Termostat je velmi praktické zařízení, které vám pomáhá udržovat nastavenou teplotu v místnosti, do níž zařízení umístíte. Existuje však několik různých typů a ještě více najdete kritérií, podle kterých lze termostaty vybírat.
Termostat je velmi praktické zařízení, které vám pomáhá udržovat nastavenou teplotu v místnosti, do níž zařízení umístíte. Existuje však několik různých typů a ještě více najdete kritérií, podle kterých lze termostaty vybírat.
Mechanický neboli manuální či analogový termostat se velmi snadno ovládá, z tohoto hlediska ho můžete pořídit i starším lidem, pro které už moderní technologie příliš nejsou.
Snadné ovládání
Ovládáte ho pomocí otočného kolečka
Nastavíte si teplotu mezi 5 až 30 °C
Se světelnou signalizací
Relativně levný
Nedisponuje pokročilými funkcemi
Digitální termostat
Digitální termostat je vybaven přehledným displejem, jenž ukazuje čas, ale i čas či vlhkost vzduchu.
Různé programy
Několik teplotních režimů
Manuální či dotykové ovládání
Programovatelný termostat
Programovatelný termostat vám umožňuje nastavit vypnutí a zapnutí kotle přesně podle vašich potřeb.
Snímá teplotu v pokoji
Jakmile teplota klesne pod stanovenou hranici, sám se zapne
Poté, co teplota stoupne nad stanovenou hranici, sám se vypne
Chytrý termostat
Chytrý termostat ovládáte pomocí WiFi, GSM modulu či Open Therm komunikace.
Můžete si do telefonu nainstalovat mobilní aplikaci
Dejte si pozor na maximální zátěž termostatu. Ta je omezena na maximální zátěž výstupního relé, která se pohybuje okolo 16 A.
Podle čeho vybrat
Druh čidla
Termostat snímá okolní teplotu. Liší se ovšem v tom, jaké čidlo k tomuto účelu používá:
Prostorové - hodí se pro jakékoliv vytápění kromě podlahového
Podlahové - termostat pro podlahové vytápění nese čidlo, které je vytvořeno přímo pro tento účel
Kombinované - kombinuje oba předchozí typy; prostorové čidlo je hlavní, podlahové slouží jako pojistka proti přehřátí podlahy
Příložné - termostat slouží k nastavení teploty vody v potrubí topného zařízení
Umístění
Aby byl termostat maximálně funkční, je nutné si pro něj zvolit to správné místo. Pokud ho umístíte nesprávně, může také nesprávně fungovat. Termostat umisťujte tam, kde nejvíce cirkuluje vzduch. Naopak ho nikdy nedávejte ke klimatizaci nebo oknu. Zároveň by měl být nainstalován aspoň 1,5 m nad podlahou. Také ho ale můžete umístit pod omítku.
V jeho blízkosti nesmí být žádné přístroje ani spotřebiče, jež vydávají teplo. Dále na termostat nesmí dopadat sluneční paprsky. Nezapomeňte, že některé termostaty musíte zapojit do zásuvky, proto se ujistěte, že délka kabelu bude pro tento účel dostačující.
Bezdrátové - jsou složené ze dvou jednotek; první jednotka je samostatná, druhá reléová; prostorovou, tedy samostatnou jednotku umístíte v místnosti, reléovou ke zdroji tepla
Vodičové - relé je umístěné přímo u termostatu; jsou náročnější na instalaci
Je však velmi důležité, aby byl termostat kompatibilní s vaším kotlem. Starší kotle většinou nelze propojit s chytrými termostaty. Nejste-li si jistí, zdali je spárování možné, pak se poraďte přímo s výrobcem či prodejcem termostatu.
Odolnost a IP krytí
Co to znamená? Stupeň IP krytí vám udává odolnost termostatu proti vodě, prachu nebo mechanickému poškození. Nejčastěji se setkáte s těmito typy odolnosti:
IP 20 - termostat není chráněn proti vodě, ale je odolný proti prachu s částečkami nad 12,5 mm; termostat je vhodný do klasických obytných prostor
IP 30 - termostat není voděodolný, ale je chráněn proti vniknutí částic nad 2,5 mm; termostat se hodí spíše do prašnějšího prostředí, například do chodby nebo do garáže
IP 21 - termostat je odolný vůči vodě a to po dobu 10 minut; dále odolá částicím s průměrem 12,5 mm a větším; využijete ho v koupelně či kuchyni
Zátěž relé
Maximální zátěž termostatu je závislá na maximální zátěži výstupního relé. Ta se obvykle pohybuje okolo 16 A. Aby nedošlo k přetížení zařízení, raději si vždy ponechejte alespoň 10% rezervu. Jakmile výkon zdroje zátěž relé překročí, je nutné dokoupit další zařízení, které instalujete do rozvodové skříně.
Design
Termostat se obvykle vyrábí z plastu, ale jeho kvalita se často různí. Některé vám vydrží dlouhá léta, jiné sotva dva nebo tři roky. Zařízení může mít kulaté nebo hranaté rohy. Nejčastěji nese bílou barvu, ale setkáte se i s termostaty v černé nebo šedé barvě. Chytrá digitální zařízení mají podsvícený a přehledný displej, který jste schopní ovládat i v noci za naprosté tmy.
Typ ventilu
Termostatický ventil dělíme do třech typů:
M 30 - jde o velmi častý typ ventilu; je odolný a bezhlučný
RAN-N - ventil se nejvíce hodí pro trubkový systém s nuceným oběhem; mívá velký rozsah přednastavených průtoků
Způsob ovládání
Některé jednoduché, mechanické termostaty se ovládají pouze pomocí otočného kolečka. Pokročilé termostaty mívají přednastavené programy na konkrétní dny v týdnu či přesné hodiny. Chytré termostaty se ovládají pomocí dotykového displeje a dokonce i prostřednictvím mobilní aplikace.
Termostaty, které jsou určené pod omítku, se montují rovnou při stavbě nebo rekonstrukci. Nejsou proto příliš vhodné pro dodatečnou montáž do omítky.
Funkce
Termostaty mají rozličné funkce. Mezi ty nejžádanější patří především:
Na jakou vzdálenost fungují bezdrátové termostaty?
Dosah tohoto typu termostatů se pohybuje okolo 30 m, hodí se proto i do rodinného domu.
Musí se termostaty nějak udržovat?
Nemusejí. U bateriových termostatů jen jednou za čas vyměníte baterie.
Dají se chytré termostaty použít i pro elektrický kotel?
Jistě, využijete je k elektrickým i plynovým kotlům, ale i na podlahové vytápění a klimatizaci.
Zvládnu zapojit termostat sám?
Zapojení termostatu není nijak složité a výrobce vždy k zařízení přikládá návod, jak na to. Pokud si ale nejste jistý, raději tuto činnost svěřte zkušenému elektrikáři. Jedině tak získáte jistotu, že termostat bude fungovat, jak má.