Jak vybrat židli?

Možná si řeknete, že vybrat židli nemůže být zas tak složitý úkol. A pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel, máte nepochybně pravdu. Mnoho lidí však sáhne po prvním a často také nejlevnějším modelu s tím, že na židli, pokud není kancelářská, netráví tolik času. Buďte jiní a vyberte si takový kus nábytku, který bude pohodlný, vydrží mnoho let a dokonale zapadne do vašeho domova.

Možná si řeknete, že vybrat židli nemůže být zas tak složitý úkol. A pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel, máte nepochybně pravdu. Mnoho lidí však sáhne po prvním a často také nejlevnějším modelu s tím, že na židli, pokud není kancelářská, netráví tolik času. Buďte jiní a vyberte si takový kus nábytku, který bude pohodlný, vydrží mnoho let a dokonale zapadne do vašeho domova.

Doba čtení 4 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Základní požadavky

Umístění a vlastnosti

Jako první vezměte v úvahu místnost, ve které bude židle stát. Pokud jde o menší prostor, zvolte subtilnější konstrukci s nižším opěrákem. Naopak do větší kuchyně nebo jídelny se vyloženě hodí židle z masivního dřeva.

Židle pak může mít i některé speciální možnosti – nejčastěji jde o čalounění a područky. Čalounění zvyšuje komfort při opírání a područky jsou ideální, pokud chcete nechat odpočinout ruce při jídle.

Počet židlí samozřejmě bude záviset na tom, kolik lidí obývá vaši domácnost. Vždy by však kolem nich měl být průchozí prostor alespoň 1 m. Pro pohodlné uskladnění židlí, které využíváte jen občas, vybírejte ty stohovatelné.

Při výběru byste měli zohlednit i to, kdo bude židle používat. Jiné potřeby má zdravý dospělý člověk, jiné senior a dítě. Právě starší lidé ocení, pokud je židle vyšší (nenamáhá tolik klouby) a s větším sedákem. U dětí byste měli vzít v potaz správnou ergonomii, aby si u stolu nekřivily záda.

Design a ergonomie

Židle se vyrábí v mnoha designech, takže si vybere každý a do kteréhokoliv interiéru. Ať už hledáte rustikální a bytelný nábytek ze dřeva, židli elegantního vzhledu, nebo třeba moderní designový šperk z plastu.

Základním předpokladem pohodlného sezení je dokonalá ergonomie, která navíc předchází bolavým zádům. Většinou to znamená dostatečně vysoké nohy, pohodlný sedák a opěradlo, o něž se můžete skutečně opřít a ulevit páteři.

Sedák židle najdete nejčastěji ve výšce zhruba 45 cm

Parametry

Rozměry

Pokud se posadíte na židli, měli byste mít kolena v pravém úhlu a celé chodidlo na zemi. V praxi to znamená sedák ve výšce cca 45 cm. V rámci rozměrů byste neměli zapomenout na prostor mezi sedákem a spodní hranou stolové desky, který by měl mít alespoň 30 cm. Šířka sedáku se nejčastěji bude pohybovat okolo 40 cm, v případě modelu s područkami i více než 50 cm. Hloubka židle bude nejčastěji v rozmezí od cca 48 cm do až 60 cm a více.

Hmotnost

Závisí především na materiálu a rozměrech. Pokud je židle menší a např. s velkým podílem plastových částí, může vážit i méně než 4 kg. Standard se však pohybuje kolem 5–7 kg. Modely z masivního dřeva nebo z kovu s čalouněním však mohou vážit i více než 8 kg.

Nosnost

Udávaná max. nosnost u kvalitní židle určitě neznamená, že pokud se někdo s vyšší váhou posadí, židle se pod ním okamžitě zhroutí. Přesto byste měli toto číslo respektovat a židli dlouhodobě nepřetěžovat. Pořiďte raději takovou, abyste v nosnosti, nejčastěji kolem 100 kg, měli i nějakou rezervu.

Sedák

Sedák má běžně šířku kolem 40 cm, modely s područkami i více než 50 cm. Hloubka začíná přibližně na 40–48 cm (sedák má čtvercový půdorys), ale může se dostat až k 60 cm a více. Obecně platí, že čím větší sedák, tím větší pohodlí. Většina židlí má sedák ve výšce zhruba 45 cm.

Zádová opěrka

Zádová opěrka má často stejnou šířku, jako je šířka sedáku. V některých případech se může směrem nahoru rozšiřovat nebo zužovat. Její výška je min. 40 cm, ale často je vyšší a dosahuje až k 60 cm, takže celá židle může mít i 100 cm a více na výšku. Tvarování je často jednoduché a v pravém (nebo jen mírně tupém) úhlu k sedáku. V některých případech bývá zádová opěrka čalouněná.

Zádovou opěrku často tvoří pouze tvarované dřevěné příčky

Materiál

Dřevo

Představuje ideální materiál, pokud jde o poměr ceny, kvality a životnosti. Ze dřeva může být celá židle nebo jen její část (nejčastěji nohy nebo konstrukce). Může mít různou povrchovou úpravu, včetně transparentního laku nebo různých barevných odstínů.

Plast

Plast už dávno není nejlevnějším materiálem pochybné kvality. Dnes jde o kvalitní materiál - lehký, pevný a snadno omyvatelný. Navíc si často ponechává svoji největší výhodu, kterou je nízká cena. Plast může být použit na celou židli, případně jsou z tohoto materiálu zhotoveny jen některé části (např. opěrák nebo nohy).

Kov

Jde o nejpevnější materiál, proto se často využívá na rám nebo nohy židle. To je pak doplněno čalouněním pro větší pohodlí. I kov může mít různé povrchové úpravy, mezi jinými třeba pochromování, nebo naopak zmatnění.

Čalounění

Výběr čalounění dobře zvažte, zejména jídelním židlím totiž často hrozí polití nebo jiné znečištění. A zatímco kůže nebo koženka se v takovém případě čistí relativně snadno, textilní čalounění budete špíny zbavovat hůř. V každém případě se nabízí množství dekorů, od decentních pastelových barev až po křiklavé barevné kombinace.