Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Jak vybrat zimní rukavice?

Nečekejte na první mrazíky a pořiďte si hřejivé rukavice ještě dnes. Podle toho, zda je budete nosit do města, nebo spíš při zimních sportech, vybírejte odpovídající zateplení a podšívku. Zaměřit se přitom můžete na další detaily jako třeba postranní klipy pro secvaknutí obou párů nebo speciální textury na ovládání dotykové obrazovky.

Nečekejte na první mrazíky a pořiďte si hřejivé rukavice ještě dnes. Podle toho, zda je budete nosit do města, nebo spíš při zimních sportech, vybírejte odpovídající zateplení a podšívku. Zaměřit se přitom můžete na další detaily jako třeba postranní klipy pro secvaknutí obou párů nebo speciální textury na ovládání dotykové obrazovky.

Doba čtení 4 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Základní druhy

Prstové

Klasický střih rukavic, ve kterých má každý prst svůj oddělený prostor, využijete ve městě, kdy snadno z tašky vytáhnete peněženku, nebo třeba telefon. Prstové provedení najdete také u lyžařských rukavic, kde se předpokládá častější manipulace například s hůlkami nebo vázáním. Takový střih však hůře udržuje teplo, proto se pro zimní sportování poohlížejte po zateplených a funkčních modelech.

Palcové

Palcové rukavice známé také jako palčáky krásně zahřejí i promrzlé dlaně. Provedení, ve kterém jsou všechny prsty kromě palce pohromadě, lépe udrží teplo a efektivněji zahřeje. V palčákách si však těžko otevřete kapsu nebo dotáhnete vázání. Musíte proto počítat s častějším sundáváním rukavic.

Bezprsté

Nepotřebujete nutně extra zateplení a spíše vám jde o to, abyste mohli stále dobře ovládat dotykový displej a nemuseli si při každém placení u stánku se svařákem sundávat rukavice? Elegantní bezprsté rukavice končí zhruba pod bříšky prstů, a proto s nimi nepřijdete o cit v rukách. Takový střih pochopitelně nezahřeje tolik, jako klasické rukavice, ale v městských podmínkách to může stačit.

Některé bezprsté rukavice končí hned pod prsty a jsou vybaveny možností překrytí celé dlaně

Velikost

Raději než univerzální velikost byste si spíše vybrali tak akorát padnoucí model na vaši dlaň? V tom případě budete potřebovat krejčovský metr, případně kus provázku. Změřte si obvod dlaně mezi nejširším místem pod ukazováčkem a malíčkem. Pokud nemáte metr, omotejte kolem ruky provázek, jehož hodnoty pak přeměřte třeba na pravítku.

Každý výrobce používá jiné značení, narazit tak můžete na běžné velikost XS–XXL. V tabulce níže pak naleznete převodní hodnoty naměřeného obvodu. Vždy však myslete na to, že konkrétní značka může používat trochu jiný převodní systém, který si ověřte ještě před nákupem.

Pánské velikosti

Velikost

Obvod dlaně (cm)

Obvod dlaně (″)

S

18

7

M

20

8

L

23

9

XL

25

10

XXL

30

11

Dámské velikosti

Velikost

Obvod dlaně (cm)

Obvod dlaně (″)

XS

15

6

S

17

6,5

M

18

7

L

19

7,5

XL

20

8

Materiál

Svrchní materiál

U rukavic do nepříliš náročných podmínek svrchní materiál příliš řešit nemusíte. Klidně proto sáhněte po měkkých vlněných rukavicích. Pokud však vyrážíte na svah a hledáte spolehlivý kousek, který vás nezklame, budou vhodnější syntetické tkaniny jako polyester, nylon nebo i pravá kůže. Tyto materiály dobře odolávají vodě i větru a v případě pravé kůže i dobře drží teplo.

Podšívka

Právě pro lepší tepelnou izolaci slouží podšívky či jiné funkční vložky. Ty by měly zároveň odvádět vlhkost od pokožky a zajistit ideální prodyšnost. Materiál podšívek se liší napříč výrobci. Někteří dávají přednost vlně, fleecu nebo syntetickým vláknům. Z těch známějších můžeme zmínit outdoorový materiál Primaloft nebo Thinsulate. Obě vlákna vytváří špičkové zateplení s perfektní voděodolností.

I vlněné rukavice mohou být zateplené fleecovou podšívkou

Membrány

Pro spolehlivou ochranu nejen na kopcích, ale kdekoliv, kde na vás bude doléhat ostrý mráz a kopy sněhu, volte rukavice s povrchovou ochranou. Setkat se můžete buď s membránou, nebo zátěrem. Rukavice se zátěrem vás sice vyjdou cenově lépe, ale nikdy nedosáhnou kvalit membrán. Vedle toho dražší membrány neztrácí po letech svou funkčnost, skvěle odpuzují vodu a přitom umožňují odchod vlhkosti (potu). Mezi nejznámější membrány patří:

  • Gore-Tex – úzké pórovité membrány z fluoropolymeru, které jsou nepropustné i pod tekoucí vodou. Představují optimální kombinaci prodyšnosti a tepelné izolace.

  • Dryplay membrane – kvalitní hydroizolace ze směsi polyuretanu, která vás zaručeně udrží v suchu.

  • R-Tex XT – elastická vložka, která je maximálně vodotěsná a skvěle odolá všem povětrnostním vlivům.

  • Soft-Tex – polyamidové mikrovlákno s vodoodpudivou úpravou, používá se také u spacáků.

  • Therm Plus – výkonná membrána, která i přes vynikající voděodolnost zůstává prodyšná. Udrží vaše ruce v teple a suchu.

Důležité parametry

Nepromokavost

Pokud vybíráte rukavice na lyže, snowboard nebo třeba běžky, pak pro vás bude právě nepromokavost zásadní. Nepromokavé rukavice jsou vybavené membránou nebo zátěrem. Takové modely poté dosahují zhruba 8 000 mm vodního sloupce.

Prodyšnost

U rukavic však nestačí, aby byly pouze nepromokavé. Pokud se v nich budete zapařovat, dojde nakonec také k prochladnutí. Proto je důležitá jejich prodyšnost. Tu vám stejně jako voděodolnost zajistí funkční membrány a zátěry. Někteří výrobci dále mohou udávat i číselný údaj prodyšnosti, kterou najdete pod označením RET. Čím menší číslo, tím snadněji rukavice dýchá.

Vedle prodyšnosti se často udává (a zaměňuje) paropropustnost, tedy schopnost rukavice propustit vodní páry. Její hodnoty se udávají v g/m²/24 hod. (kolik vlhkosti v gramech propustí 1 m² za den, přičemž čím vyšší hodnota, tím lépe rukavice dýchá). U funkčních rukavic se tak mohou tyto hodnoty pohybovat okolo 5 000 g/m²/24 hod.

Speciální technologie se snaží skloubit právě co největší voděodolnost a vysokou prodyšnost

Požadované vlastnosti

  • Vyhřívané rukavice – kromě různých druhů zateplení mohou být rukavice vybaveny textilními topnými články s li-ion baterií. O dobíjení se poté postará USB nabíječka.

  • Stahování na konci – zabrání proniknutí sněhu do rukávu

  • Reflexní prvky – lepší viditelnost ve zhoršených podmínkách

  • Karabinky nebo očka – oba páry lze přichytit k sobě

  • Vyztužení dlaně – nejnamáhanější části mohou být opatřené ochranou proti prodření

  • Touchscreen a jiné dotykové funkce – umožní přes látku ovládat dotykové displeje

  • Prodloužené zápěstí – lze zasunout pod oblečení nebo dát naopak navrch, perfektně kryje a chrání vaše zápěstí

Další užitečné články