Jak vybrat pánev?

Kvalitní pánev je základem každé kuchyně. Můžete na ní smažit, flambovat, dusit nebo i vařit omáčky. Abyste z pánve dostali maximum, je potřeba dobře zvolit nejen tvar, ale hlavně materiál. Zaměřte se také na nepřilnavost, odolnost vůči poškození a nároky na údržbu. Vše se dozvíte v našem rádci Jak vybrat pánev.

Kvalitní pánev je základem každé kuchyně. Můžete na ní smažit, flambovat, dusit nebo i vařit omáčky. Abyste z pánve dostali maximum, je potřeba dobře zvolit nejen tvar, ale hlavně materiál. Zaměřte se také na nepřilnavost, odolnost vůči poškození a nároky na údržbu. Vše se dozvíte v našem rádci Jak vybrat pánev.

Doba čtení 8 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat pánev se dozvíte v našem rádci

Jak vybrat pánev podle typu

Ten správný typ pánve vybírejte s ohledem na připravovaný pokrm. Právě účel a konkrétní způsob využití je základ, ze kterého při výběru vycházejte. To se odrazí v perfektní funkčnosti, dlouhé životnosti a v neposlední řadě také v rychlosti vaření a chuti výsledného pokrmu.

wok pánev

Jak vybrat wok pánev

Wok pánev je známá především v asijské kuchyni. Je hluboká, má kulaté dno a celkově připomíná mísu s tenkými stěnami. Je ideální pro rychlé stir-fry smažení na vysokém ohni, za rychlého míchání a prohazování. Dno soustředí teplo, což umožňuje vařit a smažit s relativně malou dávkou oleje. 

Dlouhá rukojeť usnadňuje její přemisťování. Manipulaci však většinou usnadňuje také menší úchytka na opačné straně. Z materiálů se často vyhledává litinový wok a pánev wok ocelová. Kromě modelů na vysoký oheň najdete i jiné varianty, jako jsou např. wok pánev na indukci, elektrická wok pánev a wok pánev na gril.  

pánev na palačinky pánev na lívance

Na palačinky a lívance

Pánev na palačinky je inspirovaná francouzskou kuchyní a má pro snadné obracení snížený okraj. Je lehká a dokonale plochá. Její tenké dno zajišťuje neustálý a především rovnoměrný žár. Přípravu vám ulehčí nepřilnavý povrch a dlouhá rukojeť. Pro použití na indukční desce hledejte v kategorii pánev na palačinky indukce

Pánev na lívance je pak typická svými důlky v různém počtu. Udělat můžete naráz 3, 4 nebo i 7 dokonale stejných lívanců. Těchto symetrických formiček využijete také při dělání např. volských ok nebo bramboráčků. Fantazii se meze nekladou.

grilovací pánev

Grilovací

Grilovací pánev je typická svým dnem, na kterém na první pohled zaujmou grilovací hřbety, které zanechají na mase a zelenině typické zuhelnatělé stopy. Jejich role však není jen kosmetická, umožňují totiž odkapávání oleje a šťávy, čímž předchází dušení a zajišťují skutečné grilování. Bývají těžké, klasicky se totiž jedná o variantu grilovací pánev litinová nebo titanová grilovací pánev. V naší nabídce však nechybí ani grilovací pánev na indukci.  

Materiál a vyšší hmotnost zaručuje, že pánev udrží dlouho teplo v dostatečné míře, což je pro grilování naprosto zásadní. Čtvercový tvar zajišťuje dostatek pracovní plochy. V nabídce najdete i steakovou pánev a nebo speciální pánev na gril.

pánev na ryby

Na ryby

Pánev na ryby je větší, případně přímo oválná tak, aby se do ní vešla celá ryba a nepřesahovala ven. Zároveň tyto pánve disponují takovou povrchovou úpravou, aby nedocházelo k připalování ani v případě, že použijete naprosté minimum tuku. Často také nabídnou odnímatelnou rukojeť, aby je šlo využít v troubě. 

univerzální pánev

Univerzální

Univerzální pánev volte v případě, že trpíte v kuchyni nedostatkem místa a skladovat 5 různých pánví na různá jídla pro vás zkrátka není možností. Ideální je také pro sváteční kuchaře, kteří si s výběrem zkrátka nechtějí tak moc komplikovat život. V tomto případě se soustřeďte především na použitý materiál. Dalšími možnostmi jsou např. smažící pánve, oboustranná pánev a praktická sada pánve s poklicí

Jakou pánev dle materiálu

Investice do kvalitní pánve z odolného a trvanlivého materiálu se rozhodně vyplatí. U vybraného modelu si dobře prostudujte nejen materiál, ale také technologii výroby i informace o odolnosti. Mějte na paměti, že lisovaná hliníková pánev se poměrně rychle zničí, ale odlévaný hliníkový model s extra silným dnem je velice odolný. Některé materiály vydrží při dobré péči desetiletí (litina, smalt, měď), jiné jsou mnohem citlivější a náchylnější k poškození (keramika, teflon).

Při výběru pánve berte ohled i na materiál rukojeti. Ta je nejčastěji ze stejného materiálu jako tělo pánve. Kvůli pohodlnější manipulaci bývá často pokryta vrstvou dřeva, plastu či silikonu. Což je na jednu stranu pohodlné, protože se s pánví snadno manipuluje, ale na stranu druhou je to limitující. Při přípravě některých pokrmů se hodí, když můžete celou pánev vložit na dopečení ještě do trouby. Ale právě rukojeť z hořlavého materiálu vám v tom může bránit. Řešením je rukojeť, která jde z pánve jednoduchým vycvaknutím sundat. 

Litina

Litinová pánev je těžká a velmi odolná. Nezničí ji vysoká teplota, ostré nástroje ani mytí v myčce. Výborně vede teplo a hodí se i k servírování pokrmů. Hodí se také pro všechny typy varných desek, problém není ani litinová pánev na indukci. Celolitinovou pánev můžete dát i na oheň a do trouby. Všestrannost využití podtrhne varianta litinová pánev s poklicí, která umožní také dušení. Špatně snáší např. rajčata a jiné kyselé potraviny, vejce nebo jemné ryby.    

Titan

Titanová pánev je velmi pevná, ale přitom si zachovává lehkost. Vyrábí se s příměsí většinou hliníku nebo oceli. Výborně tepelně vodí a je odolná proti poškrábání a obecně opotřebování. Nepřilnavý povrch znamená také minimální potřebu tuku při smažení. Opět na trhu nechybí ani verze titanová pánev na indukci.

Keramika

Keramická pánev se hodí k pomalé přípravě jídel za nižších teplot. V potravinách tak zachovává více vitamínů a minerálů. Spojována je často se zdravým stravováním. Modely z tohoto materiálu, včetně keramické pánve na indukci, nemají takovou odolnost vůči poškození. Mytí v myčce proto v tomto případě doporučit nejde. 

Další materiály

Mezi další oblíbené materiály patří např. teflonová pánev. Jde o nejčastěji používaný nepřilnavý materiál, který ale nabídne jen nízkou odolnost vůči poškrábání a teplotám nad 250 °C. 

Ocelová pánev dobře snáší vysoké teploty a nepoškodíte ji ani použitím kovové obracečky. Jídlo se však rychleji připaluje. Podobně je na tom i nerezová pánev. Odolnou a zdravotně nezávadnou povrchovou úpravu nabídnou smaltované pánve

Dlouhou životnost a tepelnou vodivost vám zaručí také měděná pánev. Ta rychle reaguje i na nejjemnější změny teplot při vaření. Nadčasový je také její design, pamatujte ale na složitější údržbu a vyšší pořizovací cenu. Při výběru si dejte pozor na hliníkové pánve s měděným nátěrem, které jsou na pohled od měděných modelů k nerozeznání, ale funkčností a životností se nemohou pravé měděné pánvi rovnat. 

Jakou pánev na indukci

Pánev na indukci, stejně jako každé jiné takto určené nádobí, funguje na principu elektromagnetické indukce. Má tedy magneticky vodivé dno, tzv. feromagnetické. Při umístění na indukční desku tak vzniká magnetické pole, díky kterému se aktivuje indukční cívka, která následně ohřívá dno pánve. Vaření na indukci je proto rychlejší, úspornější a čistší.   

Nádobí, které máte již doma, můžete jednoduše vyzkoušet přiložením magnetu ke dnu. Pokud magnetické je, lze ho použít na indukci. Jedná se většinou o litinu, ocel nebo vícevrstvé dno, kdy jedna z vrstev je feromagnetická. Na obalu hledejte symbol cívky nebo přímo nápis “Indukce”. 

Další hlediska

Rozměry a hmotnost

Při výběru se zaměřte na průměr a na výšku okraje (hloubku pánve). Malé pánve mají průměr do 24 cm a jsou vhodné pro 1–2 osoby. Průměr středních pánví je zhruba 25–30 cm. Tato velikost je nejběžnější a hodí se pro univerzální využití. Velké pánve mají průměr od 31 cm a jsou ideální volbou pro početné domácnosti.

Bytelnější pánve bývají těžší a hůře se s nimi manipuluje. Velká litinová pánev může vážit i více než 2 kg. Pokud připočítáte ještě množství jídla, můžete se dostat i na 3–4 kg. Největší roli hraje hmotnost u palačinkových pánví, kde budete palačinky obracet přehazováním.

Design

Klasické měděné či litinové pánve se skvěle hodí do kuchyně ve francouzském stylu. Moderní keramické nebo titanové modely v barevném provedení se budou vyjímat v moderních domácnostech. Při výběru pánve se však první řadě držte funkčních vlastností, až pak berte v potaz vzhled. Pokud si pořídíte nadčasovou měděnou pánev, musíte počítat také s náročnější údržbou.

Rady na závěr

  • Jak vyčistit teflonovou pánev – teflon je velice citlivý, nepoužívejte žádné agresivní čisticí prostředky ani drátěnku nebo houbu s drsným povrchem, nedávejte do myčky a pokud na nich něco ulpí, setřete to papírovým ubrouskem.

  • Jak vyčistit litinovou pánev – tyto pánve snesou takřka vše a nedělá jim problém mytí v myčce ani drhnutí drátěnkou, ale musíte je dobře osušit, aby nerezivěly.

  • Čištění nerezové pánve – zvládají mytí v myčce, ale nesnesou abrazi, takže nepoužívejte žádné drátěnky ani tekuté písky. Pokud se vám na pánvi něco připeklo, odmočte to nebo pánev zalijte vodou, přisypte kypřící prášek a chvíli vařte. Zbytky se uvolní. 

  • Titanová pánev – můžete dát do myčky za podmínek, že teplota nepřesáhne 60 °C a k mytí použijete šetrný prostředek.

  • Hliníkové pánve –  jsou citlivé na změnu barvy. Pokud se dostanou do kontaktu se sodou, zčernají, ale to se dá vyřešit vytřením pánve alkoholem v kombinaci s olejem v poměru 1 : 1.

  • Keramická pánev – na tu musíte jemně. Keramické pánve nepatří do myčky, není vhodné na ně používat agresivní či abrazivní čisticí prostředky. Nečistoty raději setřete papírovou utěrkou nebo pánev odmočte.

  • Měděná pánev – nepatří do myčky a k mytí je vhodné používat speciální čisticí prostředky, které pánev šetrně omyjí a zároveň se postarají i o její lesk.

  • Smaltovaná pánev – zpravidla lze mýt v myčce.

  • Ocelové pánve - odolají mechanickému poškození a abrazi, ale jsou citlivé na zbytky vody, kvůli nimž by mohly zrezivět.

Pokud chcete dát pánev do myčky, dobře se seznamte s doporučením výrobce. Některé materiály jsou odolné a pravidelné mytí v myčce jim nijak neuškodí. Ale jiné mohou být po několika cyklech v myčce na odpis. Většina nepřilnavých povrchů špatně snáší závěrečný proces leštění, při němž dochází k poškození jejich vlastností.