Po každém použití šperky omývejte mýdlovou vodu a i jiné zlaté předměty často čistěte vhodnými prostředky.
Choulostivé kusy, šperky s drahými kameny nebo kov ve špatném stavu vždy raději svěřte do rukou profesionálům v klenotnictví.
Používejte pouze měkké hadříky, kartáčky nebo houbičky.
Zabraňte jeho kontaktu s agresivními chemikáliemi, bělidly, chlórem nebo abrazivními prostředky (např. zubní pasta).
Přes šperky nenanášejte parfémy, krémy, oleje a jinou kosmetiku. Přípravky raději aplikujte ještě před jejich nasazením.
Jednotlivé kousky skladujte samostatně v měkkých sáčcích, šperkovnici nebo krabičce se samostatnými přihrádkami tak, aby se navzájem nedotýkaly.
Zamezte dlouhodobému působení vlhkosti, potu a přímého slunce. Šperky sundávejte před sprchou, sluněním či saunou, ale i na noc.
Tipy k čištění zlata a jeho skladování
Jak jej vyčistit 9 způsoby
Mýdlová voda
Do teplé vody přidejte pár kapek jemného mýdla a do roztoku namočte zlaté předměty. Nechte 15 minut odpočívat a poté dočistěte kartáčkem s měkkými štětinami, hadříkem nebo houbou. Opláchněte čistou vodou a osušte.
Jedlá soda
Ze sody a vody v poměru 1:1 vytvořte pastu. Naneste ji na kov, jemně vetřete do všech záhybů a znečištěných ploch a pomocí hadříku nebo měkkého kartáčku vyčistěte. Následně pastu pořádně opláchněte a předměty osušte.
Na zlato by měla fungovat také metoda se sodou a alobalem popisovaná v článku: Jak čistit stříbro
Citronová šťáva nebo roztok z kyseliny citronové
Šťávu nakapejte přímo na zašpiněné plošky zlata, nechte několik minut působit a poté řádně omyjte a vysušte.
Kyselinu citronovou smíchejte s vodou tak, aby vznikla tekutina podobná citronové šťávě. Do tohoto roztoku šperky nebo dekorace z pravého zlata namočte, nechte zhruba 5 minut působit a poté opláchněte a osušte.
Tip: Tímto způsobem byste se měli zbavit modrých a zelených odstínů.
Další méně obvyklé babské rady – popel a pivo
Cigaretový popel smíchejte s vodou tak, aby vznikla pasta. Tou pak jemně otírejte povrch zlata, až dojde k odstraněn í nečistot. Kov nedřete ani nedrhněte hrubými houbičkami a tvrdými kartáčky, ať si jej nevratně nepoškrábete. Pastu pečlivě omyjte a osušte.
Do světlého piva stačí šperky nebo jiné zlaté předměty na noc namočit, pak je dočistit hadříkem, opláchnout a vysušit.
Alkohol
Denaturovaný alkohol patří mezi základní pomůcky k čištění zlata. Stačí jej nakapat na hadřík (nebo do něj látku rovnou namočit) a pak jím přejíždět po povrchu kovu. Nechte uschnout na vzduchu, alkohol není třeba oplachovat.
Tuto údržbu byste měli provádět pravidelně aspoň jednou měsíčně.
Čpavek
1 díl amoniaku rozmíchejte v 6 dílech vody. Zlato vložte do roztoku a nechte jej v něm maximálně 1 minutu. Poté vyjměte, ihned omyjte a osušte.
Speciální přípravky a pomůcky
Roztoky, hadříky a houbičky specificky určené k čištění zlata patří mezi nejosvědčenější možnosti. Dají se snadno koupit, a navíc u nich nehrozí možné poškození materiálu. Při jejich použití vždy dbejte rad na obale produktu.
Tekutiny a pěny většinou slouží k potření zlata nebo k přímému namáčení na danou dobu.
U hadříků, houbiček a vat dochází k čištění pomocí jemného tření povrchu kovu.
Ultrazvuková čistička
P ři použití tohoto přístroje vždy dbejte pokynů výrobce. Zpravidla se postupuje vlitím vody do vnitřní nádoby a přidáním čisticího přípravku. Poté se vloží předměty tak, aby se nedotýkaly a přístroj se zapne na předem určenou dobu.
Tento postup se však nedoporučuje pro šperky s křehkými drahými kameny, perly nebo opály. My bychom se ultrazvuku vyvarovali u všech kamenů, jelikož vlivem vln může dojit k jejich uvolnění i poškození.
Postup u bílého zlata
Pro údržbu tohoto typu kovu platí stejná pravidla, jaká jsou uvedené výše. Lze jej umýt mýdlovou vodou a v případě většího znečištění sáhnout po speciálních přípravcích, jedlé sodě nebo ultrazvuku. Je-li kov ve velmi špatném stavu, obraťte se na klenotnictví, kde si s ním poradí a vy nebudete riskovat nevratné poškození.
Bílé zlato je vhodné nechat ošetřit rhodiem, které zvýší jeho lesk, ale také odolnost vnějším vlivům a poškození. Tuto možnost hledejte již při nákupu nových kousků nebo se obraťte na zlatnictví.
Co se zčernalým zlatem?
Zčernání zlata nebývá způsobeno kovem jako takovým, ale látkami, které se do něj přidávají kvůli úpravě jeho vlastností. Třeba stříbro, měď, nikl nebo zinek tak mohou časem oxidovat, čímž způsobí změnu barvy. Další příčinou může být nános nečistot, reakce kovu s chemikáliemi a jinými prvky (spec. sírou) nebo s vaším potem.
Pro odstranění tohoto nechtěného zbarvení doporučujeme postupovat dle metod uvedených výše. Pokud je však kov ve velmi špatném stavu nebo způsoby čištění nezabírají, předejte jej do rukou profesionálům v klenotnictví.