V první řadě si ujasníme, k čemu a jak má váš nový nůž sloužit. Budete ho nosit stále u sebe? Pak vybírejte podle velikosti a hmotnosti. Chcete s nožem opracovávat materiál (vyřezávat, krájet pokrmy, zpracovávat dřevo)? Pak by neměl být příliš těžký, abyste vydrželi při práci déle. Naopak sekání si vyšší váhu žádá, těžší nůž si snadněji poradí s nastavenou překážkou.
Rukojeť
Vybírejte vždy podle velikosti vaší dlaně. Také tvar rukojeti v průřezu je pro výběr nože důležitý. Ideálem je tupý ovál, který není ani moc hranatý, ani moc oblý. Vyvážení nože může mít zásadní vliv na jeho funkčnost a bezpečnost používání. Dbejte na ergonomii nože a zda vám pohodlně sedí v dlani.
Zvolíte-li příliš silnou rukojeť v porovnání s vaší rukou, bude se nůž držet obtížně při řezání. Avšak je-li rukojeť příliš tenká, budete ji zase křečovitě a nejistě svírat, což je únavné a zároveň nebezpečné. Nůž s dlouhou rukojetí má tendenci vysmeknout se z ruky, nůž s příliš krátkou rukojetí zase nebudete moci vhodně uchopit, což opět zvyšuje riziko úrazu.
Čepel
Optimální délka čepele je přibližně od 75 do 120 mm. Chcete-li zavírací nůž používat stejně jako pevný, dbejte při výběru na zajištění čepele, která by při práci měla zůstat pevně zajištěná v jedné poloze. To se provádí pomocí pojistek různých typů – klasické odpružené pojistky, jednoduché pojistky typu liner lock (část bočnice nože se opírá o patu vykloněné čepele a znemožňuje tak její návrat), pojistky na principu samostatné odpružené západky (uzamyká čepel do rukojeti) či specifického způsobu jednotlivých výrobců.