Proč je nutné měnit lampu v projektoru?
Lampa do DLP projektoru či projekční TV má omezenou životnost. Každý majitel projekčního zařízení tak dříve či později bude muset výměnu lampy řešit. Výjimkou jsou projektory s LED lampou, která má životnost mnohonásobně delší.
Životnost lampy do projektoru bývá u starších projektorů obvykle okolo 2 000 hodin provozu. Novější projektory, s využitím ECO režimu, mívají životnost až 5 000 hodin. Obecně platí, že čím vyšší je svítivost projektoru, tedy čím vyšší výkon lampy, tím nižší je její životnost.
Průměrnou životnost lampy udává přímo výrobce daného projektoru. Pochopitelně ji mohou dosáhnout pouze projektory, se kterými se zachází v souladu s manuálem výrobce. Životnost lampy se vztahuje na provoz v optimálních podmínkách, v čistém, neprašném prostředí, s dostatečnou cirkulací vzduchu.
V posledních letech se objevují také projektory s LED lampou, nepřesně označované také jako bezlampové projektory. Lampa v těchto projektorech dosahuje životnosti až 20 000 hodin provozu. Většinou nebývá vyměnitelná samotným uživatelem.
Kdy měnit lampu v projektoru?
Lampu v projektoru je třeba vyměnit před koncem životnosti lampy. Blížící se konec životnosti lampy většinou hlásí sám projektor prostřednictvím počítadla nasvíceného času.
Nikdy nepřekračujte životnost lampy, hrozí riziko exploze. Vyměňte lampu i v případě, že stále dobře svítí, avšak projektor hlásí konec její životnosti. Nikdy nenulujte počítadlo nasvíceného času před výměnou lampy.
Vynulování počítadla nasvíceného času je naopak nutné provést po výměně lampy. Jinak bude projektor předčasně hlásit vysvícení nové lampy nebo ji dokonce odmítne nastartovat. Postup nulování počítadla lampy bývá součástí manuálu k projektoru, který jste dostali od výrobce s novým projektorem.
Jak zjistím model projektoru?
Model projektoru bývá obvykle nejvýznamnější informací směrovanou uživateli. Označení projektoru (či projekční TV) je proto v převážné většině případů uvedeno přímo na přední straně přístroje. Případně ho najdete na štítku na zadní straně.
Jak zjistím produktové číslo lampy projektoru?
Pro zjištění produktového čísla lampy bude potřeba nahlédnout do manuálu k projektoru. Pokud ho nemáte k dispozici, dá se toto číslo dohledat na webových stránkách výrobce. Někdy bývá produktové číslo lampy uvedeno také přímo na lampovém modulu.
Originální, kompatibilní nebo generická varianta lampy?
Pro většinu projektorů lze vybírat z několika variant lampy. Popis jednotlivých variant naleznete ve slovníku pojmů. Předně zvažte, zda si připlatíte za originální lampu. Levnější, avšak méně spolehlivou alternativou jsou neoriginální, tzv. kompatibilní lampy. Někde mezi originálními a kompatibilními lampami jsou lampy generické – originální výbojky v neoriginálním modulu.
Originální lampa s modulem je přesně ta lampa, která vám byla prodána s novým projektorem. Jde o nejspolehlivější řešení s kvalitní výbojkou a s nejmenší poruchovostí. Nicméně je nutné si za ně připlatit.
Alternativou jsou tzv. generické lampy. To jsou lampové moduly obsahující stejnou, nebo kvalitativně srovnatelnou výbojku s originální lampou. Tato výbojka je však osazena v neoriginálním modulu. Generická lampa je levnější. Nabízí spolehlivost a kvalitu projekce srovnatelnou s originální lampou.
Dále jsou k dostání lampy kompatibilní, které bývají výrazně levnější. Kompatibilní lampy nemusejí dosahovat stejné kvality projekce (jas a podání barev obrazu) jako originální a generické lampy. Někdy také mívají nižší životnost, ale není to pravidlem.
Kompatibilní lampy doporučujeme spíše domácím uživatelům, kde není spolehlivost a kvalita projekce prioritou. Domácí uživatelé ocení finanční úsporu. Pro firemní účely jsou vhodnější lampy originální, případně generické. Originální lampy jsou jistotou, že vám při důležité prezentaci lampa nečekaně nevypoví službu.
Lampa s modulem nebo bez modulu?
Pro běžné uživatele projektoru je nejjednodušším řešením lampa s modulem. Vyšší cenu kompenzuje uživatelsky nenáročná výměna lampy. Originální a kompatibilní lampy jsou k dostání i v levnější variantě bez lampového modulu. Kupujete pouze samotnou výbojku s konektorem, někdy i bez konektoru. Výměna lampy bez modulu je komplikovanější. Měníte-li samotnou výbojku, musíte rozebrat celý původní lampový modul. Výbojku měníte přímo v modulu. To může být někdy natolik složité, že dochází k chybám snižujícím životnost lampy.
Cena lamp s modulem je v porovnání se samostatnými výbojkami vyšší. Proto se koupě samotné výbojky jeví jako výhodné řešení. Nicméně je vhodné spíše pro odborníky. Výměnu lampy bez modulu doporučujeme pouze technicky zdatnějším jedincům.
Při výměně lampy bez modulu je potřeba rozebrat a následně opětovně správně složit stávající modul lampy. Náročnost tohoto úkolu si můžete zkusit ještě před objednáním samotné výbojky. Při rozebrání původního modulu staré lampy současně ověříte jeho stav. Pokud má modul zoxidované konektory, najdete na něm natavená místa, připečené nánosy prachu apod., je nepoužitelný. Lepší bude objednat kompletní lampu s modulem.
Nová výbojka má, na rozdíl od staré vysvícené výbojky, vyšší výkon – více svítí a může se více se zahřívat. Nedostatečné chlazení, způsobené nedokonalostmi starého modulu, může vést k přehřívání výbojky, vypínání projektoru nebo dokonce explozi.
Výměna výbojky ve starém lampovém modulu může mít některá další úskalí - viz sekce s návodem na výměnu lampy.
Nákup lampy bez modulu doporučujeme především servisním pracovníkům, technikům nebo zkušeným a manuálně zručným uživatelům. Před volbou takové možnosti se obraťte na zákaznický servis prodejce lamp, kde Vám jistě s výběrem vhodného řešení rádi poradí.
Jak vyměnit lampu v projektoru?
Výměna lampy s modulem je snadná, měl by ji zvládnout téměř každý. Obvykle stačí uvolnit pár šroubků, vyjmout původní lampu, nahradit ji lampou novou a vše opět přišroubovat. Výměna lampy bez modulu je však komplikovanější, viz předchozí odstavec. Pokud si na výměnu lampy netroufáte, obraťte se na odborný servis nebo přímo prodejce lampy.
Jednoduchý a bezproblémový připad výměny výbojky.
Postup výměny lampy s modulem není složitý, pochopitelně se však liší v závislosti na konkrétním modelu projektoru. Proto doporučujeme řídit se především manuálem k danému projektoru. Postup výměny lampy lze u mnoha modelů projektorů také dohledat na YouTube či na webových stránkách prodejců lamp. U některých modelů projektorů je po výměně lampy potřeba provést reset počítadla nasvíceného času lampy. Postup opět naleznete v manuálu.
Výměna lampy bez modulu je složitější, proto ji doporučujeme provádět pouze odborníkům, technicky zdatným jedincům, kutilům apod. Případně je možné se obrátit na odborný servis. Při výměně lampy bez modulu je nutné rozebrat a následně opětovně správně složit stávající modul lampy. To samo o sobě není vždy úplně jednoduché.
Také je možné narazit na případ, kdy jsou konektory k výbojce ve staré lampě připojené napevno. Je tedy třeba je uštípnout. Následně je nutné k nové výbojce připojit napájecí kabely buď pomocí očka (pokud jsou k tomu na výbojce určené úchyty), nebo pomocí elektrikářské dutinky.
Výměnu lampy bez modulu také komplikuje fakt, že byste ji bezpodmínečně měli provádět v rukavičkách. Výbojky se nikdy nedotýkáme holou rukou. Hrozí vznik mastných míst a nerovnoměrné rozložení teploty na povrchu výbojky. Při zahřívání nebo chladnutí výbojky pak dochází k vnitřnímu pnutí, které může vést až k jejímu prasknutí.
A na závěr video s příkladem kompletní výměny u konkrétního typu projektoru
Mnoho hodin s lampou do projektoru přeje tým z projektory-lampy.cz