Jak zařídit dětský pokoj pro dva?

Očekáváte další přírůstek do rodiny, ale nový pokoj už v bytě nevykouzlíte? Nevadí. Dětský pokoj pro sourozence pro vás může být zajímavá a mnohdy i kreativní výzva. Tak hurá do toho!

Očekáváte další přírůstek do rodiny, ale nový pokoj už v bytě nevykouzlíte? Nevadí. Dětský pokoj pro sourozence pro vás může být zajímavá a mnohdy i kreativní výzva. Tak hurá do toho!

Doba čtení 5 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Zónujte víc než kdy dřív

Dětský pokojíček si nejdřív rozdělte do zón. To je naprosto zásadní věc, která vám ulehčí další budoucí tvoření. Inspiraci, jak takové zóny pojmout, najdete v článku Dětský pokoj podle feng-šuej. A pokud nechcete zbytečně prodlévat v detailech, jednoduše vás nasměrují 3 návodné otázky:

  • Kde bude dítě spát?

  • Kde si bude hrát?

  • Kde se bude učit?

A odpovědi vynásobit dvěma nebo třemi dětmi? Pokud není pokojíček nafukovací, tak rychlé to bohužel nebude. Vždy berte v potaz dětskou individualitu, potřebu soukromí a odlišné požadavky různých věků či pohlaví.

Dětský pokoj podle feng-šuej

Jak rozdělit pokoj: pravítkem nebo kružítkem

Předtím, než začnete uzpůsobovat a pořizovat nábytek do dětského pokoje, zamyslete se, jak pokoj spravedlivě rozdělíte. První možnost je vcelku jednoduchá, ne vždy ale možná. Prostředkem pokoje můžete vést závěs nebo dělící nábytkovou linii. Díky tomu vytvoříte sourozencům rovnocenné podmínky a velkou míru vlastního zázemí. Tehdy opravdu stačí pořídit vše dvakrát… tedy pokud jste si jisti, že v budoucnu nepřijde nějaké „třikrát”.

Ne vždy vám ale takové řešení bude vyhovovat, a to hlavně kvůli velikosti prostoru, oknům, zkosenému stropu a jiným omezením. Je toto i váš případ? Pak namísto pravítka vezměte do ruky kružítko. Nebojte, stačí pomyslné. Pokud jste už pokoj rozdělili do jednotlivých zón, můžete je navzájem šikovně propojit. Například místo určené na hraní mohou dítka sdílet na společném měkkém koberečku, jehož hranice vymezí třeba hravý úložný box nebo víceúčelové prolézačky či sada židliček. Spací koutek vyřeší prostorově úsporná palanda nebo patrové postele. U nich se na chvíli pozastavíme.

Dětská postel překvapí svou mnohotvárností

Pokud jste rýsovali pravítkem, diskuze nad provedením postelí se vás nejspíš dotýkat nebude. Každé dítě bude mít svou vlastní postýlku. Naopak těm, kteří dětský pokojíček více propojují, se naskýtá hned několik variant.

Palandy vám skvěle ušetří místo. Na ploše jedné postele (200 × 90 cm) budete mít hned dvě! Můžete z ní navíc vyčarovat fantastické království s úložnými prostory, navázat na ni šplhací prvky, skluzavku a přetvořit ji tak například na pirátskou loď. Variant zpracování je opravdu nespočet, stejně jako rozmanitých modelů na trhu.

Takové řešení s sebou nese i pár nevýhod. Děti se budou muset shodnout, kdo kde bude spát, přičemž horní lůžko bývá u malých dobrodruhů žádanější. Jakmile navíc nocležník v horní části onemocní, budete se k němu hůře dostávat, nebo bude nutné děti na čas prohodit. Dále se nabízí otázka celkové bezpečnosti. Na tu se ale raději zaměřte zvlášť u konkrétního modelu (jeho zábrany, řešené schůdky atd.) Obvykle se doporučuje neukládat na horní lůžko dítě mladší 6 let.

Jak vybrat postel?   Jak vybrat matraci?

Palanda bez hádání

Aby se temperamentní sourozenci nedohadovali, kdo bude spát nahoře, můžete v rámci úspory prostoru pořídit obě horní lůžka a přízemní část vyčlenit na úložné prostory nebo třeba na hraní. Na trhu existují i zasouvací postele, kdy lze jedno lůžko snadno zasunout do druhého. Tím ale jednomu ze sourozenců rázem zmizí vlastní zázemí a místo na odpočinek. Na to poté nezapomeňte při nákupu doplňků do pokoje.

Ultimátní místo na práci zajistí dostatečné velký psací stůl

Ať máte jakkoliv staré děti, myslete na budoucí umístění stolu, tedy vytvoření studijní zóny. Pokud to pro vás zatím není vůbec aktuální, můžete o to rozšířit koutek na lumpačení. Jakmile je už alespoň jedno dítě školou povinné, dopřejte mu dostatečný prostor. Na desku stolu by se měly pohodlně vejít nejen lokty dítěte, ale i další pomůcky, učebnice a sešity. Zároveň by se okolo něj neměly povalovat hračky a jiné rozptylující předměty. Pokud je to jen trochu možné, snažte se tuto zónu co nejlépe oddělit od herního koutku.

Psací stůl pro dvě děti může mít mnoho podob, vždy ale doporučujeme pro každého samostatnou desku. A to například ve formě dvou delších stolů vedle sebe (u delší strany pokoje), přisazených pracovních ploch čelem k sobě a nebo pochopitelně samostatných stolů, máte-li na to dostatek místa. V případě malých pokojíků zvažte přivrtání stolní desky ke zdi. I ta vám přidá část místa k dobru.

Jak vybrat psací stůl?

Kam umístit hračky?

Herní část pokoje nechte ideálně na svých ratolestech. (To samozřejmě platí i u předchozích částí, jsou-li děti už dostatečně staré na to, aby vám sdělily svůj názor). V prostoru na hraní může totiž zavládnout chaos. Vaše snahy o spravedlivé rozčlenění v tomto případě často přijdou vniveč. Děti se v zápalu hry pohybují volně a zcela bez zábran. Podobně staří sourozenci si mohou jednou hrát společně, podruhé se o to samé prát a navzájem si škodit. Tomu se zkrátka stejně nevyhnete.

Spíše se proto zaměřte, aby měly obě děti na své větší hračky stejný prostor. V opačném případě by mohl nastat problém, když by chlapecká autodráha příliš zasahovala do předzahrádky domečku pro panenky.

K dokonalosti vše dovedou doplňky do dětského pokoje

K tomu, aby se oběma dětem v pokojíčku dobře žilo, vám dopomohou detaily v podobě větších či menších dekorací. V čistě klučičích nebo holčičích pokojíčkách vám to půjde snadněji. Zato hledání společné nástěnné výmalby pro chlapce a dívku vám může vzít vítr z plachet. Pokud jsou sourozenci opravdu odlišní a kompromis nepřichází v úvahu, vytvořte každému jeho vlastní koutek. Ten můžete oproti neutrální celopokojové tapetě vymalovat třeba v motivech oblíbených pohádkových hrdinů, zavěsit na něj tematický obrázek, nástěnku nebo kreslící tabuli.

Skvěle budou také fungovat všemožné bunkry a stany. Dětem kromě bezbřehé fantazie dodají i velký pocit soukromí a vlastního zázemí. Vedle sebe tak mohou existovat dvě zcela odlišné energie: chlapeček ve vesmírné lodi putující mezi planetami a holčička v teepee prohlížející si v knížkách obrázky indiánů.

Úložný prostor rozdělit rovným dílem

A nakonec nezbývá než hledat prostor na všechny ty krá… hračky. A nejenom ty. Obě děti budou potřebovat podobně velký prostor také na své oblečení. Na hračky se vám jistě osvědčí úložné boxíky na kolečkách, látkové košíky a všelijaké plastové nebo dřevěné zásuvkové kontejnery. Děti se do nich kdykoliv snadno dostanou a i případný úklid zvládnou raz dva. Tedy, pokud budou chtít. Co se týká šatních skříní, zde záleží, jak jsou děti staré a kam až dosáhnou. Starším sourozencům můžete přiřadit vyšší poličky, případně regály využívat na sezónní oblečení pro oba dva.

Jak vybrat šatní skříň?

Podobné články: