Jak vybrat paddleboard?

Máte rádi pohyb, relax a vodu? Pak si paddleboard rychle zamilujete. Nabídne unikátní způsob odpočinku i plnohodnotnou posilovnu. V rádci vám poradíme, jak vybrat paddleboard, na co si při výběru dávat pozor a jak se neutopit v záplavě nabídek.

Máte rádi pohyb, relax a vodu? Pak si paddleboard rychle zamilujete. Nabídne unikátní způsob odpočinku i plnohodnotnou posilovnu. V rádci vám poradíme, jak vybrat paddleboard, na co si při výběru dávat pozor a jak se neutopit v záplavě nabídek.

Doba čtení 7 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat paddleboard dle typu

Paddleboardy jsou známé též pod zkratkou SUP (Stand Up Paddling - pádlování ve stoje) a dělí na typy podle velikosti, pevnosti, výtlaku a dalších konstrukčních atributů. Pro úspěšný výběr je tak nutné si nejprve ujasnit, kde ho budete nejčastěji používat.

Allround

Paddleboard allround sedne každému bez ohledu na zkušenosti, ať už si chce pilovat techniku nebo si jen užít vodních hrátek. Prkno má typickou kulatou, tupou špičku a měří od 300 cm do 330 cm na délku a 75 – 85 cm na šířku.

Je univerzální, ale také velmi stabilní a odolný. V nabídce najdete nespočet designů. Z principu však nabízí omezené konstrukční možnosti a nižší podélnou tuhost.

Allround SUP

Touring

Jak už napovídá název, na několikahodinové výlety po vodní hladině se skvěle hodí právě touring paddleboard. Oproti typu allround je znatelně širší, delší a celkově protáhlejší, což ústí ve větší nosnost a výtlak. Špička je naopak do ostrého úhlu, aby kladla menší odpor.

Je stabilní, a zvládne proto i dva lidi. Méně se přetáčí a je rychlejší. Není však vhodný pro malé děti a úplné začátečníky.

Touring SUP

Wind

Holdujete vodním sportům a rádi byste si někdy vyzkoušeli windsurfing? Paddleboard windsurf s plachtou představuje méně náročnou alternativu, na které se snáze naučí i děti a začátečníci.

Tvarově vychází z allround typu doplněného o speciální středovou ploutev, která pomáhá držet směr, což se hodí hlavně v situacích, kdy plujete proti větru. Lepší modely jsou navíc doplněny o skluzovou hranu.

Wind SUP

Jóga

Vyzkoušejte jógu či posilování na vodě se speciálním typem paddleboard yoga. Nemusíte mít strach, že by vám překážela madla nebo jiné úchyty apod. Jsou totiž šikovně orientované po stranách. Prkno je velmi stabilní a široké s hranatými konci.

Celkově je uzpůsobeno tak, aby mělo co největší výtlak a stabilitu. Bývá doplněno o protiskluzové nášlapy. Na vodě však bude oproti jiným typům pomalé.

Yoga SUP

Závodní

Výkonnostním ambicím půjde naproti závodní paddleboard race. Délka u těchto prken je nad 380 cm s šířkou mezi 58 – 74 cm. Cílem je vyvinout co nejvyšší možnou rychlost.

Tento typ je velmi pevný a dobře drží směr. To je však vykoupeno nižší stabilitou.

Race SUP

Rybářský

Pokud byste si rádi zarybařili přímo z vodní hladiny a nechce se vám kupovat loďka, je rybářský paddleboard fishing dobrým řešením.

Podobá se prknům pro touring s tím rozdílem, že je výrazně širší (obvykle doplněný bočními plováky) a má v základním balíčku spoustu praktických vychytávek pro rybaření, jako jsou držáky, chladicí boxy či sedačky s opěradlem. Nabízí hodně místa a protiskluzový povrch. Je však logicky také pomalejší.

Rybářské paddleboardy

Wave

Jak prozrazuje název, wave paddleboard využijete všude tam, kde jsou veliké vlny. Díky prohnuté konstrukci a zaobleným bokům je prkno více přizpůsobeno tvaru vln.

Díky tomu neztratíte balanc a rozbouřené vody si tak užijete na maximum. Prkno je snadno ovladatelné a díky svým vlastnostem se nehodí na klidnou vodu, kde bude velmi pomalé.

Jaký paddleboard dle materiálu

Pevný

Obecně můžeme říci, že pevný paddleboard volí spíše zkušenější uživatelé. Pevné (většinou epoxidové) provedení vyniká větší skluzností, tedy vyšší rychlostí. Zároveň není tolik citlivé na UV záření. Pevný paddleboard však nesložíte a cestování s ním může zkomplikovat i vyšší hmotnost.

Pevné paddleboardy

Nafukovací

Na trhu o něco rozšířenější nafukovací paddleboard je vyrobený z PVC a pro svou všestrannost je oblíbenou volbou především u začátečníků a početnějších rodin.

Pružná konstrukce lépe odolá nástrahám v podobě skrytých kamenů ve vodě, a navíc ho poté jednoduše sbalíte do tašky. Nafukovací provedení však nelze konstrukčně tvarovat, jako např. wave paddleboardy s tenčí hranou.

Nafukovací paddleboardy

Jaký koupit paddleboard s ohledem na parametry

Konstrukce

Ač většinou nehraje technologie výroby při vybírání paddleboardu takovou roli, je dobré znát alespoň základní charakteristiku běžného zpracování. Jednovrstvý paddleboard označovaný jako ECO nebo light se vyznačuje nízkou hmotností i cenou. Ze všech dále vyjmenovaných technologií je však nejvíce náchylný k poškození, a proto má většinou i nejkratší životnost. Zatímco těžším jedincům by jednovrstvé konstrukce nevyhovovaly, drobným bohatě vystačí.

Dvouvrstvý paddleboard vyniká pevnou konstrukcí, která spolehlivě odolá nárazům a jen těžko ji zlomíte. Disponuje vysokou nosností i vyšší hmotností. Fusion konstrukce, známá jako MSL nebo ESD kombinuje výše zmíněné - tedy použití dvou PVC vrstev, které nejsou lepené, ale lisované. Tím ušetří velkou část hmotnosti, avšak se zachováním funkčnosti a bytelnosti celé konstrukce.

Méně využívanou je tzv. Triple Stringle Layer (také 3SL), což je speciální technologie, která opět spojuje vlastnosti jednovrstvých a dvouvrstvých modelů, doplněná o výztuhy v nejvíce namáhaných místech.

Rozměry

Obecně platí, že čím delší a užší paddleboard je, tím vyšší rychlost a menší stabilitu má. Délku tedy vybírejte podle stylu jízdy a vašich dovedností, přičemž pomyslný průměr se pohybuje v rozmezí od 270 do 370 cm. Výrobci bývá často udávána ve stopách a palcích, tedy 9’8“ pro děti, 10’6“ pro ženy a 10’8“ pro muže. (1 stopa = 30,48 cm; 1 palec = 2,54 cm).

Muži obvykle volí spíše delší modely okolo 325 cm s šířkou 85 cm. Pro ženy budou vhodné modely cca o 5 cm kratší a užší. Dětský paddleboard většinou dosahuje délky 295 cm a šířky cca 75 cm.

Nosnost

Hodnoty nosnosti a objemu spolu úzce souvisí. Platí, že čím větší objem, tím vyšší nosnost. Někteří výrobci místo nosnosti uvádějí jenom výtlak (objem vytlačené vody) - přibližnou hodnotu nosnosti získáte po odečtení 30. Tedy např. výtlak 250 l znamená nosnost 220 kg. Nejmenší paddleboardy nedosahují výtlaku ani 200 l a jsou vhodné hlavně pro děti. Průměrné hodnoty paddleboardů pro dospělé se pohybují kolem 300 l a ty největší modely poté přesahují 350 l.

Nosnost uvedená v kg vám řekne, jakou maximální hmotností je možné plovák zatížit, aby nedošlo ke změně tvaru a nezměnila se jeho stabilita. Při vybírání paddleboardu podle nosnosti si raději nechte rezervu. Pokud vážíte 100 kg, bude vám více vyhovovat prkno s nosností 150 kg. S rezervou to ale nepřežeňte. Pokud by byl rozdíl nosnosti oproti vaší váze příliš velký, mohlo by se vám prkno hůře ovládat.

Chystáte-li se paddleboard pořídit pro celou rodinu a hrát si na něm s dětmi, vybírejte nosnosti přesahující 200 kg. Jestli se naopak chystáte na dlouhé projížďky ve dvojici, nejdřív si rozmyslete, jestli budete oba pádlovat najednou, nebo se střídat. V případě první varianty sečtěte hmotnosti obou jedinců a tuto hodnotu poté porovnejte s nosností. Jestli bude pádlovat vždy jen jeden, vybírejte takovou nosnost, která odpovídá váze těžšího jedince. V naší nabídce najdete perfektně uzpůsobený paddleboard pro dva.

Hmotnost

Nafukovací paddleboardy jsou obvykle lehčí, vždy však záleží i na dané technologii výroby. Hmotnost modelů se většinou pohybuje od 9 do 15 kg. Lehčí modely se snadněji ovládají, ale se stabilitou to může být o něco horší.

Hmotnost konstrukce tedy řešte jenom, když musíte, jako v případě častého cestování hromadnou dopravou, letadlem apod.

Rady na závěr

Je tomu přesně naopak. Všechny typy paddleboardu jsou velmi stabilní a nenáročné na ovládání. Právě to je důvodem, proč jsou oblíbené u prakticky všech věkových skupin žen i mužů.

Pokud se chystáte tento sport provozovat často, pak se i zlepšení dostaví velmi brzy, a vás by tím pádem mohla brzy začátečnická široká konstrukce omezovat v pohybu. Jestli si však chcete hlavně užít vodních her s celou rodinou a neplánujete výkonnostní zlepšení, postačí vám univerzální dostatečně široká a stabilní verze. Začátečníkům doporučujeme vybírat z nafukovacích modelů kvůli zvýšené stabilitě.

Velkou výhodou nafukovacích paddleboardů je právě jejich skladnost. Na jeho nafouknutí použijete pumpičku. Vždy byste plovák měli nafukovat na hladkém povrchu, kde nebude hrozit propíchnutí, a zajistit, že je uzavřený zpětný chod ventilu. Pro vyfouknutí položte paddleboard horní stranou dolů a nechte ho oschnout. Odšroubujte středovou ploutev (pokud je) a začněte plovák vyfukovat vyšroubováním zátky a pootočením ventilu. Abyste vzduch vytlačovali rovnoměrně a postupně, rolujte paddleboard ze strany, kde se nenachází ventil.

Paddleboard nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Skladujte jej vždy pečlivě osušený a zbavený veškeré hrubé nečistoty, jako jsou kamínky či bahno, abyste zabránili případnému poškrábání. Není také od věci za pomoci čisticích prostředků občas odmastit nášlapy.

Další užitečné články