Dětská odrážedla mohou mít mnoho podob od odrážecího kola bez šlapek, motorky, auta a jiných. Pokud je va še dítě dostatečně akční na to, aby už začalo rozvíjet sportovní aktivity, pak je právě nejlepší doba na pořízení odrážedla pro nejmenší. Ta jsou ideální pro děti, které ještě nejsou dostatečně motoricky vyspělé na opravdové jízdní kolo. Zjistěte, jaké vlastnosti by odrážedlo mělo mít, aby plně odpovídalo potřebám malého dobrodruha.
Dětská odrážedla mohou mít mnoho podob od odrážecího kola bez šlapek, motorky, auta a jiných. Pokud je vaše dítě dostatečně akční na to, aby už začalo rozvíjet sportovní aktivity, pak je právě nejlepší doba na pořízení odrážedla pro nejmenší. Ta jsou ideální pro děti, které ještě nejsou dostatečně motoricky vyspělé na opravdové jízdní kolo. Zjistěte, jaké vlastnosti by odrážedlo mělo mít, aby plně odpovídalo potřebám malého dobrodruha.
Kromě toho, že bude jízda na odrážedle pro dítě velká zábava, naučí se také hned několik základních dovedností, které později výrazně urychlí výuku jízdy na kole:
Držet rovnováhu a koordinaci těla
Zatáčet
Odhadovat vzdálenost a rychlost, kterou může samo ovlivnit
Díky těmto dovednostem získaným na odrážedle děti později na klasickém kole s pedály jezdí prakticky okamžitě, často i bez pomocných koleček. Rovnováhu se dítě učí zcela přirozeně a intuitivně, protože při jízdě snadno dosáhne na zem, kdy potřebuje. Malému cyklistovi tak ani nepřijde, že při odrážení jede téměř bez opory. Zatáčení je také nezbytnou dovedností, bez které se jízda na kole neobejde.
Na trhu existuje řada speciálních typů, například odrážedlo dětský kufr, který pomůže dítě zabavit během cestování a zefektivní pohyb po městě.
Základní předvýběr? – podle věku
Nejdříve si ujasněte, zda je dítě vzhledem k věku a zkušenostem schopno pouze sedět na odrážedle a odstrkovat se nohama, nebo už je schopno samo udržet rovnováhu a při odrážení jet. Odrážedla jsou různě velká a často mají nastavitelná sedla. Aby dítě dokázalo na odrážedle jezdit, je nutné, aby z jeho sedla dosáhlo na zem celými chodidly, ne pouze špičkami nohou.
Ani těm nejmladším dětem nemusíte upírat jízdu na odrážedle. Odrážedla pro roční dítě (případně mladší) se vyrábějí ve stabilnější dvoustopé verzi, které jsou často vybavené i ochranou proti překlopení. Mnohdy mohou více než vozítko připomínat interaktivní hračku, která zprvu může plnit funkci chodítka. Odrážedla 2v1 pomáhají dětem s prvními krůčky, mohou být vybavena madlem, interaktivním pultíkem se zvuky a světýlky, a po čase může dítě samo nasednout a odstrkovat se.
Odrážedla od 1 roku
Děti od 1 roku už mohou drandit na oblíbených auto odrážedlech, která jsou vybavena 4 koly a otočným volantem. Stále jsou z pohledu bezpečnosti a jistoty dítěte vhodnější dvoustopé verze. Ty mají většinou čtyři nebo tři kola. Jsou vhodné pro děti, které začínají chodit a zdokonalují se ve vzpřímené pozici a v držení rovnováhy. Dítě na něm sedí, ale díky kolečkům umístěným vedle sebe nemusí samo udržet balanc a pohybuje se odstrkováním.
Starší děti mohou objevovat svět na sportovních odrážedlech všeho druhu. Dvoustopá vozítka vystřídají jednostopá se dvěma kolečky. Dítě na nich sedí, po odrazu jede a musí už při jízdě samo udržovat rovnováhu. Oblíbená jsou odrážedla motorka nebo odrážedla kolo.
Existují praktické rostoucí verze odrážedel, které lze jednoduše výškově nastavit tak, že dětem vydrží klidně i několik let. Nastavitelné sedátko i řídítka umožní přizpůsobovat velikost rychle rostoucím dětem.
Větší odrážedla kola jsou skvělým pomocníkem pro starší děti, které poté přesedlají na opravdové dětské jízdní kolo, jelikož odrážedla velikostně odpovídají většinou dětským 12“ kolům. Taková odrážedla mohou být vybavena ručními brzdami. Ty je dobré pořídit právě proto, aby si děti na princip brzdění zvykly, naučily se ho používat pro budoucí cyklo ježdění. Dbejte na to, aby odrážedla s brzdou byla konstruována tak, že dítě páku snadno nahmatá a lehce stiskne. Vybírejte raději brzdy, které umožňují nastavení vzdálenosti dohmatu.
Hlavní parametry
Velikost
Před zakoupením odrážedla doporučujeme změřit dítě od rozkroku k zemi, když stojí rozkročené (jako když sedí na odrážedle). Tento údaj porovnejte s údaji o minimální výšce nastavení sedla a podle toho vyberte vhodnou velikost. Obecně platí, že:
od 20 měsíců věku – výška dítěte přibližně od 85 cm, sedátko nejníže 29 cm
od 2,5 let věku – výška dítěte od 90 cm, sedátko nejníže 34 cm
od 3 let věku – výška dítěte od 95 či 98 cm, sedátko nejníže 40 cm
Vždy dbejte na to, aby dítě bez problému dosáhlo chodidly na zem. Je to důležité nejen pro pocit jistoty dítěte, ale především z pohledu bezpečnosti. Dosah na zem zabrání případným drobným nehodám a dítě se díky tomu nebude bát. Nezapomeňte, že dítě rovněž musí ze sedla dosáhnout na řídítka, aby mohlo jízdu ovládat. Stejně jako je tomu u šlapacího kola, je nutné, aby dítě při stoji na zemi rozkročmo nad odrážedlem mělo mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou dostatek místa.
Hmotnost
Vzhledem k faktu, že na odrážedle budou jezdit malé děti, bude důležitým kritériem pro výběr nízká hmotnost. Dítě musí být schopno s vozítkem snadno manipulovat, a pokud nebude chtít jezdit, musí ho zvládnout samo nést nebo vézt. Kvalitní výrobky váží kolem 3,5 až 5,5 kg. Platí tedy pravidlo – čím lehčí, tím lépe pro dítě.
Některé modely dosahují i extrémní lehkosti, dle typu jen 2–3 kg, za tento nadstandard si ale připlatíte. Nízká hmotnost však nesmí být na úkor odolnosti a pevnosti, jako to může být v případě některých plastových modelů.
Pro nejmenší děti (17 či 18 měsíců) se hmotnost pohybuje od 2,6 do 3,6 kg
2leté děti zvládnou váhu kolem 4 kg, zvláště pokud má odrážedlo plnou výbavu včetně nafukovacích pneumatik a brzd
od 2,5 let lze pořídit kolo nad 4 kg
Hmotnost je závislá především na použitém materiálu (oproti běžnému kovu je lehčí hliník či slitiny) a také na výbavě. Modely s nenafukovacími koly jsou až o 1 kg lehčí než ty s nafukovacími pneumatikami.
Nosnost
U odrážedel se někdy uvádí i jejich nosnost – většinou ve značném rozmezí od 25 do 75 kg. Velký rozdíl zaznamenáte v tom, zda je uvedené číslo doporučená, nebo hraniční nosnost – tedy limit, při kterém už se kolo například rozlomí. Vzhledem k faktu, že je odrážedlo určeno skutečně pro malé děti, neměl by být s nosností problém. Obecně platí, že 25 kg je reálně dostačující nosnost pro většinu dětí.
Základní orientaci vám může pomoci shrnující tabulka hodnot:
Věk dítěte
Přibližná výška dítěte
Minimální výška sedadla
Hmotnost odrážedla
od 1 roku
75 cm
29 cm
2,6–3,6 kg
od 2 let
90 cm
34 cm
4 kg
od 3 let
95 cm
40 cm
nad 4 kg
Na co se zaměřit
Bezpečnost
Na trhu najdete odrážedla různé kvality, která vlastní různé certifikáty a potvrzení o bezpečnosti. Informace o maximální nosnosti a o věkové skupině musí být vždy uvedeny přímo na výrobku, jeho obalu nebo v návodu.
Na výrobku se nesmí vyskytovat žádné ostré hrany nebo ostrá zakončení, která by mohla dítěti ublížit při pádu. Zároveň se zaměřte i na komponenty, které by se mohly ulomit a ostrý okraj vytvořit. Případné vyčnívající trubky a tuhé součásti musí být spolehlivě zakrytovány. Části, které se pohybují proti sobě (tj. vykonávají střižný pohyb), musí mít mezi sebou bezpečnou mezeru nejméně 12 mm. Mezery mezi koly a ostatními částmi výrobku musí být maximálně 5 mm nebo minimálně 12 mm.
Na odrážedle se pohybuje malé a lehké dítě, a to velmi nízkou rychlostí. Pády nastanou, ale zřídka představují nějaké větší riziko. Parametrem, který stojí za uvážení, jsou zaoblené rukojeti a možnost omezení otočení řídítek, aby se nemohla protočit, zablokovat přední kolo a způsobit pád.
K dokonalé bezpečnosti přispějí reflexní barvy nebo nálepky, které lze v případě potřeby dokoupit.
Materiál
Odrážedla se vyrábí z různých materiálů, používá se kov, dřevo, ale i plast. Vždy se pořádně podívejte na kvalitu zpracování a na části, které mají dopady na jízdní vlastnosti. Kovová sice budou nejbytelnější, ale plastová a dřevěná zase mohou nabídnout nižší váhu nebo nápaditý design.
Dřevěná zpracování bývají krásná a stylová, ale často mají omezené možnosti co do nastavitelnosti výšky sedla či řídítek. I zde platí, že kvalitní provedení může být plně funkční a netřeba ho zavrhovat.
Plasty jsou většinou lehké, ale až na výjimky méně vydrží. Také kvalita komponent mírně pokulhává za bytelnými kovovými součástkami, především řídítky a náboji kol.
Tato odrážedla bývají vyrobena z oceli, různých slitin nebo z hliníku. Připomínají dětská jízdní kola a mají nejlepší jízdní vlastnosti. V tomto směru kovová odrážedla většinou vedou nad plastovými a dřevěnými modely. Další výhodou je jejich snadná oprava v běžných cyklistických servisech.
Komfort
U některých výrobků mohou být sedla polstrovaná a měkká, u většiny to ale bývá plast potažený koženkou s vycpávkou nebo pouze plast. Takové sedlo bude lehčí, ale pokud by bylo pro dítě tvrdé, můžete koupit jiné nebo dokoupit měkký potah na sedlo.
V každém případě by měly být na řídítkách tzv. gripy – gumové návleky zakončené zvýšeným lemem, aby dětem neklouzaly ruce z řídítek. Nejlepší variantou je guma, která hodně vydrží, méně kvalitní molitanové gripy se rychleji opotřebují. Pokud dítě prodře konce (v případě, že odrážedlo často padá na zem), je možné gripy vyměnit. Potřebujete jen sehnat správný rozměr na řídítka vašeho odrážedla – nejčastěji jsou vyráběné na průměr řídítek 22 mm.
Kola
Na trhu lze najít mnoho typů odrážedel – některá bez nafukovacích kol a bez kvalitních nábojů. Pokud ale vybíráte kvalitu, zvolte raději nafukovací zapletená kola s náboji, jako u klasického kola. Taková kola se budou hladce točit, zvládnou i složitější povrch a budou mít lepší jízdní vlastnosti. Zvolte spíše model s kvalitními koly než s brzdou.
Co se týká počtu kol, lze vybírat dvoustopá odrážedla, která mají čtyři nebo i tři kola, a jednostopá se dvěma koly. Průměr kol osciluje mezi velikostmi 10“ a 12“. U takto malých kol se nevyplatí dělat pneumatiky i s duší a díky dobrým ložiskům nebude rozdíl v jízdě ani znát.
Nafukovací kola dobře pruží v terénu, skýtají možnost rychlejší jízdy. Nevýhodou je, že je můžete píchnout a také jsou těžší (přidají na váze až o 1 kg).
Nenafukovací kola nelze píchnout, jsou lehká, a tedy i odrážedlo s nimi je lehčí, což je ideální pro malé děti. K minusům patří fakt, že méně pruží v terénu a mohou být línější. Každopádně i tato kola mohou být hodně kvalitní, rozhodně to není tvrdý plast, který znáte z plastových motorek a autíček. Vzhledem ke značnému snížení váhy budou plně vyhovovat dětem od 1,5 či 2 let. U některých modelů lze dokonce po čase pneumatiky vyměnit za nafukovací.
Velký rozdíl v pohodlí a jízdních vlastnostech je mezi odrážedly s plnými koly a těmi s lepšími klasickými nafukovacími koly. Plná kolečka bývají vyrobena z kompaktní pěnové hmoty (tzv. EVA pneumatika) nebo může být tato hmota ještě zapouzdřená v malé vrstvě plastu. Oboje lze na pohmat trochu zmáčknout, tedy trochu pruží a jsou to poměrně tichá kolečka. Další možností jsou kola z polyurethanu (guma).
Zobrazit více
Středová část kol může mít výplň plastové či kovové loukotě nebo klasický výplet s drátky. Zde je dobré volit ověřenou klasiku – tedy vyplétaná kola na hliníkových ráfcích a s kvalitním ložiskovým osazením. Pozor na těžké kovové ráfky či laciné osy zcela bez ložisek. Rovněž plastové loukotě hrozí kratší životností a v plastu zalisovaná ložiska mají tendenci se po čase uvolnit. Kvalita ložisek určuje, jak rychle a snadno kolo jede, zda je svižné či trochu línější.
Další důležité součásti
Brzdy
Brzda není pro velmi malé děti příliš vhodná, protože k zastavení intuitivně používají nohy. Při jízdě se soustředí především na řízení a udržení rovnováhy, brzdit rukou by pro ně tedy mohlo být nešikovné. Navíc síla nutná pro zmáčknutí brzdové páky může odvést jejich pozornost od řízení. Starší děti už však brzdu ocení jako první vlaštovku před opravdovým kolem. V takovém případě dbejte na to, aby dítě pohodlně na brzdu dosáhlo.
Řídítka
Řídítka by neměla být příliš daleko od sedla ani by neměla být příliš široká. Dítěti se musí pohodlně držet, aby bylo schopno efektivně zatáčet. Před výběrem si také ověřte, zda lze řídítky dobře otáčet a zda nikde nedrhnou, což je dáno kvalitou hlavového složení. Někteří výrobci dokonce doplňují odrážedla o funkci omezovače řízení, kdy omezený úhel otáčení řídítek snižuje riziko přetočení a zablokování předního kola. U některých odrážedel lze řídítka i vysunout a přizpůsobit je tak růstu dítěte. Podle typu konstrukce to jde většinou o 5 cm, maximálně až o 10 cm.
Doplňkové pedály
Někteří výrobci myslí také na „růst“ kola s dítětem, kdy se dají dokoupit i pedály se setrvačníkem, díky nimž se odrážedlo promění v první šlapací kolo. Setrvačník umožňuje intenzivnější přenos energie ze šlapátek a celý systém tak vyplňuje přechod mezi odrážedlem a klasickým dětským kolem.
Zobrazit více
Jednou z věcí, kterou by vás asi nenapadlo hned sledovat, je kuličkové hlavové složení (jako u klasických kol). To je důležité pro pohodlí při jízdě. Kvalitní zpracování zajistí hladké zatáčení a prodlouží životnost. Jde o to, že řídítka mohou být do vidlice uchycena různě – s kuličkovým hlavovým složením, nebo pomocí plastových kroužků (zde se může stát, že se řídítka budou po čase viklat).
Design
Vybírat můžete z nepřeberného množství typů designového provedení, materiálů a barev, řídit se můžete podle svého vkusu, ale i s ohledem na p řání a preference vašeho dítěte. I když rodiče vybírají často spíše podle designu a barvy, hlavní roli by při výběru měly vždy hrát praktické prvky a odstrkovadlo by mělo odpovídat věku a zkušenostem dítěte.
Mezi favority se řadí například odrážedla Funny Wheels, která vynikají svými zářivými barvami. Ideální odrážedlo pro holčičku bude oslňovat růžovými barvami s obrázky princezen a jiných pohádkových postaviček, například odrážedla Minnie. Oproti tomu chlapci ocení například odrážedlo Mercedes nebo odrážedlo traktor.
Příslušenství pro odrážedla
Nezapomeňte, že k cyklistovi automaticky patří i helma, která je nezbytná pro dodržení bezpečnosti. To samozřejmě platí i pro dítě na odrážedle.
Hodit se mohou také cyklistické rukavice, které sají pot, a dítěti tak nekloužou ruce z řídítek. Zároveň mohou rukavice ochránit před odřením dlaní při případném pádu. Rukavice lze pořídit i pro velmi malé ručky.
Odrážedlo můžete doplnit o zvonek, kterým na sebe dítě může zavčasu upozornit.
Malému raubířovi se jistě vyplatí pořídit i chrániče, ochranné návleky na boty nebo kvalitní obuv s gumovou špičkou, protože boty budou při odrážení a brzdění značně trpět.
Originálním a praktickým doplňkem může být také taška nebo košík na řídítka, do kterého si dítě může uložit svačinu, pití nebo hračky. Instalaci košíku na řídítka zvládnete jednoduše pomocí plastového pásku.
Pokud nejsou reflexní prvky přímo součástí odrážedla, můžete dokoupit různé reflexní proužky a na kolo je nalepit nebo dítěti pořídit reflexní vestu.
Pro rodiče se vyplatí pořídit praktický pásek nebo popruh na nošení odrážedla.
Pokud nevlastníte odrážedlo s vodící tyčí, můžete k některým modelům tuto praktickou součást dokoupit zvlášť.
5 základních pravidel bezpečnosti
Zvažte všechna případná rizika v místě, kde se dítě na odrážedle pohybuje, především, jezdí-li už venku.
Vždy zajistěte dozor dospělého.
Dítě na odrážedle může jednat nevyzpytatelně, raději se ven vždy vypravujte s helmou.
Při venkovním provozu v blízkosti silnic, dbejte na to, aby bylo dítě dostatečně vidět na dálku.
Vybavte dítě vhodnou zpevněnou obuví, která mu nebude při pohybu sklouzávat.