Hlavou se vám honí plno nápadů, ale přesto se nedokážete rozhodnout? Nejlepší je začít pěkně od podlahy. A to doslova. Jaké podlahové krytiny jste pro dětský pokojíček vybrali nebo naplánovali? Ať už jste dali přednost světlému dřevu nebo pestrému koberci, vyzkoušejte, jak se k sobě budou s výmalbou hodit.
Zajeté stereotypy, nebo důmyslná psychologie barev?
Barvy bez pochyby ovlivňují naše rozpoložení i náladu. Je však otázkou, jak moc lze pravidla barevných typologií zobecňovat, vždyť každé dítě je jiné se zcela odlišnými požadavky. Pokud zařizujete dětský pokoj pro holčičku, nemusí být nutně růžový a pro chlapečka modrý. Máte-li dostatečně staré děti, zeptejte se v první řadě jich, jakou barvu by zvolily a společně hledejte ideální a co možná nejtrvalejší řešení.
Zařizujete první pokojíček pro miminko a ani možná neznáte pohlaví vašeho dítěte? Řiďte se jednoduchou poučkou: pokojíček musí být především útulný, tedy v klidných neutrálních tónech. Bílá barva je sázkou na jisto, nic však nepokazíte ani světle šedou nebo béžovou. Nemusíte mít strach, že byste dítě ochudili o důležitou vizuální stimulaci. Tu skvěle zastanou pestré interaktivní hračky nebo třeba knížky s kontrastními obrázky.
Dětský pokoj v barvách
Bílá: neutrální barva, která se skvěle kombinuje, krásně prosvětlí prostor bez vhodných doplňků ale může působit chladně.
Šedá: podobně jako bílá vyžaduje další kombinování barev a doplňků, vynikne ve spojení s růžovou nebo modrou.
Černá: slouží jako doplňková barva, samostatně by pohlcovala světlo a působila spíše depresivně.
Hnědá: teplá barva navozuje pocit klidu, do dětských pokojů se hodí ve své běžovější variantě, kde se dobře kombinuje s dalšími doplňky. Pozor na to, že se dřevěným nábytkem může působit lehce fádně.
Žlutá: další teplá barva, která pokoj pocitově zahřívá a jeho obyvatele povzbuzuje. I když bývá častou pokojíčkovou volbou, zesvětlete ji přidáním trochu bílého odstínu. Ve své výraznější podobě může naopak působit až agresivně a některé děti zneklidňovat. V některých případech může žlutá dokonce zapříčiňovat špatné usínání miminek.
Oranžová: dětský pokojíček v oranžovém provedení působí vřele a uklidňujícím dojmem. Pro výmalbu doporučujeme světlejší odstín, který můžete dále kombinovat s bílým stropem.
Červená: červená je udájně první barvou, kterou začne novorozenec zhruba po měsíce rozlišovat. Jedná se o velmi intenzivní provedení, se kterým zacházejte opatrně. Vizuálně přitahuje pozornost a vzbuzuje emoce, a to jak pozitivní, jako je posilování sebevědomí a energie, tak ty negativní jako agrese a úzkost. Volte proto světlejší odstíny, například v kombinaci se šedou.
Růžová: něžná světle růžová nemusí být použita výhradně na dětský pokoj pro holčičku. Růžová se krásně kombinuje s bílou a šedou. Na výmalbu se proto mnohdy lépe hodí bílá nebo šedá, ke které přidáte růžový pruh, závěsy nebo třeba růžový nábytek.
Fialová: tato studená barva většinou navodí pocit klidu, možná i chladu. Opět je klíčový vhodný odstín a doplňky. Na výmalbu se obvykle používá spíše levandulový tón. Pokud chcete vytvořit opravdu čarovný pokojíček, fialová je tou správnou barvou. Podporuje kreativitu a dětskou fantazii. S intenzitou to ale nepřehánějte, ve výrazném provedení se může dětem hůře usínat.
Modrá: další studená barva vám může pomoci při výchově hyperaktivního dítěte. Údajně tyto povahy usebere a zklidní. Chladný tón dorovnejte teplejšími dekoracemi nebo třeba měkkými koberečky.
Zelená: zklidňující zelená je ve své světlejší variantě příjemná na pohled a tak akorát svěží. Krásně se kombinuje s přírodními tóny nebo teplejšími odstíny. Na malé děti působí hravě a školákům zas pomáhá se soustředěním.
Výběr odstínu ještě zamíchá kartami
Výběr barvy máte možná za sebou, nyní vás ale čeká náročnější úkol, a tím je volba odstínu. Ničeho se ale děsit nemusíte, při výmalbě dětského pokoje v zásadě platí jednoduché pravidlo. Tlumené a pastelové odstíny nepůsobí rušivě a pouze dokreslují celkovou atmosféru prostoru. Tyto sametové barvy jsou zjemněné bílou, a proto se dále dobře kombinují.
Nikde nestojí psáno, že musíte nutně vybrat pouze jednu barvu. Pokud se nedokážete rozhodnout pro jednoho favorita, vyberte hravé spojení 2–3 barev. Při realizaci myslete na to, že by měli mít vybraní vítězové stejný jas. Vyzkoušet však můžete také rozdílné odstíny v rámci jedné barvy. Takový pokojíček bude podněcovat fantazii nejen vašeho dítěte, ale i příchozích dospělých.
Do hry dále vstupují doplňky do dětského pokoje
Ať už jste se rozhodli pro jednu nebo více barev, o výsledném dojmu nakonec stejně rozhodují doplňky. I čistě bílý, na první pohled fádní pokoj, promění originální dekorace v pohádkovou zemi skřítků, dobrodružné safari nebo princeznovskou komnatu.
Kromě samotného nábytku a nespočtu hraček, pokoj zpestříte originálními nástěnkami, jejichž výzdobu si může dítě libovolně měnit podle nálady. Nejmenší děti budou na zdi uklimbávat svítící neonové samolepky na zeď nebo jiné nalepovací pohádkové postavičky. Téměř všem věkovým skupinám skvěle poslouží například tabulový nátěr nebo přímo samolepící tabulová tapeta, prostřednictvím které může malý vypravěč svými malůvkami tvořit fascinující příběhy.
Cílová rovinka: jaký nátěr vyhrává?
Na závěr věnujte pozornost ještě vlastnostem vybrané barvy, hlavně pak její omyvatelnosti a složení. Pokud barva nebude omyvatelná, musíte se obrnit trpělivostí a počítat s tím, že na ni dříve či později přistane nějaká ta abstraktní kresbička. Pozor přitom na levnější nátěry, které hlásají omyvatelnost, ale po prvním reálném omytí svou schopnost voděodolnosti ztrácí.
Jak vybrat interiérovou barvu?
Nátěry do dětských pokojů by neměly být samozřejmě zdraví škodlivé či jinak toxické. Speciálně pro alergiky nebo osoby trpící autoimunitním onemocněním doporučujeme sáhnout po přírodních barvách, které neobsahují biocidní konzervanty. Mezi takové patří například vápenné a jílové barvy nebo klihové nátěry bez konzervačních prostředků.