Jak na čištění pračky? Pomůže ocet, soda i tablety do myčky

Pravidelně prané prádlo už není tak čisté a voňavé jako bývalo? Na vině může být špinavá pračka - buben plný vodního kamene, zanesené filtry a zásobník plný zbytků pracích prostředků. Pračka volá po údržbě! Jak ale vyčistit pračku s předním nebo horním plněním od zápachu a nečistot tak, aby byla zase jako nová? Kromě speciálních prostředků na čištění pračky můžete použít také ocet, jedlou sodu nebo tablety do myčky. A proč nedoporučujeme mnohými oblíbenou kyselinu citronovou?

Pravidelně prané prádlo už není tak čisté a voňavé jako bývalo? Na vině může být špinavá pračka - buben plný vodního kamene, zanesené filtry a zásobník plný zbytků pracích prostředků. Pračka volá po údržbě! Jak ale vyčistit pračku s předním nebo horním plněním od zápachu a nečistot tak, aby byla zase jako nová? Kromě speciálních prostředků na čištění pračky můžete použít také ocet, jedlou sodu nebo tablety do myčky. A proč nedoporučujeme mnohými oblíbenou kyselinu citronovou?

Doba čtení 6 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Čištění bubnu pračky octem, sodou i tabletami do myčky, ne kyselinou citronovou

Jak vyčistit pračku octem

Do bubnu nebo dávkovače pracích prostředků vlijte maximálně 2 hrnky bílého octa a pračku bez prádla spusťte na celý prací cyklus či zvolte program na čištění bubnu. Po jeho skončení nastavte další cyklus na nejvyšší teplotu, kdy se pračka finálně pročistí a zbytky octa se vyplaví. Po dokončení otřete vnitřek bubnu pračky, těsnění a dvířka vlhkým hadříkem z mikrovlákna, abyste odstranili veškeré usazeniny.

Další možností je spustit prázdnou pračku, v průběhu praní ji zastavit a vlít 2 hrnky octa. Pračku na chvíli spusťte, aby se roztok rozmíchal a poté opět zastavte. Ocet nechte v bubnu alespoň hodinu působit. Následně pračku znovu pusťte a praní nechte doběhnout. Po ukončení pračku dočistěte druhým pracím cyklem s nejvyšší teplotou.

Tip: Octa nikdy nepoužívejte více, jinak by mohlo dojít k poškození těsnění a dalších pryžových částí. S ohledem na tuto skutečnost použití této metody vždy pečlivě zvažte.

Čištění pračky sodou

Do bubnu prázdné pračky přidejte 1/2 šálku jedlé sody a pusťte ji na cyklus s nejvyšší teplotou. To pomůže rozložit veškeré zbytky nebo usazeniny. Po skončení praní vezměte mokrý hadřík a otřete celý vnitřek pračky, včetně bubnu, těsnění dvířek, zásuvky na prací prostředek a případných dalších zákoutí. Nakonec ji pusťte ještě jednou, opět na program s vysokou teplotou vody, abyste spláchli zbytky jedlé sody. 

Čištění pračky octem a sodou

Prvním krokem je přidat 2 šálky bílého octa do dávkovače pracího prostředku nebo do bubnu pračky. Prázdný spotřebič zapněte na nejdelší cyklus. Po dokončení praní s octem do bubnu vsypte 1/2 hrnku jedlé sody a pračku pusťte na stejný program - i ten nechte doběhnout. Jedlá soda pomůže neutralizovat zbytky octa a také odstraní veškeré minerální usazeniny v pračce.

Jak vyčistit pračku tabletou do myčky

Tabletu do myčky vložte do bubnu a pračku zapněte na program s nejvyšší teplotou. Přípravek pomůže rozložit veškeré zbytky prášku nebo usazeniny v pračce a zanechá ji čistou a svěží. Po dokončení cyklu otřete vnitřek pračky vlhkým hadříkem, abyste odstranili všechny zbytky a povrchové nečistoty. 

Stejně jako u jiných způsobů čištění pračky se doporučuje nechat následně proběhnout ještě jeden prací cyklus s čistou vodou, aby se ze spotřebiče vypláchly zbytky čističe.

Čištění pračky kyselinou citronovou ji může trvale poškodit

Tento způsob většina výrobců nedoporučuje, jelikož kyselina citronová může znehodnotit pryžové části pračky (třeba její těsnění), což může způsobit trvalé poškození. Kromě toho by mohla kyselina citronová způsobit korozi dalších částí pračky, jako jsou hadice a těsnění. Proto se raději držte jiných výše uvedených a šetrnějších metod.

 

Zbavte pračku zbytků prášku a plísní čištěním zásobníku

Špinavý zásobník se rovná plísním a zapáchajícímu prádlu. Proto je třeba jej jednou za čas vyndat a vyčistit. Stačí jej vysunout a zmáčknout k tomu určené tlačítko, čímž se uvolní, nebo jej opatrně nadzvednout a vytáhnout.

Pak vezměte do ruky starý zubní kartáček a pomocí teplé vody všechny jeho části vydrbejte dočista. Další možností je namočit ho na 30 minut do roztoku vody, octa a jedlé sody. Po každém čištění zásobník opláchněte a vysušte.

Čištění filtru a čerpadla je nezbytným krokem

Filtr čerpadla najdete pod dvířky dole na přední části pračky. Připravte si nádobu a na zem položte hadr, aby vám voda ze spotřebiče netekla na podlahu. Opatrně otevřete dvířka filtru, vytáhněte hadičku, která se pod nimi nachází, vyndejte z ní špunt a do nádoby vypusťte zbývající vodu.
Poté vyšroubujte vnitřní filtr, vyčistěte jej, propláchněte a vysušte. Podívejte se dovnitř do otvoru v pračce a vyndejte veškeré drobnosti, kapesníky a mince, které se tam schovávají. Nakonec filtr našroubujte zpět, zašpuntujte odtokovou hadičku a zavřete dvířka.

Na vaší pračce se zmíněný filtr nenachází? Je možné, že je od výrobce úmyslně skryt z důvodu samočisticích funkcí pračky.

Pokud máte odtokovou hadici napojenou na odpad ve zdi, může se zde schovávat filtr zachytávající další nečistoty. Mívá podobu pružiny s balónkem a najdete ho po odšroubování víčka odpadu. Také tento filtr vyčistěte, propláchněte a pak umístěte zpět.

Tip: Filtry a čerpadlo čistěte každé 3 měsíce. Pokud máte zvířata nebo perete deky a svetry, kontrolujte filtry častěji.

Víte, jak vyčistit hadici od pračky?

Odtoková i přítoková hadice pračky jsou často přehlížené, ale jde o jedny z nejdůležitějších částí pračky. Pokud se ucpou, může to způsobit poruchu pračky a dokonce vést k domácí potopě. Pro vyčištění obou typů nejprve spotřebič vypojte z elektřiny a poté hadice odpojte od pračky i od přítoku či odtoku vody. Zbývající vodu zachyťte do nádoby.

Na konci přítokové hadice byste měli najít filtr, který stačí vyjmout a propláchnout. To je celé - hadici můžete našroubovat zpět k přívodu vody a do pračky.

Čištění odtokové neboli odpadní hadice je komplikovanější, větší nečistoty by se v ní však díky filtrům v pračce nacházet neměly. S pomocí zahradní hadice nebo proudu vody z vodovodní baterie vypláchněte veškeré volné vnitřní nečistoty. Na dočištění použijte kartáč k čištění odtokových hadic praček a tím ji zevnitř projeďte. Poté hadici propláchněte a zapojte zpět do pračky i odpadu.

U praček s vrchním plněním metody čištění uvedené výše přizpůsobte své pračce - i tyto modely lze čistit octem, sodou, tabletou do myčky nebo speciálním přípravkem.

Jedním z doporučovaných způsobů je smíchat 1/4 šálku bílého octa a 1/4 šálku jedlé sody a tak vytvořit čisticí pastu. Tu naneste na vnitřek bubnu a nechte ji působit asi 15 minut. Nakonec buben vydrhněte měkkým kartáčem a otřete vlhkým hadříkem. Nebo rovnou spusťte nejdelší program s nejvyšší teplotou, aby se směsí pročistily i další části pračky.
Další možností je rozpustit přípravek na čištění pračky v troše teplé vody, roztok vlít do bubnu a spustit program na čištění bubnu nebo cyklus s nejteplejší vodou.

Máte-li v bubnu pračky agitátor čili součástku k míchání vody, zkuste jej opatrně vyjmout. I zde se může skrývat velké množství nečistot. Agitátor namočte do roztoku vody s octem a jedlou sodou nebo do vody s dezinfekcí. Nechte jej několik minut odmočit a poté dočistěte kartáčkem a hadříkem. Péči věnujte také části, kde je agitátor připojen k pračce. Poté spusťte horký nebo samočisticí program.

Nezapomeňte ani na filtry u čerpadla a na konci odtokové hadice, kde můžete postupovat dle bodu o čištění filtrů. Nakonec pračku očistěte také z vnější strany, otřete vlhkým hadříkem a vydrbejte také zásobníky na prací prostředek a aviváž.

7 tipů, které vám usnadní pravidelnou péči

  • Po každém praní nechte dvířka pračky a případně i zásobník na prášek pootevřené, aby vyschly.

  • Jak vyčistit těsnění pračky? Nejlépe po každém praní z něj vyndávejte chlupy a vlasy, přilepené nečistoty odstraňujte kartáčkem či houbičkou s jemným čisticím prostředkem. Pak těsnění utřete do sucha. 

  • Péči věnujte také exteriéru pračky a občas ji od prachu a jiných nečistot otřete vlhkým hadříkem.

  • Pokud máte mazlíčky nebo vlasatou rodinu, prádlo před praním „odchlupujte" a perte s houbičkou bez hrubé strany - zachytá chlupy.

  • Alespoň 2× za měsíc pusťte prázdnou pračku s programem na nejvyšší teplotu.

  • Minimálně 4x za rok pračku vyčistěte praním s octem, jedlou sodou nebo speciálním čisticím přípravkem.

  • Používejte kvalitní prací prostředky, které pračku nebudou zanášet, a při praní ji nepřeplňujte.

Info: Plánujete spotřebič udržovat speciálním čističem na pračky? Pak vždy dodržujte doporučení výrobce uvedené na obalu.

Jak vybrat pračku?

Podobné články: