Jak vybrat krbová kamna?

Krbová kamna promění každý prostor v útulnou a příjemnou domácnost. Ať už je hodláte využívat jako hlavní, nebo sekundární zdroj tepla, vašemu domovu vždy dodají kouzelnou atmosféru. Díky širokému výběru velikostí, rozsahu výkonu, podporovaných paliv a designu navíc naleznete vhodná kamna prakticky do každého interiéru. Jak vybrat krbová kamna se dočtete v našem rádci.

Krbová kamna promění každý prostor v útulnou a příjemnou domácnost. Ať už je hodláte využívat jako hlavní, nebo sekundární zdroj tepla, vašemu domovu vždy dodají kouzelnou atmosféru. Díky širokému výběru velikostí, rozsahu výkonu, podporovaných paliv a designu navíc naleznete vhodná kamna prakticky do každého interiéru. Jak vybrat krbová kamna se dočtete v našem rádci.

Doba čtení 10 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat krbová kamna se dozvíte v našem rádci

Jak vybrat krbová kamna podle základního dělení

Bez výměníku

Tato krbová kamna vyzařují teplo vnějším pláštěm. Krbová kamna bez výměníku ohřívají namísto vzduchu primárně předměty a osoby ve svém okolí. O zvýšení teploty vzduchu se tedy starají až ohřáté podlahy, stěny a stropy. Výhodou je rovnoměrné a přirozené vyhřívání, nevýhodou pak omezený dosah a rozpálený vnější plášť. Tento typ využijete při vytápění jedné konkrétní místnosti bez možnosti připojení k topným tělesům.

Konvekční dvoustěnná kamna využívají dvou plášťů, mezi kterými se ohřívá proudící vzduch a následně se vrací do místnosti. Oproti sálavým kamnům mají větší dosah. Oblíbená jsou kombinovaná kamna, která šíří teplo oběma způsoby, a zajistí tak ohřev dalších místností, aniž byste přišli o příjemný pocit sálavého tepla.

S výměníkem

Kamna s výměníkem jsou ideální pro potřeby distribuce tepla dále do radiátorů. Výměník je většinou vyrobený z oceli nebo litiny. Jde vlastně o dvojitou komoru, která obepíná topeniště. Mezi jednotlivými plášti poté probíhá výměna tepla do vody či vzduchu. Proto rozlišujeme teplovodní a teplovzdušný výměník.

Krbová kamna s teplovodním výměníkem ohřívají vodu, kterou čerpadlo následně rozvádí do topných těles. Pokud se tedy v domě nachází rozvody a radiátory, lze na ně taková kamna jednoduše připojit a využívat je jako sekundární zdroj. Nutné je, aby kamna měla zabezpečení proti přehřátí topné vody. Druhou možností jsou kamna s teplovzdušným výměníkem, která ohřátý vzduch rozvádějí pomocí ventilátorů. Jsou cenově dostupnější a daný prostor dokáží rychle vyhřát. Jejich hlavní nevýhodou je víření prachu a částic, proto nejsou vhodná pro alergiky.

Kachlová krbová kamna s teplovodním výměníkem Krbová kamna s výměníkem a troubou Sporáková krbová kamna s výměníkem Krbová kamna s výměníkem 10 kW

Před výběrem

Palivo

Klasické topné dřevo je vhodné, pokud jej máte kde skladovat na 2 až 3 sezóny dopředu, což je nutné kvůli dostatečnému vyschnutí. Oproti jiným zdrojům je dřevo cenově velmi dostupné. Méně náročnou alternativou na skladování jsou potom různé brikety či pelety. Ty jsou o něco dražší a jejich hoření není tak atraktivní, jsou však rovnou připraveny na podpal. Kvalitní kusy navíc hoří oproti dřevu déle a mají větší výhřevnost.

Krbová kamna na dřevo a uhlí

Plynová kamna, také známá jako vafky naleznete v sekci topidel. U elektrických kamen nemusíte řešit odvod spalin, i jejich instalace je díky tomu jednoduchá. Oproti kamnům na dřevo jsou však provozní náklady o dost vyšší, hodí se tedy spíše jako sekundární zdroj tepla.

Při volbě paliva berte v potaz parametry vašeho domu a stavební připravenost. Zaměřte se především na komín, jeho účinnou délku a průměr, který nesmí být menší než průměr kouřového vývodu kamen. Musí mít také dostatečný tah, být správně izolován a nebýt ničím zastíněn. Dále si ověřte, že je komín vhodný pro zvolený typ paliva.

Pokud dům komín nemá, relativně nenáročnou úpravou je tzv. fasádový komín přidělaný na vnější fasádu. Jestliže jej ale nechcete či nemůžete budovat, pak musíte sáhnout po kamnech na elektřinu.

Umístění

Nezapomeňte na bezpečnostní odstup 40 cm od všech hořlavých materiálů (záclony či dřevěný nábytek). Ze strany od dvířek je potom bezpečná vzdálenost dvojnásobná. Minimálně 20 cm prostoru by kamna měla mít od zdi. Myslete také na nehořlavost samotné podlahy a její nosnost. Krbová kamna mohou vážit i 200 kg. Oblíbenou variantou do menších místností jsou rohová krbová kamna.

Závěsná krbová kamna Malá krbová kamna Oboustranná krbová kamna

Výkon

Změřte si, jak velký prostor kamny budete vytápět a jak dobře je izolován. Od toho se dále odvíjí potřebný výkon kotle. S příliš malým výkonem nezískáte dostatek tepla. S předimenzovaným kotlem naopak budete muset teplo pouštět okny ven. Jmenovitý tepelný výkon se udává v kW a naleznete jej na typovém štítku. Značí maximální množství využitelného tepla, které jsou kamna schopna vyrobit při nepřerušovaném provozu za určitý čas. Druhým důležitým parametrem je výhřevnost, která udává objem prostoru, který jsou kamna schopna vytopit.

Počítejte cca s 1 kW na každých 20 m³ u staršího nezatepleného domu. Dobře izolované stavbě vystačí 1 kW až na 40 m³. Pokud znáte tepelnou ztrátu domu, pak ji vynásobte objemem vytápěných místností a získáte přibližný výkon v kW. Obecně počítejte s rezervou 10 %, u kamen s teplovodním výměníkem cca 20 %.

Např. v místnosti 5 × 6 × 3 m, tedy s celkovým objemem 90 m³, budete potřebovat u zateplené stavby kamna s výkonem přibližně 3 kW, v případě nezatepleného objektu pak dvojnásobek.

Jak vybrat kamna podle materiálu

Keramická a kachlová

Kachlová krbová kamna očarují nejen milovníky retro stylu a ceněná jsou i pro své tepelné vlastnosti. Doba zahřátí je u nich sice delší, ale vynikající akumulační schopnosti vše vynahradí. Teplo rovnoměrně distribuují i několik hodin po vyhasnutí. Jejich povrch se navíc velmi snadno čistí. Vedle ostatních materiálů, které jsou převážně tmavé barvy, naleznete kachlová kamna v různých barevných provedeních. Oblíbená jsou např. bílá kachlová kamna, modrá kachlová kamna nebo zelená kachlová kamna. Oproti jiným materiálům však bývá keramika a kachličky dražší.

Kachlová kamna se sporákem na vaření Kachlová akumulační kamna Rohová kachlová kamna Kachlová krbová kamna s troubou

Litinová

Litinová krbová kamna nabízí velkou výhodu v poměrně rychlém zahřátí a dobré akumulaci tepla. Oproti levnějším plechovým kamnům po večerním zatápění zcela nevychladnou ani přes noc. Lépe jsou na tom také v otázce životnosti.

Litinová krbová kamna s teplovodním výměníkem Litinová krbová kamna s dvojím spalováním

Kombinované materiály

Na trhu se běžně setkáte i s kombinací plechových kamen s kamenným nebo keramickým obložením. Obklad plechovým kamnům přidává na akumulačních schopnostech a zároveň snižuje nebezpečí kontaktu s rozžhaveným vnějším pláštěm. Nevýhodou je vyšší cena a hmotnost.

Akumulační krbová kamna Krbová kamna s troubou Krbová kamna s plotnou Krbová kamna s troubou a plotýnkou

Ocelová

Ocelová kamna přináší dostupnější řešení vytápění. Rychle se nahřejí, ale také rychleji vychladnou. Proto se hodí spíše jako doplňkový zdroj. Přikládání tak nezajistí dostatek tepla např. přes celou noc.

Jaká krbová kamna - speciální typy

Kanadská

Kanadská krbová kamna se vyznačují kvalitními materiály a vysokou efektivitou hoření. Často využívají tzv. dvojí spalování, čímž lze ušetřit až polovinu paliva a zbyde také méně sazí a zbytkového popela. Mají charakteristický design a dobře vyřešené proudění vzduchu. Seženete je navíc v mnoha různých velikostech a provedeních.

Krbová kamna s dvojím spalováním

S bočním přikládáním

Jsou vybavena druhými dvířky z boční strany. Ta jsou určena pouze pro doplňování paliva. Při přikládání touto cestou unikne do okolí krbu méně sazí a kouře. Krb je uživatelsky pohodlnější.

S externím přívodem vzduchu

Vyplatí se v případě, že máte kamna s výkonem nad 7 kW. Případně v novostavbě, kde je přirozené proudění způsobené netěsnostmi v oknech a dveřích minimální. Méně výkonné kotle si vystačí se vzduchem z místnosti. U zmiňovaných 7 kW je to nedostačující. V takovém případě by bylo nutné v místnosti větrat. Pokud jsou kamna připravena na externí přívod, můžete jej zavést zcela vně domu či do jiné místnosti. Přívodní trubka by nicméně neměla být pro efektivní dodávku kyslíku delší než 5 m.

Peletová

Krbová kamna na pelety se vyznačují se vysokou účinností spalování. Místo přikládání jednou za čas doplníte zásobník. Kotel se pak o dodávání paliva stará sám na základě zvolené teploty. Pořizovací cena kamen na pelety je však vyšší.

  • Šamotová kamna jsou vyrobená ze žáruvzdorného šamotu a umožňují spalovat dřevo při vyšší teplotě, čímž se zvýší účinnost kotle a sníží množství zbytkového popela. Šamot má také skvělou akumulační schopnost, nevýhodou je vyšší cena i hmotnost.

  • Kamna s troubou jsou historickou záležitostí, která se však stále těší oblibě. Vytopí místnost a zároveň upečou dobré jídlo. Vytápí se většinou dřevem nebo peletami.

  • Americká kamna jsou dnes již sběratelskou raritou kamen, která se v Česku objevila na konci 19. století. Jde zároveň i o technologickou perlu. V kamnech stačilo podpálit jednou na celou topnou sezónu a přikládat bylo třeba jen dvakrát za den. Kamna navíc ohřívala vzduch u podlahy, takže teplo neunikalo do komína.

Rady na závěr

  • Pro správnou a dlouholetou funkčnost je hlavní používat správné palivo v odpovídající kvalitě. Topení nedostatečně vysušeným dřevem nebo zcela jiným typem paliva má za následek rychlé zanášení. Zplodiny tak navíc nebudou správně odváděny a kamna se mohou poškodit.

  • Základní čištění provádějte v závislosti na frekvenci a míře vytápění zhruba 1× až 2× za týden. Kamna přitom musí být vždy vychladlá.

  • Hlavní je vybírat popel, což je velmi obtížné učinit bez zašpinění sebe a nejbližšího okolí. Pokud budete kamna používat často, pořiďte si speciální vysavač na popel. Ten se buď připojí na klasický vysavač, nebo má svou vlastní nádobu.

  • Čistěte sklo a dvířka. Při jejich přílišném znečištění se zhorší schopnost kamen vyzařovat teplo. Na čištění seženete speciální přípravky, s trochou námahy lze ale nečistoty odstranit i mechanicky, např. pomocí starých novin.

  • Máte-li kotel s výměníkem, odstraňujte z něj nánosy popela a sazí. K tomu slouží speciální kartáče, bohužel konstrukce kotle často neumožňuje dostat se do všech zákoutí. Tehdy zvolte speciální chemické přípravky, popřípadě se obraťte na odborný servis.

  • Po topné sezóně kompletně vyčistěte vnitřní plášť kotle od veškerých sazí i popela a zkontrolujte jeho stav. Zbytky popela mohou přes léto nasávat vlhkost a materiál od nich může začít korodovat.

  • V případě potřeby očistěte také vnější plášť, jehož znečištění může snižovat množství sálavého tepla.

  • Nezapomeňte se starat o spalinové cesty. Četnost čištění závisí na typu paliv. U tuhých je to při celoročním provozu 3× za rok, u sezónního 2× za rok. V případě kapalných paliv při celoročním provozu nechte cesty vyčistit 2× za rok, při sezónním stačí 1×. Při vytápění plynem čistěte 1× ročně. V případě kotlů s výkonem nad 50 kW se četnost čištění snižuje na dva cykly u tuhých paliv a jeden cyklus u kapalných.

  • Povinné jsou také kontroly spalinových cest, a to ve všech případech 1× do roka kvalifikovaným kominíkem. Správně udržované spalinové cesty zajistí, že kotel bude mít správný tah, a tak nemůže dojít k nebezpečnému zvýšení koncentrace jedovatého oxidu uhelnatého.

  • Montáž kamen by měl vždy provádět odborník. Někteří prodejci kamen mají vlastní montážníky, alternativně shánějte někoho, kdo má patřičná osvědčení a dobré reference od dřívějších zákazníků. V ideálním případě by se na instalaci měl podílet i kominík, který posoudí, jestli je spalinová cesta pro daný kotel připravená.

Ke krbu si určitě pořiďte kvalitní čisticí kartáč pro odstraňování sazí ze stěn spalovací komory. Pro následné vymetení nečistot budete potřebovat smetáček a lopatku, pro odstraňování popela můžete zakoupit také speciální krbový vysavač, který se buď napojí na váš stávající, nebo půjde o zcela samostatné zařízení s vlastním zásobníkem. Nezbytnou součástí nářadí je také pohrabáč pro manipulaci s hořícím dřevem. Často vše naleznete v praktické závěsné sadě.

Přestože některá samostatně stojící krbová kamna mají vlastní úložiště na dřevo, kapacita obvykle nebývá velká, proto skvěle poslouží koš na dřevo.

Rovnou s kotlem zakupte také podkladovou desku. Ta by správně měla mít přesah alespoň 300 mm na straně, kde se nachází přikládací otvor a 100 mm na těch zbývajících. Deska zabraňuje přehřívání podlahy a zachycuje žhavé jiskry odletující při přikládání. Při správném sladění s krbem navíc umocní jeho estetické působení. Vyrábějí se jak plechy pod kamna, tak transparentní sklo pod kamna.

Především pro kamna bez výměníku dále využijete praktický ventilátor na kamna připomínající obyčejný větrák. Ventilátor je vyroben tak, aby účinně a rovnoměrně rozháněl teplo po celé místnosti. Lze nasadit na jakýkoliv typ kamen.

Velmi kvalitní krbová kamna pocházejí ze Skandinávie a Kanady. Mezi další renomované produkty patří německé, rakouské a belgické kotle. Ať už vyberete jakéhokoliv výrobce, měl by být vždy schopen zajistit záruční a pozáruční servis.

Dostatečné reference by měl mít také prodejce, který by vám navíc měl být schopen na základě údajů o vaší nemovitosti pomoci s výběrem a v ideálním případě i zajistit dovoz a montáž. Zaměřte se také na záruční podmínky, 2 roky by měly tvořit relativně malou část životnosti kotle, solidní prodejce by vám měl poskytnout záruku alespoň 5 let.

Další užitečné články