Jak vybrat infrasaunu a saunu?

Vyhledáváte wellness pobyty a rádi trávíte volný čas ozdravnými procedurami? S infrasaunami si můžete dopřát léčivé kúry přímo z pohodlí vašeho domova. Prvotní investice se vám mnohonásobně vrátí v podobě neomezeného privátního vstupu do svého wellness světa. Při výběru domácí infrasauny nebo finské sauny se zaměřte na dostatečnou kapacitu, typ topidla i umístění kabiny.

Vyhledáváte wellness pobyty a rádi trávíte volný čas ozdravnými procedurami? S infrasaunami si můžete dopřát léčivé kúry přímo z pohodlí vašeho domova. Prvotní investice se vám mnohonásobně vrátí v podobě neomezeného privátního vstupu do svého wellness světa. Při výběru domácí infrasauny nebo finské sauny se zaměřte na dostatečnou kapacitu, typ topidla i umístění kabiny.

Doba čtení 8 min.
Andrea, redakce Heureka.cz
Jak vybrat infrasaunu a saunu

Video nákupní rádce

Hlavní otázky výběru

Umístění a využití sauny

V první řadě byste měli vědět, kam vaši novou saunu umístíte a kolik na ni máte prostoru. V interiéru, tím spíše v bytě, bude hrát každý centimetr velkou roli a budete se ohlížet po vestavných variantách nebo rohových provedeních. Infrasauny nevyzařují teplo, proto jsou zcela bezpečným řešením právě i do menších bytů. Pokud bude umístěná ve sklepě nebo na zahradě, nezapomínejte na přívod energií.

Kapacita

Nad požadovanou kapacitou se zamyslete před každým výběrem, protože právě ta určí následnou velikost sauny i její spotřebu. Saunu tedy vybírejte pro takový počet lidí, který ji opravdu budou pravidelně společně využívat. Cenový rozdíl mezi saunou pro 1, nebo 2 osoby není tak skokový, proto, neřešíte-li nedostatek místa, sáhněte po větší dvoumístné. Tu využije i jeden člověk, který si v ní bude moci natáhnout nohy (na rozdíl od jednomístného modelu). Běžně dostupné sauny mohou být i 3 nebo 4místné vhodné pro celou rodinu.

Cena a provozní náklady

Cena sauny se pochopitelně odvíjí od kapacity a celkové kvality zpracování včetně typu topidel. Nejlevnější modely lze sehnat okolo 20 tisíc Kč, které jsou určeny maximálně pro dvě osoby, vyrobeny z imitace dřeva a vybaveny základním příslušenstvím. Dražší modely od 30 tisíc Kč nabízejí větší pohodlí, bohatší výbavu a kvalitní materiály. Pořizovací cena však není jediným artiklem, nezapomínejte připočítat provozní náklady jako energie, voda a další příslušenství, která by se vám mohlo po čase hodit (vonné oleje).

Základní rozdělení saun

Infrasauna

Infračervené záření. který tento specifický druh sauny využívá, proniká až 4 cm pod kůži. Díky tomu krásně a efektivně prohřeje celé tělo podobně jako sluneční svit (jen bez škodlivého UV záření). Zhruba od 45 °C vyvolává pocení, proto infrasaunu často volí lidé, kterým klasické extra horké sauny nesvědčí. Vzhledem k tomu, že nedochází k ohřívání vzduchu, je právě infrasauna vhodná i do bytu.

Infrasauna se také nazývá infrakabina, protože funguje na principu infra záření, které prostor ohřeje na maximálně 60 °C

Finská sauna

Oproti infrasauně stoupá teplota v tradiční severské sauně i nad 100 °C. Naopak vlhkost je zde minimální (pod 5 % v závislosti na polévání saunových kamenů), proto se často označuje za tzv. suchou saunu. Teplo generují kamna, buď klasická na dřevo, nebo dnes využívanější elektrická.

Kombinovaná infrasauna s finskou saunou

Některé moderní zařízení lze používat kombinovaně, tedy jako saunu s infračervenými zářivkami, nebo kamna s horkým vzduchem. Tyto systémy se skvěle hodí do rodiny, kde každý preferuje něco jiného nebo do klasických wellness center.

Sudová sauna

Nápaditým venkovním typem sauny je provedení připomínající sud. Díky předchozímu sestavení je její instalace na pozemek opravdu jednoduchá. Sudové sauny slouží také jako stylový zahradní nábytek, který zaujme každou návštěvu.

  • Parní sauna Pokud někoho uslyšíte říkat - jdu do páry, je tím myšlena právě speciální parní sauna, která je charakteristická vysokou vlhkostí a poměrně nízkou teplotou, která se pohybuje kolem 40 °C. Tato vlhká sauna dosahuje až 100% vlhkosti, proto je vhodná při léčbě respiračních onemocnění.

  • Solná sauna Infrasauna, nebo finská sauna může být doplněna o obložení ze solných cihel nebo speciální solné koše. Tato zařízení mají velmi léčivé účinky na lidský organismus, do prostoru uvolňují prospěšné ionty, čímž prostor zbavují škodlivin a posilují obranyschopnost.

Důležité parametry

Příkon a spotřeba

Spotřebu sauny určuje příkon, který by se měl pohybovat okolo 1 700 W. Nižší hodnoty se déle nahřívají a jsou méně výkonné, ty vyšší mají zas úměrně vyšší spotřebu. Záleží pochopitelně na velikosti sauny a její kapacitě, čím větší sauna, tím vyšší výkon potřebuje. Výkonné modely přesahují i 2 100 W. Níže naleznete tabulku uvádějící přibližnou spotřebu daného typu sauny.

Typ sauny

Přibližná velikost

Průměrná spotřeba

Cena (při 4 Kč na 1 kWh)

Infrasauna pro 1 osobu

90 × 95 cm

1,3 kWh

6 Kč

Infrasauna pro 2 osoby

120 × 95 cm

1,8 kWh

8 Kč

Infrasauna pro 3 osoby

150 × 95 cm

2,7 kWh

12 Kč

Finská sauna

160 × 160 cm

9 kWh

40 Kč

Rozměry

Velikost se odvíjí od kapacity dané sauny. Nejmenší modely pro jednu osobu nemusí dosahovat ani 1 metru na šířku. Pro pohodlné usazení 2 osob, bez možnosti natažení nohou, budete potřebovat saunu širokou zhruba 130 cm s výškou necelé 2 metry. Ty největší obvykle venkovní sauny nabídnou více než 2 metry na šířku i hloubku s výškou přibližující se ke 3 metrům.

Na co se zaměřit

Materiál

Důležitými vlastnostmi materiálu sauny jsou především vysoké izolační schopnosti, odolnost a také vhodný design. Venkovní umístění si navíc žádá speciální povrchovou úpravu, která odolá všem rozmarům počasí. Ačkoliv lze na trhu sehnat designové skvosty v podobě celoprosklených stěn, nejčastějším materiálem saun stále zůstává tradiční dřevo. Níže naleznete seznam těch nejčastějších dřev a jejich stručnou charakteristiku.

  • Hemlock - neboli kanadský jedlovec je dřevo vyznačující se vysokou odolností, pevností a dobrými izolačními vlastnostmi.

  • Severský smrk - levnější dřevěné zpracování ve světlé barvě s drobnými suky.

  • Červený cedr - patří mezi kvalitní drahé dřevo, které je typické svou dřevitou vůní a odolností vůči vlhkosti.

  • Imitace dřeva - nejlevnější materiál, nemá dostatečné izolační vlastnosti ani potřebnou odolnost.

Mezi nejčastější dřeva patří kanadský jedlovec a severský smrk

Topidla

U finské sauny se vám nabízí prakticky dvě možnosti - elektrická kamna, nebo topení dřevem. Infrasauna je svým výběrem topidel o něco komplikovanější. Kromě samotného druhu infrazářiče, tedy topného infračerveného panelu, se zajímejte také o vlnovou délku.

V základním výběru topidel naleznete keramické zářiče, které se rychle zahřívají a jejich životnost je přibližně 60 let. Nižší cena je vykoupena o něco vyšší spotřebou. Vedle toho karbonová topidla se nahřejí za delší dobu, zato mají nižší spotřebu a lépe rozvádí teplo. Posledním běžně známým řešením jsou moderní plně spektrální topidla, která se zahřejí téměř okamžitě a pronikají nejhlouběji pod kůži.

Vlnová délka topidel se měří v mikronech a udává spektrum záření, tedy jakým stylem bude na lidskou pokožku zářič působit. Vlnová délka označovaná IR-C zahřívá kůži pouze na povrchu, zatímco délka IR-B už vykazuje lepší léčebné účinky. Hlubší a nejvíce ozdravné účinky má záření IR-A, které proniká až do podkoží.

Montáž a dostupnost servisu

Většina modelů je dodávána jako jednoduchá stavebnice v rozloženém stavu. Stěny sauny tvoří jednotlivé dřevěné profily, které stačí sesadit k sobě a sešroubovat. Vždy si však způsob sestavení ověřte u daného výrobku. Dostupnost servisu závisí na dané značce. Prémiové modely nabízejí bezplatného servisního technika a náhradní díly. Proto by se i při vašem výběru měla promítnou možnost servisu, který daná firma nabízí (případně jeho absence).

Design

I když se sauny většinou vyrábějí ze dřeva, styl provedení a doplňků se velmi liší. Můžete si pořídit klasickou finskou saunu obloženou dřevem nebo moderní designovou variantu s barevným podsvícením a velkými prosklenými plochami. Sauna by měla vkusně zapadnout do bytu nebo na zahradu a podtrhovat celkový ráz daného prostoru.

Také do sauny můžete pořídit stylové doplňky ve dřevěném nebo kamenném provedení

Výbava a příslušenství

Jakou výbavu by vaše sauna měla obsahovat? Vyjasněte si, jaké doplňky by ve vaší sauně rozhodně neměly chybět. Některé lze bez problému dokoupit zvlášť, na jiné (jako například ovládací panel) je třeba se zaměřit ještě před samotným nákupem daného modelu.

  • Ovládací panel - ovládání se může nalézat zvenčí sauny, zevnitř nebo z obou stran, což bude pro většinu uživatelů komfortnější. Ovládací panel vám dále může ukazovat aktuální teplotu, čas i vlhkost.

  • Osvětlení - abyste ze sauny odcházeli maximálně zrelaxovaní a uvolnění, vybírejte vhodný typ osvětlení, které velkou měrou přispěje k ozdravnému účinku. Měnit můžete intenzitu osvětlení a v některých případech i jeho barvu. Každá barva má na lidské tělo jiný vliv, a vy tak můžete volit mezi postupným zklidňováním organismu nebo se naopak nabíjet energií.

  • Ionizátor - likviduje nebezpečné bakterie, a tím v sauně zajišťuje čerstvý a zdravý vzduch. Ve vyšších cenových kategoriích jde o běžnou součást výbavy. Pro osoby trpící na alergie i astmatiky je ionizátor téměř nutností.

  • Ozonový generátor - efektivně ničí viry, bakterie a další choroboplodné zárodky. Svým působením stimuluje tvorbu kyslíku v lidských tkáních.

  • Audiosystém - zpříjemní pobyt v sauně relaxačními melodiemi nebo jinou preferovanou hudbou. Audiosystém nahradí standardní přehrávače, které by vysoké teploty nemusely zvládnout.

  • Opěrky - ať budete v sauně trávit pár minut nebo půl hodiny, jistě využijete příjemný ergonomický doplněk v podobě zádové nebo hlavové opěrky.

  • Věšáky a police - poslouží k uložení ručníků, prostěradel, županů a jiných nezbytností, které si sebou ponesete do sauny.

  • Vonné esence - aromaterapeutické oleje nejen že navodí příjemnou atmosféru, také v závislosti na druhu pomohou vyléčit nějaké neduhy, osvěžit (eukalyptus), dodat chybějící energii (citrusy) nebo uvolnit unavené svaly (levandule). Do sauny si spolu s esencí vezměte tepluvzdornou misku s vodou, do které kápněte pár kapek oleje. Teplo začne z misky uvolńovat léčivé látky, které otevřenými póry snadno proniknou do organismu.

  • Saunové kameny - dokáží v kamnech zprostředkovat jedinečnou atmosféru severských saun. Většinou se jedná o speciální kameny, které jsou schopné lépe kumulovat teplo a pak ho déle vyzařovat.

Údržba sauny

Ať pořizujete vnitřní, nebo venkovní saunu, její pravidelná údržba bude nutností. Protože vlhké a teplé prostředí je ideální pro vznik plísní i šíření bakterií, je třeba prostor pravidelně větrat a vysávat. Interiér sauny můžete ošetřovat parafínovým olejem, který ho ochrání proti přílišné vlhkosti.

Vnější části sauny můžete umývat vodou s přípravky na lakované dřevo. Jednou za rok je nutné provést kompletní údržbu. Veškeré vybavení byste měli vynést, omýt a nechat uschnout. To samé pak udělejte i s vnitřkem sauny, kterou poté pečlivě vyvětrejte.

Proces saunování

Saunování má pozitivní efekt na kardiovaskulární systém, ztuhlé klouby, záda a končetiny. Pobyt v horku prokrvuje tělo a kůži, dochází k vyplavování endorfinů a celkové detoxikaci. Saunování se ovšem vyhněte, pokud nejste v dobrém zdravotním stavu, trpíte na onemocnění štítné žlázy, cukrovkou či nedostatečnou funkci ledvin. Sauně by se měly vyhýbat i ženy v pokročilém stádiu těhotenství.

Na saunování si nezapomeňte ručník na sezení i na otírání potu

  • Před vstupem do sauny se osprchujte a připravte si ručníky či žínky na otírání potu.

  • Během pocení v sauně se otírejte ručníky, které tak pomáhají otevírat kožní póry a odplavovat nečistoty.

  • Obecně se doporučuje pro finské sauny 10–15 minut saunování několikrát po sobě, s přestávkami na zchlazení. Celý proces můžete opakovat i třikrát. Infrasauny fungují na jiném principu, proto si pobyt uvnitř může prodloužit na 30 minut bez průběžného zchlazování.

  • Po dokončení saunování chvíli relaxujte a nechte se ochladit vzduchem. Poté se osprchujte vlažnou vodou. Obecně se doporučuje nepoužívat sprchové gely, které by mohly ucpat otevřené póry.

  • Po saunování nezapomeňte doplnit tekutiny, ideálně sklenicí minerálky nebo bylinného čaje.

Další užitečné články