Nejste si jisti, jestli zvolit raději tašku, nebo batoh na notebook? Rozhodujícím parametrem by v tuto chvíli měla být vzdálenost a s ní spojený komfort. Chystáte se s notebookem cestovat hromadnou dopravou napříč městem? Nebo nasednete do auta a notebook ponesete jen z garáží do své kanceláře?
Taška, batoh, nebo kufr?
Batohy na notebook
Čím déle přenášíte notebook, tím intenzivněji vnímáte jeho tíhu. Pro delší vzdálenosti proto raději volte batohy na notebook. Vaše záda vám jistě poděkují a pohyb po městě bude mnohem komfortnější. Pokud za prací či jinými povinnostmi jezdíte na motorce, nebo na kole, pak je volba právě batohu na notebook jasnou volbou.
Tašky na notebook
Oproti tomu tašky na notebook vybíráme tehdy, kdy nám cesta s notebookem zabere jen několik minut. Kromě komfortu je zde dalším rozhodujícím parametrem také styl. Tehdy padne volba spíše na tašky, které k elegantnímu obleku vypadají lépe. Při hledání uložených věcí se v brašnách o něco lépe zorientujete díky praktické vnitřní organizaci. Vše je navíc hned při ruce. To by vám mohlo u batohu vadit. Pro každou drobnost ho musíte sundavat ze zad a lovit často hluboko v kapsách.
Kufry na notebook
Pořizujete obal na notebook s vidinou častých výjezdů za prací do zahraničí, služebních cest či jiných programů? V takové chvíli byste mohli sáhnout po kufru na notebook, někdy také známým jako brašně na kolečkách. Kufr většinou disponuje dostatečným prostorem nejen na notebook a příslušenství, ale i jiné položky jako košile nebo pár náhradních bot. Kufry bývají vybavené kromě řadou kapes také výsuvnou rukojetí a visacím zámkem TSA. Často můžete využít mnohých vychytávek jako například integrovaný USB port, kde můžete nabíjet telefon.
Kufry jsou vybavené čtyřmi nebo dvěma kolečky. Pokud pořídíte obal se dvěma kolečky, zkontrolujte, zda je kufr opatřen plastovými nožkami, které ochrání dno před znečištěním a možným odřením.
Kdy stačí pouzdro na notebook?
Pokud máte svůj oblíbený batoh, nebo rádi střídáte kabelky podle designu, nejspíš pro vás nebude jeden univerzální obal ten pravý. Od toho tu jsou praktická pouzdra na notebooky, která můžete vložit do jakékoliv preferované brašny. Pouzdra využijete i na cestování, kdy je spolu s notebookem můžete pohodlně vložit mezi ostatní zabalené věci. Další příslušenství se však do pouzdra většinou už nevejde.
Pouzdra váš notebook ochrání proti poškrábání, před chladem, prachem a mohou částečně utlumit případný pád. Většinou bývají vyrobené z neoprenu či jiných odolných materiálů, které notebook izolují od případné vlhkosti. Pokud už vlastníte brašnu na notebook, je samozřejmě pouzdro zbytečné. Před jeho výběrem si vždy pečlivě ověřte správnou velikost. Pokud byste pořídili pouzdro o dost větší, uložený počítač by se během cesty mohl volně posouvat. Dále si rozmyslete, jestli vám stačí nejjednodušší verze obalu bez poutka, nebo dáte přednost menšímu popruhu.
Aby vás notebook nenechal na cestách ve štychu, potřebuje mít zdravou a funkční baterii. Jak vyndat a vyměnit baterii v notebooku vám poradíme v našem článku.
Na co se zaměřit
Rozměry notebooku
Nejdůležitějším parametrem jsou bezesporu rozměry notebooku. Vždy si nejdřív zjistěte úhlopříčku notebooku, tedy vzdálenost mezi levým spodním rohem a pravým horním rohem displeje. Tato vzdálenost bývá udávaná v palcích ("), kdy 1" = 2,54 cm. Obal musí být maximálně přizpůsoben velikosti, jinak není počítač správně ukotven a může se během cest různě posouvat. Tašky na notebook nejčastěji vidíme ve velikostech:
Komfort
Podle zvoleného typu obalu se zaměřujeme na kvalitu zpracování jednotlivých částí. U batohů to bude zejména polstrování popruhů a anatomicky tvarovaná záda pro správné odvětrávání. Zatímco u tašek a brašen kontrolujeme pevnost ramenních popruhů a měkkost poutek na přenášení. Ramenní popruhy volte takové, kde snadno nastavíte délku, případně vyjmete úplně. V takové chvíli jistě oceníte spíše bytelná kovová poutka, než plastové zpracování příchytek popruhů. Bavíme-li se o komfortu při nošení, nesmíme zapomenout na podstatnou položku, a tou je hmotnost. Nejlehčí materiály jsou obvykle polyesterové a nylonové. Nejtěžší bývají kožené tašky, které jsou ovšem elegantnější.
Bezpečnost
Bezpečností se myslí ideální obal na notebook, který ho zároveň chrání a izoluje od různých nepříznivých vlivů jako vlhko, chlad, prach, poškrábání. Z tohoto hlediska vybírejte voděodolné zpevněné materiály. Dodatečná vrstva pěny poté dále snižuje riziko poškození. Některé batohy mohou být opatřené speciální konstrukcí pro ochranu rohů počítače. Z tohoto pohledu jsou na tom pouzdra na notebook o něco hůř než batohy či brašny, protože jsou obvykle vyrobená z měkčích materiálu. Počítač tak nechrání před pádem nebo jiným mechanickým poškozením.
Vnitřní uspořádání
Podle preferencí volte uspořádání tak, aby nejvíce vyhovovalo vašim potřebám. Budete přenášet kromě notebooku i řadu dokumentů a jiných předmětů? Vybírejte obaly s několika kapsami a rozřazením, které vám pomohou prostor lépe zorganizovat a udržet pořádek. Samotný počítač by měl mít potom vlastní prostor, který můžete ideálně i uzavřít zipem. Moderní obaly mohou být vybavené integrovaným nabíjecím USB konektorem, který umožní z vnitřní strany připojit powerbanku k telefonu. Pokud vlastníte pouze pouzdro na notebook, může se vám hodit organizér do kabelky nebo obaly na oděv, které můžete využít na služební cestě.
10 tipů, jak pečovat o obal na notebook
Dodržujte nosnost tašky – pokud stěží zapnete zip, nejspíš jste nezvolili správnou velikost. Pravidelným přetěžováním materiálu dochází ke snižování životnosti.
Zkontrolujte, jestli jsou všechny kancelářské potřeby správně uschované. Ostré předměty by mohly poškodit nejen tašku, ale i notebook uvnitř.
Pokud s batohem či taškou zmoknete, vše vyprázdněte a nechte otevřený obal proschnout přes nos.
Batohy neperte v pračce, ale omývejte zlehka houbičkou, případně dle instrukcí výrobce.
Pokud se chystáte čistit kufr, podvozek nikdy nevkládejte přímo do vody. Čistěte ho vždy zvenku.
Kožené brašny nenechávejte na přímém slunci nebo blízko zdrojů tepla.
Pokud vlastníte kožený obal, je dobré ho před prvním použitím naimpregnovat speciálním přípravkem.
Impregnaci na kožené obaly nanášejte nejlépe každé dva měsíce, aby se ochranná vrstva neztratila.
Brašny nevěšte do skříně za ucha, raději je mějte poskládané na poličce.
Pokud potřebujete odstranit skvrnu, zkuste speciální odstraňovače skvrn na textil. Vždy si ověřte, zda lze aplikovat na daný materiál.