Jak zapálit gril na dřevěné uhlí nebo brikety?

Grilování je oblíbená letní aktivita, díky které si připravíte chutné pokrmy na čerstvém vzduchu. Určitě však nechcete u zapálení grilu trávit celé odpoledne a zoufat si nad nezažehnutelným uhlím či briketami. Jak to tedy udělat? Poradíme vám několik tipů, jak rozpálit gril rychle a snadno pomocí novin, komínového startéru i třeba dřevitých podpalovačů.

Grilování je oblíbená letní aktivita, díky které si připravíte chutné pokrmy na čerstvém vzduchu. Určitě však nechcete u zapálení grilu trávit celé odpoledne a zoufat si nad nezažehnutelným uhlím či briketami. Jak to tedy udělat? Poradíme vám několik tipů, jak rozpálit gril rychle a snadno pomocí novin, komínového startéru i třeba dřevitých podpalovačů.

Doba čtení 3 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Jak rozpálit gril v 6 krocích

Zahradní gril je připraven, maso naloženo, zelenina nakrájena. Jediné, co vám nyní stojí v cestě, je studené uhlí či brikety. A vy je potřebujete zapálit. Jenže jak na to?

  1. Ujistěte se, že je gril čistý a případně jej ještě opucujte. Jak jej vyčistit?

  2. Pro rozdělání ohně si připravte zmačkaný papír a dřevěné třísky. Kolem nich vystavte menší pyramidu z dřevěného uhlí nebo z briket. Papír a třísky můžete nahradit podpalovacími kostkami, dřevitým podpalovačem či jinou přírodní alternativou.

  3. Papír či podpalovač zapalte dlouhými sirkami, elektrickým podpalovačem grilů nebo třeba horkovzdušnou pistolí a vyčkejte, až se uhlí nebo brikety rozžhaví. Nerozžhavené kousky postupně překládejte kleštěmi na ty již rozžhavené.

  4. Jakmile je uhlí rozpálené doběla a už se z něj nečoudí, máte skoro hotovo. Jen ještě jednotlivé uhlíky rovnoměrně rozestavte po celé ploše grilu, ať se vám pak neopeče jen jeden kousek masa.

  5. Správná teplota je pro každý pokrm jiná, zkontrolovat si ji můžete pomocí teploměru do grilu.

  6. Na gril položte rošt a můžete začít opékat.

Chcete si rozdělávání grilu usnadnit? Použijte komínový podpalovač! Rady jak na to najdete níže.

Jak postavit gril?   Grilování na balkoně

Užitečné pomůcky aneb jak chytře rozdělat oheň

Při rozpálení grilu se vyhněte tekutým chemickým podpalovačům. Jsou to ropné produkty s nepříznivým vlivem na chuť jídla. Naopak výbornou praktickou pomůckou jsou komínové podpalovače neboli startéry. Pomohou vám snadno a rovnoměrně zapálit veškeré dřevěné uhlí nebo brikety.

Pro samotné zapálení nedají mnozí dopustit také na DIY podpalovače vyrobené z textilního odpadu z filtru sušičky, který vložíte do zbylé ruličky od toaletního papíru. Skvěle pak poslouží i dřevité podpalovače či pevné podpalovače s přírodním složením.

Tipy k použití komínového podpalovače

Odstraňte horní rošt grilu a komínový startér položte na palivový rošt čili tu část grilu, kam sypete palivo. Horní část startéru naplňte dřevěným uhlím či briketami, ale nepřeplňte jej. Do spodní části vložte podpalovač (z dřevité vlny, podpalovací kostky, noviny) a zapalte jej.

Uhlíky nechte zahřát cca 15 minut, nebo dokud nejsou pokryté vrstvou bílého popela, brikety potřebují zhruba 30 minut. Poté je opatrně vysypte na gril a rovnoměrně rozprostřete.

Zavřete víko grilu a nechte ještě pár minut rozehřát.

Dřevěné uhlí, nebo brikety?

Dřevěné uhlí je z čistého dřeva a proto v něm zpravidla nenarazíte na žádné příměsi, pojiva, prachy a odpady. Rozehřívá se snáze a rychleji, ale vydrží kratší dobu.

Brikety tyto ne zrovna lákavé příměsi zpravidla obsahují (záleží ale na konkrétním výrobci). Jejich rozehřátí vám zabere delší dobu, ale zase vydrží déle, jsou stabilnější a ve výsledku jich použijete méně.

Pelety jsou vyrobeny ze sušených dřevěných pilin a v podstatě neobsahují žádné další složky. Rozdělání ohně tak zpravidla nečiní problémy a pokrmům dají příjemnou kouřovou chuť a vůni. Navíc si udržují stálou teplotu, jejich spotřeba je nižší (např. oproti dřevu) a po konci vám zbyde minimum odpadu. Cena paliva je však vyšší a stejně tak mohou být dražší i peletové grily.

Na co si dát při zapálení grilu pozor?

  • Jak je uvedeno i výše, vyhněte se chemickým a tekutým podpalovačům. Raději použijte komínový podpalovač čili startér, přírodní tuhý podpalovač nebo třeba horkovzdušnou pistoli.

  • Z blízkosti grilu odstraňte hořlavé materiály. Mohou způsobit vzplanutí a představují vážné nebezpečí požáru.

  • Gril vždy postavte na rovnou a nehořlavou podložku, aby nemohlo dojít k jeho převrhnutí.

  • Při rozpalování (i samotném grilování) jej nenechávejte bez dozoru.

  • Nepoužívejte mokré dřevěné uhlí ani brikety, protože je obtížné je zapálit a nebudou správně hořet.

  • Na žhavé uhlí nikdy nelijte kapalinu do zapalovače, benzín ani petrolej. Mohou způsobit vzplanutí a popáleniny. 

  • Je-li gril poškozen, nepoužívejte jej. Nebude se vám s ním dobře pracovat, navíc to ovlivní hoření a potenciálně i chuť připravovaných pokrmů.

Tipy jak správně grilovat   Grilovaný hermelín   Grilovaná cuketa

Podobné články: