Jízda na koloběžce je skutečně návyková. Můžete s ní jezdit jen tak po okolí, využít ji coby dopravní prostředek, vzít ji s sebou při venčení psa nebo na dovádění s dětmi. Na polní cesty se pochopitelně hodí jiné konstrukční typy než na asfaltové cyklostezky, nemluvě o speciálních koloběžkách na freestyle. V našem rádci si vysvětlíme, jak vybrat koloběžku podle základních typů a všech důležitých parametrů.
Jízda na koloběžce je skutečně návyková. Můžete s ní jezdit jen tak po okolí, využít ji coby dopravní prostředek, vzít ji s sebou při venčení psa nebo na dovádění s dětmi. Na polní cesty se pochopitelně hodí jiné konstrukční typy než na asfaltové cyklostezky, nemluvě o speciálních koloběžkách na freestyle. V našem rádci si vysvětlíme, jak vybrat koloběžku podle základních typů a všech důležitých parametrů.
Jakou freestyle koloběžku vybrat je otázka, na kterou hledá odpověď čím dál více lidí. Freestyle koloběžka je totiž stále více oblíbeným provedením koloběžky. Ocení ji hlavně milovníci skateparků a U-ramp. Na těchto koloběžkách lze totiž provádět různé skoky a triky s výrazně nižším rizikem poškození koloběžky. Typická jsou pro ně malá tvrdá kolečka a velmi nízké nášlapy.
Charakterizuje je vysoká kvalita materiálu, odolná konstrukce a nižší hmotnost. Počítejte však s vyšší cenou. Hodí se pouze na rovný povrch, nelze u nich měnit výšku řídítek a zpravidla nejsou skládací.
Skládací koloběžka je nejvhodnější na kratší vzdálenosti ve městech. Skvěle se hodí např. na přejezdy mezi kanceláří a tramvajovou zastávkou. Cestování v MHD je s nimi méně problematické a stejně tak je jednodušší je převážet i v autě.
S vysokou variabilitou přichází však logicky také méně odolná konstrukce, která je zároveň náročnější na údržbu. Nosnost bývá obvykle pouze do 120 kg.
Koloběžka s nafukovacími koly vás nezklame v žádné situaci. Hodí se dobře na asfaltové cyklostezky, městskou dlažbu i lesní cestičky s drobnějšími nerovnostmi. Je univerzální a snadno ovladatelná. Dobře tlumí nárazy a lépe přilne k zemi.
Měkká kola však také kladou větší odpor a hrozí u nich defekt. Připravte se také na náročnější údržbu a vyšší hmotnost.
Terénní koloběžka se vyznačuje nafukovacími koly a tím, že přední kolo (až 25 palců) bývá větší než zadní. Hodí se pro nerovné terény, stezky, sjíždění kopců nebo i pro psí spřežení. Pevná a odolná konstrukce je většinou podpořena odpruženou vidlicí, lehkým rámem a kvalitními brzdami.
Tyto modely jsou z principu méně skladné a seženete na ně méně doplňků, jako jsou např. stojánek, blatníky apod.
Zaměřte se na požadovaný styl jízdy a typ povrchu. Koloběžky mohou být uzpůsobené na sjezd prudkých kopců, proplétání se městem nebo pohodovou projížďku parkem. S tím vším se pojí např. zvýšená odolnost rámu, a proto je správná volba mnohem komplexnější záležitostí než v případě dětské koloběžky.
Pro děti
Jak vybrat koloběžku pro dítě je o trochu jednodušší otázka. Dětská koloběžka nabízí povoz dětem už od dvou let. Modely pro nejmenší jsou pro vyšší stabilitu opatřeny jedním kolem navíc. To je pak klasická koloběžka tříkolová. Děti si tak snáze osvojí potřebnou rovnováhu. Pokud však nechcete u těch nejmenších skutečně nic podcenit, existuje také varianta koloběžka se sedátkem.
Pro o něco starší ratolesti lze pochopitelně vybírat i ze široké škály klasických dvoukolových konstrukcí. Obecně jsou všechny varianty dětských koloběžek lehčí než verze pro dospělé a snesou i méně odolné materiály, jako např. tvrzený plast. U většiny lze také nastavit výšku řídítek, což v této kategorii hraje velmi významnou roli.
Maximální nosnost, tedy váhu, kterou koloběžka unese, vybírejte nejen podle váhy samotného jezdce, ale i věcí, které bude jezdec převážet. Počítejte s tím, že plný batoh s obědem a notebookem přidá klidně i 5 kg zátěže navíc. K tomu všemu byste ještě měli přičíst i nějakou rozumnou rezervu.
U koloběžek pro dospělé jsou veliké rozdíly v nosnosti. Např. městské modely běžně nabídnou nosnost od 90 kg. Freestyle koloběžky od 80 do 100 kg, ale při normálním provozu bez skoků a nárazů unesou i více, jelikož jsou konstruované na extrémní zatížení.
Dětské modely zpravidla uvezou okolo 75 kg.
Hmotnost
Jakou hmotnost lze považovat za přijatelnou záleží opět na typu konstrukce koloběžky a také materiálu rámu.
Čím bude koloběžka lehčí, tím lépe se bude ovládat. Nízkou hmotnost oceníte hlavně ve městě a všude jinde tam, kde je potřeba koloběžku přenášet. A stejně tak je nízká váha vítána i u freestylových koloběžek, které mohou vážit i pod 3,5 kg, aby se s nimi dalo lépe skákat a provádět různé triky.
Naopak terénní koloběžky se s váhou dostanou i na 9 kg a více. Důvodem jsou vysoké nároky na odolnost a stabilitu na nerovnostech. Vyšší váha zde navíc přispívá k přilnavosti kol na hladkém povrchu.
Tvrdost kol
Jednoduchá rovnice říká, že čím tvrdší kolečka, tím rychlejší jízda, nicméně s menším komfortem kvůli horšímu tlumení nárazů.
Kola se nejčastěji vyrábí buď v celogumovém provedení z polyuretanu a plastových ráfků, nebo v nafukovací variantě. Zůstáváte-li věrni hladkému terénu, vystačíte si s menšími gumovými kolečky. Ty jsou také vhodnější pro začátečníky a děti díky lepší ovladatelnosti.
Pokud se však terén, po kterém plánujete jezdit, různí, je nasnadě zvolit nafukovací provedení a větší rozměry kol, které jsou vhodnější i pro delší přejezdy a sportovnější jízdu.
Přilnavější měkkou gumu poznáte podle označení 86A a níže. Za tvrdou se považuje guma 88A a výše. Berte ale v potaz, že s takovými kolečky ucítíte každou nerovnost. Hodí se proto předevš ím do skateparků.
Průměr kol
Nejmenší rozměr nafukovacích kol je 12 palců (1 palec = 2,54 cm). Jde o ideální rozměr pro začátečníky díky skvělé ovladatelnosti.
16palcová kola jsou stále velmi dobře ovladatelná a zároveň je s nimi snazší nabírat rychlost.
Rychlost o to snadněji nabírají i koloběžky s větším předním kolem, ale zároveň jsou o něco hůře ovladatelné. Pro začátečníky se proto příliš nehodí. Zároveň ale tato kombinace zajišťuje vyšší stabilitu ve vysoké rychlosti. Vyloženě sportovní koloběžky pak mohou mít kola o průměru 26 palců vpředu a 20 palců vzadu.
Orientační tabulka velikostí kol
Velikost kola (″)
Styl jízdy
12
Do města, na cyklostezku.
16
Větší rychlost, výborné ovládání po městě.
20
Univerzální velikost, do města i na výlety.
26
Na delší cestování, těžší terény.
Řídítka
U řídítek se zaměřte především na jejich rozměr a ergonomii. Čím jsou širší, tím stabilnější a pohodlnější jízda bude. Pro zvýšení komfortu mohou být na madlech nainstalované rohy mířící vpřed pro alternativní způsob uchopení.
U nastavitelných modelů by řídítka měla mít rozpětí alespoň 90 – 130 cm pro dospělé a od 50 cm pro děti.
Orientační tabulka výšky řídítek
Výška jezdce (cm)
Přibližná výška řídítek (cm)
100 – 120
50 – 55
120 – 140
60 – 65
140 – 160
70 – 75
160 – 170
80
170 – 180
85
180 – 190
90
190 a více
95 a více
Rám
Materiál rámu ovlivňuje nejen váhu koloběžky, ale také její odolnost. Vycházejte z toho, že ocelový r ám je naprostý základ u jakékoli konstrukční varianty určené pro dospělé.
Volbou pro nejnáročnější je karbon, který vyniká svou pevností a bohužel i znatelně vyšší cenou.
Brzdy
Běžně se můžete setkat se třemi typy brzd. Každé provedení je vhodné pro jiný styl jízdy. Kromě odlišné konstrukce se liší i mírou efektivity brzdění a cenou.
Čelisťové V-brzdy jsou klasikou, kterou znají všichni cyklisté – jednoduchá páčka na řídítkách. Tyto modely budou vyhovovat drtivé většině jezdců, neboť poskytují dostatečný výkon za nízkou cenu. Jsou vhodné na delší vzdálenosti a jejich velkou výhodou je jednoduchá údržba.
Také kotoučové neboli diskové brzdy budou vhodnější na delší vzdálenosti, a oceníte je hlavně u prudkých sjezdů. Zvládají perfektně brzdit i při vysokých rychlostech v náročných povětrnostních podmínkách. Špičková funkčnost se pochopitelně projeví také na ceně. Kotouče jsou navíc náročnější na údržbu i seřízení.
Šlapací brzda umístěná nad zadním kolečkem je určena pro nenáročné uživatele. V krizových situacích vás však může zradit, a proto se příliš nedoporučuje pro rychlou jízdu na nerovných površích.
Stupátko
Stupátko neboli nášlap je stojnou plochou koloběžky. Jeho výška, délka a šířka jsou při výběru zcela zásadní.
Výška stupátka
Nižší umístění stupátka umožní svižnější jízdu. Budete-li jezdit na hladkém asfaltu, výška by se měla pohybovat mezi 4 – 5 cm. Pro nerovný povrch se hodí výška stupátka cca 5 - 7 cm.
Délka stupátka
Za dostačující lze považovat 35 cm pro děti a 40 cm pro dospělé.
Většina výrobců nepředpokládá, že budete na stupátko pokládat obě nohy zároveň. V opačném případě volte raději delší stupátko.
Šířka stupátka
Obecně jsou vhodnější užší nášlapy, které vás nebudou nutit stát mimo osu koloběžky. To znamená, že i 10 – 11 cm by mělo stačit. Při výběru pochopitelně zohledňujte případnou nadměrnou velikost vašeho chodidla. Pozornost dále věnujte zadní nápravě, jelikož právě v této oblasti se bude pohybovat odrazová noha.
Rady na závěr
Jak vybrat velikost freestyle koloběžky?
Výška koloběžky by měla obecně dosahovat někam mezi vaše boky a pupík. Záleží však kromě výšky také na věku a zkušenostech jezdce. Roli hrají také osobní preference. Velká část vysokých jezdců upřednostňuje nižší koloběžky (kolem 82 cm) pro jejich snazší ovládání při samotném triku.
Jaký typ koloběžky je nejvíce univerzální?
Pokud nemáte vytipovaný konkrétní terén nebo se chystáte koloběžku sdílet s dalšími lidmi s odlišnými preferencemi, vyberte středně velkou koloběžku s 20″ nafukovacími koly.
Jakou koloběžku vybrat pro ježdění do práce?
Pro ježdění do práce pravděpodobně nejvíce využijete lehkou skládací koloběžku se středně velkými či menšími koly v závislosti na tom, jestli budete jezdit po hladkém či mírně hrbolatém povrchu.
Údržba a péče o koloběžku
Koloběžka je na údržbu nenáročná, nicméně je třeba dodržovat pár základních pravidel.
Před každým použitím:
Dotáhněte šrouby, upínací páčky a pružinové mechanismy.
Prohlédněte pneumatiky či kolečka a ložiska.
Odstraňte hrubé nečistoty z mechanických míst.
Po sezóně uložte koloběžku na suché a ideálně i temné místo. Pneumatikám by totiž mohlo škodit přímé sluneční světlo.
Bezpečnost a pravidla jízdy
Ačkoliv byly dříve koloběžky na chodnících tolerovány, v současné době (především kvůli sdíleným elektrokoloběžkám a jiným typům elektrovozítek) se nahlížení na jízdu v pěší zóně změnilo.
Na koloběžky se vztahuje stejný zákon jako na jízdní kola. Patří na cyklostezku nebo silnici.
Jezdec na koloběžce je stejně jako řidič účastníkem silničního provozu, tudíž musí respektovat pravidla vozovky. V případě kolony ji smí opatrně objíždět na pravé straně vozovky. Osoby mladší 18 let musí nosit helmu a děti do 10 let musí být doprovázeny osobou starší 15 let.