Neodmyslitelnou součástí dámského šatníku je kabelka, a mnohdy ne jen jedna. Každý model je totiž třeba vybírat podle příležitosti nošení, sezóny i praktičnosti. Mini kabelka a psaníčko pojme většinou pouze mobil a peníze, s prostornými shoppery se naopak můžete vydat i nakupovat. Jaké další typy tašek existují a na co se při výběru zaměřit? Vše vám odhalíme v našem rádci a na závěr ještě přihodíme pár rad k údržbě jednotlivých materiálů.
Neodmyslitelnou součástí dámského šatníku je kabelka, a mnohdy ne jen jedna. Každý model je totiž třeba vybírat podle příležitosti nošení, sezóny i praktičnosti. Mini kabelka a psaníčko pojme většinou pouze mobil a peníze, s prostornými shoppery se naopak můžete vydat i nakupovat. Jaké další typy tašek existují a na co se při výběru zaměřit? Vše vám odhalíme v našem rádci a na závěr ještě přihodíme pár rad k údržbě jednotlivých materiálů.
Ve svém šatníku byste měli mít kabelky tří kategorií, a to v základním elegantním provedení černé barvy, v neutrálních barvách kovových odstínů a alespoň jednu doplňkovou ve výrazné barvě či nápaditém vzoru. Kabelky pak můžete podle libosti kombinovat na jakoukoliv příležitost. Pokud hledáte ideální model na každodenní nošení, vybírejte takové provedení a styl, který nejlépe ladí s vaším šatníkem. Důležitým prvkem bude velikost, délka poutek a vnitřní uspořádání. Naopak vybíráte-li variantu na ples či společenskou událost, vždy mějte jasno v tom, k jakým šatům či róbě kabelku vybíráte. Vnitřní uspořádání a kapsy nejsou v tomto případě stěžejní.
Co v ní budete mít?
Už víte, do jakého stylu budete kabelku ladit a kam ji hodláte nosit nejčastěji? Je na řadě se podívat na to, co do ní budete ukládat. Od toho se následně odvíjí další parametry jako velikost, nosnost a vnitřní uspořádání. Promyslete si, jaké věci budete chtít mít stále po ruce. Pořizujete kabelku do práce? Možná se bude hodit model, který pojme A4 dokumenty, notebook, svačinu a kosmetickou taštičku. Stavujete se cestou z práce na trzích či v supermarketu? Vybírejte prostorné shopper bagy. Do divadla vám však postačí psaníčko, do kterého sbalíte pouze mobil, peněženku, klíče a případně pudr či rtěnku.
Velké prostorné kabelky označované jako shoppery pojmou všechny nezbytnosti, které potřebujete během dne, ale i drobnější nákup. Větším rozměrům jsou uzpůsobena i poutka. Nenechte se zmýlit názvem shopper (z angl. nákup). Nejedná se o fádní látkové nákupní tašky. Shopper kabelky seženete v luxusním koženém provedení stejně jako ve vzorovaném sportovním designu. V souvislosti s objemnými taškami se můžete setkat s označením Tote bag. Ačkoliv byl mezi oběma typy (shopper a tote) dříve viditelný rozdíl, v dnešní době odlišnosti téměř splynuly a výrobci oba názvy běžně zaměňují.
Všechny kabelky, které lze nosit křížem přes tělo, můžeme označit za crossbody. Nejedná se tedy v pravém slova smyslu o typ jako spíše o způsob nošení. Crossbody modely tak mohou být i velké shoppery stejně jako menší sportovní typy vhodné na procházky. Všechny zmíněné provedení mají však jedno společné – delší ramenní popruh, většinou nastavitelný dané postavě. Takovýto způsob nošení patří k nejpohodlnějším, uvolní vám ruce a rovnoměrně rozloží hmotnost nákladu.
Provedení crossbody údajně poprvé používaly britské sufražetky, které při roznášení agitačních letáků potřebovaly volné ruce a zároveň tašku, ve které mohly veškerý materiál pohodlně přenášet.
Kdo by neznal minimalistické provedení do ruky? Psaníčka jsou nejčastěji nošená na plesech a jiných formálních akcích. Lze je nosit pouze v dlani nebo na rameni prostřednictvím vyjímatelného poutka či řetízku. Tyto mini kabelky mívají obdélníkový tvar připomínající obálku. Dáváte-li přednost extravagantnějším kouskům, nebojte se sáhnout po kulatém třpytivém provedení s flitry nebo jiných blýskavých variantách. Vždy však myslete na to, k jakému outfitu psaníčko pořizujete.
Zpevněná varianta spíše menších až středních rozměrů může připomínat kufřík či malou skříňku. Kufříkové provedení působí velmi elegantně. Nejčastěji je vyrobeno z kůže a zapíná se na přezku či magnetický cvoček. Není ideální volbou na cestování, jelikož pevná konstrukce neměnným rozměrů nelze snadno zabalit, ani nepojme více věcí jako například volná shopper taška. Místo toho bude skvělou volbou na vycházky po městě, do práce či společenské akce. Ke kufříkovému provedení lze zahrnout také satchel bag, tedy speciální provedení pevné kabelky, která bývá doplněna o dlouhý popruh. Často se proto nosí v crossbody verzi.
Hobo bag
Ležérní hobo kabelky se vyznačují na rozdíl od kufříkových modelů měkkým nevyztuženým materiálem a jedním dlouhým uchem. Díky tomu je kabelka poměrně skladná a skvěle poslouží jako volnočasová varianta do města nebo na návštěvu. Svůj název prý získala od poutníků (z angl. hoboes), kteří svůj majetek nosívali v šátku. Právě hobo kabelky mají svým půlměsícovým prohnutím vzdáleně připomínat tvar šátku s uzlíky.
Trapeze bag
Pod anglickým označením trapeze se schovávají speciální typy kabelek, jejichž boční strany lze po rozepnutí roztáhnout. Díky tomu snadno zvětšíte jejich objem a v případě potřeby opět jednoduše složíte. Trapézové provedení bývá vyrobeno z pevnějších materiálů a obecně dobře drží tvar.
Zobrazit více
Mezi další dostupné varianty řadíme tzv. bowlingové kabelky (bowling bag) a tašky typu bucket. Bowling bag připomíná tašku na bowling, tedy zaoblenou kabelku s pevným dnem. Většinou mívá kratší popruhy a nosí se na předloktí. Vedle toho bucket bag nápadně připomíná stažený pytlíček. Kabelky bucket provedení se nejčastěstěji stahují na šňůrky a bývají doplněné o třásně či jiné ozdoby.
Na co se zaměřit
Materiál
Nejen střih, ale také materiál hraje velkou roli ve výsledném dojmu a designu. Z prémiových materiálů lze vyčlenit luxusní kožené kabelky, které se hodí do každého oblečení a svou odolností jsou zárukou kvality na dlouhá léta. Oproti ostatním se však o ně musíte náležitě starat. Levnější variantou jsou syntetické kůže a koženky. Ty jsou mnohdy od pravé kůže k nerozeznání a existují v mnoha barevných a vzorovaných provedeních. Sportovnější variantou jsou textilní kabelky, které se snadno čistí, nabídnou dostatek prostoru pro nákup a celkově působí odlehčeně a vzdušně. Velkou nabídku také naleznete u funkčních kabelek vyrobených z polyuretanu či nylonu. Tyto modely bývají nepromokavé a obecně vhodnější na venkovní volnočasové aktivity.
Velikost a tvar
Vaše kabelka by měla v první řadě perfektně doplňovat vaší postavu. Oválné a čtvercové kabelky jsou nejlepší volbou pro vysoké a štíhlé postavy. V případě, že jste spíše menšího vzrůstu a plnějších tvarů, zvolte raději trojúhelníkový tvar kabelky (např. hobo). Při výběru se můžete také řídit pravidlem čím menší žena, tím menší kabelku by měla nosit. Modely XXL jsou sice praktické, ovšem pokud je vaše taška větší než vy, vypadá to spíše komicky než stylově.
Co do velikosti by vás určitě měla zajímat možnost nastavení délky popruhů. Větší tašky by neměly překrývat oblast boků, protože by vám kabelka překážela při chůzi. V ideálním případě by měla taška končit v oblasti pasu. Ženám se širšími boky lépe padnou modely s kratšími uchy, nejlépe těsně pod rameno. Postava pak vypadá souměrně. Plnější postavy by se měly vyvarovat mini crossbody taškám, naopak sáhnout po kabelkách do pasu.
oblečení na víkend, cestovní výbava, doplňky na služební výjezd
Barva a vzory
U kabelky si nejdříve všimneme barvy, proto byste nad jejím výběrem měli strávit nějakou dobu a rozvrhnout si, k čemu všemu půjde vybraný model kombinovat a na jakou příležitost se ho chystáte nosit. Tašky v základním provedení, teda barvy černé, hnědé, šedé, bílé, smetanové nebo béžové, by neměly chybět v žádném šatníku. Doplňkové a výraznější barvy, jako jsou červená, zelená a modrá, jsou vhodné jako osvěžující doplněk ideálně v letním období.
Pokud chcete působit romanticky, zvolte světlejší odstíny s jemným potiskem např. kvítky, nebo třešničkami. V chladnějším období můžete pak vzor nebo barvy z kabelky zkombinovat se šálou nebo broží ve tvaru potisku.
Zapínání
Pro někoho detail, pro jiné zásadní parametr výběru. Velmi elegantní variantou bude magnetické zapínání s kovovou přezkou. Často se s ním setkáte u společenských psaníček či kufříkových variant. Pokud vybíráte kabelku do města nebo na cestování, rozhodně dejte přednost celozapínání. Kabelky by měly jít zavřít po celé svrchní délce, čímž nebudou tak snadným objektem pro kapesní zloděje. Hobo kabelky a bucket bagy nemusí mít zapínání žádné, nebo jen jednoduchou přezku. Obvykle se totiž jedná o tašky sportovnějšího charakteru, u kterých lze cennosti uzavřít ve vnitřní tajné kapse na zip.
Způsob nošení
O způsobu nošení kabelky částečně rozhoduje také příležitost, na kterou ji nosíte. Na formálních akcích se setkáte buď s psaníčky, nebo kabelkami s krátkými uchy. Ty se nosí buď v ruce nebo na předloktí. Na druhé straně stojí modely přes rameno, které působí neformálně a jsou mnohem pohodlnější. Klasickým řešením jsou kabelky na rameno, které lze v některých případech upravit do tvaru batohu a nést také na zádech. Postavám s širšími rameny a výraznějším dekoltem se obecně doporučuje nosit kabelku přes ruku v linii pasu.
Vnitřní uspořádání
I když vám vnitřek kabelky nijak neovlivní vybraný outfit, leckdy vám urychlí hledání telefonu či peněženky. Čím více bude kabelka členěna, tím lépe a efektivněji v ní uložené věci najdete. V takovém případě se zaměřte také na barvu podšívky. Ta by měla být co nejsvětlejší, aby se v prostoru dobře orientovalo. Podle způsobu využití kabelky tak vybírejte vnitřní uspořádání. Pracovní tašky mohou být doplněné o kapsy na notebook, diáře či oky propisky. Shopper varianty bývají obvykle méně členěné, aby byl prostor co nejflexibilnější pro případné nákupy.
Prostorné kabelky můžete v případě nutnosti doplnit o praktické organizéry.
Značka
Jste věrni jedné značce? Při výběru kabelky nemusíte vždy experimentovat. Značkové kabelky vydrží dlouhé roky, a navíc nevyjdou z módy. Vzpomeňte si na nadčasové klasiky jako známé birkinky (Birkin Bag) ve tvaru lichoběžníku, Gucci kabelky s ikonickým znakem a bambusovým uchem či nestárnoucí prošívané Chanel kabelky s elegantními řetízky. V současnosti však existuje řada dalších kvalitních výrobců a značek pyšnící se prémiovými materiály a kvalitou zpracování (např. kováním). A pokud je pro vás takový luxus příliš, vždy se můžete pouze inspirovat a pořídit levnější provedení např. z koženky.
Péče a údržba
Jak pečovat o jednotlivé materiály?
Kožené kabelky: o kabelku vyrobenou z usně je třeba pravidelně pečovat. Před prvním použitím ji naimpregnujte přípravkem na kůži a tento postup opakujte zhruba každé dva měsíce. Chraňte je před přímým sluncem i ostrým deštěm. Mokrou kabelku pečlivě vysušte bavlněným hadříkem při pokojové teplotě a poté nakrémujte. Hladkou useň čistěte navlhčeným hadříkem a čisticím přípravkem na kůži. Přípravek poté zaleštěte do povrchu kabelky houbičkou. Lakovaná useň je náchylnější na poškození, proto postupujte obezřetněji a chraňte ji před deštěm.
Kabelky ze syntetického materiálu: podobně jako kůže nemají tyto kabelky příliš rády vlhko. Čistěte je proto v ruce vlhkým hadříkem s šetrným saponátem. Nikdy je neperte, ani nesušte v sušičce. Větší údržba jako v případě usně však již není třeba.
Textilní kabelky: na vyčištění kabelky z textilu použijte měkký hadřík namočený v mýdlové vodě. Nikdy ale nemydlete přímo povrch kabelky. Nečistot zbavuje textil jemným stíráním.
5 tipů na zajištění dlouhé životnosti kabelky
Pokud kabelku delší dobu nepoužíváte, uložte ji na suché místo a vycpěte novinami či hedvábným papírem, aby stále držela tvar.
Nepřetěžujte materiál přílišným nákladem. Na větší nákupy a těžké položky použijte samostatnou nákupní tašku.
Pro uložení do skříně použijte poličku. Nevěšte kabelku za ucho.
Snažte se uložené věci v prostoru kabelky organizovat a kosmetiku ukládat do samostatné kapsičky.
Chraňte zipy. Jednou za čas je promažte včelím voskem nebo čističi na šperky.