Jak vybrat karabinku nebo obratlík?

Chcete vybrat karabinku nebo obratlík přesně podle vašich potřeb?

Chcete vybrat karabinku nebo obratlík přesně podle vašich potřeb?

Doba čtení 5 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

KARABINKA

slouží k rychlému a kdykoli bez problémů pohotově rozebratelnému spojení, nejčastěji to bývá mezi kmenovým vlascem či šňůrou a návazcem, velmi často se karabinek využívá i pro upevnění vláčecí nástrahy (třpytky, wobleru, jigu atd.). Zhotovena bývá z kvalitního ocelového drátu a opravdu dobrá karabinka nesmí mít v žádném případě tendenci otevírat se nebo dokonce praskat. 

Na zdánlivé drobnosti a maličkosti totiž často může záviset výsledek finální části lovu, tedy zdolávání a vylovování ryby. Precizní zpracování do nejmenšího detailu je opravdu důležité. Základní osvědčené tvary jsou to, čeho se většina rybářů drží. Výrobu pochopitelně provádí plně automatizovaný stroj, jeho seřízení a především kvalita použitého drátu kvalitu výrobku ale opravdu výrazně ovlivní. Před použitím je dobré karabinku prohlédnout a zkontrolovat, narezlým a zdeformovaným nemá cenu dávat šanci při rovnání a pokusech o zlepšení funkčnosti, takové bez milosti zlikvidujte a příště si vyberte opravdu osvědčenou a kvalitní značku! Ideální jsou nepříliš lesklé a proto nenápadné vzory, velké karabinky jsou někdy potaženy ochrannou vrstvou. Na jednom konci je karabinka často opatřena očkem, což u větších zároveň napomáhá k odolnosti v tahu a brání deformaci. Malé karabinky jsou někdy zcela jednoduchého protáhlého tvaru, přesto fungují zcela spolehlivě.

OBRATLÍKY

se používají tam, kde dochází k výraznějšímu kroucení vlasce nebo šňůry a to by časem vadilo při nahazování nebo vedení nástrahy, případně i působilo snížení pevnosti. Ke kroucení v podélné ose dochází především při vláčení, vůbec nejčastějším jevem to je při lovu na rotační třpytky. Ale i další nástrahy dovedou vlasec nebo šňůru pěkně kroutit, použití kvalitního obratlíku ve správně zvolené velikosti je jednoduchým a účinným řešením.

Principem obratlíku je volné protáčení čepu v kovovém válečku, nejčastěji je obratlík řešen se dvěma protilehlými čepy, čímž se dosahuje mnohem snazšího protáčení. Musí být vyroben ze špičkového materiálu a nesmí být nijak pokřivený, protože v ten moment by funkčnost rapidně klesala. Je opatřen dvěma protilehlými očky, speciální obratlíky mají ještě jedno očko vyvedené na boku. Ty se potom používají pro jednoduchou a rychlou montáž dalšího návazce. Obratlíky v žádném případě nesmějí být narezlé nebo znečištěné, u těch, které již nějakou dobu máme použité v montáži občas kontrolujme pevnost i snadné protáčení. Obratlík může současně sloužit i jako zarážka a také pro spojení kmenového vlasce nebo šňůry s návazcem. Bezpodmínečně nutné bývá použití kvalitních obratlíků i při lovu úhořů, kteří dokáží vlasec neskutečně kroutit, stejně tak velké, důkladné obratlíky se používají při lovu sumců. Pokud nahazujeme a následně vytahujeme nástrahy na velkou vzdálenost, jejich nesymetrický tvar také může často působit kroucení vlasce, takže i pro tyto montáže je použití obratlíku vhodné. Na obratlíky s navlékacím labyrintem již téměř nenarazíte, používaly se pro připojení tvrdých ocelových lanek, především při lovu štik. Ocelová lanka i kevlarové a další součásti montáže, které dokonale odolají ostrým zubům dravců jsou dnes zhusta dodávány již s připojeným obratlíkem nebo karabinkou.

KOMBINOVANÁ KARABINKA S OBRATLÍKEM

se při lovu na vláčecí nástrahy výborně osvědčuje, použít ji ale můžeme i při položené či dalších rybářských technikách. Jedná se vlastně o obratlík, který má na jedné straně klasicky provedené očko a na druhé je opatřen závěsem ve stylu karabiny. Velmi praktická věc pro rychlou výměnu nástrah i návazců, vyrábí se také v nejrůznějších velikostech a modifikacích.

Velmi často najdou využití i sestavování montáží pro lov na feeder, kde slouží k uchycení krmítka, v kombinaci s bužírkami a korálky také při tradičním lovu na položenou, rybářská vynalézavost a fantazie totiž nezná hranic. Po vyproštěné vázce nebo souboji s velkou rybou si zvykněme karabinky i obratlíky kontrolovat, v případě jakéhokoli poškození nebo nefunkčnosti je ihned vyměňte. Určitě se to totiž vyplatí.

SPIRÁLOVÉ KROUŽKY

se používají k upevnění háčků a zejména trojháčků na vláčecí nástrahy. Využijeme je na woblerech, plandavkách, rotačkách i dalších vláčecích nástrahách. Musejí být opravdu kvalitní a spirála těsně doléhat, aby nedošlo k natažení kroužku vysokým tahem nebo jeho uvolnění při boji s rybou.

MIKROKROUŽKY

Jsou poměrně malé, ale velmi pevné kroužky, používané pro spolehlivé spojení především u materiálů, které by se jinak navzájem mohly snadno proříznout, nebo by uzel dost dobře nedržel a sklouzával, případně se rozvazoval. Jejich hrany musejí být oblé, jinak by při zvýšeném tahu došlo snadno k proříznutí vlasce nebo šňůry v ohybu. Mikrokroužky se výborně hodí pro vytváření bočních návazců a používají je i rybáři při lovu na plavanou, ty nejmenší mají ve své výbavě zpravidla muškaři.

Když budete spojovat šňůru a vlasec nebo obyčejný vlasec a fluorkarbonový materiál, použití mikrokroužků se asi nevyhnete, je to mnohem spolehlivější, než všechny zatím vyzkoušené uzly a spoje. Jsou v jednom kuse, na rozdíl od spirálových kroužků je tedy nelze navlékat, vždy je třeba pečlivě vázat.

PEVNOST A NOSNOST

se u karabinek a obratlíků udává v kilogramech, občas můžeme být svědky zajímavých testů, raději ale vždy sáhněme o trochu „naddimenzovaném“ spojovacím materiálu, přece jen používáním stárne a raději neriskujme zbytečně. Pozor na označování v librách nebo uncích, se kterým se můžeme setkat na zboží, které dorazilo z Velké Británie nebo bylo původně pro rybáře za Kanálem určeno. Ale přepočet zase není složitý, jen si toho všimnout!

  • vždy dbejme u karabinek na dokonalé zavírání a materiál

  • nenechávejte po rybolovu obratlíky a karabinky ve vlhkých krabičkách a po kapsách, už by potom nemusely být dokonale funkční

  • nosnost celé sestavy je jen taková, kolik udrží její nejslabší článek!

  • obratlíky a karabinky navazujte nad stolem, ručníkem nebo novinami, jinak se v trávě špatně hledají

  • u vláčecích nástrah věnujte dostatečnou pozornost spirálovým kroužkům a poškozené nebo podezřelé a zdeformované ihned vyměňte!

  • Nějaké ty karabinky a obratlíky mějte na rybách vždy u sebe, nikdy nevíte, kdy budou potřeba

Jedním ze základních pravidel rybařiny je, že často rozhodují o našem úspěchu či neúspěchu takovéhle drobnosti za pár korun. Věnujme jim tedy vždy takovou pozornost, jakou si zaslouží!