Jak vybrat mačky a nesmeky?

Že není chodník nebezpečným terénem? To byste se možná divili! Především v zimě, kdy jsou chodníky zasněžené a namrzlé, si na nich zlomíte nohu raz dva. A co teprve na horách. Ale s nesmeky nebo mačkami se vám naštěstí nic z toho stát nemůže. A proto si, než vyrazíte po zledovatělém chodníku do práce nebo na výlet do hor, pořiďte to správné vybavení.

Že není chodník nebezpečným terénem? To byste se možná divili! Především v zimě, kdy jsou chodníky zasněžené a namrzlé, si na nich zlomíte nohu raz dva. A co teprve na horách. Ale s nesmeky nebo mačkami se vám naštěstí nic z toho stát nemůže. A proto si, než vyrazíte po zledovatělém chodníku do práce nebo na výlet do hor, pořiďte to správné vybavení.

Doba čtení 6 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typ nesmeků

Nejprve je dobré zapřemýšlet nad tím, kam se chystáte vyrazit. Jestliže si chcete být jistější v chůzi po chodníku nebo jiném relativně nenáročném terénu, vystačíte si s nesmeky.

Nesmeky s hroty

Nesmeky s hroty jsou velmi lehké a nasazují se pohodlně na celou podrážku boty. Každý nesmek na sobě nese přesný počet hrotů rovnoměrně rozmístěných po celé ploše. Nesmeky s hroty využijete na lehčí turistiku i při chůzi po městě. Rovněž je lze využívat jako běžecké nesmeky. Ideálně si na běhání vyberte lehké a gumové nesmeky s malými hroty, tak se nemusíte bát, že vám budou překážet nebo vás zbytečně zatěžovat.

Ozubené nesmeky

Říká se jim také řetízkové nesmeky. Ty už můžete využít i na větší ledovce, ovšem běh v nich je velmi obtížný, a navíc ani nesplní svůj účel. Kluzké povrchy, jakou jsou kameny či namrzlý chodník, nezvládnou. Ozubené nesmeky si můžete směle navléct na turistickou i pracovní obuv.

Boty s integrovanými nesmeky

Představují speciální obuv vyrobenou v Bavorsku, která není tak častá jako první dva typy, přesto se i u nás dá sehnat. Speciální druh nesmeku je integrován rovnou do podešve boty. Taková obuv nese jiný druh podešve, než je obvyklé, a nesmek je na ní rozmístěn v pravidelných rozestupech.

Nesmeky, nebo mačky? To je oč tu běží.

Typ maček

Mačky na rozdíl od nesmeků už najdou využití ve skutečně náročných terénech, který představují ledovce a jiný, například strmý zledovatělý terén.

Turistické mačky

Jsou určené pro chůzi po plochých ledovcích a nepříliš strmých svazích, výrobci tohoto typu maček udávají maximální sklon čtyřicet stupňů. Mívají 12 hrotů, ty odlehčenější pouhých 10. Mají-li mačky 12 a více hrotů, jsou stabilnější při chůzi a bezpečnější při sestupu. Turistické mačky mívají kloubovou konstrukci, kdy je přední a zadní část propojena tenkým ocelovým nosníkem. Lehké mačky váží okolo 500 g, ty nejtěžší až 1200 g.

Lezecké mačky

Bývají těžší než turistické. Jsou tužší, proto si musíte dávat bedlivý pozor na to, abyste někde nezaškobrtli. Na druhou stranu vám ale poskytnou nejvyšší možné bezpečí i v tom nejnáročnějším terénu. Pro lezení po ledových plochách se také používají horizontální výměnné hroty, které jsou podobné špicím cepínů.

Technické parametry

Velikost

Nevíte, podle čeho se orientovat při výběru velikosti? V praxi platí, že velikost nesmeků a maček je stejná jako velikost bot. Můžete se také setkat s univerzální velikostí, ale v tomto případě hrozí, že vám budou z boty klouzat. Raději si proto nesmeky či mačky před koupí vyzkoušejte. Jinak vybírejte dle vaší standardní velikosti obuvi:

Hmotnost

Protože jsou nesmeky určené do méně náročného terénu, jsou také o dost lehčí než mačky. Váží proto od 200 do 330 g. Ty nejlehčí mačky mívají 592 g, naopak ty těžké mohou vážit až 1200 g. Vždycky záleží na tom, kolik mají hrotů a jakou mají konstrukci.

Počet hrotů je velmi důležitý.

Konstrukce a materiál

Mačky se nejčastěji vyrábějí z legované oceli (do nízkouhlíkaté oceli se přidávají jiné kovy), případně ze slitiny hliníku a titanu. Podle konstrukce mačky dělíme na:

Kloubové

Jsou nejpoužívanějším a nejuniverzálnějším typem maček. Své uplatnění najdou v různých sněhových i firnových terénech. Mají flexibilní konstrukci a jsou odolnější proti nabalování sněhu.

  • Vyrábějí se ve 12hrotovém provedení s horizontálními předními hroty

  • Komfortní při chůzi

  • Na turistiku jsou vhodnější kratší hroty a menší počet hrotů

Rámové

Mají odolnou a pevnou konstrukci a jsou určené zejména k lezení i v náročném terénu. Rám tlumí vibrace a představuje stabilnější propojení boty s mačkou.

  • Zamezují zakopávání

  • Jejich modulární konstrukce umožňuje použít více druhů předních hrotů, například klasických, monopointů či půltrubkových hrotů

Polokloubové

Jsou spojením rámových a kloubových maček a hodí se tedy do každého náročnějšího terénu, avšak v žádném nevynikají.

  • Zadní část maček nese svisle orientované bočnice a přední pohyblivou část

  • Abyste zamezili nabalování sněhu, je nutné použít přídavné podešve z plastu nebo gumy

  • Velikost mačky si nastavíte vyklopením předního pohyblivého dílu a propružením bočnic

Taktéž u nesmeků je konstrukce provedena různě:

  • Na celou podrážku boty

  • Na špičku

  • Na patu

Důležité je brát v potaz i protiskluz, který může mít podobu gumových návleků s hroty z oceli nebo karbidu wolframu. Oblíbené jsou také ozubené modely nebo modely s pruženkami omotanými spirálou.

Hroty

Umístění

U hrotů se rozlišuje dvojí umístění, horizontální a vertikální, přičemž oboje se hodí na trochu jiný typ povrchu.

Horizontální

Jsou vhodné pro použití se záběrem ve sněhu nebo firnu. Představují ideální variantu maček pro téměř všechny typy horolezectví ve sněhu. Zároveň nejsou příliš vhodné pro použití na vertikálním ledu.

Vertikální

Představují jakési cepíny, které uplatníte i na ledu. Jsou tenké a pevné a lépe fungují ve skalním terénu. Klasickým uspořádáním jsou dva hroty nebo jeden, takzvaný monopoint. Monopoint využijete při náročném lezení v ledu.

  • Postavení předních hrotů je velmi důležité

  • Kratší hroty, u nichž druhý pár směřuje dolů, a užší stavba mačky se hodí do terénu led–skála

  • U maček s vysunutým druhým párem hrotů je výhodou to, že nám přinášejí větší oporu v ledu

Jen s mačkami si na zledovatělé skále nevystačíte.

Počet hrotů

Zeptáte-li se kteréhokoliv výrobce maček či nesmeků, odpoví vám, že minimální počet hrotů u těchto navlékacích pomůcek je šest. Menší počet hrotů už vám v žádném terénu nepomůže. Samozřejmě ale platí, že čím více hrotů nesmeky mají, tím lépe. Nejčastěji se proto setkáte s těmito počty:

Zároveň jsou k dostání i nesmeky s 24 hroty.

Upevnění

Pásky a popruhy

Používají se neoprenové a plastové popruhy, které se nevytahují a to ani v nadměrné vlhkosti. Je ale dobré je čas od času zkontrolovat a případně dotáhnout.

Rychloupínací systém

Představuje pákový mechanismus, který se po přicvaknutí do boty jednoduše přitáhne. K dostání je ve dvou typech:

  • S přední hrazdičkou - bota musí mít v přední části zářez

  • Polopáskové upínací systémy - plastová klipsna je doplněná stahovacím popruhem

Péče a údržba

Broušení

Mačky je nutné pravidelně brousit a to jemným pilníkem, nikoliv bruskou. Ta může zapříčinit změnu vlastností materiálu, který po použití brusky měkne. Při pilování nikdy příliš netlačte a zahřátá místa chlaďte vodou. Nikdy nebruste tak urputně, aby došlo ke zkrácení hrotů.

Skladování

Pro transport maček i nesmeků používejte pevné obaly, které ochrání ostré hroty před poničením. Než však nesmeky a mačky uskladníte, nechte je pořádně vyschnout a promažte je silikonovým olejem. Tak zabráníte tomu, aby zkorodovaly.

Příslušenství

Chcete se cítit i v tom nejnáročnějším terénu skutečně bezpečně? V tom případě si pořiďte také:

  • Cepín - zabrzdí případný pád, pomůže vám udržet pozici a především vám usnadní pohyb po ledovci a sněhových polích

  • Vložky proti nabalování sněhu - oceníte je v případě, že nemáte mačky s integrovanou vložkou

  • Ochranný obal - speciální obal na mačky a nesmeky je odolný proti proražení

  • Plastový vyhazovač na sníh - odstraníte s ním sníh z maček

Nejčastější otázky

Mohu použít místo maček nesmeky?

Chystáte-li se do náročného terénu, pak nikoliv. Nesmeky se hodí do města a do lehkého sněhového poprašku, ale určitě ne do hor nebo na ledovec.

Jak se mačky připevňují k botám?

Nebudete-li mít mačku správně připevněnou k botě, může dojít k její ztrátě. A to určitě nechcete. Pro kloubové mačky se hodí spíše pevné boty. Měkčí boty navíc neposkytují takovou oporu při dlouhodobém lezení. Rámečkové mačky také využijete spíše na tvrdší boty.

Je lepší si pořídit univerzální velikost maček nebo spíš mačky na konkrétní velikost?

Určitě zvolte druhou možnost, univerzální velikost, jak u maček, tak nesmeků, může způsobit to, že vám budou z boty padat.