Správně zvolená matrace vám uleví od bolesti zad a kloubů. Celkově pak bude váš spánek mnohem kvalitnější. Naopak při špatné volbě můžete negativně ovlivnit opěrný systém těla, což je nebezpečné hlavně u dětí. Výběr matrace je velice individuální věc, každá matrace by proto měla být co nejvíce přizpůsobená konkrétní osobě. Jak vybrat matraci si projděte v našem rádci.
Správně zvolená matrace vám uleví od bolesti zad a kloubů. Celkově pak bude váš spánek mnohem kvalitnější. Naopak při špatné volbě můžete negativně ovlivnit opěrný systém těla, což je nebezpečné hlavně u dětí. Výběr matrace je velice individuální věc, každá matrace by proto měla být co nejvíce přizpůsobená konkrétní osobě. Jak vybrat matraci si projděte v našem rádci.
Pružinová matrace ztratila v minulosti na popularitě kvůli zkušenostem s uvolněnými pružinami, které tlačily do zad. To už dnes ale neplatí a jejich podoba se zásadně proměnila. Díky vysoké prodyšnosti se tyto matrace hodí na pevné rošty. S lamelovými rošty, obzvláště s těmi polohovacími, si moc rozumět nebudou.
Oblíbenou variantou je taštičková matrace. U tohoto typu má každá pružina samostatné textilní pouzdro (taštičku), které napomáhá lepšímu rozložení váhy.
Protlačování pružin na povrch už většinou nehrozí
Prodyšnost – vhodné i do vlhkého prostředí
Přizpůsobí se tvaru těla
Dlouhá životnost
Velice pružné
Nelze použít s polohovatelným roštem (mohlo by dojít k poškození pružin)
Další typy pružinových matrací
S klasickým pružinovým jádrem – pružiny jsou spojené pérky, díky tomu se neuvolňují.
S mikrotaštičkovými pružinami – mohou obsahovat až tisíce pružin uložených v textilním pouzdře. Opět skvěle rozkládají hmotnost a jsou měkčí.
Pěnová matrace je vhodná pro všechny typy lamelových a laťkových roštů. V posledních letech právě tyto matrace ovládly české ložnice.
Dostupné oboustranné provedení matrace – každá strana má jinou tvrdost
Paměťová pěna je vhodná pro seniory a lidi s bolestmi zad
Vyráběné z různých druhů pěn s rozdílnými vlastnostmi
Velmi rychle se přizpůsobí tělu
Paměťová pěna reaguje na teplotu vzduchu (v horkém počasí je měkčí)
Kratší životnost – pod větší hmotností se může po čase proležet
Rozdělení podle typu pěny
PUR pěna matrace (molitanová matrace) – polyuretanové matrace, které patří k velice oblíbeným. Existují v mnoha tvrdostech, jsou elastické, s vysokou životností a stálostí parametrů. Jádro mívají z odolnější pěny, která zajišťuje právě dlouhou životnost a možnost využití u lidí s vyšší váhou.
BIO pěna – základním výrobním prvkem jsou přírodní oleje, např. extrakt ze sóji nebo ricinový olej. Mají tedy příznivý dopad na ekologii. Jsou velmi elastické a odolné vůči mikrobům, plísním i houbám. Pyšní se úžasnými ortopedickými vlastnostmi a padnou na každý rošt.
Matrace ze studené pěny – má větší póry než klasická PUR pěna, díky tomu je prodyšnější. Odvádí lépe teplo a omezuje výskyt roztočů. Doporučit ji proto můžeme i alergikům. Má větší elasticitu, tvarovou stálost a vynikající ortopedické vlastnosti. Často tvoří jádro sendvičových matrací.
Matrace s paměťovou pěnou – ideální volba pro osoby s bolestmi zad a sklony k otlačeninám. Líná pěna v kontaktu s tělesným teplem měkne, a optimálně se tak přizpůsobuje jeho křivkám. Zároveň tělo stabilizuje a poskytuje mu oporu. Celkově pozitivně ovlivňuje krevní oběh. Spánek je tak mnohem kvalitnější.
Sendvičová matrace – výplň je složená ze dvou různých materiálů. Tím se zvyšuje jejich životnost a celkový komfort při užívání. Většinou se jedná o kombinaci paměťové pěny na povrchu a studené pěny tvořící jádro.
Zdravotní matrace – jsou opatřené certifikátem, který garantuje, že matrace splňují veškeré požadavky na zdravý spánek. Jde buď o matrace hypoalergenní, hygienické nebo pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko.
Ortopedické matrace – zaručují stabilní oporu páteři. Jsou testované na správné rozložení váhy těla.
Futon matrace – vyznačuje se svojí tvrdostí a skladností. Je vyrobena z přírodních materiálů a je velmi ohebná. Futon je třeba pravidelně větrat, protože má tendenci do sebe natahovat vlhkost.
Gelové matrace – jde o matrace zhotovené ze studené nebo paměťové pěny. Ve své ložné ploše obsahují gelové segmenty, které stimulují různé akupresurní body pomáhající během spánku uvolnit svalstvo. Tuhost matrací je bodově rozdílná. Relaxaci těla také napomáhá stálost gelu, která je doživotní. Výhodou gelu jsou jeho hygienické vlastnosti. Roztoči a bakterie nemají šanci se usadit a množit. Proto jsou tyto matrace vhodné pro děti i alergiky.
Antidekubitní matrace – zabraňují proleženinám. Jedná se o matrace vyrobené z kvalitní studené pěny, která se přizpůsobuje tvaru těla, a vytváří tak oporu svalům i páteři. Vhodná pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko.
Matrace pro seniory – matrace pro starší lidi je třeba vybírat s ohledem na jejich aktuální zdravotní problémy a zároveň vzít v potaz i možná budoucí omezení. Čím vyšší matrace, tím lepší. Dobré pravidlo pro výběr je, že dotyčnému by měla hrana matrace sahat po jeho hýždě. Tak nebude při vstávání zbytečně namáhat kyčle. Materiálově by měla být dostatečně prodyšná a měla by dokázat rozložit váhu, a tak snížit protitlak na tělo. Tvrdostí je tento typ matrace spíše měkčí. Ideální jsou matrace antidekubitní.
Jakou matraci pro miminko a děti
Nejvhodnější dětské matrace jsou ty tvrdší, ideálně s elastickým jádrem. Dětské tělo se stále vyvíjí a roste. Do příliš měkké matrace by se miminko propadalo, což by mohlo mít neblahý vliv na jeho vyvíjející se páteř. Tvrdší matrace tak podpoří zdravý tělesný vývoj. Zároveň se vyhněte zónovým matracím, u miminka vyžadujte rovnoměrný tlak.
Kromě speciální matrace toho bude váš novorozenec potřebovat mnohem víc. Užitečné rady hledejte na naší stránce Seznam věcí pro miminko. Dělá vám problémy usnout? Pak si určitě přečtěte náš článek Insomnie aneb jak usnout.
Základní požadavky
Tvrdost matrace vybírejte podle výšky, hmotnosti a věku uživatele. Dále berte v potaz preferované polohy ve spánku. Správná matrace by měla přesahovat délku těla o 20–25 cm. Šířka závisí na typu postele, pro jednolůžko běžně platí 90 cm. U dvoulůžka může šířka matrace začínat už na 80 cm.
Materiál volte podle roštu, prostředí ložnice i osobních preferencí. To pokud jste např. alergici či dáváte přednost přírodním materiálům. Ideální nosnost záleží na hmotnosti spícího. Vždy si dávejte rezervu. Velký výběr nabídne např. nosnost matrace do 150 kg. Optimální výška je alespoň 15 cm. U matrací pro seniory platí pravidlo čím vyšší, tím lepší, minimum je ale 20 cm.
Nejdůležitějším parametrem při výběru vhodné matrace je její tvrdost. Většina prodejců odlišuje 4 stupně tvrdosti od měkkých až po extra tvrdé. Někteří udávají kategorií 5. Tito prodejci navíc zahrnují do dělení i extra měkké matrace, které nejsou po zdravotní stránce příliš vhodné.
Jedním z nejzásadnějších faktorů při výběru tvrdosti matrace je tělesná hmotnost. Lidé s nižší váhou mohou vybírat měkčí matrace, lidé s vyšší váhou by měli volit matrace spíše tvrdší, které poskytnou tělu dostatečnou oporu. Obecně platí, že ženy a osoby staršího věku preferují měkčí matrace, muži naopak volí spíše tvrdší varianty. Nejvíce preferované tvrdosti jsou 2 a 3, které uspokojí téměř každého.
Důležité je také zohlednit nejčastější polohu při spánku. Spíte-li hlavně na boku, zatěžujete některé zóny matrace více než jiné. Proto je pro vás optimální matrace měkká až středně tvrdá, ta se přizpůsobí tělu a zároveň ho podepře.
Preferujete-li spánek na břiše nebo za noc vystřídáte všechny možné polohy, oceníte středně tvrdou matraci, která se opět přizpůsobí tělu a zároveň ho zajistí ve vodorovné poloze. Pokud spíte na zádech, jednoznačně volte matraci tvrdší. Při spánku optimálně rozloží vaši váhu a zajistí páteř v přirozené poloze. Nedochází tak k nadměrnému propadání třeba v bederní oblasti.
Orientační tabulka tvrdosti matrace
Symbol
Označení tuhosti
Váha osoby
T1
Velmi měkká
Do 60 kg
T2
Měkká
50–80 kg
T3
Středně tvrdá
70–110 kg
T4
Tvrdá
90–130 kg
T5
Velmi tvrdá
Nad 130 kg
Více o stupních tvrdosti
T1 – Nejměkčí matrace na trhu. Jsou velice elastické a přizpůsobivé tělu. Neodporují mu tolik a díky tomu zabraňují vzniku proleženin a uvolňují svalstvo. Většinou se vyrábí z latexu nebo pěny. Velmi dobrou volbou jsou pro ženy do 60 kilogramů, seniory nebo pro osoby trpící bolestmi kloubů.
T2 – Měkké matrace bývají u zákazníků velice oblíbené. Jsou elastické a dobře se přizpůsobují tělu. Oproti nejměkčím matracím poskytují lepší oporu tělu. Vyrábí se snad ve všech variantách – polyuretanové, sendvičové, pružinové i ze studené pěny. Jsou vhodné především pro ženy s hmotností od 50 do 80 kilogramů.
T3 – Středně tvrdé matrace, které ocení zejména muži od 70 do 110 kg a mladší osoby, kterým vyhovuje spánek na tvrdé podložce. Poskytují dostatečnou oporu páteři. Vyrábí se zejména jako sendvičové a pružinové.
T4 – Tvrdé matrace jsou vhodné pro osoby s vyšší tělesnou hmotností od 90 do 130 kg. Většinou se vyrábí z vysoce odolné polyuretanové pěny. Často je využito i kokosové vlákno. Není vhodná pro osoby s nízkou tělesnou hmotností, kterým by mohla způsobit brnění v končetinách.
T5 - Velmi tvrdé matrace jsou určené především mužům s tělesnou hmotností nad 130 kg. Takovou matraci je však potřeba si vyzkoušet. Jedinec se musí cítit pohodlně ve všech polohách – na boku, na zádech i na břiše.
Dvojí tvrdost – Tyto matrace mají na každé straně odlišnou tvrdost. Můžete si tak zvolit tu, která vám momentálně vyhovuje, a za čas strany prostřídat.
Tip pro manželskou postel
Místo jedné velké matrace si pořiďte dvě malé – vy i váš partner/ka si můžete na svou stranu postele vybrat matraci v té tvrdosti, která co nejvíce odpovídá vašim preferencím a tělesným proporcím. Pokud chcete povrch lůžka sjednotit, umístěte navrch velkou lehkou krycí matraci, tzv. topper.
Zónování matrace
Některé druhy matrací mají po své délce několik pevných zón. Zóny jsou místa, která mají rozdílnou tvrdost, a poskytují tak různou oporu. Protože lidské tělo nevyvíjí rovnoměrný tlak po celé délce matrace a zatěžuje ji v každé části jinak.
Ideální matrace by tomu měla být přizpůsobená. Navíc tak matrace zabraňuje proleženinám právě v místech, kde ji více zatěžujeme, což jsou hlavně oblasti kolem kyčlí, šíje, zad a chodidel. Platí, že čím více zón, tím vyšší kvalita matrace.
Kolik zón má matrace?
Matrace může mít maximálně 7 zón. Tento typ má nejlépe odstupňované přechody mezi jednotlivými zónami. Dále existují matrace s 5 zónami, ty mají zpevnění pod těžištěm těla, pod rameny a u kolen. Minimálním počtem zón u matrací jsou 3, kde se pevnější výztuha matrace nachází pouze v oblasti těžiště těla, tedy uprostřed, a zbytek matrace je měkčí. Zóny uzpůsobí matraci tak, aby se přizpůsobila křivkám vašeho těla a splnila optimální rozložení vašeho zatížení.
Zónové matrace nejsou vhodné pro děti do 150 cm, jelikož jednotlivé zóny nedokáží přesně kopírovat jejich proporce.
Správně vybraná a opečovávaná matrace vám může sloužit 10 i 15 let. Po takové době se už materiál unaví, a tak je vhodné ji obměnit. Za takto dlouhý časový úsek se také mohou změnit vaše preference, váha i citlivost. Je rovněž potřeba hledět na hygienické hledisko. Optimální doba pro výměnu matrace je každých 7 let.
Ztrátu kvality matrace poznáte podle jejího změkčení, proležení či deformace, která se projevuje zejména v bederní oblasti, kde matraci nejvíce zatěžujete.
Jak dosáhnout co nejdelší životnosti matrace?
Abyste dosáhli co nejdelší životnosti matrace, pravidelně ji větrejte a otáčejte. Permanentní zastlání v posteli a spaní při jedné straně jí nesvědčí. Ve více zatěžovaných místech začne rychleji měknout a po čase může dojít až k deformaci. Matraci otáčejte vždy po měsíci, a to před spaním. Ráno na to není vhodná doba, protože jste matraci zahřáli a je potřeba ji nechat vyvětrat, než ji otočíte zahřátou stranou dolů. Otočení by se tak mohlo rychle minout účinkem, a naopak byste ji zapařili. Vyvětrání matrace zabraňuje množení mikroorganismů a plísní.
V neposlední řadě je důležité pravidelné a důkladné praní ložního prádla včetně snímatelného potahu či chrániče matrace, který doporučujeme pořídit. Potah je mnohem lépe omyvatelný než matrace samotná. Jednoduše ho stáhnete a vyperete, což u matrace jako takové není možné. V případě, že vaší matraci snímatelný prací potah nepořídíte, nečistoty odstraňujte jemně navlhčeným hadříkem s šetrným čisticím prostředkem. Potah čistěte pouze po povrchu a vyvarujte se promáčení látky a prosáknutí vody do matrace. Poté nechte matraci důkladně vyschnout. Ideálně vyvětrejte a pusťte k ní alespoň na hodinu čerstvý vzduch.
Proč koupit potah nebo chránič na matraci?
Základní funkce potahu jsou:
Oddělení ležícího těla od jádra matrace a zajištění prodyšnosti
Estetická funkce
Udržení čistoty
Ideální je, když je potah matrace snímatelný. Během spánku totiž lidské tělo vypotí kolem 1 l tekutiny, a proto je potřeba potah pravidelně udržovat, tím zabráníme množení mikroorganismů. Dobře vybraný potah, kterému věnujete vhodnou péči, vám pomůže prodloužit životnost matrace, ochrání vaši postel před nečistotami a přinese maximální pohodlí.
Při výběru potahu se zaměřte také na jeho gramáž. Podle ní dokážete zjistit kvalitu. Čím vyšší gramáž, tím vyšší kvalita. Potah s vyšší gramáží je odolnější např. proti prošoupání, a tak déle vydrží.
Na trhu je několik variant, ze kterých můžete vybírat:
Potahy bavlněné – jsou vyrobeny ze 100% bavlny a jsou vhodné pro alergiky i astmatiky. Bavlna se vyznačuje pevností a dlouhou životností. Potahy můžete vyvařovat do 90 °C.
Potahy MicroActive – skládají se ze 3 vrstev. Díky tomu zaručují dobrý odvod vlhkosti a dlouhou životnost. Dokážou aktivně ničit plísně a bakterie, proto jsou vhodné pro alergiky. Potahy můžete prát do 60 °C.
Potahy Aloe Vera – do vláken potahů jsou vetkány mikrokapsle s výtažky aloe vera. Tato rostlina se vyznačuje svými blahodárně hojivými a antibakteriálními účinky na regeneraci kůže. Aroma rostliny brání vzniku zápachů, odstraňuje mikroorganismy a chrání před plísněmi a bakteriemi. Absorpce vlhkosti je vysoká. Tyto potahy jsou tedy ideální pro alergiky a pro jedince, kteří trpí nadměrným pocením. Potahy lze prát do 60 °C.
Potahy Lyocell – jde o čistě přírodní vlákno získávané ze dřeva dubu a buku. Pyšní se vyšší savostí, pevností i odolností než potahy bavlněné. Materiál potahů je hedvábně lesklý a jemný. Lze je prát do 60 °C.
Levandulové potahy – s výtažky z levandule lékařské se svou charakteristickou vůní. Levandule je známá pro své antiseptické účinky, ale je účinná i proti stresu, depresím, vysokému krevnímu tlaku a potlačuje růst bakterií. Pozitivně také působí při nespavosti a nervozitě. Potah je pratelný na 60 °C.
Jak vyčistit matraci od moči?
Co nejrychleji se snažte nasát co nejvíce tekutiny např. papírovou utěrkou. Matraci posypte jedlou sodou (ideálně s pár kapkami esenciálního oleje) a nechte působit min. 30 min. Sodu poté vysajte vysavačem a případný žlutý flek odstraňte směsí peroxidu vodíku (cca 200 ml), jedlé sody a prostředku na mytí nádobí. Matraci nechte řádně vyschnout.
Jak odstranit krev z matrace?
Stejnou směsí peroxidu, sody a prostředku na mytí nádobí jako v předešlém případě. Směs naneste na skvrnu a nechte působit. Dočistěte vlhkým hadříkem a matraci nechte vyschnout.
Musím k matraci koupit i rošt?
Ano. Ke kvalitní matraci vyberte také vhodný rošt. Ten vám bude sloužit delší dobu než matrace samotná, proto se také vyplatí do něho více investovat a vybírat ho s rozvahou. S výběrem roštu vám více poradíme v našem rádci Jak vybrat rošt.
Jaké je základní rozdělení roštů?
Laťkové rošty jsou prodyšné, avšak méně pruží. Ideální jsou pro děti, které v posteli netráví moc času. Lamelové rošty jsou taktéž prodyšné, velice dobře pruží, šetří vaši matraci a mají vyšší nosnost než rošty laťkové. Vybírejte dobrý rozestup i počet a materiál lamel. Čím více jich je, tím větší je komfort.
A pak jsou tu destičkové rošty, které jsou maximálně prodyšné, odpružené a hodně unesou. Cena je však nejvyšší ze všech typů a jsou i hůře dostupné na trhu. Zvažte také, zda neupotřebíte polohovací rošt, který přináší velké výhody třeba při čtení. A právě destičkové rošty bývají rovnou polohovací.