Jak vybrat podložku pod myš?

Vybavujete si pracovní stůl, nebo hledáte ergonomicky tvarovanou podložku pod myš, která uleví vašemu namáhanému zápěstí? Při výběru ideální podložky zohledňujte nejen design, ale také velikost a materiál. Pokud navíc trávíte u počítače běžně několik hodin času, zauvažujte nad speciálně tvarovanými modely s gelovou výplní.

Vybavujete si pracovní stůl, nebo hledáte ergonomicky tvarovanou podložku pod myš, která uleví vašemu namáhanému zápěstí? Při výběru ideální podložky zohledňujte nejen design, ale také velikost a materiál. Pokud navíc trávíte u počítače běžně několik hodin času, zauvažujte nad speciálně tvarovanými modely s gelovou výplní.

Doba čtení 4 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

K jakému účelu?

Před výběrem si rozmyslete, k čemu nejčastěji budete podložku využívat. Pokud potřebujete klasickou kancelářskou bez jiných doplňků, postačíte si se standardním rozměrem do 400 mm. Takové podložky bývají vyrobené z textilu a gumy. Hodí se do malých domácích pracoven a k počítačům, u kterých netrávíte celý den.

Herní podložky pod myš

Samostatným případem jsou herní podložky pod myš, které by měly být vybavené protiskluzovou vrstvou a tím zajišťovat bezproblémový a hladký pohyb kurzoru. Myš bude stabilnější, čímž může přispět k lepšímu a ničím nerušenému hernímu výkonu. Tyto podložky bývají vyrobené z kvalitních materiálů (například silikon, letecký hliník), které drží na desce a dovolí ideální skluz.

Podložka pod myš i klávesnici se skvěle hodí na hraní her a práci s grafickými programy

Co do velikosti bývají herní podložky k myši větší než klasické kancelářské. Často se proto setkáte s podložkami, které lze umístit pod myš i klávesnici a lépe obslouží i dva monitory. Takové provedení vás nebude limitovat v žádném pohybu myší a vy si tak můžete pohodlně užít několikahodinovou kampaň.

Ergonomické podložky pod myš

Pokud u počítače trávíte 8hodinovou pracovní dobu, je důležité dbát na správné držení těla. Při práci s myší však dlouhodobě zatěžujeme naše zápěstí, což se může následně projevit nenadálým pobolíváním předloktí, zánětem a vyústit až v syndrom karpálního tunelu projevující se brněním a nepříjemnou bolestí.

Kromě pravidelného protahování je perfektní prevencí právě gelová podpěra tvarovaná tak, aby ulevila přetíženému zápěstí a vyrovnala výškový rozdíl. Setkat se dále můžete také s ergonomickými podložkami, které jsou navíc vybavena větracími kanálky, které zamezují zapařování.

Ergonomická podložka pod myš uleví vašemu zápěstí

Podložky pod myš a klávesnici

Tyto velkoplošné podložky nemusíte nutně využívat pouze ke hraní počítačových her. Jejich velkou výhodou je totiž zdravotní hledisko - podložky překrývají velkou část pracovního stolu, a tím izolují chlad. I to může přispět k prevenci zánětlivých a nervových onemocnění. Uživatelé obecně hodnotí tyto podložky za velmi pohodlné nejen pro zápěstí, ale i lokty. Podložku navíc stejně dobře využijete i pro notebook.

Na co se zaměřit

Speciální vlastnosti

Podložky již dávno neslouží k ochraně od nečistot a správnému fungování kuličkové myši. V dnešní době laserových a optických myší se museli výrobci přeorientovat na jiné vlastnosti a vychytávky. Některé modely například nabízejí technologii bezdrátového nabíjení přímo v podložce. Výjimkou nejsou ani svítící podložky s možností nastavení barevných odstínů pomocí dotykového ovladače.

Svítící podložka pod myš bude také originálním designovým doplňkem

Velikost

Rozměry podložky pod myš byste měli odvozovat podle velikosti vaší dlaně, stejně tak samotné myši. Klasické kancelářské podložky bez ergonomických výztuží obvykle na délku měří 400 mm, setkat se ale můžete i s menšími například 250mm. Velké podložky pod myš, které jsou umístěné i pod klávesnicí dosahují až 1000 mm na délku a 500 mm na šířku. Takové podložky mohou pokrýt i většinu část pracovního stolu. Tloušťka podložky se pohybuje mezi 0,5 mm a 4 mm v závislosti na materiálu.

Materiál

Nejčastějším materiálem podložek je textilní vrstva s gumou, silikon, plasty i umělé kůže. Ergonomické podložky bývají vyplněné gelem, paměťovou pěnou nebo speciálním technogelem, tedy polyuretanovou hmotou, která se po stisku prohýbá do prostoru, výšky i šířky. Méně kvalitní gely se naopak deformují pouze vertikálně.

Textilní materiály dobře odvádí pot a jsou příjemné na dotek. Tyto podložky bývají ještě tvořené protiskluzovou gumovou vrstvou. Jejich funkčnost dále závisí na textuře, tedy jestli je hladká (Speed), nebo hrubší (Control). Jak napovídají anglické názvy, hladká podložka je vhodnější pro rychlé pohyby, na rozdíl od hrubé, která zajistí lepší přesnost.

Podložky z umělé kůže se hůře čistí, zato skvěle doplní pracovní stůl

Co se údržby týče, nejlépe je na tom silikonový povrch, který i snadněji srolujete. Hůře jsou na tom elegantní podložky vyrobené ze syntetické kůže. Ty spíše poslouží jako stylový doplněk. Na plastových podložkách je zas myš citlivější a přesnější. Za vysoce kvalitní materiál dále považujeme odolný letecký hliník, který svým hladkým povrchem dovolí přesně mířený pohyb.

Design

V neposlední řadě se zaměřte také na celkový design a barevné provedení. Herní podložky mohou být vyhotoveny v oblíbených hráčských motivech, geometrických tvarech nebo doplněné o efektní podsvícení. Ergonomické podložky s gelem obvykle seženete v univerzálních provedeních tmavších barev. Pokud je pro vás ale styl na prvním místě, poohlédněte se po originálních motivech v mramoru, kůže nebo pastelových barvách. Oblíbené jsou také jednobarevné podložky ve tvaru kočičí hlavy nebo jiných ornamentů.

Čištění podložky pod myš

V zaprášených a vlhčích prostorách více oceníte silikonové a gumové podložky, které se snadněji čistí. Bohatě postačí opláchnout vodou a nechat oschnout. Plastové povrchy můžete umýt ve vodě se šamponem. Hliníkový materiál přetřete navlhčeným hadrem nebo ubrouskem.

Čištění hladkých textur byste měli vykonávat alespoň jednou měsíčně

Konkrétní údržba také závisí na dané textuře. Hladké povrchy čistěte jednou za měsíc vlhkým hadříkem, v případě většího znečištění použijte napěněnou houbičku. Hrubé textury vyžadují větší péči pomocí navlhčeného kartáče, který pronikne i do hlubších dezénů. Pokud je povrch silně zanesen, umyjte ho mýdlovou vodou, kterou prsty jemně vmasírujete. Vždy se však řiďte údaji a doporučeními daného výrobce.