Jak vybrat správnou velikost jízdního kola podle výšky postavy a stylu jízdy?

Správná velikost kola je klíčová pro komfortní a bezpečnou jízdu. Její výběr podle výšky, postavy i stylu jízdy je důležitý pro dosažení dobré ergonomie a efektivního výkonu v terénu. Jaké jsou rozdíly mezi velikostmi u silničních, horských, gravel, městských, trekingových a krosových modelů? Posviťte si i na vhodně zvolenou velikost rámu pro ženy, který se konstrukčně liší od unisex a pánských kousků.

Správná velikost kola je klíčová pro komfortní a bezpečnou jízdu. Její výběr podle výšky, postavy i stylu jízdy je důležitý pro dosažení dobré ergonomie a efektivního výkonu v terénu. Jaké jsou rozdíly mezi velikostmi u silničních, horských, gravel, městských, trekingových a krosových modelů? Posviťte si i na vhodně zvolenou velikost rámu pro ženy, který se konstrukčně liší od unisex a pánských kousků.

Doba čtení 9 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

5 obecných zásad volby správné velikosti

Jízdní kolo by mělo svému jezdci perfektně sedět nejen typově (horské, silniční, gravel, trekingové apod.), podle stylu jízdy či preferovaného terénu, ale i velikostně. Díky správně zvolené velikosti bude dobře ovladatelné a jízda na něm bude bezpečnější, pohodlná a bezbolestná. Co byste měli při jeho výběru zvážit? 

  1. Velikost rámu: Je daná délkou sedlovky (sedlové trubky), která by neměla být do rámu zaražená nadoraz, ale ani úplně vysunutá. Velikost rámu musí odpovídat postavě cyklisty. 

  2. Velikost kol (v palcích): Zatímco někteří cyklisté preferují menší průměr kol do terénu, jiní jsou zvyklí na větší kola, která jsou jako stvořená na jízdu po zpevněném povrchu. Mezi nejoblíbenější velikosti patří 27,5" a 29". 

  3. Typ kola: Zatímco horské modely určené pro terénní jízdu by měly být spíše nižší a s menším průměrem kol, u silničních modelů cyklisté většinou sahají po vyšším rámu a větším průměru kol. 

  4. Geometrie rámu: Bicykl musí být pohodlný na posed a důležitou roli při výběru hraje i to, kdo na něm bude jezdit – žena má jiné tělesné proporce než muž. 

  5. Osobní preference: Rozměr vybírejte i podle oblíbené rychlosti jízdy – větší bicykl je vhodný pro relaxační jízdu, zatímco menší spíše pro rychlejší pohyb (např. při závodění). Neopomeňte ani design a značku, neboť každá nabízí u svých modelů jiné specifikum. 

Abyste předešli bolestem způsobeným jízdou na kole nevhodně zvolené velikosti, zaměřte se při jeho výběru i na pozici sedla a vzdálenost sedla od řídítek. 

  • Pozice sedla: Sedlovku vytáhněte zhruba do úrovně kyčlí, přičemž ve stejné výšce by se měla nacházet i řídítka. Po nasednutí na sedlo a sešlápnutí pedálu do nejspodnější pozice by měla být vaše noha mírně pokrčená. Sedlová trubka by měla být vysunutá zhruba doprostřed. Z malého rámu je nutné sedlovku vysunout do vyšší než doporučené úrovně, kvůli čemuž hrozí v případě nehody její zlomení nebo poškození celého rámu kola. V případě příliš vysokého rámu je sedlovka naopak zaražená nadoraz do rámu. 

  • Vzdálenost sedla od řídítek: Při jízdě na kole by měl být předklon trupu 40° až 55°. Zatímco pohodlný posed na kole se pohybuje na 55°, závodní na 40°. Z toho vyplývá, že při sportovnější jízdě je nutné mírné natažení rukou a sklonění, kdežto pro klidnou jízdu po městě byste měli sedět vzpřímeněji. 

Zatímco u menšího modelu hrozí již zmíněné zlomení sedlové trubky či celého rámu, u velkého se zase budete zbytečně natahovat. Co všechno vás z takové jízdy může bolet? 

  • Záda: Jízda s vysokým nebo nízkým posedem může způsobit bolesti zad, protože tělo se nenachází v rovnováze. 

  • Krk a ramena: Ovládání kola se zbytečně dlouhým rámem nebo představcem může stát za přílišným napětím v oblasti krku a ramen (ztuhnutí šíje). 

  • Ruce a zápěstí: Bolest těchto částí je způsobená nevhodnou výškou nebo šířkou řídítek. 

  • Kolena: Pokud máte sedlo vysunuté zbytečně vysoko (u nízkého rámu), nebo naopak zasunuté příliš nízko (u vysokého rámu), může bolest kolenou způsobovat špatný úhel ohnutí kolena při šlapání – buďto nohu zbytečně napínáte, nebo ji máte příliš pokrčenou. 

  • Hýždě: Ergonomicky nevyhovující sedlo dokáže zapříčinit bolesti v oblasti hýždí a třísel. 

Jak vybrat jízdní kolo?   Jak vybrat správnou velikost dětského kola?

Tabulka velikostí rámu podle typu kola a výšky

Výběr vhodné velikosti rámu je důležitý pro zajištění bezpečné a komfortní jízdy. Zároveň se díky němu vyhnete bolestem těla způsobeným natahováním za řídítky či krčení se na malém modelu. Jak však zjistit vhodný rozměr jízdního kola? Podívejte se na orientační tabulku velikostí podle výšky postavy jezdce a typu kola. 

Výška postavy

Velikost horského modelu

Velikost silničního a gravel modelu

Velikost městského, trekingového a krosového modelu

do 160 cm

XS

50–52 

16"

155–165 cm

S

52–54

16"–17"

160–175 cm

M

54–56

17"–19"

170–185 cm

L

56–60

18"–21"

180–195 cm

XL

58–62 

20"–23"

od 190 cm

XXL

62–64 

22"–24"

*Údaje uvedené v tabulce jsou pouze orientační. Velikost se může lišit podle typu kola, stylu jízdy i konkrétní značky. Zdroj: EndorphinRepublic.cz a Cyklospeciality.cz

Silniční

Jak již z názvu vyplývá, silniční kola jsou určena na jízdu po silnici. Jsou nejlehčím a zároveň i nejrychlejším typem, na kterém je možné ujet nejdelší vzdálenost za stejný čas. Použití úzkých plášťů znemožňuje jejich použití v terénu. Jejich velikost je obvykle značena v centimetrech. 

Pro výběr správné velikosti můžou někteří prodejci doporučit nejdřív zjistit skutečnou výšku vašeho rozkroku. Tu změříte jednoduše pomocí metru a vodováhy, případně knihy. Při měření se postavte naboso rovnými zády ke stěně a mezi stehna si vložte vodováhu – přímo do bodu rozkroku. Poté změřte vzdálenost od horního okraje vodováhy nebo knihy (která musí být v 90° úhlu) až k podlaze. Ideální výšku rámu vypočítáte vynásobením naměřené hodnoty koeficientem 0,66.

Silniční kola

Gravel

Gravel kola jsou novou kategorií silničních modelů, která je určena pro jezdce pohybující se nejen po asfaltu, ale i v lehčím terénu. Jsou vhodná na delší výlety, při kterých cyklista narazí na různé typy povrchů – od asfaltu a zpevněné cesty až ke štěrku či šotolině.

I když vypadají na první pohled jako silniční modely, geometricky se odlišují. Jejich konstrukce je upravena v prospěch pohodlí jezdce a bytelnosti stroje (širší pláště než u silničního). Výběr velikosti probíhá stejně jako u silničních modelů. 

Gravel kola

Horské

Při výběru horského kola je důležité si nejdřív ujasnit, kde budete nejčastěji jezdit a kolik času byste chtěli v sedle strávit. Vhodnou velikost rámu zjistíte podle výšky své postavy i rozkroku. Velikost horských variant je značena konfekčními písmeny XS až XXL a vyrábí se zejména s koly o průměru 27,5“ a 29“. Na kdysi populární 26“ však narazíte zejména v kategorii dámských nebo juniorských modelů. 

Klíčovými body pro výběr vhodného průměru je jízdní styl cyklisty a technika jízdy, zvolený terén a také výška postavy. U horských modelů neexistuje jediná správná velikost, neboť každá z nich má své klady i zápory pro jízdu v terénu. 

Velikost horských modelů se láme u výšky postavy 170 cm: 

  • Do 170 cm: Pro drobnější cyklisty jsou vhodné především 27,5" modely – jsou hravější, živější a skvěle si poradí i v náročnějším terénu (na technických trailech se zavřenými zatáčkami i v bike parcích, kde je potřeba neustále měnit rychlost i směr jízdy).

  • Nad 170 cm: Pro vyšší jezdce jsou určené 29“ modely – lépe zdolávají kořeny, kameny i výmoly. Jízda na nich je plynulejší a komfortnější. 

Horská kola

Městské

Městská kola se stávají čím dál oblíbenějšími mezi cyklisty, kteří je využívají zejména pro rychlý přesun mezi domovem, prací či nákupy. Typický je pro ně elegantní (retro) design a pohodlný vzpřímený posed, který nezatěžuje krční páteř. Jejich rámy jsou konstrukčně uzpůsobeny pro každodenní použití v běžném společenském oděvu. Často disponují krytem řetězu i zakrytým zadním kolem, což ocení především cyklistky oblečené v sukni či šatech. Velikost jejich rámu se obvykle uvádí v palcích, a to čísly 16", 18", 20", 22" a 24". Tyto modely jsou určeny pro jízdu na rovném a pevném terénu – nepředpokládá se u nich jízda v lese ani po polních cestách. 

Pokud máte v plánu jízdu na kole kombinovat s využíváním hromadné dopravy, volte skládací kolo, které zabere minimum místa nejen v dopravním prostředku, ale i u vás doma. Skládací modely mají zpravidla 20“ kola, jež zajišťují mrštnost a dobrou ovladatelnost. Nejsou však vhodná pro jízdu na delší vzdálenosti a hůře zvládají cesty, které jsou v horším stavu. 

Klasické městské modely tzv. holandského typu zajistí klidnou a maximálně komfortní jízdu. Nejčastěji disponují 26" a 28“ koly se širšími plášti, které účinně tlumí drobné nerovnosti na cestě. Integrovaný nosič či košík na nákup, dynamem napájená světla a snížený rám pro snadnější nasedání jsou jen třešinkou na dortu, kterou vás mohou potěšit.

Městská kola   Skládací kola

Trekingové a krosové

Trekingové a krosové typy jsou kompromisem mezi silničními a horskými modely. Jsou přizpůsobené nenáročnému terénu jako cyklostezky, silnice a lesní cesty. Zpravidla jsou vybaveny 28“ koly a odpruženou přední vidlicí, jež je typická pro horské modely. 

Součástí jejich výbavy mohou být blatníky, světla, zvonek a nosič. Jejich výhodou je vzpřímenější posed jezdce a univerzální vzorek plášťů pro rychlejší a stabilnější jízdu po asfaltu i lehčím terénu. 

Trekingová a krosová kola

Rozdíl ve velikosti rámu pro ženy a muže 

Dámská kola se od pánských, resp. unisex modelů se liší zejména svou konstrukcí – berou v potaz nižší postavu a jinou délku končetin jezdkyň. Tyto modely jsou charakteristické nízkým rámem, užšími řídítky, kratšími klikami, brzdovými pákami a odlišně tvarovaným sedlem. 

A jaká je ideální velikost dámského kola? Vzhledem k jiné stavbě těla a nižší postavě většina žen sahá po velikosti 27,5“, která je pro ně optimálnější než větší unisex varianty. Na trhu existuje i řada modelů s průměrem 26“, jež jsou vhodné zejména pro cyklistky nižšího vzrůstu (případně pro odrostlejší děti). 

I když může mít žena stejnou výšku jako muž, kvůli jiným tělesným proporcím (zejména jiné délce končetin) může potřebovat jinou výšku rámu. Zatímco stejně vysokému muži bude vyhovovat unisex velikost, pro ženu by mohla být jízda na takto vysokém modelu nepohodlná. Proto je na místě sáhnout právě po dámském modelu, který je specificky upraven podle ženských tělesných proporcí. 

Jak určit velikost kol podle palců a stylu jízdy

Velikost podle palců kol 

Výška postavy

Rozměr kol (průměr)

do 160 cm

24", 26" 

160–175 cm

26", 27,5", 28", 29"  

170–195 cm

27,5", 28", 29"  

od 190 cm

27,5", 28", 29"

26" 

Kdysi oblíbený průměr 26“ najdete zejména v kategorii juniorských (pro cyklisty do 150 cm) a dámských modelů. Pro běžnou jízdu ostatních cyklistů jsou však víceméně nepoužitelná. 

27,5" 

I když je v současnosti cyklisty nejvyhledávanějším průměrem 29“, držte se všeobecně platné zásady, že rozměr jízdního kola by měl korespondovat s výškou vaší postavy. Pokud jste tedy drobnější postavy (do 170 cm), nenuťte se do velkého, i když populárního průměru a vyzkoušejte nejdřív jízdu na 27,5“, se kterými se lépe zatáčí. Tento průměr najdete i u modelů s pevným rámem, které ocení zejména cyklisté upřednostňující pohodlí při jízdě na úkor cyklistického výkonu.

27" a 28" 

Kromě běžných velikostí se můžete setkat také s průměrem 27“ a 28“, a to u krosových, trekingových a silničních modelů. 

29" 

S průměrem 29“ zvládnete hladší zdolání terénu a dosáhnete větší rychlosti. Držení kola je stabilnější. Pro netrénované jedince by byla jízda na takto velkém průměru ovšem namáhavější, což by ovlivnilo i bezpečnost a komfort během jízdy. 

Palce podle stylu jízdy

Celkové rozměry byste měli volit i s ohledem na svůj oblíbený styl jízdy. Baví vás klidná projížďka při výletu s rodinou, zdolávání překážek v terénu nebo preferujete spíše technickou stezku v bike parku? 

  • 26“: Svou hravostí se hodí pro technické disciplíny jako dual slalom, freestyle MTB nebo pumptrack. 

  • 27,5“: Je vhodný pro temperamentnější jízdu a oceníte ho v zavřených zatáčkách nebo na skocích. 

  • 29“: Zajistí vyšší komfort během jízdy, perfektní přilnavost k povrchu a oporu ve stoupání. Kola nezapadají do děr a umí si dobře poradit s nerovnostmi na silnici. Jejich výhodou je stabilita, bezpečnost a předvídatelnost. 

Vyrazte na jízdní kolo, koloběžku nebo prkno   Jaká je povinná výbava jízdního kola?

Podobné články: