Věk
Před koupí deskové hry se zamyslete nad věkem hráče, měla by totiž odpovídat jeho schopnostem a zájmům. Věk vás bude zajímat hlavně ve chvíli, kdy pořizujete rodinnou hru, u které si nejste jisti, zda ji zvládne i váš prvňáček.
Velkou roli také hraje předchozí zkušenost hráče s jinými deskovými hrami. Pokud pořizujete deskové hry pro děti, věková hranice může poukazovat také na vhodnost obsahu pro danou skupinu, např. vojenské strategické hry nejsou vhodné pro děti do 12 let.
Hry pro nejmenší lze rozlišovat podle věkového provedení pro předškolní nebo školní. Podle toho daná hra rozvíjí logické myšlení dítěte, paměť, přispívá k osvojení vhodného sociálního chování nebo hravou formou přímo vzdělává.
Podle věku dítěte také přihlédněte k formě hry a materiálu, ze kterého je vyrobena. Některé hrací desky mají záměrně omyvatelný povrch a zaoblené rohy. Hry pro nejmladší děti by neměly obsahovat malé části, u nichž hrozí nebezpečí vdechnutí nebo spolknutí.
Počet
Při výběru hry si zkuste předběžně spočítat, kolik lidí s vámi může pravidelně hrát, i to, zda je hru možné odehrát pouze ve dvojici. Neplatí, že hra bude rychlejší, pokud ji bude hrát méně hráčů. Např. strategické hry s válečnou tematikou jsou často deskové hry pro dva, a přesto mohou trvat i několik hodin.
Deskové hry pro jednoho hráčeDeskovky pro dva
Preference
Dále si promyslete, jaká forma hry bude účastníkům nejvíce vyhovovat. Stolní hry se dají rozdělit na kooperační, tedy takové, ve kterých hráči spolupracují na dosažení cíle a splnění úkolu, nebo soutěživé, kdy nejrychlejší nebo v nějaké disciplíně nejlepší hráč vítězí.
Každý upřednostňuje něco jiného, někomu vyhovuje při hře škodit protihráčům, jiný preferuje týmovou spolupráci. I na to je proto dobré myslet při vybírání především dražší společenské hry.
Další inspiraci hledejte na naší stránce Nejlepší deskové hry.