Výrobníky sody, často nazývané prostě SodaStream podle nejznámějšího výrobce, jsou oblíbené pro svůj moderní design a dlouhou životnost přístroje.
Výrobník sody
Moderní provedení v pestrých barvách
Jednoduchá regulace perlivosti sodovky
Často kompletováno jako balíček s potřebným příslušenstvím
Vyměnitelné bombičky s CO2 (1 bombička = až 85 litrů sodovky)
Modely s automatickým sycením vody vyžadují zapojení do elektrické sítě
K přípravě sodovky jsou nutné originální lahve kompatibilní s přístrojem
Typy výrobníků sody
Komerční výrobníky sody jsou poměrně drahé a velké, ale jsou konstrukčně připravené na velkou zátěž. Nevadí jim několikahodinový provoz, kdy vyrábí jednu sodu za druhou. Jsou rychlé a najednou nasytí až 5 litrů vody. Kvůli vyššímu výkonu jsou vybaveny i objemnějšími bombičkami na oxid uhličitý, aby je nebylo potřeba neustále doplňovat.
Domácí přístroje zaberou na lince zhruba stejný prostor jako varná konvice. Díky nízké hmotnosti se snadno přemisťují, takže si výrobník sody můžete bez problémů převézt v létě na chalupu. Domácí modely vyrobí najednou maximálně 1 litr perlivé vody. Pokud byste potřebovali větší množství sody třeba na limonádu na rodinnou oslavu, stačí, když nasytíte víc várek za sebou. Výrobník zvládne jednu láhev za několik vteřin.
Sifonová láhev
Klasická sifonová láhev se opět vrací do módy. Oblíbená je především pro svou jednoduchou obsluhu, kompaktní provedení a jako vzpomínka na staré časy.
Stylový retro design
Jednoduchá údržba
Nízká hmotnost – vhodná i na cesty
Vysoká odolnost proti rozbití
Jednorázové CO2 bombičky (1 bombička = 1 litr sodovky)
Pro lepší prosycení je nutné nechat sodovku odležet v lednici
Vyžadováno striktní dodržování návodu pro nasycení vody
Podle čeho vybírat
Ovládání a obsluha
Modely střední a vyšší třídy nabízí pohodlnější ovládání i obsluhu. V případě obsluhy se jedná především o nasazování láhví. U levnějších přístrojů je potřeba láhev zasunout pod výrobník a opravdu pevně zašroubovat. U dražších modelů se láhve nešroubují, ale jen zasouvají a zacvakávají. Výrobníky sody se ovládají tlačítky, u levnějších typů je potřeba držet tlačítko po celou dobu sycení. Pro nastavení vyhovujícího stupně nasycení je potřeba tlačítko zmáčknout několikrát za sebou. U přístrojů vyšší třídy stačí jen vybrat intenzitu sycení, zmáčknout tlačítko a počkat, než bude soda hotová. Šroubování láhve i držení tlačítka jsou drobnosti, ale při častém používání by vás mohly začít obtěžovat.
Funkce
Nastavení intenzity sycení má téměř každý výrobník sody, s výjimkou retro sifonových lahví. Většina modelů nabízí dvě možnosti – silné a slabé sycení. Luxusnější přístroje dávají na výběr ještě jednu možnost, a tou je střední stupeň perlivosti, což nabízí větší variabilitu při výrobě nápojů.
Přetlakový ventil je bezpečnostní pojistka, která hlídá tlak oxidu uhličitého v bombičce. Pokud tlak stoupne natolik, že by mohlo hrozit poškození tlakové nádoby, upustí ventil přebytečný plyn do okolí.
Přídavné funkce nabízí stále více sodovkovačů. Jedná se především o funkce, které umožňují míchání vlastního drinku přímo v láhvi se sodovkou. Namixovat si tak můžete například vinný střik, domácí bublinkové víno nebo sodovku s čerstvě vymačkanou ovocnou šťávou.
Materiál
Výrobníky sody jsou vyrobeny buď z plastu, nebo z nerezu. U přístrojů s plastovou konstrukcí si můžete vybrat z mnoha barev od tradiční černé a bílé až po zářivou červenou, modrou či růžovou. Nerezové modely působí luxusním dojmem, jsou odolnější než plastové a většinou patří k těm dražším.
Design
U výrobníku sody si podobně jako u jiných kuchyňských spotřebičů můžete vybrat z mnoha designů tak, aby zapadl do vaší kuchyně. Ale i zde platí, že si za kvalitní designový kus připlatíte. Sifonové lahve jsou vyrobené z nerezu, který je neutrální, a tak se tyto lahve hodí do moderní kuchyně, ale ostudu neudělají ani na chalupě nebo v kanceláři.
Příslušenství
Láhve
Nedílnou součástí výrobníků sody jsou láhve, v nichž se soda vyrábí. Minimálně jedna láhev je součástí základní výbavy každého přístroje. Před nákupem výrobníku sody si zjistěte, jestli je možné dokoupit další láhve. Přestože jsou flašky vyrobené z kvalitních materiálů, nedají se používat do nekonečna. Trh čím dál více zaplavují designové kousky vhodně například do kabelky, na sport nebo dětem do školy.
Sirupy
Vedle čisté perlivé vody si můžete doma vyrobit pomocí příchutí i ochucenou limonádu. Sirupy se k výrobníkům sody dokupují zvlášť a vybírat můžete z bezpočtu ovocných, kolových i bylinných příchutí. Zředěním sirupu s čistou sodou získáte sladkou limonádu. Ochucovadla se prodávají v láhvích o objemu 375 až 750 ml.
Bombičky
Bombičky jsou tlakové nádoby s oxidem uhličitým, který se skrze výrobník sody vhání do láhve s vodou, kde vznikají bublinky. Jedna náplň bombičky pro domácí použití stačí k nasycení 60–90 litrů vody, pak je potřeba bombičku znovu naplnit nebo vyměnit za novou. Předem si zjistěte cenu nových náplní. Častou nevýhodou levnějších přístrojů je drahé plnění i nákup nových bombiček. Vyšší cena by se pak negativně podepsala na výsledné ceně sody.
Nejčastější otázky
Jaké jsou typy bombiček?
Někteří výrobci nabízí vyměnitelné neboli doplňovací bombičky. K tomu účelu mají síť výměnných míst po celé ČR, kde si můžete nechat prázdnou bombičku za cenu plynové náplně vyměnit za plnou. Předem si zjistěte, kde najdete nejbližší pobočku, po celé republice je ale více než 2000 výměnných míst. Jednorázové bombičky je potřeba po spotřebování náplně vyměnit za nové. Používají se do klasických sifonů a většinou zvládnou vyrobit 1 litr perlivé vody. Po použití bombičku jednoduše vyhodíte do směsného odpadu.
Jak bombičku vyměním?
Při výměně vyšroubujte prázdnou bombičku z výrobníku sody a na její místo našroubujte plnou bombičku. Než začnete s výměnou, seznamte se s pokyny výrobce. V každém návodu k použití najdete podrobný popis manipulace s bombičkami.
Z jakých materiálů jsou láhve vyrobené?
Láhve k výrobníkům sody jsou vyráběné z plastu i za skla. Plastové láhve jsou ale zdravotně nezávadné bez BPA a jiných škodlivých látek.
Plast
S plastovými láhvemi se setkáte nejčastěji. Vyrábí se v mnoha barevných i designových variantách. Jsou lehké a odolné vůči mechanickému poškození. Když vám spadnou na zem, většinou to přežijí bez újmy. U některých modelů je na láhvi uvedeno datum spotřeby, pokud tomu tak je, měli byste ji po uplynutí této doby vyměnit za novou. Plast totiž nasává pachy, někdy i barviva a po delší době degraduje. Ale jestliže jste ji použili jen několikrát, berte údaj jako orientační a láhev si můžete bez obav ponechat déle.Sklo
Skleněné láhve jsou plně recyklovatelné a působí honosnějším dojmem než plast. Na druhou stranu jsou křehčí, a pokud vám upadnou, pravděpodobně se rozbijí. Jejich nevýhodou je také vyšší hmotnost. Pokud chcete brát sodu s sebou ven, musíte si ji přelít do jiné, lehčí láhve nebo se smířit s tím, že vás bude v tašce tížit skleněná láhev.
Je nutná nějaká údržba?
U přístrojů není větší údržba nutná, stačí jej jednou za čas otřít vlhkým hadříkem. Větší péči věnujte láhvím. Většinu láhví nelze mýt v myčce nádobí. Láhve se mohou v myčce rozbít nebo změnit svůj tvar. K vymytí použijte klasický mycí prostředek a kartáč určený k vyčištění lahví. Použít můžete i speciální dezinfekční tablety. Vždy se držte pokyny výrobce.
Vybavte si kuchyň šikovnými pomocníky. Inspirovat se můžete na naší stránce Vychytávky do kuchyně.