Video nákupní rádce
Jak vybrat sluchátka podle konstrukce
Jak vybrat sluchátka do uší (intraaurální)
Sluchátka do uší najdete v provedení špuntová a pecková. Vkládají se přímo do zvukovodu, nebo na jeho okraj.
Jaká sluchátka špunty
Špuntová sluchátka mají výhodu ve své konstrukci, která je vždy uzavřená a tedy nepropouští hudbu ven do okolí, jehož hluk také lépe izoluje. Zpravidla dostanete v balení tři různé velikosti nástavců, takže máte jistotu, že vám vždy dobře padnou. Zavádějí se přímo do zvukovodu, přesto však nejsou o nic škodlivější pro sluch než pecky, neboť díky lepší izolaci vám dovolí poslouchat při nižší hlasitosti. Kvalitnější špunty však izolují tak dobře, že si musíte dávat pozor ve městě na provoz.
Jaká sluchátka pecky
Polootevřená konstrukce peckových sluchátek propouští zvuky okolí, což je v případě poslechu na kole nebo rušné ulici výhodou. Oblíbíte si je také v případě, že nemáte rádi tlak v uších, který vytvoří špuntová sluchátka. Nevýhodou je u těchto sluchátek pevná plastová konstrukce, kterou nijak neupravíte (jako to umožňují špunty).
Skladná, snadno se vejdou do kapsy
Vhodná na sport
Kvůli malým měničům je kvalita zvuku omezená
Po delší době užívání mohou být levnější modely nepříjemné
Typy sluchátek přes hlavu
Sluchátka přes hlavu jsou oblíbená díky kvalitnímu zvuku, což jde ruku v ruce s většími měniči. Ovládání najdete na kabelu, často ale také přímo na mušli sluchátka. Nejčastěji se setkáte s 3,5mm jack konektorem.
Supraaurální - na uši
Supraaurální sluchátka mají molitanové vycpávky položené na uších. Jde o klasická přenosná sluchátka, která slouží při pohybu městem. Otevřená sluchátka netěsní zvuky a při vyšší hlasitosti, okolí slyší, kdo vám hraje. Uzavřená sluchátka naproti tomu nenechají zvuk putovat ven - velkou roli tady hraje konstrukce mušlí a kvalita molitanových vycpávek.
Circumaurální - přes uši
Circumaurální sluchátka obejmou celý boltec do mušle a díky uzavřené konstrukci poskytují kvalitní reprodukci s odhlučněným okolím. Jsou často používaná jako studiová sluchátka, nebo pro domácí poslech - především pro větší pohodlí
Kvalitní odhlučnění okolí
Kvalitnější zvuk díky větším měničům (oproti špuntovým)
V zimě zahřejí uši
Méně skladná oproti špuntovým
Některé modely mohou po delším nošení tlačit
Bone Conduction
Bone conduction sluchátka jsou konstrukcí vizuálně podobná sluchátkům za uši, na rozdíl od nich ale nezakrývají ušní boltce, ani se nevkládají do zvukovodu. Jsou totiž posazená na lícních kostech, skrze které je poté přenášen zvuk do vnitřního ucha vibracemi. To vám zajistí perfektní přehled o okolí, které stále uslyšíte a výrazně sníží riziko poškození sluchu.
Jak vybrat bezdrátová sluchátka
Pokud se nechcete trápit se zamotanými a zpřelámanými kabely, zvolte bezdrátová sluchátka. Zdaleka nejčastějším způsobem bezdrátového přenosu je Bluetooth, který u novějších modelů téměř dostojí kvalitě kabelového připojení, takže se s USB sluchátky nemusíte obávat ztráty kvality zvuku.
Jaká bezdrátová sluchátka do uší
Bezdrátová sluchátka do uší mají mnoho podob a provedení pro každou situaci i každý typ posluchače - najdete bezdrátová sluchátka špunty, stejně jako bezdrátová sluchátka pecky.
True Wireless
TWS sluchátka nemají žádný kabel, ani pro spojení mezi sebou. Pro jejich nabíjení je dodáváno pouzdro, které teprve disponuje USB konektorem pro kabel. Výdrž baterie se často odvíjí od ceny, kdy levnější modely zvládnout hrát až 6 hodin, zatímco dražší i 30 h.
S týlním mostem
Tato sluchátka jsou bezdrátově spojena se zařízením (nejčastěji pomocí Bluetooth), ale mezi sebou jsou propojená kabelem, do kterého je integrovaná baterie. Lze je nechat volně viset na krku, když právě nic neposloucháte, což je výhoda jednat při sportu, ale také pokud máte občas problém něco najít.
Jaká Bluetooth sluchátka přes hlavu
Bezdrátová sluchátka přes hlavu jsou často doplněna odnímatelným kabelem, který slouží pro případ, že Bluetooth selže, nebo vám dojde baterie. Pokud však narazíte na parametr “odnímatelný kabel”, nenechte se ukolébat falešným pocitem bezpečí - odnímatelný kabel mohou mít i sluchátka, která bezdrátovým připojením nedisponují.
Jaká bezdrátová sluchátka k televizi?
Nejvhodnější sluchátka k televizi jsou ta s circumaurální konstrukcí, tedy zakrývající celý boltec ucha. Poskytnou nejen pohodlí, ale také kvalitnější zvuk, která i bezdrátová sluchátka k televizi nabízí velmi kvalitní. Bezdrátová sluchátka k TV jsou zpravidla dodávána s odbíjecí stanicí, která se k televizi připojí kabelem a poté slouží jako přijímač pro sluchátka. Sáhnout můžete i po běžných Bluetooth modelech, ale dávejte pozor, aby vaše TV podporovala přenos zvuku pomocí BT.
Žebříček nejlepších modelů najdete na naší stránce Nejlepší bezdrátová sluchátka.
Jak vybrat herní sluchátka
Herní sluchátka jsou nejčastěji circumaurální a kabelová pro kvalitní přenos zvuku. Herní sluchátka s mikrofonem bývají vybavena ramenním mikrofonem (může být odnímatelný). Bezdrátová herní sluchátka však nezůstávají pozadu a lákají nabídkou větší volnosti pohybu. Jejich reprodukce poskytuje především výrazné basy, které vám pomohou lépe prožít herní svět. Populární jsou podsvícená herní sluchátka, která můžete sladit s dalším vybavením svého herního setu.
Jaká sluchátka k PS4
Kromě oficiálního headsetu PlayStation sluchátek Pulse 3D a dalších certifikovaných modelů lze ke konzoli připojit sluchátka pomocí 3,5mm jacku na ovladači, nebo zvolit herní sluchátka USB, která zapojíte do portu na těle konzole. Bezdrátová sluchátka k PS4 nebo PS5 spárujete s konzolí pomocí USB adaptéru - obyčejná Bluetooth sluchátka nemusí být kompatibilní.
Jaká sluchátka na Xbox (One)
Herní Xbox sluchátka si můžete vybírat z celé řady certifikovaných modelů, nebo sáhnout po těch s konektorem 3,5mm jack a připojit je přes ovladač. Na rozdíl od PS neumí USB konektory na Xboxu přenášet audio, takže USB headset ke konzoli nepřipojíte. Bezdrátová sluchátka Xbox seženete jen ta oficiální - Xbox totiž nepodporuje Bluetooth sluchátka.
Konstruována pro pohodlí i po delší době
Větší konstrukce není vhodná pro použití na cestách
Jaká sluchátka pro děti?
Sluchátka pro děti poznáte většinou už pouhým pohledem a to díky barevným motivům, nebo obrázkům zvářat či filmových postaviček.
Nejzásadnějším parametrem, který definuje dětská sluchátka je ovšem omezení hlasitosti, která nepřesáhne 90 dB. Sluch dítěte je tím chráněn před poškozením způsobeným hlasitými zvuky. Aby vaše ratolest měla absolutní volnost pohybu, můžete vybírat mezi dětskými bezdrátovými sluchátky.
Chrání dětský sluch před poškozením
Konstrukce přizpůsobená velikosti dětské hlavy
Veselé motivy
Omezená životnost
Jaká sluchátka k mobilu
Sluchátka k mobilu mají jeden zásadní parametr, na který si musíte dát pozor při koupi sluchátek s drátem, a tím je konektor.
Sluchátka jack - jsou kompatibilní téměř se všemi zařízeními. Některé mobilní telefony však tento konektor nepodporují, v takovém případě máte možnost buď hledat jinde, nebo sáhnout po redukci.
Sluchátka Lightning - najdete mezi nimi především sluchátka pro jablíčkáře, ale i další značky, které nabízí sluchátka s tímto konektorem.
iPhone sluchátka - kompatibilní pro všechny vyznavače telefonů s nakousnutým jablkem. Pokud se nechcete trápit s konektory a zlámanými kabely, sáhněte po bezdrátových sluchátkách iPhone.
Sluchátka s mikrofonem na mobil - handsfree sluchátka užijete nejen za volantem, nebo na kole.
Podle čeho vybrat sluchátka
Přenosná
Vybírejte sluchátka, která jsou skladná a především odolná. U sluchátek s hlavovým mostem dbejte na péči o spoje konstrukce mušlí s mostem, která je často obětí zkázy - především u levnějších modelů. Citlivým místem je také spoj kabelu a audio konektoru, který dostává zabrat nejvíce a dráty uvnitř kabelu se vlivem neustál ého pohybu nakonec lámou. V tomto případě jsou ideální sluchátka s odnímatelným kabelem, kdy jednoduše pořídíte nový audio kabel. Bezdrátová sluchátka vás navíc ušetří zápolení a rozmotávání kabelů.
Domácí sluchátka
Zpravidla mají větší a pohodlnější konstrukci. V případě drátových sluchátek mají delší kabel, který umožní více pohybu po pokoji, nebo po studiu.
Sportovní
Sluchátka, která s vámi absolvují trénink v posilovně, kardio v lese, nebo lekci spinningu by měla být odolná potu - alespoň IPx4, dobře sedět na hlavě, nebo v uších a neměla by vám překážet v pohybu. Coby sportovní sluchátka jsou frčí ta do uší, přestože najdete i sportovní sluchátka přes hlavu, špunty a pecky hrají prim především díky tomu, že nezakrývají boltec a umožňují vám lépe regulovat tělesnou teplotu.
Bezdrátová sluch átka vodotěsná - míru voděodolnosti si ověřte v popisku konkrétního výrobku.
Jak vybrat sluchátka - parametry
Citlivost
Citlivost se vyjadřuje v decibelech (dB). Sděluje hodnotu akustického tlaku, který sluchátka vytvoří v uchu, jinými slovy jde o hodnotu akustického výkonu sluchátek, která také ovlivňuje jejich hlasitost. (Dětská sluchátka by neměla přesáhnout hodnotu citlivosti 90 dB.) Pro poslech z kapesního přehrávače jsou vhodná sluchátka s vysokou hodnotou citlivosti a nízkou impedancí, protože tato zařízení mají obecně nízký výstupní výkon.
Impedance
Impedance se udává v Ω (Ohm) a jde o elektrický parametr měničů, určující odpor celého obvodu ve sluchátkách. Sluchátka pro běžný poslech z počítače, nebo přenosných přehrávačů mívají hodnotu impedance do 100 Ω. Vyšší hodnoty shánějte pokud budete využívat zdroje s vyšším výkonem (například ve studiu), abyste nepoškodili zesilovače slabších sluchátek.
Frekvenční (kmitočtový) rozsah
Frekvenční rozsah zdravého lidského ucha je přibližně 16–20000 Hz. U sluchátek tento parametr sděluje, jaké frekvence jsou schopny reprodukovat. Důležitá je také tolerance, která u modelů střední třídy čin í většinou ±10 dB (tzn. části deklarovaného frekvenčního rozsahu mohou být výrazně utlumenější než jiné). U kvalitních sluchátek by tento parametr neměl překračovat ±3 dB.
Voděodolnost a prachuodolnost
Údaj IPxx uvádí míru ochrany sluchátek. První číslice určuje stupeň ochrany před vniknutím cizích tělísek (prach, písek, hlína) a mechanického poškození (potrhání, odření). Druhá číslice udává stupeň ochrany před kapalinou (voda, pot).
Stupeň ochrany před cizími tělesy
Stupeň ochrany | Nebezpečný dotyk | Vniknutí cizích těles |
---|---|---|
IP0x | bez ochrany | bez ochrany |
IP1x | dlaní | Ø 50 mm a větší |
IP2x | prstem | Ø 12,5 mm a větší |
IP3x | nástrojem | Ø 2,5 mm a větší |
IP4x | nástrojem, drátem | Ø 1 mm a větší |
IP5x | jakoukoliv pomůckou | částečně prachu |
IP6x | jakoukoliv pomůckou | prachu kompletně |
Stupeň ochrany před vodou
Stupeň ochrany | Před vniknutím vody |
---|---|
IPx0 | bez ochrany |
IPx1 | svisle kapající voda |
IPx2 | kapající voda ve skolnu 15 ° |
IPx3 | vodní tříšť (kropení, déšť |
IPx4 | stříkající voda |
IPx5 | tryskající voda |
IPx6 | intenzivně tryskající voda (vlnobití) |
IPx7 | ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 m |
IPx8 | ponoření do vody nepřetržitě v hloubce 1 m |
IPx9 | vyšší tlak a teplo |
Funkce a vlastnosti
Bluetooth
Když se řekne bezdrátová, nejčastěji se myslí Bluetooth sluchátka. Některé domácí modely mají ale základnu propojenou kabelem se zdrojem a vysílají rádiový signál. Kvalita zvuku je vyšší přenosem přes Bluetooth, stále však prohrává se sluchátky drátovými. Rozdíl také poznáte ve verzi, kterou sluchátka podporují - čím vyšší verze Bluetooth, tím kvalitnější zvuk. Pokud však sháníte maximální kvalitu a chcete do poslechu investovat více peněz, high-endovým modelům drátových sluchátek se prozatím žádný bezdrátový model stále nevyrovná.
ANC (Active Noice Cancelling)
S touto funkcí se setkáte u dražších modelů sluchátek, která mají zabudovanou baterii. Sluchátka s aktivním potlačením hluku dokáží eliminovat okolní ruchy i ve chvíli, kdy neposloucháte žádnou hudbu. Noise cancelling skuchátka odstraní rušivé zvuky vašeho okolí na principu negace amplitudy - vypustí stejnou zvukovou vlnu naproti té, kterou na vás vysílají zdroje hluku v okolí. Nižší frekvence (hovor v kanceláři, šum okolní dopravy) likviduje velmi účinně, neboť jde o konstantní hluk. Ve chvíli kdy však vznikne náhlý ruch (klakson auta nebo siréna) tento zvuk uslyšíte. Sluchátka s ANC totiž pracují s vlastním mikrofonem, který snímá okolí a vyhodnotí, jakou amplitudu vyslat naproti. Nečekané zvuky, které rychle odezní, tak většinou nestihne zpracovat.
Odnímatelný kabel
Pro sluchátka, která disponují Bluetooth je odnímatelný kabel alternativou poslechu v případě vybité baterie. Setkáte se však i se sluchátky, která nemají bezdrátové připojení, ale kabel lze odejmout. Známý je tím například výrobce Marshall, kde sluchátka dovolí vybrat si ve které mušli (levé či pravé) chcete mít kabel zapojený, což uvítají levorucí posluchači. Další výhodou odnímatelného kabelu je snadná výměna ve chvíli, kdy se vám polámou dráty uvnitř a hudbu tak slyšíte už jen z jednoho sluchátka.
Mikrofon
Handsfree sluchátka představují bezpečnou funkci například v autě, ovšem usnadní život i věčným posluchačům, které nebaví neustále lovit telefon v kapse. Pokud příchozí hovor naruší poslech vašeho oblíbeného playlistu nebo podcastu, vyřídíte hovor pouhým stiskem tlačítka na sluchátkách s mikrofonem.
Ovládání hlasitosti
Sluchátka s mikrofonem bývají zpravidla vybavena také i ovládáním hlasitosti. To přijde vhod především pro sluchátka k mobilnímu telefonu, neboť jím lze nejen přijímat a ukončovat hovory, ale také pouštět a pozastavovat hudbu, nebo přeskakovat skladby v playlistu.
Příslušenství
Nejčastější dotazy
Která sluchátka mají nejlepší zvuk?
Nelze univerzálně říci, jaká sluchátka mají nejlepší zvuk, neboť jde o velmi individuální vjem závisející na vašich preferencích a hudbě, kterou posloucháte. Sluchátka, která vám připadají dokonalá nemusí vyhovovat vašemu kolegovi, který raději než klasický rock poslouchá klasickou hudbu. Orientovat se můžete hodnotami citlivosti a impedance.
Jaká sluchátka nebudou rušit mé okolí?
Pokud nechcete rušit poslechem okolí, vybírejte uzavřená sluchátka, která “neleakují” - nepropouští zvuk ven.
Jaká sluchátka jsou vhodná do kanceláře?
Používáte-li sluchátka při práci čistě pro poslech hudby, volte circumaurální sluchátka přes hlavu, která obepínají celý ušní boltec a jsou tím pádem pohodlnější po delším nošení. Vhodná jsou také sluchátka s funkcí ANC - active noise cancelling (aktivní potlačení hluku), která vysíláním záporného vlnění potlačí rušivé okolí, takže se můžete soustředit na práci.
Pokud při práci často telefonujete, vybírejte sluchátka s mikrofonem, abyste mohli přijímat hovory bez nutnosti hledání telefonu. Pozornost věnujte kvalitě vestavěného mikrofonu, čím lepší, tím lépe vám bude rozumět a nebudete muset hulákat a opakovat každé slovo - ideální jsou směrové mikrofony, které snímají zvuk z jednoho směru a lépe tak odhluční vaše okolí.