Jak vybrat USB flash disk?

USB flash disky vám umožní mít svá data vždy po ruce a přenášet je mezi různými zařízeními. Zřídkakdy bývají větší než běžný zapalovač, přesto mohou pojmout i stovky gigabajtů. Při výběru USB flash disků hraje roli celá řada parametrů. Níže jsme je pro vás shrnuli.

USB flash disky vám umožní mít svá data vždy po ruce a přenášet je mezi různými zařízeními. Zřídkakdy bývají větší než běžný zapalovač, přesto mohou pojmout i stovky gigabajtů. Při výběru USB flash disků hraje roli celá řada parametrů. Níže jsme je pro vás shrnuli.

Doba čtení 5 min.
Tomáš, redakce Heureka.cz

Rozhraní

USB 2.0

Standard existující již od roku 2000 má na dnešní poměry velmi omezené přenosové rychlosti, proto jej lze doporučit pouze na občasné použití s malým množstvím dat. Výhodou USB 2.0 je nízká cena.

USB 3.0 (též 3.1 Gen 1)

Rychlejší varianta USB, která má již teoretickou maximální rychlost přenosu 5 Gb/s. Je tedy dostačující i pro přenos větších souborů. Jediné, na co nepostačuje, je přehrávání videí ve vysoké kvalitě přímo z flash disku. USB 3.0 je zpětně kompatibilní s verzí 2.0, avšak takovým použitím se snižuje rychlost na úroveň starší verze.

USB 3.1 (též 3.1 Gen 2)

Nejrychlejší varianta klasického velkého USB má teoretické maximum až na 10 GB/s. Kvalitnější USB flash disky s verzí 3.1 (Gen 2) mohou dostačovat i na přehrávání 4K videa přímo z nich a přenos i desítky GB velkých souborů nezabere věčnost. I zde platí zpětná kompatibilita, daní za to je opět nižší rychlost.

USB-C

Nová generace konektoru USB je výrazně menší a oboustranná, čímž odpadávají složitosti při zapojování. V případě standardu 3.1 činí teoretická maximální rychlost 10 Gb/s. Lze se setkat i s pomalejším typem 3.0. Nevýhodou je v současné době stále malé rozšíření, nicméně u chytrých telefonů a notebooků se USB-C objevuje v čím dál větší míře a do budoucna půjde o nový standard. 

MicroUSB

S tímto typem konektoru se setkáte převážně u chytrých telefonů a tabletů, ačkoli jej pozvolna nahrazuje právě novější USB-C. Nevýhodou je pomalejší přenosová rychlost a nekompatibilita s počítači, pokud ale potřebujete často přenášet soubory mezi mobilními zařízeními či mít zásobu filmů do tabletu, může jít o zajímavou volbu.

Lightning

Konektor, se kterým se setkáte výlučně u mobilních zařízení od společnosti Apple. Flash disk tak lze použít se zařízeními iPad a iPhone, k přenosu souboru mezi nimi a pokud je flash disk vybaven i standardním USB konektorem, pak i mezi dalšími zařízeními.

Kombinace konektorů

Flash disky mohou mít i více než jen jeden konektor. Nejčastěji se používá kombinace microUSB/USB, případně Lightning/USB a USB-C/USB tak, aby byla zajištěna kompatibilita s počítači i mobilními zařízeními v jednom úložišti. Nalézt můžete ale i kombinaci více konektorů. Flash disky tohoto typu bývají sice dražší, nicméně mají výhodu v univerzálnosti využití.

OTG Flash disk s micro USB

Kapacita flash disku

Udává množství dat, které je na flash disk možné uložit. Standardem bez problému sehnatelným do 200 Kč jsou dnes 16GB flash disky, největší pak umožní uložit až 512 GB dat. V praxi stejně jako u paměťových karet platí, že skutečná kapacita je vždy zhruba o 7 % nižší než ta deklarovaná.

Rychlost čtení a zápisu

Čtecí rychlost značí, jak rychle lze z flash disku soubory kopírovat a přehrávat, rychlost zápisu poté označuje, jak rychle se na flash disk data ukládají. Čtecí rychlost bývá obvykle vyšší, v praxi je rozdíl ještě o něco větší tehdy, pokud nové soubory přepisují na flash disku staré. 

Rozumným minimem je dnes alespoň 100 MB/s čtecí rychlost a 15 MB/s rychlost zápisu. Nejlepší flash disky dokážou číst rychlostí až 250 MB/s, jejich ceny jsou ale zpravidla vysoké. V praxi flash disky obvykle dosahují o něco nižších hodnot. Vliv na to má především množství souborů, kdy jeden 10GB soubor bude přenesen výrazně rychleji než tisíc souborů o stejné velikosti. Dalším atributem je také zařízení, ze kterého je na flash disk zapisováno.

Rozměry

Nejmenší flash disky dnes mají do všech stran doslova jednotky centimetrů, i tehdy ale dokážou nabídnout kapacitu o desítkách GB. Většina flash disků se pak vejde do rozměrů 5 × 2 × 1 cm (výška × šířka × tloušťka). Rozměry mohou hrát roli například tehdy, když flash disk bude připojován do autorádia, či tehdy, pokud máte omezený počet USB portů poblíž sebe. Některé flash disky totiž mohou přesahovat natolik, že znemožní použití dalšího blízko umístěného USB portu. 

Výsuvný USB flash disk

Funkce

Flash disk je velmi malé zařízení, proto jej lze snadno ztratit. Pokud na něm hodláte uchovávat a přenášet nějaká citlivá data, třeba pracovní dokumenty nebo účetnictví, vyplatí se sáhnout po modelu se šifrováním a ochranou dat. To může fungovat tak, že po připojení k počítači musíte zadat heslo či PIN kód, alternativou jsou flash disky s číselnou klávesnicí přímo na těle. 

U flash disků se můžete setkat se zvýšenou odolností proti pádům, vodě a prachu. Ta se označuje pomocí certifikace IP, kdy první číslo udává odolnost proti prachu a druhé proti vodě. Například certifikát IP68 značí kompletní odolnost proti prachu a vodě při ponoření do určité hloubky, IP54 zase částečnou odolnost proti prachu a plnou proti stříkající vodě.

Některé flash disky umožňují zasouvat USB konektor dovnitř těla, čímž zmenší svoje rozměry. Nevýhodou řešení je náchylnost mechanismu k poškození či uvolnění, po kterém je připojování ke konektoru obtížné.

Jedním ze způsobů, jak se ubránit ztrátě flash disku, je jeho přidělání na klíče či šňůrkou například za zip na batohu. Pokud toto řešení preferujete, zaměřte se při výběru na to, aby flash disk disponoval některou z forem uchycení a to například díky poutku na klíče či šňůrku.

Vybrané flash disky mají na těle stavovou LED diodu, která indikuje různé informace. Dioda se rozsvítí tehdy, jestliže flash disk správně zapojíte, a pokud je vícebarevná, může dalšími barvami signalizovat například probíhající čtení/zápis či vyčerpanou kapacitu.

Podpora OTG značí, že je flash disk uzpůsoben pro používání s mobilními zařízeními.

Pogumovaný flash disk

Materiál

Většina flash disků má tělo vyhotovené z plastu, jehož kvalita může být různá a stejně tak i povrchová úprava. Výhodou je nízká hmotnost i cena, nevýhodou o něco menší odolnost. Právě tu se výrobci snaží zvýšit pogumováním, některé flash disky pak mají tělo pogumované i celé. Ne nutně ale platí, že čím více pogumování, tím vyšší je odolnost, celková kvalita zpracování také hraje svoji roli. Alternativou jsou flash disky z kovu, jež působí bytelněji a více toho i vydrží, což se mírně projevuje na jejich ceně a hmotnosti. V kategorii flash disků jsou nicméně tyto rozdíly zanedbatelné.