Frekvence užívání
Najde u vás kuchyňská váha využití jen jednou za týden? Pak vám bude stačit levnější model s většinou dílů z plastu. Pokud bude váha v pohotovosti častěji, vyplatí se připlatit za typ s kovovými díly, který vydrží větší zátěž. Ze stejného důvodu byste měli zohlednit i snadné uskladnění. V potaz vezměte i to, k čemu bude váha používána a co budete vážit. Kuchyňskou váhu využijete nejčastěji při pečení, kde je potřeba mouka, cukr, máslo atd. Oceníte ji ale stejně tak i při dietách, kdy budete vážit množství jednotlivých surovin. Využít ji můžete i při navažování kávy do mlýnku.
Typy vah
Mechanická kuchyňská váha je jednodušší na ovládání – nemusíte nikde nic zapínat, prostě položíte nebo nasypete surovinu na váhu a počkáte, až se ručička ustálí. Dalším pozitivem je, že nepotřebuje žádné baterie nebo elektřinu.
Na druhou stranu není tak přesná jako digitální kuchyňská váha. Ta má odchylku v řádu jednotek gramů (často dokonce opravdu pouze 1–2 gramy). Sice může být poněkud náročnější na ovládání, ale zase můžete např. změnit jednotky na displeji nebo přidávat jednotlivé suroviny na jedno vážení. I díky těmto výhodám bývají digitální váhy o něco dražší v porovnání s analogovým řešením.
Lehká a přesná
Co se týče přenositelnosti, zde jednoznačně dominují lehké digitální váhy. Pokud budete chtít přístroj přenášet nebo převážet, bude lehká „placka“ vždycky příjemnější než bytelná mechanická váha s kovovou mísou.
Dalším faktorem je přesnost měření. I toto je oblast, kde hrají prim digitální kuchyňské váhy. Ty totiž mohou nabídnout měření s přesností až na 1–2 g, TOP modely dokonce na 0,5 g. U levnějších mechanických modelů pak počítejte s odchylkou i 25 g.
Obsluha
Jak už víte, v případě mechanických vah je ovládání jednoduché. Odaretujete je, položíte surovinu a odečtete váhu. V případě digitálních vah pak do hry vstupují různé programy, nastavení nebo možnost vážit více surovin na jedno „vážení“ a postupné přičítání hmotnosti.
Design
Otázka designu je vždy subjektivní, nicméně pokud vám vyhovuje klasický vzhled, sáhněte po klasických mechanických vahách s jejich kovovými miskami nebo posuvnými měřidly. Digitální varianty jsou dostupné ve více barvách, a snáz tak vyberete vhodný model do každé kuchyně. Už dávno nebudete omezeni jen na černou, bílou nebo šedou barvu. Digitální váhy můžete pořídit v téměř jakékoliv barvě, která vás napadne, stejně tak lze koupit váhy s různými dekory.
Materiál a kvalita zpracování
Původně byla většina kuchyňských vah z kovu, až později se přidaly materiály jako plast nebo sklo. K moderním materiálům dnes patří i dřevo, čím dál populárnější je např. bambus.
Při nákupu berte v potaz, že váha by měla být především stabilní – nejsou třeba příliš vysoké nožky, ale měly by být umístěny co možná nejvíc v rohu. Roli hraje také odolnost. Kromě toho, že vám na váhu může něco spadnout, budete ji mít nejspíš uloženou v šuplíku nebo ve spíži mezi ostatními spotřebiči. Ty do sebe mohou narážet, takže bytelné provedení se hodí. Nezapomeňte ani na to, že váha bude pracovat se sypkými a mokrými surovinami, které se mohou dostat do tlačítek a dalších součástek a následně je poškodit.
Kvalitní zpracování poznáte podle toho, že jednotlivé díly pěkně lícují a dosedají na sebe. Nic se zbytečně neohýbá a váha působí bytelným dojmem.
Napájení
Některé váhy vyžadují elektrickou energii, kterou získávají nejčastěji buď z baterek. V takovém případě se hodí indikátor zbývající energie, aby se váha nevypnula v nejméně vhodnou chvíli.
Vybavte si kuchyň šikovnými pomocníky. Inspirovat se můžete na naší stránce Vychytávky do kuchyně.