Kuchyně je srdcem domácnosti, ať už pořádáte opulentní oslavy, nebo si libujete v sýrových sendvičích. Prostor by vždy měl být praktický, příjemně osvětlený a dobře odvětrávaný. Řiďte se velikostí místnosti a tím, k čemu všemu bude sloužit. Bude kuchyň spojená s jídelnou nebo i s obývákem? Vejde se vám pouze malý jídelní kout? Potřebujete do ní umístit i pračku? Až si toto ujasníte, můžete začít vybírat z jednořadých kuchyní, linek do tvaru L nebo U a kuchyní s ostrůvkem. Myslete na to, že kuchyňskou linku kupujete na několik let, a proto není vhodné řídit se pomíjivými trendy. Neprakticky rozvržená nebo okoukaná kuchyň se bude velmi obtížně měnit.
Kuchyň si rozdělte do zón podle účelu - skladování, příprava a vaření, mytí. Umístění zón by mělo tvořit trojúhelník, ale pokud na takovou kuchyni nemáte dost místa, neházejte utěrku do ringu. Bude stačit, když jednotlivé zóny rozmístíte podle selského rozumu - potraviny vyndáte z lednice, umyjete, uvaříte. Jednotlivé části by zkrátka mezi sebou měly mít návaznost, vyhnete se tak běhání ze strany na stranu.
Jednoduchým řešením je koupě kompletní kuchyňské linky s jasně daným rozmístěním prvků, kde většinou můžete vybírat z několika designů dvířek a pracovní desky. Alternativou jsou modulární kuchyně, kdy si koupíte jednotlivé zóny a ty můžete v kuchyni libovolně rozestavit. Další možností jsou samostatné horní a dolní skříňky, ze kterých si můžete sestavit linku zcela dle svých představ. Velmi moderně působí použití dolních skříněk s jedním vyšším blokem pro umístění pečící a mikrovlnné trouby. Například skleničky pak vystavte třeba na otevřené nástěnné police.