Jak vybrat toaletu pro kočku?

Je obecně známo, že kočky jsou velice náročné, a když se jim něco nelíbí, dávají o tom vědět nevybíravým způsobem. Mějte to při výběru toalety i steliva na paměti a snažte se najít kompromis mezi tím, co vyhovuje vám, a tím, co by chtěla vaše kočka. Ne všem kočkám vyhovují všechny typy steliv a toalet.

Je obecně známo, že kočky jsou velice náročné, a když se jim něco nelíbí, dávají o tom vědět nevybíravým způsobem. Mějte to při výběru toalety i steliva na paměti a snažte se najít kompromis mezi tím, co vyhovuje vám, a tím, co by chtěla vaše kočka. Ne všem kočkám vyhovují všechny typy steliv a toalet.

Doba čtení 5 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Na co se zaměřit

Velikost toalety přizpůsobte svým prostorovým možnostem. Přeměřte si místo, kde ji budete mít, a podle rozměrů vybírejte velikost záchodku. Pokud máte malý byt a WC musíte umístit do místnosti, kterou obýváte, zvolte model s krytem, dvířky a nejlépe i s pachovým filtrem. Po vykonání potřeby zabere několik vteřin, než stelivo pohltí zápach, v místnosti jsou tak exkrementy chvíli cítit. Jestliže toaletu umístíte do garáže nebo technické místnosti, bude vám stačit snadno přístupná otevřená toaleta.

Kočičí WC je potřeba čistit jednou až dvakrát denně. Nároky na údržbu jsou tudíž jedním ze směrodatných parametrů při výběru. Co se každodenní obsluhy týče, je nejpříjemnějším řešením samosplachovací toaleta, protože odvede všechnu práci za vás. Snadno vyčistíte také otevřené záchodky. U záchodků s krytem musíte při každém čištění odpojit horní část od spodní a omýt kryt od moči. Pokud má toaleta pachový filtr, počítejte s tím, že ho musíte každé 4 týdny měnit.

Levné kočičí toalety jsou většinou z tenkého plastu, který je náchylný jak k mechanickému poškození, tak narušení povrchu agresivní močí. Nicméně cena odpovídá kvalitě. Delší životností se pyšní toalety z tvrdého PVC plastu. Ty dobře odolávají jak moči, tak mechanickému poškození.

záchod bez krytu

Typy

Tvarování záchodku volte nejen podle svých vlastních preferencí, ale i podle potřeb kočky. Pokud vyberete nevhodnou toaletu, kočka ji nebude používat a vykoná potřebu, kdekoli ji napadne.

  • Níz​ké vaničky - toalety s nízkým okrajem jsou vhodné pro koťata, nemocná zvířata a pro kočičí seniory, jimž by překonávání vyšší bariéry dělalo potíže. Nevýhodou tohoto typu je vypadávání kousků steliva ze záchodku, když kočka hrabe. To můžete částečně eliminovat výběrem modelu s převislým rámečkem, který odletující kousky steliva zachytí.

  • Vaničky s vyššími okraji - jsou vhodné pro zdravé dospělé kočky, jež se bez potíží do záchodku dostanou a rády hrabou. Zvýšený okraj omezí vypadávání steliva z kočičí toalety.

  • S víkem - toalety s víkem jsou na půli cesty mezi otevřenými modely a těmi s dvířky. Kočka nemusí prolézat dvířky a zároveň je záchod od okolí alespoň částečně krytý, takže je vhodný pro značkující kočky i pro ty, které rády hrabou.

  • Uzavíratelné s dvířky - krytá toaleta s dvířky je z hlediska použití v bytě jednou z nejhygieničtějších variant, omezuje šíření nepříjemného zápachu a nemusíte se dívat na kočičí exkrementy. Některé modely jsou vybaveny uhlíkovými pachovými filtry, které pohlcují nepříjemný odér. Uzavřenou toaletu je nutné jednou až dvakrát denně vyčistit. Uvnitř toalety rychle vznikne nepříjemné klima, jež kočku může odradit od dalšího použití. Toalety s dvířky se hodí také pro kočky, které nesnesou, když je při vykonávání potřeby někdo pozoruje, ale některým kočkám nemusí prolézání dvířek vyhovovat a odmítnou kvůli tomu záchod používat, a proto je vhodné vybrat model, kde je možné dvířka odstranit. 

  • S předsíňkou - při vstupu, a hlavně při odchodu z toalety prochází kočka předsíňkou, kde jí z tlapek odpadnou zbytky steliva, které ulpěly na tlapkách, což vám usnadní pravidelný úklid. Nevýhodou je o něco komplikovanější vstup do toalety, což může některé kočky odradit.

  • Rohová - pokud máte doma nemocnou kočku, kotě nebo kočičího seniora, jenž potřebuje snadný přístup do toalety a zároveň hodně hrabe nebo značkuje – močí kolmo na vertikální stěnu, je pro vás ideální volbou rohová toaleta se zvýšeným zadním okrajem a nízkým vstupem, která je navíc prostorově úsporná.

  • Samosplachovací - se po použití samy očistí, ale potřebují k tomu napojení na odpad, na vodu a také na elektřinu – podobně jako pračka. Výhodou je, že nemusíte kupovat stelivo. Součástí samočisticí toalety je speciální omyvatelné stelivo, které se po použití propláchne a vysuší. Dá se používat opakovaně. Toaletu lze nastavit tak, aby se čistila po každém použití nebo jen několikrát za den. Jedno čištění trvá přibližně 30 minut. V případě, že chce kočka použít záchod opakovaně nebo máte doma více koček, může nastat problém. Nevýhodou samočisticí toalety je hlučnost, která je spojena s čištěním. Toaleta prohrabává písek, aby odstranila exkrementy, proplachuje stelivo studenou vodou a následně ho vysouší. Bázlivější kočky se mohou komplikovaného zařízení bát. Proces navykání bývá delší než u jednoduchého záchodu.

světlé kočičí wc ratan

Parametry

Rozměry vybírejte podle místa, které na toaletu máte, a hlavně podle velikosti kočky. Měla by mít dost prostoru, aby se mohla pohodlně otočit. Délka se pohybuje kolem 40 cm a šířka okolo 30 cm. Výška, u modelů bez krytu, by měla být minimálně 12 cm a u krytých toalet přibližně 50 cm.

Objem v popisu produktu většiny kočičích toalet nenajdete, ale vyplatí se vám, když si ho spočítáte. Získáte přehled, kolik steliva je potřeba na jedno naplnění. 

Objem toalety s obdélníkovým půdorysem získáte vynásobením rozměrů dna a výšky. Tu můžete použít 5 cm, což představuje vrstvu steliva. Délka 0,4 m x šířka 0,3 m x výška 0,05 m = 0,006 m³ = 6 litrů. K naplnění záchodu o rozměrech dna 40 x 30 cm s 5centimetrovou vrstvou budete potřebovat 6 litrů steliva.

Hmotnost toalet výrobci u drtivé většiny modelů neuvádí a údaj je dostupný jen na dotaz. Pokud předpokládáte, že budete toaletu přenášet, vyplatí se údaj zjistit. K samotné hmotnosti WC nezapomeňte připočítat ještě váhu steliva.

krytý kočičí záchod

Rady

Při výměně steliva vyprázdněte toaletu, rozeberte ji a jednotlivé části umyjte horkou vodou a běžným čisticím prostředkem. Při každém druhém mytí se doporučuje použití dezinfekčního přípravku. Neměl by se používat pokaždé, protože by zbavil toaletu pachu, jenž kočka ve svém záchodě potřebuje cítit. Nakonec ji důkladně osušte a naplňte novým stelivem.

Když kočka přestane používat toaletu, kterou doposud využívala, něco jí nevyhovuje. Pokud se tak stane jednou, může to být známka toho, že jste záchod nevyčistili včas. Řešením je přidání další toalety nebo častější čištění. Kočky vyměšováním mimo toaletu signalizují, že se jim něco nelíbí. Zamyslete se nad změnami, které jste v poslední době provedli. Pokud jste vyměnili stelivo nebo toaletu, kočka vám dává najevo, že jí změna nevyhovuje. Usnadněte jí to a dopřejte jí přístup jak k novému stelivu či toaletě, tak k tomu původnímu. Jestliže se nic nezměnilo a kočka i tak vykonává potřebu mimo záchod, navštivte veterináře, mohou ji trápit zdravotní nebo psychické potíže.

Obecné pravidlo říká, že pro jednu kočku je vhodný jeden záchod, ale neplatí to vždycky. Pokud máte časově náročnou práci, a nemůžete kočce záchod tak často čistit, vyplatí se pořízení další toalety. Kočka nerada používá znečištěnou toaletu a mohlo by se stát, že by vykonala potřebu jinam. Pokud máte doma více koček, vyplatí se pro všechny případy přidat ještě jednu toaletu navíc. Pro tři kočky čtyři toalety.