Jízdní kolo by mělo svému jezdci perfektně sedět nejen typově (horské, silniční, gravel, trekingové apod.), podle stylu jízdy či preferovaného terénu, ale i velikostně. Díky správně zvolené velikosti bude dobře ovladatelné a jízda na něm bude bezpečnější, pohodlná a bezbolestná. Co byste měli při jeho výběru zvážit?
Velikost rámu: Je daná délkou sedlovky (sedlové trubky), která by neměla být do rámu zaražená nadoraz, ale ani úplně vysunutá. Velikost rámu musí odpovídat postavě cyklisty.
Velikost kol (v palcích): Zatímco někteří cyklisté preferují menší průměr kol do terénu, jiní jsou zvyklí na větší kola, která jsou jako stvořená na jízdu po zpevněném povrchu. Mezi nejoblíbenější velikosti patří 27,5" a 29".
Typ kola: Zatímco horské modely určené pro terénní jízdu by měly být spíše nižší a s menším průměrem kol, u silničních modelů cyklisté většinou sahají po vyšším rámu a větším průměru kol.
Geometrie rámu: Bicykl musí být pohodlný na posed a důležitou roli při výběru hraje i to, kdo na něm bude jezdit – žena má jiné tělesné proporce než muž.
Osobní preference: Rozměr vybírejte i podle oblíbené rychlosti jízdy – větší bicykl je vhodný pro relaxační jízdu, zatímco menší spíše pro rychlejší pohyb (např. při závodění). Neopomeňte ani design a značku, neboť každá nabízí u svých modelů jiné specifikum.
Jak velké kolo vybrat, aby vám jízda nezpůsobovala bolesti?
Abyste předešli bolestem způsobeným jízdou na kole nevhodně zvolené velikosti, zaměřte se při jeho výběru i na pozici sedla a vzdálenost sedla od řídítek.
Pozice sedla: Sedlovku vytáhněte zhruba do úrovně kyčlí, přičemž ve stejné výšce by se měla nacházet i řídítka. Po nasednutí na sedlo a sešlápnutí pedálu do nejspodnější pozice by měla být vaše noha mírně pokrčená. Sedlová trubka by měla být vysunutá zhruba doprostřed. Z malého rámu je nutné sedlovku vysunout do vyšší než doporučené úrovně, kvůli čemuž hrozí v případě nehody její zlomení nebo poškození celého rámu kola. V případě příliš vysokého rámu je sedlovka naopak zaražená nadoraz do rámu.
Vzdálenost sedla od řídítek: Při jízdě na kole by měl být předklon trupu 40° až 55°. Zatímco pohodlný posed na kole se pohybuje na 55°, závodní na 40°. Z toho vyplývá, že při sportovnější jízdě je nutné mírné natažení rukou a sklonění, kdežto pro klidnou jízdu po městě byste měli sedět vzpřímeněji.
Zatímco u menšího modelu hrozí již zmíněné zlomení sedlové trubky či celého rámu, u velkého se zase budete zbytečně natahovat. Co všechno vás z takové jízdy může bolet?
Záda: Jízda s vysokým nebo nízkým posedem může způsobit bolesti zad, protože tělo se nenachází v rovnováze.
Krk a ramena: Ovládání kola se zbytečně dlouhým rámem nebo představcem může stát za přílišným napětím v oblasti krku a ramen (ztuhnutí šíje).
Ruce a zápěstí: Bolest těchto částí je způsobená nevhodnou výškou nebo šířkou řídítek.
Kolena: Pokud máte sedlo vysunuté zbytečně vysoko (u nízkého rámu), nebo naopak zasunuté příliš nízko (u vysokého rámu), může bolest kolenou způsobovat špatný úhel ohnutí kolena při šlapání – buďto nohu zbytečně napínáte, nebo ji máte příliš pokrčenou.
Hýždě: Ergonomicky nevyhovující sedlo dokáže zapříčinit bolesti v oblasti hýždí a třísel.
Jak vybrat jízdní kolo? Jak vybrat správnou velikost dětského kola?