Jak vybrat kabely a vodiče?

Kabel je soustava dvou nebo více vodičů, které slouží k rozvodu elektrické sítě a přenosu elektrické energie nebo optických, datových a jiných signálů. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy vodičů a na co se při výběru zaměřit?

Kabel je soustava dvou nebo více vodičů, které slouží k rozvodu elektrické sítě a přenosu elektrické energie nebo optických, datových a jiných signálů. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy vodičů a na co se při výběru zaměřit?

Doba čtení 5 min.
Tomáš, redakce Heureka.cz

Rozdělení kabelů podle specifikace

Základní rozlišení kabelů se odvíjí od normovaného označení. To v sobě ukrývá materiál kabelu, druh, počet vodičů i materiál izolace. Obecně se kabely liší počtem žil, jejich tloušťkou žil a barevným označením, a materiálem vnější izolace.

Kabely CYKY

Nejpoužívanější standard tzv. silových kabelů v elektroinstalacích budov je CYKY. Jedná se o kabel obsahující měděné žíly obalené PVC izolací. Hodí se pro pevné rozvody elektřiny bez mechanického namáhání, tedy k zazdění pod omítku nebo uložení do kabelových žlabů. Kabely CYKY nejčastěji propojují rozvaděče, elektroinstalační krabice, zásuvky, vypínače či osvětlení.

  • CYKY-J - obsahují ochranný zemnící PE (zeleno-žlutý) vodič, který má zemnící funkci. Ostatní vodiče jsou černé, šedé, hnědé nebo modré.

  • CYKY-O - ​​neobsahují zemnící PE vodič, jedná se o tzv. vypínačový kabel, používá se např. u dvoupáčkových (schodišťových) vypínačů osvětlení.

  • CYKYLo - jsou ploché a mají vodiče uspořádány v řadě vedle sebe. Slouží pro využití ve stísněných prostorách, kde se lépe pracuje s plochým než kulatým kabelem, např. v drážkách ve zdi, ve stropech nebo podlahách. Jednotlivé vodiče lze také snadněji oddělit. Existují ve variantách CYKYLo-J a CYKYLo-O.

Kabely AYKY

Silové kabely s pevným hliníkovým jádrem nesou označení AYKY a jsou ideální pro uložení v zemi, do ochranných trubek (chrániček) nebo kabelových kanálů. Většinou se používají na dlouhé vzdálenosti, typicky jako přívodní kabel od elektrické přípojky k hlavnímu elektroměrovému rozvaděči. Kabely AYKY jsou levnější alternativou kabelů CYKY, avšak je nutné používat větší průřez žil.

  • Vhodné pro uložení v zemi

  • Levnější než CYKY

  • Nutná větší tloušťka žil

Kabely CYSY

Kabely CYSY s mezinárodním značením H05VV-F a H07VV-F jsou ohebné kabely, jejichž jádro je tvořeno měděnými lankovými vodiči a vnější izolace je PVC bílé a černé barvy. Používají se pro pohyblivé přívody, přívodní kabely ke spotřebičům a na prodlužovacích šňůrách. Přednostně jsou určeny pro použití v interiéru, jelikož PVC izolace se může při nižších teplotách lámat. Jsou vhodné pro nízké až střední mechanické namáhání.

  • Ohebné

  • Vhodné jako přívodní kabely spotřebičů

  • Použití omezeno na interiér

Kabely CGSG

Kabely CGSG s mezinárodním značením H05RR-F a H07RR-F jsou ohebné kabely s jádrem z měděných lankových vodičů. Vnější izolací kabelu je černá guma se zvýšenou odolností při střední a středně těžké mechanické zátěži. Je vhodný i pro použití v exteriéru - gumová izolace odolává i vnějším vlivům, UV záření a nízkým teplotám. Gumové kabely se většinou používají pro pohyblivou montáž, jako pohyblivý přívod pro ruční pracovní nástroje v dílnách, ohřívače, případně prodlužovací šňůry s větší odolností - všude tam, kde je nutná zvýšená izolace a zároveň vysoká ohebnost.

  • Ohebné a poddajné

  • Vhodné pro připojení ručních přenosných spotřebičů

  • Nevhodné pro trvalé uložení

Kabely 1-CXKH-R-J

Nehořlavé silové kabely 1-CXKH-R-J s izolací vodičů XLPE, bezhalogenovou výplní i pláštěm. Kabel při požáru neuvolňuje jedovaté halogeny a lépe odolává ohni. Používají se pro kritické elektrické okruhy.

  • Zvýšená odolnost vůči požáru

  • Nejsou odolné vůči UV záření a vlhku

Základní parametry kabelů

Druhy vodičů

Fázový vodič přenáší elektrickou energii do spínače nebo do zásuvky. Barva izolace je černá, hnědá nebo šedá. Připojuje se na svorku označenou „L“ (live). V ČR je dohodnuto umístění v zásuvkách vlevo od ochranného kolíku.

Střední pracovní vodič, označovaný jako "nulový vodič" nebo také "nulák" vrací proud do sítě. Označuje se modrou barvou izolace a připojuje se na svorku "N" (neutral).

Ochranný neboli zemnicí vodič vyrovnává potenciál země. Má-li spotřebič svorku na zemnicí vodič, pak na něj musí být připojen. Barva izolace je žlutozelená.

Počet žil

Kabely mívají dvě a více žil, v běžných instalacích se používají nejčastěji 2, 3, 4 a 5 žilové kabely. Počet žil má své místo i v označení kabelu, např. 3x1,5 znamená trojžilový kabel s jednotlivými průřezy 1,5mm².

  • dvoužilový kabel - používá se ve vypínačích, k přerušení obvodu fázového vodiče k žárovce, ventilátoru, případně ovládání jednofázového spotřebiče.

  • třížilový kabel - kromě fázového vodiče obsahuje i modrý (pracovní nulový) vodič a zelenožlutý (zemnící ochranný) vodič (platí pro verzi -J); nebo obsahuje pouze fázové vodiče (platí pro verzi -O).

  • čtyřžilový kabel - obsahuje třífázové vodiče, v této soustavě chybí modrý pracovní nulový vodič (podle normy TNC).

  • pětižilový kabel - kromě třífázových vodičů obsahuje i modrý (pracovní nulový) vodič a zelenožlutý (zemnící ochranný) vodič (platí pro verzi -J), používá se v instalacích podle normy TNC-S.

Průřez žil

V běžných domovních instalacích se používají především kabely s průřezem od 1,5mm² do 6mm². Tlustší průřezy se používají pro napájení míst s vysokým odběrem elektrické energie, případně na delší vzdálenosti (kvůli úbytku napětí) odběrného místa od bodu připojení do soustavy (přípojka).

  • Kabely s průřezem 1,5 mm² - pro elektrické rozvody s menším odběrem elektřiny, např. zapojení svítidel a vypínačů.

  • Kabely s průřezem 2,5 mm² - pro rozvody s vyšším odběrem elektřiny (zásuvkové rozvody), kde jsou napájeny spotřebiče.

  • Kabely většího průřezu - používány např. pro hlavní přívod od elektroměrového rozvaděče, napojení strojů v dílnách apod.

Nejčastější dotazy

Pokud je okruh s měděnými vodiči jištěn jističem do 13 A (včetně), lze v něm použít vodiče průřezu 1,5mm². Naopak v okruhu s měděnými vodiči jištěném jističem 16 A a více, musí být použity vodiče průřezu minimálně 2,5mm². Toto pravidlo platí pro většinu běžných elektroinstalací. Existují výjimečné a extrémní případy, kdy to neplatí. Vždy je dobré konzultovat s odborníkem, např. projektantem. Povolené použití a dimenzování vodičů ošetřuje norma ČSN 33 2000-5-52 Elektrické instalace nízkého napětí.

Pro pily pracující s 230 V je minimální průřez 1,5 mm², od délky kabelu 20 m 2,5 mm². Pily s třífázovým motorem mají větší výkon a připojují se k síti 400 V/50 Hz, která má ochranu proti podpětí, přepětí, nadproudu a proudový chránič. Pro připojení pily je potřeba přívodní kabel s 5 vodiči.

Chránička kabelů není vždy nutná. Např. CYKY kabely mohou být uloženy pouze do cesty vysekané ve stěně. V domovních rozvodech se kabely ukládají do lišty na omítku podél podlahy a hran místnosti. Další možností využívanou v průmyslových elektroinstalacích je uložení kabelů do kabelového kanálu či žlabu s použitím stahovacích vázacích pásků.