšice bavlníková a jiné

zvlnění, deformace a změna barvy listů; lepkavý povlak

Více o škůdcích pokojových rostlin

Co na ně platí? Olej, mýdlo i beruška!

V rámci prevence je potřeba rostliny pravidelně kontrolovat. Všechny poškozené části ihned ošetřete nebo, je-li to možné, odstřihněte. V případě napadení celé rostliny ji dejte do izolace. Méně napadené zkuste spláchnout silným proudem vody. Pokud to nepomůže, přilákejte predátory mšic nebo zkuste aplikaci postřiku.

Co na mšice zabere?

  • Nimbový (neemový) olej

  • Pongamový olej

  • Insekticidní mýdlo

  • Predátoři: slunéčko a jeho larvy, škvor, pestřenka, zlatoočko a jeho larvy

I na mšice lze aplikovat chemický přípravek, je však třeba správně identifikovat konkrétní druh a dbát na správnou aplikaci, aby prostředek fungoval a vy jste neuškodili rostlině. Mšice však rychle získávají odolnost vůči danému chemickému postřiku, a tak může být tento způsob nevyzpytatelný. Proto doporučujeme zejména prevenci a v případě napadení volit přírodní cesty a babské rady.

Jak vybrat prostředek proti škůdcům?

7 domácích postřiků a další tipy k ekologické likvidaci

U každého postřiku je skutečně důležité, aby byl správně použit. Tekutina by měla pokrýt celou rostlinu včetně listů zespodu, kmínků či stonků a květů. Jinak se mohou mšice v některých místech schovat a vy je tak nezasáhnete a nezlikvidujete. Počasí by mělo být stabilní a mírné, aby vám přípravek průběžně neodnášel vítr nebo ho bezprostředně poté nespláchnul déšť. Také by na ošetřené rostliny nemělo hned svítit přímé slunce, jinak by mohlo dojít k jejich spálení.

Insekticidní mýdlo

Na 1 litr vody přidejte 1 polévkovou lžíci kvalitního přírodního mýdla bez syntetických složek. Obě ingredience dobře promíchejte, vlijte do sprejové lahve a naneste.

Postřik z kopřiv

Do 1 litru vody vmíchejte 15 g sušených kopřiv. Promíchejte a při pokojové teplotě nechte 3-4 dny macerovat. Poté výluh z kopřiv přeceďte a smíchejte se 4 litry čisté vody. Vlijte do rozprašovače a použijte na rostliny.

Postřik z česneku

Smíchejte 1 litr vody a 25 g čerstvého drceného česneku. Nechte přes noc odležet, proceďte a pomocí rozprašovače aplikujte.

Postřik z rajčatových listů

80 g rajčatových listů přesekejte a vmíchejte do 1 litru vody. Nechte přes noc odležet a druhý den tekutinu sceďte a naneste pomocí spreje.

Postřik z tabáku

50 g sušeného tabáku promíchejte s 1 litrem vody a nechte 2 dny macerovat. Proces macerace lze nahradit pomalým varem po dobu 1 hodiny. Výluh přeceďte, zřeďte čistou vodou v poměru 1:1 a nastříkejte na napadené rostliny.

Tip: Z důvodu vyššího obsahu škodlivých látek nepoužívejte nedopalky.

Postřik z neemového (nimbového) oleje

Smíchejte 1 litr čisté vody, 2 čajové lžičky nimbového oleje a 1 čajovou lžičku jemného přípravku na mytí nádobí. Dobře promíchejte a pomocí rozprašovače aplikujte.

Postřik ze skořice

2 polévkové lžíce mleté skořice vmíchejte do 1 litru vody a nechte přes noc macerovat. Poté použijte jako postřik.

Jiné rady

Mšice nemají rády intenzivní pachy, a proto je odpuzuje například skořice, ale také česnek, cibule, pažitka, levandule, afrikán neboli aksamitník (viz obrázek) nebo měsíček. Preventivně je tak můžete použít či vysadit kolem i do záhonů nebo za okna. 

Dalším účinným soupeřem mšic jsou výše zmíněná slunéčka, která si na zahradu můžete cíleně vysadit jejich nasbíráním na louce a přenesením do zahrady. Ta i jejich larvy mšice moc rády požírají. Do zahrady tento užitečný hmyz přilákáte také vysazením kopru, fenyklu či řebříčku.

Stopku přesunu mšic udělí také lepové pásky na škůdce.

Symbióza mravenců a mšic

V tomto symbiotickém vztahu mravenci chrání a v podstatě chovají mšice pro jejich medovici, což je sladká tekutina produkovaná jako odpadní produkt. Mravenci mšice „dojí“ hlazením tykadly, čímž dochází k vypouštění této tekutiny. Na oplátku jim poskytují ochranu před predátory a parazity. Je to tak oboustranně výhodná situace a ne zcela dobrá zpráva pro vaši zahradu.

Výskyt mravenců proto bývá dobrým indikátorem toho, že máte na rostlinách mšice.

Jak se zbavit mravenců v bytě i v zahradě

Mohlo by vás zajímat: