Jak vybrat palačinkovač?

Na papírově tenké francouzské palačinky už nemusíte chodit do palačinkárny. Dokonalou palačinku si uděláte snadno i ve své kuchyni. Budete žasnout, jak je příprava snadná, rychlá a levná. Jak vybrat palačinkovač? Na to vám odpoví náš rádce.

Na papírově tenké francouzské palačinky už nemusíte chodit do palačinkárny. Dokonalou palačinku si uděláte snadno i ve své kuchyni. Budete žasnout, jak je příprava snadná, rychlá a levná. Jak vybrat palačinkovač? Na to vám odpoví náš rádce.

Doba čtení 5 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat palačinkovač podle typu

Palačinkovače si jsou na trhu vizuálně i funkcemi navzájem velmi podobné, fungují totiž na stejném principu. Nejčastěji se setkáte s palačinkovači s jednou plotnou, v menší míře existují i víceplotnové. V základním vybavení každého palačinkovače by měla být i dřevěná stěrka ve tvaru písmene „T“.

Nejčastěji se setkáte s elektrickými palačinkovači, které jsou velmi praktické a použít je lze kdekoliv, kde je zdroj elektřiny. Vyrábějí se i plynové palačinkovače, které je však potřeba připojit ke zdroji plynu.

Jednoplotnový palačinkovač

Modely pro domácí použití mívají většinou plastové tělo a plotnu potaženou nepřilnavou teflonovou vrstvou. Na přední straně přístroje bývá umístěno tlačítko pro vypnutí a zapnutí, regulátor teploty a světelná indikace. Na jednoplotnových palačinkovačích připravíte jednu velkou palačinku.

Průměr plotny bývá nejčastěji okolo 300 mm. Větší průměr plotny pak už mívají palačinkovače určené pro profesionální použití v gastronomii.

  • Příznivá cena

  • Snadná obsluha a nízká hmotnost

  • Jednoduchá údržba a nepřilnavý povrch

  • Rovnoměrně propečené palačinky

  • Některé modely se dají použít i jako gril

  • Nutnost používat pouze dřevěné a plastové doplňky

Víceplotnový palačinkovač

Stejně tak jako na jednoplotnových palačinkovačích, bývá i ten víceplotnový potažen nepřilnavým teflonovým povrchem, je vybaven tlačítkem pro vypnutí a zapnutí, regulátorem teploty a světelnou indikací. Pokud máte raději menší palačinky, můžete si pořídit palačinkovač s 2 plotýnkami, které mívají okolo 180 mm.

Na takovém palačinkovači si můžete připravit jak palačinky, tak lívance. Na trhu existují i jednoplotnové palačinkovače, které mají vyměnitelné pečící desky, takže díky základní plotně můžete připravit 1 velkou palačinku a s vyměnitelnou pečicí deskou např. 5 lívanečků nebo mini palačinek.

  • Jednoduchá údržba a nepřilnavý povrch

  • Připravíte více palačinek (nebo lívanců) najednou

  • Krásně tenké a rovnoměrně propečené palačinky

  • Nutnost používat pouze dřevěné a plastové doplňky

Pro komerční využití

Nemusíte si hned otevírat stánek na palačinky, abyste si mohli domů pořídit profesionální palačinkovač. Ten se vám bude totiž hodit v případě, že plánujete dělat na jeden zátah opravdu hodně palačinek nebo si prostě budete chtít připravit palačinku velikou až 480 mm.

Profesionální palačinkovače jsou velmi výkonné a jejich příkon by se měl pohybovat od 3000 W nahoru. V těchto výšinách se můžete setkat i s palačinkovači, které mají 7000 W, ale to jsou už modely skutečně určené pro použití ve stáncích s občerstvením či v restauracích.

  • Rychlá příprava

  • Možnost dělat obrovské palačinky

  • Kvalitní a odolný materiál

  • Robustní tělo

  • Krásně tenké a rovnoměrně propečené palačinky

  • Vysoká cena

  • Vyšší váha

Pánev na palačinku

Klasická pánev na palačinku sice není palačinkovačem v pravém slova smyslu, ale určitě se ji jako jednu z možností přípravy palačinek hodí uvést. Palačinky totiž díky nepřilnavému teflonovému potahu zvládá dělat vynikající.

Dají se na ní připravit i velké palačinky, protože ty největší pánve na palačinku mají průměr více než 30 cm. Ovšem připravit na ní tenoulinké francouzské palačinky crêpes může být pro některé kuchaře složitější.

  • Skladnost

  • Nižší cena

  • Nepřilnavý povrch

  • Hůře se na ní připravují tenké francouzské palačinky

  • Manipulace s pánví může být pro někoho složitější

Materiál plotny a těla palačinkovače

Plotny palačinkovačů se vyrábí buď z hliníku nebo litiny. Důležité ale je, aby měly nepřilnavý povrch, díky němuž nebudete muset při přípravě palačinek používat zbytečně velké množství tuku. Tou nepřilnavou povrchovou úpravou u domácích palačinkovačů bývá zpravidla teflon, kterým je potažena hliníková ohřevná deska.

Díky teflonu se palačinky nepřipalují a můžete si připravit i skutečně dietní variantu úplně bez tuku. Tento nepřilnavý povrch nevyžaduje žádnou speciální péči, po každé palačince stačí plát, je-li to vůbec potřeba, jednoduše otřít kuchyňskou papírovou utěrkou.

Na teflon se nesmí používat žádné chemické čističe nebo drátěnky, protože by vrstvu teflonu mohly poškodit, a palačinky by se tak začaly připalovat. Připečenější zbytky těsta očistěte navlhčeným hadříkem.

U palačinkovačů určených pro komerční účely se používají jiné odolnější materiály, tedy litina, litina potažená smaltem či kombinace chromu a litiny.

Tělo domácích palačinkovačů bývá často vyrobeno z plastu, díky němuž je přístroj lehký a jeho cena příznivá. Palačinkovače pro komerční využití bývají sestaveny z nerezové oceli, která zaručuje odolnost a dlouhou životnost. Jsou však výrazně těžší a dražší.

Výběr palačinkovače dle příkonu

Příkon palačinkovače se vyjadřuje ve wattech (W) a podle tohoto údaje poznáte, jak výkonný spotřebič je. Čím vyšší hodnotu příkonu zařízení bude mít, tím více energie bude při svém provozu spotřebovávat. Kromě toho ale také tento údaj napovídá, jak rychle dojde k nahřátí plotny, respektive jak dlouho vám bude trvat, než připravíte jednu palačinku.

Abyste tedy na palačinky nečekali příliš dlouho, je vhodné si zvolit domácí model s příkonem od 900 W nahoru, palačinkovač pro komerční využití by měl začínat na 3000 W. Zatímco příkon domácích modelů se pohybuje od 900 W do 1600 W, profesionální palačinkovače mají příkon i 7000 W a více.

Rady na závěr

Zatímco některé palačinkovače mají v návodu přímo uvedeno, že se nesmí používat na nic jiného než na přípravu palačinek, jiné umožňují daleko rozmanitější využití. Použijete je jako gril, takže na nich můžete připravovat kromě palačinek a lívanců také vejce, slaninu, grilovat různé druhy mas, ryby, péct bramboráky, tousty, tortilly a všechno ostatní, co byste normálně připravovali na grilu.

  • Teplota - vyčkejte, až plotna palačinkovače dosáhne požadované teploty

  • S tukem i bez tuku - plotnu potírejte před každou palačinkou buď olejem, nebo olej přidejte do rovnou do těsta a vždy před nalitím na plotnu směs na palačinky promíchejte, aby se olej v těstu rovnoměrně rozprostřel. Pokud chcete mít palačinky dietní, dají se připravit i úplně bez oleje.

  • Aby se stěrka nelepila - před samotným roztíráním těsta na horké plotně namočte dřevěnou stěrku do studené vody. Díky tomu se nebude těsto na stěrku lepit. Po rozetření těsta na plotnu stěrku opět namočte do vody.

  • Pravidlo hodinových ručiček - těsto vždy roztírejte ve směru hodinových ručiček a nikdy se nevracejte opačným směrem

  • Pracujte rychle - těsto byste měli rozetřít v co možná nejkratším čase, protože palačinkovače pečou velmi rychle

  • Hezky zlehka - na stěrku netlačte, jen zlehka těsto hlaďte a rozhánějte po plotně směrem ven

  • Opatrně s teflonem - na teflonovou plochu používejte vždy buď dřevěné nebo plastové doplňky, nikdy ne kovové

Další užitečné články