Jak vybrat opasky, háky a fitness rukavice?

Opasky, háky a rukavice se řadí mezi fitness vybavení, které začátečníkovi v repertoáru až tolik nechybí; pokročilejší cvičeni už jimi pohrdnou málokdy. Pokud v tréninku stagnujete či chcete posunout vaše tréninky na o něco vyšší úroveň, může být použití těchto pomůcek tím pravým ořechovým. Inspirujte se naším rádcem a vyberte to správné.

Opasky, háky a rukavice se řadí mezi fitness vybavení, které začátečníkovi v repertoáru až tolik nechybí; pokročilejší cvičeni už jimi pohrdnou málokdy. Pokud v tréninku stagnujete či chcete posunout vaše tréninky na o něco vyšší úroveň, může být použití těchto pomůcek tím pravým ořechovým. Inspirujte se naším rádcem a vyberte to správné.

Doba čtení 4 min.
Oldřich, redakce Heureka.cz

Nechci žádné rady, chci rovnou nakupovat:

·         opasky 

·         fitness rukavice 

·         trhačky

·         háky

·         vzpěračské pásy

Proč používat opasek?

Opasek poskytuje oporu břišnímu i zádovému svalstvu při cvicích s vyššími vahami. Zachovává správné držení těla a tím napomáhá předcházet zraněním. U sportovců se těší nesmírné oblibě především proto, že napomáhá se zvednutím ještě větší váhy. Nejčastěji se používá při mrtvém tahu, dřepech či benchpressu, výjimkou však nejsou ani jiné náročnější cviky.

Jak vybrat správný opasek?

Nejdůležitější parametr, na němž by měla vaše volba primárně záviset, je velikost opasku. Zde uvádíme orientační rozměry opasků, nicméně upozorňujeme, že velikosti opasků se mohou různit v závislosti na výrobci:

obvod pasu 60 – 70 cm = velikost S

obvod pasu 70 - 90 cm = velikost M

obvod pasu 90 - 102 cm = velikost L

obvod pasu 96 – 113 cm = velikost XL

obvod pasu nad 113 = velikost XXL

Bohužel neexistuje nějaké všeobecné pravidlo, které by napomáhalo volbě opasku bez rozdílu ve výrobci. Proto se vždy raději ujistěte konkrétními rozměry u vybraného produktu. Mimo délku opasku se dívejte i na materiál, z nějž je vyroben. Ideální opasek by měl být pevný odolný a zároveň pohodlný, proto vybírejte kombinaci materiálů odpovídající těmto vlastnostem; například kožený opasek s vnitřní stranou vystlanou pěnou a mohutnou kovovou sponou zajistí vašim břišním i bederním svalům kýženou ochranu a oporu při zátěži.

Co jsou háky a kdy je používat?

Ve fitness průmyslu se pojmem háky označují ocelové háčky s omotávkou na zápěstí z pohodlného materiálu. Zařazujete-li do vašeho tréninkového plánu cviky na hrazdě, háky jsou téměř povinností. Pomáhají při úchopu, a vy jste tak schopni zvládnout více opakování, těžší váhy, větší rozsah pohybu či celkově náročnější varianty cviků

Nejen cvikům na hrazdě však lze dopomoci háky; mrtvý tah se také řadí mezi stálice. Zkrátka ke všem cvikům, u nichž by vás mohl limitovat úchop.

Samotný hák se vyrábí většinou z oceli nebo nylonu, a je navržen tak, aby mimo efektivity zajišťoval  bezpečnost sportovce i při zvedání velmi vysokých vah. Na háku je připevněna polstrovaná dlaňová část, která vede přes hřbet ruky a podporuje tak celou ruku.

Co jsou fitness rukavice a komu jsou určeny?

Každý, komu pojem „intenzivní trénink“ není cizí, již zažil odřené ruce a mozoly na dlaních způsobené drsným povrchem činek. Pořízením fitness rukavic předejdete tvorbě těchto mozolů a také napomůžete zpevnění zápěstí a úchopu. K sehnání jsou ve variantách jak pro muže, tak pro ženy.

Dobře zvolené rukavice by měly skvěle padnout, obepínat ruku, flexibilita prstů by neměla být znemožněna a to vše při maximálním zachování pohodlí.

Kdy se hodí fitness rukavice?

Pokud vašim tréninkům nevévodí běžecký pás a stepper, pokud necvičíte pouze s vlastní vahou, ale naopak holdujete také činkám, pak vám rukavice neuškodí – ba naopak. Tento jednoduchý kus fitness doplňku vám může dopomoci k lepším výsledkům právě díky pohodlí a pevnosti úchopu, jež s použitím rukavic získáte.

Ke kterým sportům užíváme rukavice?

Na trhu se setkáme s mnoha druhy rukavic dle sportu. Mimo fitness rukavic, které zlepší úchop a předchází mozolům, jsou to například cyklistické, boxerské či speciální pro MMA. Rozdílné potřeby pro vlastnosti rukavic mají také vzpěrači a powerlifteři, nicméně těm se doporučují rukavice s omotávkou.

Podle čeho vybrat materiál rukavice?

Výběr materiálu rukavic závisí na sportu, v němž vám mají pomoci zpříjemnit trénink. Materiály opakující se při výrobě sportovních rukavic nejčastěji jsou kombinace kůže, neoprenu, nylonu, syntetiky, gumy, bavlny, a nejrůznějších gelových vložek. Silovým sportům se doporučují kožené a neoprenové, cyklistům neoprenové v kombinaci s bavlnou. Technologie syntetických materiálů pokročují kupředu, a s tím přichází nesčetné inovace i v tomto odvětví

Kožené a neoprenové rukavice poskytují lepší úchop těžkých vah a vítězí tak v tomto ohledu nad nylonem. Kůže ochraňuje dlaň před puchýřky či mozoly, neopren se zase postará o pot. Cyklistické rukavice mají za úkol odvádět pot a zpohodlnit držení řídítek, proto se dnes upřednostňují především ty vyrobené z neoprenu s nejrůznějšími výstelkami. U boxu a MMA jde už především o ochranu ruky jako takovou, a tak se zde zaměřujte materiál polstrování – zde jsou samozřejmostí nejrůznější pěny. Kožený povrch je už dnes téměř povinností.

Co jsou trhačky?

Fitness nadšenci i kulturisti používají trhačky ke zpevnění úchopu. Tento pevný pruh syntetické látky se omotává přímo kolem činky či osy. Zvedaná zátěž je vám s jejich pomocí umožněna uchopit mnohem pevněji, činka či osa neklouže a je tak podpořeno nejen vaše pohodlí, ale i osobní bezpečnost.

Co jsou rukavice s omotávkou a komu jsou určeny?

Ještě účinnější stabilizaci zápěstí poskytují rukavice s omotávkou. Omotávkou se rozumí přibližně 4 – 5 cm široký popruh z kvalitní bavlny určen ke zpevnění zápěstí. Lidé věnující se nejrůznějším silovým sportům přesně tuto zdůrazněnou vlastnost ocení. Mluvíme například o vzpěračích či powerlifterech.